Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ηπια υδρονεφρωση σε εμβρυο.


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη στην 24 εβδομάδα,το φύλλο του μωρού αγόρι..  Πριν δύο εβδομάδες σχεδόν έκανα β επιπέδου και εκεί ο γιατρός βρήκε ήπια υδρονεφρωση κ στους δύο νεφρους., μου είπε να μην το σκέφτομαι ότι δεν είναι κάτι και το έχουν αρκετά παιδάκια που στην πορεία εξαφανίζετε μου ζήτησε επανεξέταση στην 28η εβδομάδα.. μιλώντας μετά με την γυναικολόγο που με παρακολουθεί με τρόμαξε μου είπε ότι είναι σοβαρό να σκεφτώ την διακοπή κύησης κ ότι μέχρι κ νεφρική ανεπάρκεια μπορεί να κάνει σε ένα παιδί.. διακοπή δεν σκέφτομαι ούτε για πλάκα. .υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία να μάθω περισσότερα.. ο γιατρός μου είπε ότι στην επανεξέταση μπορεί κ να χει φύγει..  όσο πλησιάζει η 28η εβδομάδα για να ξαναπάω το σκέφτομαι περισσότερο. 

 Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω διαβάσει, όντως ότι μπορεί να υποχωρήσει, πόσο μάλλον η ήπια.. γιατί είναι τόσο απόλυτη η γιατρός σου; 

Να, βρήκα αυτά, θα σε ενδιαφέρουν

https://iliaktida.eu/υδρονέφρωση-στο-έμβρυο/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάσου ότι γιατρός μου δεν είδε τις εξετάσεις απλά την είπα από το τηλέφωνο τι μου είπαν στην β επιπέδου μου κατέβασε ένα ολόκληρο σενάριο.. ενώ η παιδίατρος του πρώτου μου γιου μου είπε εάν είναι δυνατόν κ σε έβαλε σε σκέψεις για αποβολή δεν είναι κάτι σοβαρό αυτό κ ότι έχουν σχεδόν όλα τα παιδιά και αντιμετωπίζετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anastasiaore είπε:

Φαντάσου ότι γιατρός μου δεν είδε τις εξετάσεις απλά την είπα από το τηλέφωνο τι μου είπαν στην β επιπέδου μου κατέβασε ένα ολόκληρο σενάριο.. ενώ η παιδίατρος του πρώτου μου γιου μου είπε εάν είναι δυνατόν κ σε έβαλε σε σκέψεις για αποβολή δεν είναι κάτι σοβαρό αυτό κ ότι έχουν σχεδόν όλα τα παιδιά και αντιμετωπίζετε..

Καλά είναι τραγική που αγχωσε έτσι μια έγκυο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη με παρεξηγείς αλλά εγώ αυτήν θα την άλλαζα την γιατρό. Απαράδεκτη απαράδεκτη απαράδεκτη!

Σου είπαν να μην ανησυχείς, άρα χωρίς άγχος παρακολούθα το και σκέψου ότι τέτοια αντιμετωπίζονται. Αν είναι δυνατόν η απαράδεκτη. Να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου γιατί σε περιμένουν ξενύχτια. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την παραπανω φιλη! 

Μα καλα, ποσο ευκολα σου λεει ενας γιατρος να κανεις διακοπη χωρις καν να δει τις εξετασεις σου..? Εκτος βεβαια αν συνυπαρχουν κ αλλα εβρυματα..

Η υρδρονεφρωση μπορει να ειναι κατι σοβαρο, συνηθως ομως ξεπερνιεται πριν καν γεννηθει το παιδι. Κ ακομα κ να μην ξεπεραστει, γινεται θεραπεια.. Δεν ειναι κατι σπανιο..

Εχω διαβασει οτι ζηταν να γινει κ αμνιο..

Ευχομαι στον επομενο υπερηχο, τα νεφρακια του μωρου σου να ειναι τελεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Έχω διαβάσει, όντως ότι μπορεί να υποχωρήσει, πόσο μάλλον η ήπια.. γιατί είναι τόσο απόλυτη η γιατρός σου; 

Να, βρήκα αυτά, θα σε ενδιαφέρουν

https://iliaktida.eu/υδρονέφρωση-στο-έμβρυο/

Συγγνωμη αλλα αυτο ειναι οτι πιο αγχωτικο εχω διαβασει και ειναι κριμα να το διαβασει μια εγκυουλα που μολις εμαθε οτι το παιδακι της εχει αυτο το προβλημα. Αναστασια μην διαβασεις τιποτε απο το ιντερνετ. Παρε κ δευτερη γνωμη. Ευχομαι υγεια στο παιδι σου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια..με ηρεμήσατε αρκετά!! Θα σκέφτομαι θετικά για το αγοράκι μου μέχρι την επανεξέταση..οσο για την γυναικολόγο αυτό σκέφτηκε πρώτα πρώτα ο σύζυγος μου..αλλαγή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Anastasiaore είπε:

Φαντάσου ότι γιατρός μου δεν είδε τις εξετάσεις απλά την είπα από το τηλέφωνο τι μου είπαν στην β επιπέδου μου κατέβασε ένα ολόκληρο σενάριο.. ενώ η παιδίατρος του πρώτου μου γιου μου είπε εάν είναι δυνατόν κ σε έβαλε σε σκέψεις για αποβολή δεν είναι κάτι σοβαρό αυτό κ ότι έχουν σχεδόν όλα τα παιδιά και αντιμετωπίζετε..

Υποθέτω ότι ο γιατρός της β ήταν πιστοποιημένος ε; Λοιπόν θα πρότεινα να ρωτήσεις κ παιδονεφρολογο κ να ακούς τον ειδικό όχι τη γιατρό σου που προσωπικά θα την άλλαζα...έχω ακούσει για έναν καλό σε τέτοια θέματα στο Αττικό..κάνε ένα τηλ κ ρώτησε τους...πάντως κ εγώ έχω ακούσει ότι υποχωρεί σε πολλές περιπτωσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Finally δυστυχώς είμαι μακριά από αθηνα.. στην άλλη άκρη! Θα κάνω την εξέταση κ εάν δεν έχει εξασφαλιστεί θα μιλήσω με παιδονεφρολογο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Συγγνωμη αλλα αυτο ειναι οτι πιο αγχωτικο εχω διαβασει και ειναι κριμα να το διαβασει μια εγκυουλα που μολις εμαθε οτι το παιδακι της εχει αυτο το προβλημα. Αναστασια μην διαβασεις τιποτε απο το ιντερνετ. Παρε κ δευτερη γνωμη. Ευχομαι υγεια στο παιδι σου

 

Τι ακριβώς είναι αγχωτικό; Που λέει ότι ξεπερνιέται και δεν υπάρχει βλάβη στο νεογνό; Ή που λέει ότι αν δεν ξεπεραστεί πριν τη γέννηση, χορηγειται αντιβίωση; Ο,τι να'ναι..

Θεματοθετρια σου έθεσα κάτι για να δεις ότι η διακοπή κύησης στην ήπια υδρονεφρωση μόνο από τη γιατρό σου συστήνεται, που αυτό λέει πολλά..εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα κάνεις με αυτήν όμως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anastasiaore είπε:

Finally δυστυχώς είμαι μακριά από αθηνα.. στην άλλη άκρη! Θα κάνω την εξέταση κ εάν δεν έχει εξασφαλιστεί θα μιλήσω με παιδονεφρολογο..

 

Μπορείς ίσως να στείλεις τα αποτελέσματα..κάνε ένα τηλ στο Παίδων κ το αττικό...δε χάνεις κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Anastasiaore είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη στην 24 εβδομάδα,το φύλλο του μωρού αγόρι..  Πριν δύο εβδομάδες σχεδόν έκανα β επιπέδου και εκεί ο γιατρός βρήκε ήπια υδρονεφρωση κ στους δύο νεφρους., μου είπε να μην το σκέφτομαι ότι δεν είναι κάτι και το έχουν αρκετά παιδάκια που στην πορεία εξαφανίζετε μου ζήτησε επανεξέταση στην 28η εβδομάδα.. μιλώντας μετά με την γυναικολόγο που με παρακολουθεί με τρόμαξε μου είπε ότι είναι σοβαρό να σκεφτώ την διακοπή κύησης κ ότι μέχρι κ νεφρική ανεπάρκεια μπορεί να κάνει σε ένα παιδί.. διακοπή δεν σκέφτομαι ούτε για πλάκα. .υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία να μάθω περισσότερα.. ο γιατρός μου είπε ότι στην επανεξέταση μπορεί κ να χει φύγει..  όσο πλησιάζει η 28η εβδομάδα για να ξαναπάω το σκέφτομαι περισσότερο. 

 Ευχαριστώ 

Ενα θα πω, ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ;;;; πως τολμησε να σου προτεινει κατι τετοιο;;; δεν ειμαστε καθολου καλα.
Λοιπον εμενα στο μητερα μου βρηκαν και μου εγραψαν υδρονεφρωση και ο ειδικος και πιστοποιημενος ανθρωπος που πηγα μετα για υπερηχο γελουσε καθως δεν υπηρχε τετοιο πραγμα στο παιδι. Αλλα και να υπηρχε επειδη το συζητησα και εγω αρκετα δεν ειναι σε καμια περιπτωση λογος διακοπης κυησης. Ειναι κατι που συμβαινει σε πολλα αγορια και αντιμετωπιζεται αν και συνηθως φευγει μονο του. Πηγαινε για την επανεξεταση και ειλικρινα αυτον που σου μιλησε για διακοπη μην τον ξανα εμπιστευτεις ΠΟΤΕ.

Υ.Γ, Αν θες μπορω να σου πω να πας για β επιπεδου σε αυτον που πηγα και εγω που ο ανθρωπος ειναι απ τους λιγους πιστοποιημενους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός είναι πιστοποιημένος που μου έκανε την β επιπέδου.. εκείνος μου είπε να ξανα πάω για επανεξέταση.. υπομονη έχω Ράντεβου στις 28 εβδομαδες..  προσπαθώ να χω θετική ενέργεια κ ότι όλα θα πάνε καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Anastasiaore είπε:

Ο γιατρός είναι πιστοποιημένος που μου έκανε την β επιπέδου.. εκείνος μου είπε να ξανα πάω για επανεξέταση.. υπομονη έχω Ράντεβου στις 28 εβδομαδες..  προσπαθώ να χω θετική ενέργεια κ ότι όλα θα πάνε καλά..

ειμαι σιγουρη στην επανεξεταση δεν θα υπαρχει καν..θετικη σκεψη οσο μπορεις και ηρεμια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2018 at 4:24 ΜΜ, ο/η Anastasiaore είπε:

Ο γιατρός είναι πιστοποιημένος που μου έκανε την β επιπέδου.. εκείνος μου είπε να ξανα πάω για επανεξέταση.. υπομονη έχω Ράντεβου στις 28 εβδομαδες..  προσπαθώ να χω θετική ενέργεια κ ότι όλα θα πάνε καλά..

Ολα οκ τοτε. Απλα σε παρακαλω μην ξανα πας στον γιατρο που σου μιλησε για διακοπη κυησης κανονικα θα επρεπε να μας πεις το ονομα του δημοσια να μην ξανα παει ανθρωπος. Επισης φυσικα να εχεις θετικη ενεργεια και οπως λεει και η μελουλα πιθανοτατα δεν θα υπαρχει καν την επομενη φορα που θα το δεις οπως δεν υπηρχε και σε εμενα. Παντως οπως και να χει να ξερεις οτι ειναι κατι που αντιμετωπιζεται και ειναι και αρκετα συχνο μην σε τρομαζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...