Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω να σας γνωρίσω και το θέμα μου


Recommended Posts

καλημέρα σε όλες και όλους:)

ευχαριστώ πολυ για την αποδοχή σας :) και σας λεω εκ των προταιρων να με συγχωρήσετε για τα λαθη όταν γραφω γιατί ο γιος μου εχει φροντίσει να καταστρεψει τα κουμπάκια του λαπτοπ και ετσι δυσκολευομαι να γράψω

λοιπόν είμαι μαμα ενός τετράχρονο παιδιού και είμαι στα 31 , δε δουλεύω μεγαλωνω το παιδάκι μου το οποιο φέτος θα παει για πρώτη φορά σχολείο 

θέλω σιγά σιγά να γνωριστούμε και να γίνω μέλος της παρέας σας, άλλωστε απο φορουμ πιο παλια εχω εξασφαλισει μια πολυ καλή μου φίλη πια και έτσι πιστευω πολυ στις φιλίες των φορουμ

δυστυχως η ευτυχως για να αναζητησω τα φορουμ έχω και εγω το θεματακι μου που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας

το τελευταιο καιρο περιπου μετα το πασχα αποφασισαμε με το συζυγο να κανουμε δευτερο παιδακι δειλα δειλα, γιατι ο μικρος ηταν πολυ ζωηρος και εγω χωρις καμια βοήθεια ήμουν για αρκετο καιρο πολύαρνητικη

ο κύκλος μου ειδικά πριν τις προσπάθειες ήταν πολύ αστεθής πχ τη μια έβλεπα στις 26 ημέρες και την αλλη στις 33

τη πρώτη φορά λοιπον τη χάσαμε γιατί το πηγαμε και πολυ χαλαρα και δεν πετυχαμε τις μερες , μετ'α απο αυτο έγιναν άλλες τρεις προσπαθειες τη μια πιστευω εβαλα τον εαυτο μοτ σε ζορι γιατί αυξησα τη γυμναστική και έκοψα και εντελως και το τσιγάρο αλλα οι μερες μου ηταν στην περίοδο πιο σταθερες 

μου ηρθε περίοδος τις 26 μερες την επομενη στις 27 και την επομενη (δηλ χτες) στις 28 μερες

ενω είχαμε πει οτι δεν θα αγχωθουμε και οτι παιδάκι έχουμε οποτε αν έρθει ήρθε αρχίσαμε να αγχωνομαστε   

αυτη τη φορά θα παρουμε τεστ ωορηξιας γιατι πιστευω οτι δεν πετυγχαινουμε και τις μερες μας 

αλλα θα ήθελα και την αποψη σας πιστευετε οτι πρεπει να το κοιταξουμε η ειναι νωρις ακομα; προσαπθω να ηρεμησω γιατι αν ειμαι αγχωμενη ξερω δε γινεται τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα καλός ήρθες στην παρέα μας και να χαίρεστε το παιδάκι σας και με το καλό σύντομα με ευχάριστα.. Μπορείς για αρχή να πάρεις τεστακια να βλέπεις αν δεν σε αγχωσουν. Πιστεύω είναι νωρίς να πας εκτός αν θες να το ψάξεις από τώρα. Στο 1ο σου παιδάκι δυσκολευτικατε; αν επιτρέπετε φυσικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι μου,

λοιπόν το πρωτο παιδακι το πιασαμε με τη μια ουτε τεστακια ουτε τιποτα, ηταν η περιοδος μου λιγο πιο σταθερη εστιασαμε 4-5 μερες και ηρθε , μαλιστα πιστευω οτι ειναι ενας λογος που μας αγχωσε και αυτος και ειδικα τον αντρα μου , γιατι σκεφτομαστε τι παει στραβα τωρα και δεν ηρθε αφου στο πρωτο ηρθε;

το κακο ειναι οτι εβαλα ιδεες στον αντρα μου μηπως εχω θυροειδη και τωρα μου το εριξε αυτο και αγχωθηκα, δεν ειχα ποτε μου θεμα απλα στην εγκυμοσυνη ομως μετα το ρυθμισα και σταματησαμε και τα χαπια και καναμε και τους υπερηχους και ολα καλα και ο γιατρος ειπε να μην το σκεφτομαι πια αυτο παρα μονο οταν ξανα μεινω εγκυος, απλα εγω με το που εκοψα το τσιγαρο ειχα καποια φλεγματα στο λαιμο και καποιες ενοχλησεις και το συνδεσα μετα ομως ρωτησα και μου ειπαν ασχετα μεταξυ τους και φυσιολογικα , δεν εχω καποια αλλη ενοχληση για να ανησυχησω

εγω με τα τεστακια θα ειμαι πιο χαλαρη γιατι νιωθω παντα το βαρος οτι πρεπει να πετυχω τις μερες και να τις πω στο συζυγο , εχουμε κουραστικη καθημερινοτητα και με το μικρο να κοιμαται 11 το βραδυ ειναι λιγο δυσκολο και να το θελουμε να γινεται συχνα προσπαθεια μεσα στη βδομαδα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

καλημέρα σε όλες και όλους:)

ευχαριστώ πολυ για την αποδοχή σας :) και σας λεω εκ των προταιρων να με συγχωρήσετε για τα λαθη όταν γραφω γιατί ο γιος μου εχει φροντίσει να καταστρεψει τα κουμπάκια του λαπτοπ και ετσι δυσκολευομαι να γράψω

λοιπόν είμαι μαμα ενός τετράχρονο παιδιού και είμαι στα 31 , δε δουλεύω μεγαλωνω το παιδάκι μου το οποιο φέτος θα παει για πρώτη φορά σχολείο 

θέλω σιγά σιγά να γνωριστούμε και να γίνω μέλος της παρέας σας, άλλωστε απο φορουμ πιο παλια εχω εξασφαλισει μια πολυ καλή μου φίλη πια και έτσι πιστευω πολυ στις φιλίες των φορουμ

δυστυχως η ευτυχως για να αναζητησω τα φορουμ έχω και εγω το θεματακι μου που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας

το τελευταιο καιρο περιπου μετα το πασχα αποφασισαμε με το συζυγο να κανουμε δευτερο παιδακι δειλα δειλα, γιατι ο μικρος ηταν πολυ ζωηρος και εγω χωρις καμια βοήθεια ήμουν για αρκετο καιρο πολύαρνητικη

ο κύκλος μου ειδικά πριν τις προσπάθειες ήταν πολύ αστεθής πχ τη μια έβλεπα στις 26 ημέρες και την αλλη στις 33

τη πρώτη φορά λοιπον τη χάσαμε γιατί το πηγαμε και πολυ χαλαρα και δεν πετυχαμε τις μερες , μετ'α απο αυτο έγιναν άλλες τρεις προσπαθειες τη μια πιστευω εβαλα τον εαυτο μοτ σε ζορι γιατί αυξησα τη γυμναστική και έκοψα και εντελως και το τσιγάρο αλλα οι μερες μου ηταν στην περίοδο πιο σταθερες 

μου ηρθε περίοδος τις 26 μερες την επομενη στις 27 και την επομενη (δηλ χτες) στις 28 μερες

ενω είχαμε πει οτι δεν θα αγχωθουμε και οτι παιδάκι έχουμε οποτε αν έρθει ήρθε αρχίσαμε να αγχωνομαστε   

αυτη τη φορά θα παρουμε τεστ ωορηξιας γιατι πιστευω οτι δεν πετυγχαινουμε και τις μερες μας 

αλλα θα ήθελα και την αποψη σας πιστευετε οτι πρεπει να το κοιταξουμε η ειναι νωρις ακομα; προσαπθω να ηρεμησω γιατι αν ειμαι αγχωμενη ξερω δε γινεται τιποτα

Καλησπέρα και εύχομαι γρήγορα να έρθει και το δεύτερο μωράκι!!! Εφόσον κοπέλα μου έχεις συλλάβει μια φορά νομίζω ότι θα συλλάβεις και δεύτερη...επίσης προσπαθείς πολύ λίγο για να μπεις στη διαδικασία να ψάχνεσαι... είναι φοβερή εξάντληση και σωματική  και συναισθηματική και οικονομική ..πάρε τα τεστακια ωορρηξίας και να δεις που θα έρθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλή μου.

Εγώ συμπτωματικά και στην τωρινή μου εγκυμοσύνη και στον γιο μου, η ωορρηξία μου ήταν σε λίγο απρόσμενες ημέρες, δηλαδή 3 και 2 μέρες αντίστοιχα αργότερα. Δηλαδή π.χ. χωρίς το τεστάκι τότε πριν 2,5 χρόνια στον γιο μου που έγινε η σύλληψη ένα βράδυ που νύσταζα απίστευτα, δεν θα έκανα τον γιο μου (ελπίζω να κατάλαβες τί εννοώ).

Φτάνει αυτά τα τεστάκια να μη γίνονται πηγή άγχους και να μη χαλάνε την ομορφιά του έρωτα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω για τα τεστακια χωρις να χω μπει στη διαδικασια να κανω.Νομιζω οτι μονο στην ιδεα σου δημιουργουν αγχος.Απο την αλλη βεβαια εχω φιλη που εξαιτιας των τεστ ωορρηξιας καταλαβε οτι δεν κανει ωορρηξια!!!! Εγω λεω να το αφησεις λιγο στην τυχη του και αν δεν ερθει το φασολακι το ψαχνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η egw είπε:

γεια σου κοριτσι μου,

λοιπόν το πρωτο παιδακι το πιασαμε με τη μια ουτε τεστακια ουτε τιποτα, ηταν η περιοδος μου λιγο πιο σταθερη εστιασαμε 4-5 μερες και ηρθε , μαλιστα πιστευω οτι ειναι ενας λογος που μας αγχωσε και αυτος και ειδικα τον αντρα μου , γιατι σκεφτομαστε τι παει στραβα τωρα και δεν ηρθε αφου στο πρωτο ηρθε;

το κακο ειναι οτι εβαλα ιδεες στον αντρα μου μηπως εχω θυροειδη και τωρα μου το εριξε αυτο και αγχωθηκα, δεν ειχα ποτε μου θεμα απλα στην εγκυμοσυνη ομως μετα το ρυθμισα και σταματησαμε και τα χαπια και καναμε και τους υπερηχους και ολα καλα και ο γιατρος ειπε να μην το σκεφτομαι πια αυτο παρα μονο οταν ξανα μεινω εγκυος, απλα εγω με το που εκοψα το τσιγαρο ειχα καποια φλεγματα στο λαιμο και καποιες ενοχλησεις και το συνδεσα μετα ομως ρωτησα και μου ειπαν ασχετα μεταξυ τους και φυσιολογικα , δεν εχω καποια αλλη ενοχληση για να ανησυχησω

εγω με τα τεστακια θα ειμαι πιο χαλαρη γιατι νιωθω παντα το βαρος οτι πρεπει να πετυχω τις μερες και να τις πω στο συζυγο , εχουμε κουραστικη καθημερινοτητα και με το μικρο να κοιμαται 11 το βραδυ ειναι λιγο δυσκολο και να το θελουμε να γινεται συχνα προσπαθεια μεσα στη βδομαδα

 

Τότε να πάρεις τεστακια δεν έχεις να χάσεις κάτι... Τώρα δεν πολύ κατάλαβα έχεις θυροιδη ή δεν έχεις; αν έχεις καλό είναι να τον ρυθμίσεις. Καλό ειναι να μην συγκρίνεις την 1η σύλληψη με τώρα που προσπαθείτε είναι διαφορετικά που σου εύχομαι να έρθει γρήγορα και πάλι.καθιστε να το απολαύσετε και μην αγχονεσε αν έχετε κάτι και τέτοια αν περάσει ένα διάστημα εγώ θα έλεγα 6 μηνών μετά να το δείτε αλλά δες τον θυροιδη αν έχεις.!! Σου εύχομαι να έρθει πολύ σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Νομίζω ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο σε σχέση με το χρόνο που εμείς θέλουμε να κάνουμε παιδάκι.. και να τι εννοώ: στον γιο μου, μόλις μετακομίσαμε και στήσαμε το σπιτικό μας, είπαμε να κάνουμε παιδάκι και έτσι απλά, είχα το θετικό τεστ στο χέρι! όλα άψογα! Μετά από έναν χρόνο αρχίσαμε προσπάθειες για δεύτερο μωράκι και να μην τα πολυλογώ, μετά από δύο χρόνια έγινε η σύλληψη της μπουμπούς, αφού βέβαια πριν ανακάλυψα τον θυρεοειδή, πήρα Τ4 και τον ρύθμισα.. Πώς τον ανακάλυψα; πάχαινα διαρκώς και χωρίς προφανή αιτία, οπότε πήγα μόνη μου για εξέταση και διαπιστώθηκε. Όπως και να'χει, μην αγχώνεστε και όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

Καλησπέρα και εύχομαι γρήγορα να έρθει και το δεύτερο μωράκι!!! Εφόσον κοπέλα μου έχεις συλλάβει μια φορά νομίζω ότι θα συλλάβεις και δεύτερη...επίσης προσπαθείς πολύ λίγο για να μπεις στη διαδικασία να ψάχνεσαι... είναι φοβερή εξάντληση και σωματική  και συναισθηματική και οικονομική ..πάρε τα τεστακια ωορρηξίας και να δεις που θα έρθει!!!

κοπέλα μου από χθες ηθελα να σου απαντησω αλλά δε μπορούσα γιατι είχα κανει τις 6 δημοσιευσεις που μου επιτρεπεται σαν καινουργιαJ οποτε σου απανταω σημερα

Καταρχην ευχαριστώ πολύ για την απαντηση και την αποδοχήJ

Έχεις δίκαιο οσον αφορα τους  γιατρους αυτό ειπα κι εγω στον αντρα μου

Σαν χαρακτηρας δεν μπορω καθολου τους   γιατρους και πρεπει να φθασω στα ακρα για να παω , φαντάσου ότι και για ένα καθαρισμο στον οδοντιατρο πριν θα αγχωθω οποτε αν ξεκινησω τωρα τους γιατρους για μενα θεωρω ότι τελειωσε θα αγχωθω και μετα τελος και επειδη εχουμε παιδι και δεν θελω να μπω σε άλλες εμμεσες διαδικασιες θεραπειας και συλληψεις μόνο αγχος θα μου προσφερει

Δηλαδη θα έκανα κατι  σαν θεραπεια αν ηταν κατι πολύ απλο οπότε στην αρχη μου ειπε γιατι δεν παω για θυροειδη και του ειπα αφου δεν εχω κανενα άλλο συπτωμα και μετα με ρωτουσε γιατι  δεν πηγα σε γυναικολογο πριν ξεκινησουμε , κοριτσια από οσο ξερω παμε για προγεννητικο κατι που εχω κανει στο πρωτο παιδι και μετα αν εχουμε καποια μολυνση η καποιο θεμα που πρεπει να κοιταξουμε πριν ξεκινησουμε προσπαθειες; Είναι κατι που επρεπε να ελεγξω; Για τεστ παπ και υπερηχο ειχα παει λιγο καιρο πριν όταν ειχα το καθορισμενο ραντεβου αλλα ακομη δεν ειχαμε πει για παιδι

Και τελικα καταληξαμε ότι μονο εξοδα και αγχος θα είναι αν μπουμε τωρα σε τετοια διαδικασια οποτε ειπα να παρω τα τεστ και βλεπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Καλημέρα καλή μου.

Εγώ συμπτωματικά και στην τωρινή μου εγκυμοσύνη και στον γιο μου, η ωορρηξία μου ήταν σε λίγο απρόσμενες ημέρες, δηλαδή 3 και 2 μέρες αντίστοιχα αργότερα. Δηλαδή π.χ. χωρίς το τεστάκι τότε πριν 2,5 χρόνια στον γιο μου που έγινε η σύλληψη ένα βράδυ που νύσταζα απίστευτα, δεν θα έκανα τον γιο μου (ελπίζω να κατάλαβες τί εννοώ).

Φτάνει αυτά τα τεστάκια να μη γίνονται πηγή άγχους και να μη χαλάνε την ομορφιά του έρωτα.

 

Dimaki  καλημερα και σε σενα, ευχαριστώ και σενα για την απάντηση σου και σου εύχομαι να χαίρεσαι το αγορακι σου και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη

Ανυπομωνώ να περάσουν οι απαγορευσεις της διαχείρησης  και να σας μιλάω συνέχεια όσο αυτό είναι εφικτόJ

Σε καταλαμβαινω απολυτα τι εννοεις άλλωστε αυτό πολλές φορές  είναι θέμα και για εμάς και όταν νυστάζουμε το αφήνουμε, εχω μπερδευτεί λίγο αλλοι λενε έρωτα κάθε μερα άλλοι μερα παρά μερα άλλοι κάθε 48 ώρες οπότε ακόμη και αυτά με μπερδεύουν, στο γιο μου δεν πρόλαβα να τα σκεφτώ όλα αυτά καν

Τώρα δεν ξέρω αν πέφτω όντως μέσα στην ωορρηξία  και αν κανουν διαφορα δύο μερες πανω δυο κατωδεν αλλα ξέρω είναι και οι λεπτομέρειες είναι όμως και η τυχη

Θεωρώ ότι θα χάσουμε τη μαγεία αν το παμε έτσι προσπαθούμε εκείνες περίπου τις μερες  και κάνουμε έρωτα και μετα βαριόμαστε, δε θέλω να χάσουμε αυτό τον αυθορμιτιμό που είχαμε σε σχέση με τον έρωτα και όχι με την προσπαθεια του παιδιου (γιατί αυτό θέλουμε δε θελουμε πρεπει να γινει τις συγκεκριμενες μερες), οπότε δε ξερω αν τα τεστάκια θα φέρουν αγχος ή όχι , έπρεπε να τα παίρναμε από την αρχή

πιστεύω όμως εμενα ψυχολογικα θα με ανακουφίσουν ,γιατι με το να σκεφτομαι ποτε είναι οι μερες αν πρεπει να πω τωρα στο συζυγο ή όχι αν τελικα το πετυχα η όχι η μηπως τελικα ηταν πιο πριν η πιο μετα και να μη θελω με αγχωνει ετσι;

 το συζυγο προσπαθώ να πείσω ότι είμαι μικρη,  είναι έτσι νωρίς ακομη και επειδη έτυχε στο μικρο δε σημαίνει ότι  πρέπει και τώρα από την πρώτη , εγώ πχ θα ήθελα να δοκιμάσω με τα τεστ για τους επόμενους τρεις μήνες και μετα να ψαχτώ αλλωστε πόσο να μεγαλώσαμε πια από το γιο μας για να μη μπορούμε να συλλαβουμε;

Πιανω τον εαυτό μου να μη σκεφτεται το μπορουμε δε μπορουμε αλλα το πετυχα τη μερα δεν τη πετυχα τωρα τι να πω; Θα προσπαθησω να ειμαι χαλαρη

Βασικα κορίτσια να σας πω την αληθεια δεν με αγχωνει πιστευω το θεμα συλληψης  αυτό καθευτο, δηλαδη και δευτερο δεν ειπα το θελω εδώ και τωρα αλλωστε πιο πολύ αρνητικη ημουν και μετα απλα ειπα ας κανουμε ένα να μην είναι μονος και  ο μικρος αυτό που θελω να πω είναι ότι δεν ειπα παιδι θελω τωρα το θελω

Επισης θεωρω ότι δεν υπαρχει καποιο προβλημα  γονιμοτητας από τη στιγμη που ηδη εχω κανει παιδι

Αυτό που με αγχωνει είναι γενικα μηπως εχω καποιο άλλο θεμα υγειας που επηρρεαζει το παιδι αυτό με αγχωνει πιο πολύ και λιγο ο σζυγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Θα συμφωνησω για τα τεστακια χωρις να χω μπει στη διαδικασια να κανω.Νομιζω οτι μονο στην ιδεα σου δημιουργουν αγχος.Απο την αλλη βεβαια εχω φιλη που εξαιτιας των τεστ ωορρηξιας καταλαβε οτι δεν κανει ωορρηξια!!!! Εγω λεω να το αφησεις λιγο στην τυχη του και αν δεν ερθει το φασολακι το ψαχνεις

Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου

Στην αρχη και εγω το ελεγα αυτό ότι δεν θελω με τίποτα τεστ ωορρηξιας γιατι θα με αγχώσει αλλα μετα με το να δω τη μια φορα στις 33 μερες περιοδο και μετα στις 26 και μετα δε θυμαμαι ακριβως ,αλλα υπολογιζω ότι με βαση τη περιοδο μου μακαρι να πεσαμε ακριβως τη μερα της ωορηξια  δυο φορες  από τις τεσσερις

Δηλαδη την πρωτη ουτε καν την υποογιζω στη μια νομιζω πεσαμε στην άλλη δεν νομιζω γιατι υπολογιζα να ερθει πιο μετα, αυτή τη φορα σιγουρα την ημερα ακριβως δεν καναμε αλλα τωρα δε μπορω να υπολογισω αν πεσαμε κοντα δε θυμαμαι κιολας

Επισης σκέφτηκα πως έτσι οντως θα τσεκαρω αν κανω ωορρηξια η όχι αν και πιστευω δεν εχω θεμα επειδη πριν ξεκινησουμε προσπαθειες  εκανα το τεστ και τουν υπερηχο μου και φανηκε οττι ειχα κανει

Εχω πεθανει και στα γέλια γιατι του ειπα τωρα θα κανουμε τα τεστακια αν πιασουμε καλως αλλιως μετα ο μικρος παει σχολειο βλεπω να το μετανιωνω που θα μαθω στην ηρεμια μου και αγχωθηκε χιχι

Κοριτσια επισης ηθελα να ρωτησβ και κατι άλλο είναι κατι που πρεπει να ελεγχθουμε στ ογυναικολογο πριν ξεκινησουμε προσπαθειες; Το παπ και υπερηχο εκανα , ξερω ότι κανουν τις εξετασεις του προγεννητικου αλλα αυτά στο γιο τα εκανα στο πρωτο μηνα είναι κατι που αμελω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου λιγο σας μπερδεψα με το θυροειδη

λοιπον θεμα δεν εχω απλα επηρρεαστηκε στην εγκυμοσυνη επαιρνα χαπια και μετα τη γεννα και αφου περασε καποιος καιρος τα σταματησα εκανα οτι επρεπε και δεν ειχα θεμα οποτε τωρα δεν εχω θεμα με θυρροειδη

απλα σκεφτομαι ανεξαρτητα με ολο αυτο μηπως δημιουργηθηκε ; απλα δεν επρεπε να εχω συπτωματα; δεν εχω τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ολα τα τεστ ωορηξιας κανουν την ιδια καλη δουλεια; δεν μπορω αν γραψω μαρκα απλα τλχ μπορειτε  να μου πειτε αν παρω καποια οικονομικα θα ειναι οκ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσακια μου λιγο σας μπερδεψα με το θυροειδη

λοιπον θεμα δεν εχω απλα επηρρεαστηκε στην εγκυμοσυνη επαιρνα χαπια και μετα τη γεννα και αφου περασε καποιος καιρος τα σταματησα εκανα οτι επρεπε και δεν ειχα θεμα οποτε τωρα δεν εχω θεμα με θυρροειδη

απλα σκεφτομαι ανεξαρτητα με ολο αυτο μηπως δημιουργηθηκε ; απλα δεν επρεπε να εχω συπτωματα; δεν εχω τιποτα

ο θυροειδης δεν εχει σπιτώματα από την στιγμή πιστεύω που επηρεάστηκε στην εγκυμοσύνη δεν είναι κακό να ρίξεις μια ματιά

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσια ολα τα τεστ ωορηξιας κανουν την ιδια καλη δουλεια; δεν μπορω αν γραψω μαρκα απλα τλχ μπορειτε  να μου πειτε αν παρω καποια οικονομικα θα ειναι οκ;

οικονομικά και κάλα ξέρω είναι της hometest

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσια ολα τα τεστ ωορηξιας κανουν την ιδια καλη δουλεια; δεν μπορω αν γραψω μαρκα απλα τλχ μπορειτε  να μου πειτε αν παρω καποια οικονομικα θα ειναι οκ;

Προσωπικά νομίζω ότι και τα φτηνά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους...εγώ ξεκίνησα με τα πολύ ακριβά και κατέληξα με τα οικονομικά από το ίντερνετ και δεν είδα καμία διαφορά στη σαφήνεια των αποτελεσμάτων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσακια μου λιγο σας μπερδεψα με το θυροειδη

λοιπον θεμα δεν εχω απλα επηρρεαστηκε στην εγκυμοσυνη επαιρνα χαπια και μετα τη γεννα και αφου περασε καποιος καιρος τα σταματησα εκανα οτι επρεπε και δεν ειχα θεμα οποτε τωρα δεν εχω θεμα με θυρροειδη

απλα σκεφτομαι ανεξαρτητα με ολο αυτο μηπως δημιουργηθηκε ; απλα δεν επρεπε να εχω συπτωματα; δεν εχω τιποτα

Κοιτα επειδη εγω εχω θεμα με θυρεοειδη και βασικα πλεον τον εχω αφαιρεσει θα σου πω οτι οταν το ανακαλυψα δεν ειχα συμπτωματα.Σε τσεκ απ το ανακαλυψα.Οποτε δε χανεις κατι να το κοιταξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η egw είπε:

Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου

Στην αρχη και εγω το ελεγα αυτό ότι δεν θελω με τίποτα τεστ ωορρηξιας γιατι θα με αγχώσει αλλα μετα με το να δω τη μια φορα στις 33 μερες περιοδο και μετα στις 26 και μετα δε θυμαμαι ακριβως ,αλλα υπολογιζω ότι με βαση τη περιοδο μου μακαρι να πεσαμε ακριβως τη μερα της ωορηξια  δυο φορες  από τις τεσσερις

Δηλαδη την πρωτη ουτε καν την υποογιζω στη μια νομιζω πεσαμε στην άλλη δεν νομιζω γιατι υπολογιζα να ερθει πιο μετα, αυτή τη φορα σιγουρα την ημερα ακριβως δεν καναμε αλλα τωρα δε μπορω να υπολογισω αν πεσαμε κοντα δε θυμαμαι κιολας

Επισης σκέφτηκα πως έτσι οντως θα τσεκαρω αν κανω ωορρηξια η όχι αν και πιστευω δεν εχω θεμα επειδη πριν ξεκινησουμε προσπαθειες  εκανα το τεστ και τουν υπερηχο μου και φανηκε οττι ειχα κανει

Εχω πεθανει και στα γέλια γιατι του ειπα τωρα θα κανουμε τα τεστακια αν πιασουμε καλως αλλιως μετα ο μικρος παει σχολειο βλεπω να το μετανιωνω που θα μαθω στην ηρεμια μου και αγχωθηκε χιχι

Κοριτσια επισης ηθελα να ρωτησβ και κατι άλλο είναι κατι που πρεπει να ελεγχθουμε στ ογυναικολογο πριν ξεκινησουμε προσπαθειες; Το παπ και υπερηχο εκανα , ξερω ότι κανουν τις εξετασεις του προγεννητικου αλλα αυτά στο γιο τα εκανα στο πρωτο μηνα είναι κατι που αμελω;

Οχι δε νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.Σε περιπτωση που δεν ερθει συντομα θεωρω θα σου προτεινει ο γιατρος σου να κανεις ορμονολογικες εξετασεις αλλα για προγεννητικο δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η egw είπε:

Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου

Στην αρχη και εγω το ελεγα αυτό ότι δεν θελω με τίποτα τεστ ωορρηξιας γιατι θα με αγχώσει αλλα μετα με το να δω τη μια φορα στις 33 μερες περιοδο και μετα στις 26 και μετα δε θυμαμαι ακριβως ,αλλα υπολογιζω ότι με βαση τη περιοδο μου μακαρι να πεσαμε ακριβως τη μερα της ωορηξια  δυο φορες  από τις τεσσερις

Δηλαδη την πρωτη ουτε καν την υποογιζω στη μια νομιζω πεσαμε στην άλλη δεν νομιζω γιατι υπολογιζα να ερθει πιο μετα, αυτή τη φορα σιγουρα την ημερα ακριβως δεν καναμε αλλα τωρα δε μπορω να υπολογισω αν πεσαμε κοντα δε θυμαμαι κιολας

Επισης σκέφτηκα πως έτσι οντως θα τσεκαρω αν κανω ωορρηξια η όχι αν και πιστευω δεν εχω θεμα επειδη πριν ξεκινησουμε προσπαθειες  εκανα το τεστ και τουν υπερηχο μου και φανηκε οττι ειχα κανει

Εχω πεθανει και στα γέλια γιατι του ειπα τωρα θα κανουμε τα τεστακια αν πιασουμε καλως αλλιως μετα ο μικρος παει σχολειο βλεπω να το μετανιωνω που θα μαθω στην ηρεμια μου και αγχωθηκε χιχι

Κοριτσια επισης ηθελα να ρωτησβ και κατι άλλο είναι κατι που πρεπει να ελεγχθουμε στ ογυναικολογο πριν ξεκινησουμε προσπαθειες; Το παπ και υπερηχο εκανα , ξερω ότι κανουν τις εξετασεις του προγεννητικου αλλα αυτά στο γιο τα εκανα στο πρωτο μηνα είναι κατι που αμελω;

Εμένα ο γιατρός μου μού λέει υπολογίζεις περίπου πότε είναι η ωορρηξία και από 5 μέρες πριν μέχρι 5 μέρες μετά βρίσκεσαι με τον σύντροφό σου μέρα παρά μέρα. Και έτσι είσαι καλυμένος από κάθε άποψη. Και δεν αποδυναμώνεται το σπέρμα με τη καθημερινή ταλαιπωρία. Αυτά μου είχε πει. Τον εκνευρίζουν λίγο τα τεστάκια αυτόν ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πφ βρε κοριτσάκια μου 6 δημοσιευσεις είναι πολύ λιγες δεν προλαβαινω να κάνω τιποτα, υπομονη και σημερα και από αυριο θα μπορω νομίζω πιο ελευεθρα γιατι συμπληρωνω τις εικοσι

Καλησπέρα σε ολες και ευχαριστώ που με δεχτηκατε τοσο θερμα στην παρεα σας

Λοιπόν για το θεμα του θυροειδη εχετε δικαιο δεν χανω κατι να το τσεκαρω , ο τελευταιος ελεγχος ηταν πριν δυο χρονια αλλα λεω μιας και είναι καλοκαιρι και ετσι κι αλλιως είναι κλειστα να δοκιμασω και αυτό το μηνα και βλέπουμε αλλωστε αυτό που μου ειπατε και εσεις είναι νωρις ακομη  για να αγχωθω ότι εχω κατι από τη μια και από την άλλη αυτό που σας ειπα ολο αυτό, αν δηλαδη μπω σε διαδικασια γιατρου, θα με αγχωσει

Και θα ειμαι σε αισιδοξη πριν καν παω για εξετασεις θα ερθει το πεμπεJ

Ηδη εχω δυο ραντεβου που μεαγχωνουν οδοντιατρο και παιδιατρο χιχι

Οπότε το κανω ως εξης σήμερα παραγγελνω τεστακια ,  βρε κοριτσια μονο στην ιδεα περισσοτερο νιώθω πιο αισιοδοξη παρα να με αγχωνουν δεν θα εχω να σκεφτω ποτε θα εχω και αν τη πετυχα,θα σκεφτομαι ότι όλα καλα και θα κανουμε τις προσπαθειες μας , μετα θα προσπαθησω να ειμαι οσο λιγοτερη αγχωμενη γινεται και ανδ εν ερθει θα κλεισω ραντεβου με το ενδοκρινιλογο ,πφ μακαρι να μη χριαστειJμετα δεν νομιζω να το κοιταξω περισσοτερο η αληθεια

Τωρα για τα τεστακια τα ξεκιναμε κοριτσια τη δεκατη μερα η πιο μετα;

Και επαφες πρεπει να εχουμε εκεινη  τη μερα και ή/και την επομενη;

Οσο αφορα τις  επαφες  που σου ειπε dimaki ο γιατρος, με το μικρο ειχαμεκαθε μερα τωρα με το αν είναι κάθε μερα η μερα παρα μερα δεν ξερω, τοτε όμως πανω κατω ηταν οκ ο κυκλος μου τωρα επειδη όμως ο κυκλος μου δεν είναι εμπιστοσυνης  καπου κουραζομαι, να πχ εκει που ηταν 26 πηγε 33, δηλαδη από 13η μερα που ειχα ωορηξια πηγε 18η οριακα φθανουν  τα δεκα τεστακια χιχι

Για πειτε μου λιγο για σας , σε τι φασεις εισαστε; Δεν μπορω να απαντω σε όλα δεν με φθανουν οι επιτρεπομενες δημοσιευσεις και θελω να σας γνωρισωJ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η egw είπε:

Πφ βρε κοριτσάκια μου 6 δημοσιευσεις είναι πολύ λιγες δεν προλαβαινω να κάνω τιποτα, υπομονη και σημερα και από αυριο θα μπορω νομίζω πιο ελευεθρα γιατι συμπληρωνω τις εικοσι

Καλησπέρα σε ολες και ευχαριστώ που με δεχτηκατε τοσο θερμα στην παρεα σας

Λοιπόν για το θεμα του θυροειδη εχετε δικαιο δεν χανω κατι να το τσεκαρω , ο τελευταιος ελεγχος ηταν πριν δυο χρονια αλλα λεω μιας και είναι καλοκαιρι και ετσι κι αλλιως είναι κλειστα να δοκιμασω και αυτό το μηνα και βλέπουμε αλλωστε αυτό που μου ειπατε και εσεις είναι νωρις ακομη  για να αγχωθω ότι εχω κατι από τη μια και από την άλλη αυτό που σας ειπα ολο αυτό, αν δηλαδη μπω σε διαδικασια γιατρου, θα με αγχωσει

Και θα ειμαι σε αισιδοξη πριν καν παω για εξετασεις θα ερθει το πεμπεJ

Ηδη εχω δυο ραντεβου που μεαγχωνουν οδοντιατρο και παιδιατρο χιχι

Οπότε το κανω ως εξης σήμερα παραγγελνω τεστακια ,  βρε κοριτσια μονο στην ιδεα περισσοτερο νιώθω πιο αισιοδοξη παρα να με αγχωνουν δεν θα εχω να σκεφτω ποτε θα εχω και αν τη πετυχα,θα σκεφτομαι ότι όλα καλα και θα κανουμε τις προσπαθειες μας , μετα θα προσπαθησω να ειμαι οσο λιγοτερη αγχωμενη γινεται και ανδ εν ερθει θα κλεισω ραντεβου με το ενδοκρινιλογο ,πφ μακαρι να μη χριαστειJμετα δεν νομιζω να το κοιταξω περισσοτερο η αληθεια

Τωρα για τα τεστακια τα ξεκιναμε κοριτσια τη δεκατη μερα η πιο μετα;

Και επαφες πρεπει να εχουμε εκεινη  τη μερα και ή/και την επομενη;

Οσο αφορα τις  επαφες  που σου ειπε dimaki ο γιατρος, με το μικρο ειχαμεκαθε μερα τωρα με το αν είναι κάθε μερα η μερα παρα μερα δεν ξερω, τοτε όμως πανω κατω ηταν οκ ο κυκλος μου τωρα επειδη όμως ο κυκλος μου δεν είναι εμπιστοσυνης  καπου κουραζομαι, να πχ εκει που ηταν 26 πηγε 33, δηλαδη από 13η μερα που ειχα ωορηξια πηγε 18η οριακα φθανουν  τα δεκα τεστακια χιχι

Για πειτε μου λιγο για σας , σε τι φασεις εισαστε; Δεν μπορω να απαντω σε όλα δεν με φθανουν οι επιτρεπομενες δημοσιευσεις και θελω να σας γνωρισωJ

Εγω ειμαι σε φαση αποχης χααχα.Εκανα λαπαροσκ για να αφαιρεσω ενα ινομυωμα και ακομα δε μου επιτρεπει ο γιατρος να μεινω εγκυος.Πρεπει να περασουν 6 μηνες.Ειμαστε στον 5ο μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @egw !

Ήρθα κι από εδώ να σου πω καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και γρήγορα με ένα δεύτερο παιδάκι! 

Όσο αναφορά τα τεστάκια ωορρηξίας να σου πω ότι κάποια στιγμή τα είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ, αλλά εμένα με μπέρδεψαν!  Ίσως βέβαια να φταίει που έχω και πολυκυστικές  και αρκετοί κύκλοι μου ήταν ανοωρρηκτικοί. 

Τώρα έχει ρυθμιστεί σχεδόν τέλεια ο κύκλος μου με χάπια που μου έδωσε ο γυναικολόγος!

Πιστεύω ότι αν δεν συντρέχει κάποιος αντίστοιχος λόγος εσένα θα σε βοηθήσουν! Αν μη τι άλλο θα ξέρεις ότι προσπαθείς τις σωστές μέρες! ??

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου σας διαβαζω αλλα δεν μπορω να απαντω οποτε θελω  σημερα ομως θα τελειωσουν νομιζω οι απαγορευσεις θελω αλλες δυο δημοσιευσεις και τελειωνουν πιστευω γιατι παω στις 20:)

κοριτισα μου οσο αφορα τα τεστακια 

δεν θεωρω ότι τα τεστακια θα με μπερδεψουν εκτος αν βγαλουν ότι δεν κανω ωορρηξια οποτε πιο πολύ θα με ξεστραβωσουνJ από την άλλη όμως δεν το εχω και σιογουρο επειδη πηρα τα τεστακια σημαινει οκ τελειωσε θα μεινω, το ξερω ότι και εγω και ο αντρας μου και οκ να

ειμαστε είναι θεμα τυχης και ισως να εχουμε πετυχει και τις μερες σε καποιες από τις προσαθειες μας απλα να μην ειχαμε τυχη

Αυτό που θεωρω ότι είναι ότι θα φυγει το βαρος από πανω μου το πετυχα η δεν πετυχα τη μερα

Βασικα τωρα μονο θετικες σκεψεις μεχρι που παω καλα και στα χρονικα περιθωρια αυτό θα κανωJ

celikaki μου υπομονη για ενα μηνα και μετα ευχομαι να ερθει με τη πρωτη

zafran ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου , εσεις ξεκινησατε τωρα προσπαθεια; ευχομαι να ερθει συντομα και σε σενα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η egw είπε:

κοριτσακια μου απο αυριο θα ξεκινησω τα τεστακια ωορρηξιας ειναι κατι που πρεπει να προσεξω;

Να τα κάνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα. Και με το καλό να πάνε καλά και να έρθει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αμέσως σε κούνια και εγώ κορίτσι μου. Στρώμα έχω ορθοπεδικό. Ρουχαλακια και εγώ εννοείται πιο μετά, θα μου δώσει και η αδελφή μου π εχει του μικρού της. Αλλα πρέπει να πάρουμε τα ρουχαλακια της κλινικής για τις πρώτες μέρες 💙 Μπανάκι έχω πάρει το κλασικό με τη βάση του. Μεγάλο είναι. Η αδελφή μου ειχε το ίδιο για τον μικρό από βρέφος μέχρι 2 ετών. Ήμουν ανάμεσα σε κάτι καινούργιο π έχουν βγάλει τώρα μικρουλικα που ίσα που χωράει το μωρό μεσα για να μην εχειςς και την έγνοια οτι θα σου φύγει. Αλλά θεώρησα καλύτερα να πάρω κάτι που θα με κρατήσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο.
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ναι ξεκινάμε μόνοι μας κ ελπίζουμε 🤞♥️ το έχω πάρει ψύχραιμα γιατί έχω συνηθίσει τα αρνητικά τέστ 😂 αστειεύομαι!! Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει όπως είχε γίνει δεν μπορεί!! Απλά μπορεί να αργήσει λίγο... Ευχαριστώ πολύ νανουκο μου! Για τρίτη εξωσωματική δεν με βλέπω ακόμα λόγω οικονομικών αλλά μέχρι να κάνουμε ξανά θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά κ μπορεί να μας πετύχει ❤️♥️ Η αλήθεια μου πήρε πολύ καιρό για να είμαι ήρεμη κ να τα βλέπω θετικά.. αλλά πλέον πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον μας λένε ότι δεν έχουμε θέμα οπότε αυτό με βοηθάει να σκέφτομαι αισιόδοξα!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️
    • Καλημέρα, Είμαι και εγώ στο στάδιο της αναμονής, εχωκ εγω καποιες ενοχλήσεις στην κοιλιά αλλα θεωρώ οτι ειναι όλα αποτα φάρμακα..έχοντας ηδη μια επιτυχημένη εμβρυομεταφορά όπου τώρα εχω τη σχεδόν δύο ετών κορη μου εχω να πω οτι δεν υπάρχουν συμπτώματα επιτυχίας η αποτυχίας..όπως και στην πρώτη εμβρυομεταφορα δεν ειχα κανένα.. Καλη επιτυχία να έχουμε όλες κορίτσια!! 
    • Καλημέρα illy1984 σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτές οι ημέρες δεν περνούν καθόλου και ψάχνεις κάθε αλλαγή ή κάθε σημάδι στο σώμα σου που μπορεί να σε οδηγεί σε κάθε θετικό . Σίγουρα επηρεαζόμαστε από τα φάρμακα και κυρίως από την προγεστερόνη . Εγώ σου εύχομαι να είναι σημάδι από το μωράκι σου και σύντομα να έχουμε τα καλά νέα σου .  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...