Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυος ενα μηνα μετα απο παλινδρομη


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα! 17 ιουνιου παλινδρομησε το πρωτο μωρακι μου! Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου! Περασε λοιπον ενας μηνας......αρχισε η καθυστερηση (λεω θα ειναι απο την στεναχωρια-θα αλλαξε ο κυκλος μου λογω της κυησης κτλ) πηρα απλα ενα τεστ....και θετικο! Επαθα σοκ......πηγα αμεσως στον γιατρο εκανα χοριακη (63 ηταν 2η ημερα καθυστερησης) και σημερα θα την επαναλαβω! Με.καθυσηχασε......αλλα εγω φοβαμαι πολυ....και κανεις δεν με καταλαβαινει! Δεν θελω να χασω και αυτο το μωρο.....δεν θελω κανω να το σκεφτομαι ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι. Οταν λες παλινδρομη τι ακριβως εννοεις? Ποσων εβδομάδων ήσουν? Εγινε φυσικά η αποβολή? Μήπως εννοεις ήταν βιοχημικη η κύηση? Ευχομαι να διπλασιαστει η χοριακή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!στην 7 εβδομαδα μου ηρθε αιμα και μετα χαθηκε! Δεν εκανα τιποτα ουτε φαρμακα ουτε αποξεση......και τωρα φοβαμαι πολυ.....θελω πολυ να εξελιχθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η gogo88k είπε:

Κοριτσια καλημερα! 17 ιουνιου παλινδρομησε το πρωτο μωρακι μου! Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου! Περασε λοιπον ενας μηνας......αρχισε η καθυστερηση (λεω θα ειναι απο την στεναχωρια-θα αλλαξε ο κυκλος μου λογω της κυησης κτλ) πηρα απλα ενα τεστ....και θετικο! Επαθα σοκ......πηγα αμεσως στον γιατρο εκανα χοριακη (63 ηταν 2η ημερα καθυστερησης) και σημερα θα την επαναλαβω! Με.καθυσηχασε......αλλα εγω φοβαμαι πολυ....και κανεις δεν με καταλαβαινει! Δεν θελω να χασω και αυτο το μωρο.....δεν θελω κανω να το σκεφτομαι ......

Καλημέρα! Λυπάμαι πολύ για αυτό που έζησες..εύχομαι ολόψυχα να διπλασιαστεί η χοριακή σου και να πάνε όλα καλά!! Είναι απόλυτα λογικό να αγχώνεσαι..σε καταλαβαίνω, γιατί πριν ένα μήνα βίωσα 2η αποβολή και είναι πολύ ενθαρρυντικό που έμεινες αμέσως έγκυος! Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, προσπαθήσατε αμέσως η ήταν τυχαίο; Σε ρωτάω για να πάρω κουράγιο και εγώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δευτερη αποβολη ε;;; πως; απο τι; τι σου ειπανε; 

Εγω με το που το εχασα με απελυσαν απο την δουλεια ημουν πολυ χαλια γενικα.....δεν πηρα προφυλαξεις αλλα δεν περιμενα να μεινω εγκυος....φαντασου επαιρνα χαπια σηκωνα βαρη εκανα τα παντα γιατι ολοι λεγανε ειναι αδυνατον να μεινεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το σποράκι μου παλλινδρόμησε στις 14 Μαΐου (χωρίς απόξεση, απλά γλίστρησε στην 6η βδομάδα, βασικά μόνο σάκο είδαμε). Αυτή ήταν και η τελευταία μου "περίοδος". Σήμερα είμαι 10+1 :)

Ο γιατρός μας είπε να το δούμε σαν μία κανονική περίοδο και να ξεκινήσουμε αμέσως τις προσπάθειες. Και έτσι ακριβώς έγινε! Ωορρηξία στην ώρα της και ένα θετικότατο τεστάκι λίγες μέρες αργότερα. Εξάλλου το σώμα έχει μνήμη και λένε μέσα σε 6 μήνες μετά την παλλίνδομη μένεις πολύ εύκολα έγκυος.

Όλα καλά θα πάνε βρε. Αντί να χαίρεσαι, γιατί στεναχωριέσαι; Κριμα δεν είναι;;; :(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ χαιρομαι για σενα να πανε ολα καλα ευχομαι! Κ εγω ακριβως ετσι ! Ετσι εγιναν.τα πραγματα!απλα.ειναι πολυ δυσκολο επειδη εχω πονακια ιδια με εκεινης της φορας....εξαλου ειναι η μοναδικω εμπειρια εγκυμοσυνης που ειχα και φοβαμαι οτι επειδη εχω γα ιδια συμπτωματα θα το χασω και αυτο! Ασε που ολοι λενε βιαστηκες και δεν εκανε.....! Εγω απλα πιστευω οτι για να το εδωσε ο θεος τοσο γρηγορα αυτη την φορα θα μεινει το μωρακι μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η gogo88k είπε:

δευτερη αποβολη ε;;; πως; απο τι; τι σου ειπανε; 

Εγω με το που το εχασα με απελυσαν απο την δουλεια ημουν πολυ χαλια γενικα.....δεν πηρα προφυλαξεις αλλα δεν περιμενα να μεινω εγκυος....φαντασου επαιρνα χαπια σηκωνα βαρη εκανα τα παντα γιατι ολοι λεγανε ειναι αδυνατον να μεινεις

Ναι δυστυχώς.. η πρώτη στην 11η εβδομάδα, με απόξεση και η 2η στην 7η εβδομάδα χωρίς απόξεση..

δεν ξέρω ακόμα από τί ήταν. Έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και σε λίγο καιρό θα κάνω καρυότυπο, να δω μήπως γονιδιακά κάτι δεν πάει καλά.. χαίρομαι πολύ για σένα όμως!! Πώς είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω.......ελπιζω οντως να βρεις την αιτια και οσο πιο συντομα.γινεται να ξανα αρχισεις απο την αρχη! Εγω νομιζω οτι δεν θα μου περασει ο φοβος ολα.τα βλεπω "δυσκολα" ο γιατρος μ.λεει οτι προς το παρον ειμαστε καλα απο ολες τις αποψεις.....αλλα οι μνημες λενε .......αλλα 

Ελπιζω ολες μας κοριτσια να κρατησουμε.τα μωρακια μας και ολα αυτα να τα ξεχασουμε.αργα ή γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η gogo88k είπε:

Σε καταλαβαινω.......ελπιζω οντως να βρεις την αιτια και οσο πιο συντομα.γινεται να ξανα αρχισεις απο την αρχη! Εγω νομιζω οτι δεν θα μου περασει ο φοβος ολα.τα βλεπω "δυσκολα" ο γιατρος μ.λεει οτι προς το παρον ειμαστε καλα απο ολες τις αποψεις.....αλλα οι μνημες λενε .......αλλα 

Ελπιζω ολες μας κοριτσια να κρατησουμε.τα μωρακια μας και ολα αυτα να τα ξεχασουμε.αργα ή γρηγορα

Μακάρι.. σου το εύχομαι ολόψυχα!! Πότε θα πας στο γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ευχομαι σε ολες μας! Μην σε παιρνει απο κατω προσπαθησε και θα γινει! Ξερω πως ειναι η ψυχολογια...

Εγω θα παω την αλλη τριτη.....αλλα.ποιος ξερει τι θα μου πει ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα gogo88k!! Αν δε γινομαι αδιακριτη προχωρησε η εγκυμοσυνη σου? Ολα καλα? Σε ρωταω γιατι και γω περασα μια αποβολη τον ιουνιο και θελω να παρω κουραγιο!! Ο γιατρος μου ειπε να προσπαθησω μετα το δευτερο κυκλο και πλησιαζει ο καιρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Καθολου αδιακριτη δεν γινεσαι! Καταλαβαινω απολυτα την θεση σου! Ναι συνεχιζεται η εγκυμοσυνη  και ολα φαινονται καλα ετσι λενε ολοι......εγω ομως καθε μερα ειμα με τον φοβο! Οσες το εχουν.περασει θα καταλαβουν! Δυσκολο ειναι να χαρεις.....αλλα σιγουρα η μια παλινδρομη δεν σημαινει τιποτα μ......ειναι κατι τυχαιο και ολα μπορουν να συμβουν αρκει να θελουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η gogo88k είπε:

Καλησπερα! Καθολου αδιακριτη δεν γινεσαι! Καταλαβαινω απολυτα την θεση σου! Ναι συνεχιζεται η εγκυμοσυνη  και ολα φαινονται καλα ετσι λενε ολοι......εγω ομως καθε μερα ειμα με τον φοβο! Οσες το εχουν.περασει θα καταλαβουν! Δυσκολο ειναι να χαρεις.....αλλα σιγουρα η μια παλινδρομη δεν σημαινει τιποτα μ......ειναι κατι τυχαιο και ολα μπορουν να συμβουν αρκει να θελουμε

Μπράβο όλα καλά να πάνε στο ευχομαι!!! Εγώ να φανταστείς μέσα σε 4 μήνες πέρασα μια βιοχημικη και μια αποβολή. Έχω ήδη ένα παιδάκι που αυτό το μήνα θα γίνει ενός έτους αλλά η στεναχώρια είναι η ίδια. Στη βιοχημικη δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αλλά η αποβολή με πείραξε πολύ. Και ο γιατρός μου λέει ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Γι αυτό και σε ρώτησα να πάρω λίγο τα πάνω μου. Που θα πάει θα έρθει και το δεύτερο μωράκι. Ευχαριστώ για την απάντηση σου και εύχομαι ότι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι χρειαζεται απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο σου για να σου ειπε τυχαιο γεγονοσ και εφοσον εχεις ηδη ενα παιδακι.....ΣΙΓΟΥΡΑ θα ερθει και το δευτερο! Αφου το θελεις ολα θα γινουν και στο ευχομαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 23/7/2018 at 7:01 ΠΜ, ο/η gogo88k είπε:

Κοριτσια καλημερα! 17 ιουνιου παλινδρομησε το πρωτο μωρακι μου! Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου! Περασε λοιπον ενας μηνας......αρχισε η καθυστερηση (λεω θα ειναι απο την στεναχωρια-θα αλλαξε ο κυκλος μου λογω της κυησης κτλ) πηρα απλα ενα τεστ....και θετικο! Επαθα σοκ......πηγα αμεσως στον γιατρο εκανα χοριακη (63 ηταν 2η ημερα καθυστερησης) και σημερα θα την επαναλαβω! Με.καθυσηχασε......αλλα εγω φοβαμαι πολυ....και κανεις δεν με καταλαβαινει! Δεν θελω να χασω και αυτο το μωρο.....δεν θελω κανω να το σκεφτομαι ......

Καλησπερα κι απο εμενα!!! Σε καταλαβαινω απολυτα πως αισθανεσαι!!! Εγω ειχα τον Μαρτιο μια βιοχημικη στην 5η εβδομαδα  και τωρα ειμαι παλι εγκυος στην 8η εβδομαδα  και η καρδια μου καθημερινα κοντευει να φυγει απο το στομα που λενε... Παρ'ολα αυτα θα σου πω αυτο που μου ειπε κι ο γιατρος μου προχθες που ακουσαμε και την καρδουλα(ευτυχως ολα τελεια προς το παρον) Βημα βημα και θα δουμε... Δεν θελει καθολου πιεση γιατι ο οργανισμος μας αντιδρα. Στην τελικη εμεις θα κανουμε τα παντα για να ξερουμε οτι δεν το προκαλεσαμε εμεις. Απο εκει κ περα οτι θελει η φυση θα γινει,οτι και να κανουμε δυστυχως δεν περναει παντα απο τα χερια μας το αποτελεσμα. Ειμαι σιγουρη πως αυτη η απαντηση δεν αρεσει σε καμια μας αλλα δυστυχως ετσι ειναι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα είχα μια παλυδρομη στη  9 εβδομάδα έγινε 22 Ιουνίου η απόξεση.ενιωσα οτι εφταιγα εγω κανενα τυχαιο γεγονος ενιωθα οτι ειχε κοπει μερος της καρδιας μου.... ποτε δεν ξεπερνας κατι τετοιο.....αλλααα Μέσα σε 23 μέρες έμεινα έγκυος επειδή δεν το περίμενα δεν ειχα το μυαλο μου εκει 14 αυγουστου ακουσα ξανα μια μικρη καρδουλα να χτυπα απο εκεινη την μερα ενιωσα χαρα και ανησυχια μαζι τωρα ειμαι στη 13 εβδομαδα και 3μερουλες!!! Όλα έρχονται δεν ξεχνάς και δεν σταματά  να ανησυχείς ποτε αλλά κορίτσια πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά πράγματα και θα μας έρχονται!! Αυτή ήταν η δική μου ιστορία.μονο θετική ενέργεια χρειαζόμαστε και να αποβάλουμε το άγχος και να μετριάσουμε λίγο την ανησυχία ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2018 at 7:01 ΠΜ, ο/η gogo88k είπε:

Κοριτσια καλημερα! 17 ιουνιου παλινδρομησε το πρωτο μωρακι μου! Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου! Περασε λοιπον ενας μηνας......αρχισε η καθυστερηση (λεω θα ειναι απο την στεναχωρια-θα αλλαξε ο κυκλος μου λογω της κυησης κτλ) πηρα απλα ενα τεστ....και θετικο! Επαθα σοκ......πηγα αμεσως στον γιατρο εκανα χοριακη (63 ηταν 2η ημερα καθυστερησης) και σημερα θα την επαναλαβω! Με.καθυσηχασε......αλλα εγω φοβαμαι πολυ....και κανεις δεν με καταλαβαινει! Δεν θελω να χασω και αυτο το μωρο.....δεν θελω κανω να το σκεφτομαι ......

Αχ κοριτσι μου ποσο σε καταλαβαινω...Στην ιδια ακριβως θεση ημουν μεχρι πριν μια εβδομαδα παρ ολο που το ειχα δει και ειχα ακουσει καρδουλα...Αφου εκανα και την αυχενικη ηρεμησα....Ολα τελεια θα πανε....Θα σκεφτεσαι θετικα...Κι εγω το ιδιο αγχος ειχα...Σκεψου οτι απο την ημερα που το εμαθα ταξιδεψα με αεροπλανο, περασα ενα σκ δραμα γιατι ειδα καφε υγρα, εκανα μετακομιση και το μωρακι παρ ολα αυτα ειναι μια χαρα....Ε δεν μπορει λεω αφου μετα απ ολα αυτα ειναι καλα θα συνεχισει να ειναι!!! Ετσι θα σκεφτεσαι κι εσυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...