Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν τρώει φρούτα


Recommended Posts

Γειά σας..... Έχω ένα μωράκι 6 μηνών  έχουμε αρχίσει  με φρούτα αυτόν τον μήνα. ..αλλά δεν τρώω με τίποτα  έχω δοκιμάσει διάφορα φρούτα  αλλά τίποτα  δεν ξέρω τι να κάνω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα. Είναι πολύ μικρούλι ακόμα το μωράκι σου, μην ανησυχείς και μην το πιέζεις, γιατί μπορεί να αντιδράσει. Εμάς η παιδίατρος μας είχε πει 6-8 μηνών θεωρείται περίοδος μεταβατική στις στερεές. Προσφερε του ποικιλία γεύσεων και σιγά σιγά θα αρχίσει να τρώει, έστω κάποια. Βασική τροφή του μωρού άλλωστε μέχρι τον πρώτο χρόνο είναι το γάλα. Επίσης του τα δίνεις αλεσμένα; Έχεις δοκιμάσει να είναι η κρέμα πιο αραιή ή πιο πηχτή; Λαχανικά, κρέας τρώει; 

Να το χαίρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Λοιπόν απ όσο ξέρω τα μωρά τρώνε τη φρούτοκρεμα όταν έχει μέσα μπανάνα κ φράουλα δηλ να μην τους ξινιζει κ ένα κόλπο που έκανε μία γνωστή μου κ το κατάπινε μεμιάς εβαζε μέσα στη φρούτοκρεμα λίγη σκόνη από τη κρέμα του κ το έτρωγε όλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Γεια σου! Λοιπόν απ όσο ξέρω τα μωρά τρώνε τη φρούτοκρεμα όταν έχει μέσα μπανάνα κ φράουλα δηλ να μην τους ξινιζει κ ένα κόλπο που έκανε μία γνωστή μου κ το κατάπινε μεμιάς εβαζε μέσα στη φρούτοκρεμα λίγη σκόνη από τη κρέμα του κ το έτρωγε όλο.

Και εγώ αυτό κάνω. Μόνο που ο δικός μου είναι 20 μηνών ?

Και σκέψου μέχρι τα πρώτα του γενέθλια έτρωγε τα πάντα. Τώρα μόνο μπανάνα στο χέρι και φρούτα αλεσμένα με κρέμα σκόνη. Απελπισία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Φωτεινή κιο είπε:

Γειά σας..... Έχω ένα μωράκι 6 μηνών  έχουμε αρχίσει  με φρούτα αυτόν τον μήνα. ..αλλά δεν τρώω με τίποτα  έχω δοκιμάσει διάφορα φρούτα  αλλά τίποτα  δεν ξέρω τι να κάνω.....

Βρε συ. Είναι πολύ πολύ μικρούλι ακόμα. Κάνε λίγο υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dimaki83 είπε:

Και εγώ αυτό κάνω. Μόνο που ο δικός μου είναι 20 μηνών ?

Και σκέψου μέχρι τα πρώτα του γενέθλια έτρωγε τα πάντα. Τώρα μόνο μπανάνα στο χέρι και φρούτα αλεσμένα με κρέμα σκόνη. Απελπισία.

Να σου ζησει! Εγώ δεν έχω ακόμη αλλά φυλουσα παλιά δύο μωρακια και μου έιχαν πει να κάνω αυτό κ τη κατέβαζαν σα νερό τη φρούτοκρεμα.το χειρότερο είναι όταν στη φτυνουνε πάνω σου εκεί να δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, καταλαβαίνω το άγχος σου που δεν τρώει φρούτα. Εγώ ξεκίνησα σταδιακά ένα ένα τα φρούτα, αλεσμένα, πρόσθετα και λίγο πρόβειο μέσα και λίγη κρέμα για να δέσει κάπως και το τάιζα. Τώρα που κοντέυουμε 20 μηνών και επειδή από κιλά είμαστε για κλάματα έχω προσθέσει και άλλα θερμιδογόνα πράγματα μέσα (ταχίνι, φυστικοβούτυρο κλπ) για να δούμε Θεού πρόσωπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκίνησες με φρούτα όχι με σούπα; Τα φρούτα είναι όξινα οπότε δεν τρώνε ποσότητα ...η κόρη μου έτρωγε μόνο ροδάκινο κ έφτασα στο σημείο να κρύβω τα πάντα μέσα στο ροδάκινο...είσαι στη φάση τριήμερων εισαγωγών; Δοκίμασε ένα φρούτο μόνο του πολύ ώριμο πχ ροδάκινο....όχι πολλά μαζί..ο γιος μου πχ έτσι έτρωγε εάν ανακατεύω φρούτα τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου, καταλαβαίνω το άγχος σου που δεν τρώει φρούτα. Εγώ ξεκίνησα σταδιακά ένα ένα τα φρούτα, αλεσμένα, πρόσθετα και λίγο πρόβειο μέσα και λίγη κρέμα για να δέσει κάπως και το τάιζα. Τώρα που κοντέυουμε 20 μηνών και επειδή από κιλά είμαστε για κλάματα έχω προσθέσει και άλλα θερμιδογόνα πράγματα μέσα (ταχίνι, φυστικοβούτυρο κλπ) για να δούμε Θεού πρόσωπο!

Αλεσμένα δίνεις ακόμα εμένα από 12 μηνων θέλαν να δαγκώνουν ..δοκίμασε μήπως για αυτό δε το θέλει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Finally είπε:

Αλεσμένα δίνεις ακόμα εμένα από 12 μηνων θέλαν να δαγκώνουν ..δοκίμασε μήπως για αυτό δε το θέλει..

Δεν τα δίνω αλεσμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Να σου ζησει! Εγώ δεν έχω ακόμη αλλά φυλουσα παλιά δύο μωρακια και μου έιχαν πει να κάνω αυτό κ τη κατέβαζαν σα νερό τη φρούτοκρεμα.το χειρότερο είναι όταν στη φτυνουνε πάνω σου εκεί να δεις.

Ή να τα τινάζουν με το κουτάλι παντού λες και παίζουν ρακέτες :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρεται! Κι εμεις τον επομενο μηνα ξεκιναμε κ τωρα "τα ψαχνω". Εγω αυτο που εχω να σου πω, ειναι να μην βγαλεις ευκολα το συμπερασμα οτι το παιδι δεν τρωει φρουτα!! 

1ον γιατι υπαρχουν παρα πολλες επιλογες (αλλα θα του αρεσουν κ αλλα οχι) κ 2ον εχω διαβασει οτι για να πεις οτι μια τροφη δεν αρεσει στο παιδι σου, πρεπει να την προσφερεις 10-15 φορες. Αυτο δηλ που απορριπτει σημερα, ισως το δεχτει την αλλη βδομαδα!!

Συμφωνω κ με τα κοριτσια που λεν να δοκιμασεις κ υφες. Πιο μαλακη, πιο αραιη ή κ κομματια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...