Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγορά καροτσιού για νεογέννητο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες/ους! Είμαι νέο μέλος και στον 8ο μήνα περιμένω το πρώτο μου παιδάκι. Έχουμε προβληματιστεί παρα πολύ με την αγορά του καροτσιού και θα ήθελα τη γνωμη νεων μαμάδων με πρόσφατη εμπειρία.  Μας έχουν τρελάνει και έχουμε φτάσει τελευταία στιγμή πρέπει να αγοράσουμε. Τι βολεύει κατά τη γνωμη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κελλακι Καλημέρα! Ωραιο θέμα άνοιξες γιατί είμαι στην έρευνα κ γω, 7 μηνων! Έχω καταλήξει ότι θα πάρω μόνο καρότσι κ Όχι σύστημα με 3, Γιατί με όσες μανούλες έχω μιλήσει μου λένε ότι το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο, πολύ λίγο το χρησιμοποίησαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓειΑ σας μανούλες!..Με το καλό!

Θα σας πω την δική μου εμπειρία...Αγόρασα καρότσι 3 σε 1.

Στην αρχή τη μπεμπα την κοιμιζα στο port bebe γιατί την ήθελα δίπλα στο κρεβάτι μου και το κρεβάτι της (εκτός ότι δεν χωρούσε),δεν ήθελα να το βάλω στην κρεβατοκαμάρα..Στους 3 μήνες ομως που άρχισε να τινάζει αρκετά χερακια-ποδαρακια επειδή το πορτ μπεμπέ είναι στενό, ακουμπούσε στα πλαϊνά και ξυπνούσε..Με αποτέλεσμα να μην το ξαναχρησιμοποιησω και να την βάζω για ύπνο στο κρεβάτι της στο δωμάτιο της πλέον.

Το car seat το έχω καταβολευτεί γιατί εκτός ότι το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο, με το που φτάσουμε στον προορισμό μας,το παίρνω το κουμπώνω στο καρότσι και τέλος..βολεύει γιατί πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος μέχρι να φτάσουμε και δεν χρειάζεται να την ξεβολευω και να ξυπνάει..(Στην αρχή βέβαια την μετέφερα στο port bebe γιατι ήταν πολύ μικρή.)

4.5 μηνων κοντευει κ ακόμα χωράει στο car seat και πάω παντού με αυτο.το βασικο καροτσι σε κάνα μήνα θα το χρησιμοποιησουμε πιστεύω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2018 at 9:01 ΠΜ, ο/η Soto είπε:

@Κελλακι Καλημέρα! Ωραιο θέμα άνοιξες γιατί είμαι στην έρευνα κ γω, 7 μηνων! Έχω καταλήξει ότι θα πάρω μόνο καρότσι κ Όχι σύστημα με 3, Γιατί με όσες μανούλες έχω μιλήσει μου λένε ότι το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο, πολύ λίγο το χρησιμοποίησαν. 

Το port bebe πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για τη βόλτα ενός μωρού μέχρι 5-6 μηνών (άντε μέχρι 4). Είναι κλειστό και νιώθει προστατευμένο. Όσες μαμάδες ξέρω εγώ, μία χαρά το χρησιμοποίσαν. Για τη βόλτα όμως, όχι για τον ύπνο γενικά. Γιατί το μικρό μωρό όταν γυρίσει στο πλάϊ και δεν έχει κάποιον από πάνω να το προσέχει, μπορεί να κολλήσει με τη μουρίτσα του στα τοιχώματα και να πάθει ασφυξία. Μόνο κρεβατάκι με κάγκελα είναι ασφαλές. Ας χτυπήσει στα κάγκελα λίγο, δε παθαίνει τίποτα, από το να πνιγεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Minime είπε:

ΓειΑ σας μανούλες!..Με το καλό!

Θα σας πω την δική μου εμπειρία...Αγόρασα καρότσι 3 σε 1.

Στην αρχή τη μπεμπα την κοιμιζα στο port bebe γιατί την ήθελα δίπλα στο κρεβάτι μου και το κρεβάτι της (εκτός ότι δεν χωρούσε),δεν ήθελα να το βάλω στην κρεβατοκαμάρα..Στους 3 μήνες ομως που άρχισε να τινάζει αρκετά χερακια-ποδαρακια επειδή το πορτ μπεμπέ είναι στενό, ακουμπούσε στα πλαϊνά και ξυπνούσε..Με αποτέλεσμα να μην το ξαναχρησιμοποιησω και να την βάζω για ύπνο στο κρεβάτι της στο δωμάτιο της πλέον.

Το car seat το έχω καταβολευτεί γιατί εκτός ότι το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο, με το που φτάσουμε στον προορισμό μας,το παίρνω το κουμπώνω στο καρότσι και τέλος..βολεύει γιατί πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος μέχρι να φτάσουμε και δεν χρειάζεται να την ξεβολευω και να ξυπνάει..(Στην αρχή βέβαια την μετέφερα στο port bebe γιατι ήταν πολύ μικρή.)

4.5 μηνων κοντευει κ ακόμα χωράει στο car seat και πάω παντού με αυτο.το βασικο καροτσι σε κάνα μήνα θα το χρησιμοποιησουμε πιστεύω..

Το car seat είναι πολύ βολικό για εμάς αλλά για τη σπονδυλική στήλη του μωρού καταστροφή. Είναι να τον πάρεις από το αυτοκίνητο να πάτε σούπερ μάρκετ ή για ψώνια μία ώρα το πολύ (μαζί με τη διαδρομή στο αυτοκίνητο). Μετά ένα νεόγεννητο μωράκι πρέπει να ξαπλώσει σε οριζόντια επιφάνεια.

Στα λέω γιατί και εγώ τους πρώτους μήνες την είχα καταβρεί με το καρεκλάκι αυτοκινήτου και μετά έμαθα τί τεράστιο λάθος κάναμε :(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimaki83 Εν μέρη έχεις δίκιο..Αλλά σκέψου μια 3ωρη διαδρομή με το αυτοκίνητο..Στη 1.5 ώρα θέλει να κάνεις ένα διάλειμμα να βγάλεις το μωρό να ξεπιαστει..Το ίδιο συμβαίνει και στη βόλτα..Τουλάχιστον εγώ πάντα την κραταω και αγκαλιά όταν βγαίνουμε έξω. Δεν είναι οολη  την ώρα στο car seat..πχ εμένα δεν την αρέσει καθολου στη βόλτα το port bebe πλεον.Γιατί θέλει να βλέπει..

Επίσης για τον ύπνο και το port bebe..Με τη ίδια λογική δεν βολεύει και το λίκνο που ενδείκνυται για τον ύπνο του μωρού..Και επισης οι πάντες γιατι υπαρχουν;!Μα το βρέφος ειδικά τον πρώτο καιρό όπως το βάζεις έτσι το βρίσκεις.. 

Τέλος πάντων! Το καθε ζευγάρι μαμα-παιδί βρίσκει τι το βολεύει και τι όχι πολύ γρήγορα..Δεν χρειάζεται άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...