Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε θα ερθει το δικο μας μωράκι?!!


Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η egw είπε:

νομιζω δεν εχω καταλαβει καλα; επαιξε και καποια αποβολη;

Μια βιοχημικη και μετα τη βιοχημικη ηρθε μια εγκυμοσυνη παρα πολυ ευκολα.Ολα πηγαιναν καλα μεχρι τη 14η σχεδον βδομ.Εκει ανεβασα ξαφνικα πυρετο.Εσπασαν τα νερα και βρηκαν οτι ειχα παθει σηψαιμια.Ενα βακτηριο πηγε απο τον πλακουντα στο αιμα η το αντιθετο και για να ζησω επρεπε να γεννησω.Το μωρακι μας ηταν υγιεστατο.Το βακτηριο τα εκανε ολα.οπως καταλαβαινεις δε ξεπερνιεται ετσι απλα κατι τετοιο.Μετα απο ολο αυτο φοβηθηκαν οι γιατροι μηπως εχω καποια αναπαρκεια οργανου κτλ γιατι κοντεψα να πεθανω.Στις εξετασεις βρηκαν μια μαζα πισω απο τη μητρα η οποια δε μπορουσαν να καταλαβιυν αν ηταν ινομυωμα η κατι απο τη λοιμωξη.Ετσι μπηκα για λαπαροσκ.Για να βγαλουμε τη μαζα η οποια δοξα το θεο ηταν ινομυωμα.Τωρα ειμαι 5 μηνες μετα το χειρουργειο και παλευω να ξεπερασω ολο αυτο εχει συμβει απο το πουθενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Μια βιοχημικη και μετα τη βιοχημικη ηρθε μια εγκυμοσυνη παρα πολυ ευκολα.Ολα πηγαιναν καλα μεχρι τη 14η σχεδον βδομ.Εκει ανεβασα ξαφνικα πυρετο.Εσπασαν τα νερα και βρηκαν οτι ειχα παθει σηψαιμια.Ενα βακτηριο πηγε απο τον πλακουντα στο αιμα η το αντιθετο και για να ζησω επρεπε να γεννησω.Το μωρακι μας ηταν υγιεστατο.Το βακτηριο τα εκανε ολα.οπως καταλαβαινεις δε ξεπερνιεται ετσι απλα κατι τετοιο.Μετα απο ολο αυτο φοβηθηκαν οι γιατροι μηπως εχω καποια αναπαρκεια οργανου κτλ γιατι κοντεψα να πεθανω.Στις εξετασεις βρηκαν μια μαζα πισω απο τη μητρα η οποια δε μπορουσαν να καταλαβιυν αν ηταν ινομυωμα η κατι απο τη λοιμωξη.Ετσι μπηκα για λαπαροσκ.Για να βγαλουμε τη μαζα η οποια δοξα το θεο ηταν ινομυωμα.Τωρα ειμαι 5 μηνες μετα το χειρουργειο και παλευω να ξεπερασω ολο αυτο εχει συμβει απο το πουθενα

Κατάλαβα κοπέλα μου.θελει δύναμη κορίτσι μου να το ξεπεράσεις σωστά αλλά φυσικά και θα δοκιμάσεις και θα πας στο δεύτερο όποτε θεωρήσεις ότι είσαι έτοιμη.ποσο χρονών είσαι τώρα κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

Κατάλαβα κοπέλα μου.θελει δύναμη κορίτσι μου να το ξεπεράσεις σωστά αλλά φυσικά και θα δοκιμάσεις και θα πας στο δεύτερο όποτε θεωρήσεις ότι είσαι έτοιμη.ποσο χρονών είσαι τώρα κορίτσι μου

34!!!Δε με λες και παιδουλα χαχαχα.Σε περιπτωση που μεινω εγκυος νομιζω θα παω 9μηνες να μεινω σε ενα νοσοκοειο να μαι σιγουρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είσαι:) χιχι

Νομίζω απλά να ζητήσεις να είναι πιο συχνά τα ραντεβού σου και μια χαρά θα είσαι.

Επειδή έτυχε μια φορά δεν σημαίνει θα ξαναγίνει άλλωστε τωρα έκανες το χειρουργειπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η egw είπε:

Μια χαρά είσαι:) χιχι

Νομίζω απλά να ζητήσεις να είναι πιο συχνά τα ραντεβού σου και μια χαρά θα είσαι.

Επειδή έτυχε μια φορά δεν σημαίνει θα ξαναγίνει άλλωστε τωρα έκανες το χειρουργειπ

Το χειρουργειο δεν ειχε καποια σχεση με το οτι δεν πηγε καλα η εγκυμοσυνη.Το βακτηριο ηταν ο λογος και το πιο περιεργο ειναι οτι πριν μια βδομ ειχα κανει εξετ αιματος ουρων κολπικου υγρου και ηταν καθαρες ολες.Οπως επισης τη μερα που εσπασαν τα νερα οι εξετασεις ουρων και κολπικου υγρου δεν εδειξαν το βακτηριο.Μονο στο αιμα το βρηκαν και στον πλακουντα οποτε δε ξερουμε καν πως πηγε.Η αρχικη σκεψη ηταν οτι απο τον κολπο πηγε στον πλακοθντα και επαθα χλωροαμνιονιτιδα(καπως ετσι) αλλα οι εξετ ηταν καθαρες!!!.Ειχα και διαφραγμα στη μητρα το οποιο επισης δεν δημιουργ καποιο προβλημα αλλα εφου εκανα λαπαρος εκανα και υστεροσκ μαζι και το αφαιρεσαν και αυτο για να χω το κεφαλι μου ησυχο.Ο γυναικ μου εδω(μενω στο εξωτερ) μου ειπε οτι σε περιπτ εγκυμ θα με βλεπει καθε βδομ!!!Ειναι διευθ σε κλινικη στο τμημα για high risk εγκυμοσυνες οποτε νιωθω καπως καλυτερα .Αλλαξα βεβαια γυναικολογο .Αυτος ειναι καινουριος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Το χειρουργειο δεν ειχε καποια σχεση με το οτι δεν πηγε καλα η εγκυμοσυνη.Το βακτηριο ηταν ο λογος και το πιο περιεργο ειναι οτι πριν μια βδομ ειχα κανει εξετ αιματος ουρων κολπικου υγρου και ηταν καθαρες ολες.Οπως επισης τη μερα που εσπασαν τα νερα οι εξετασεις ουρων και κολπικου υγρου δεν εδειξαν το βακτηριο.Μονο στο αιμα το βρηκαν και στον πλακουντα οποτε δε ξερουμε καν πως πηγε.Η αρχικη σκεψη ηταν οτι απο τον κολπο πηγε στον πλακοθντα και επαθα χλωροαμνιονιτιδα(καπως ετσι) αλλα οι εξετ ηταν καθαρες!!!.Ειχα και διαφραγμα στη μητρα το οποιο επισης δεν δημιουργ καποιο προβλημα αλλα εφου εκανα λαπαρος εκανα και υστεροσκ μαζι και το αφαιρεσαν και αυτο για να χω το κεφαλι μου ησυχο.Ο γυναικ μου εδω(μενω στο εξωτερ) μου ειπε οτι σε περιπτ εγκυμ θα με βλεπει καθε βδομ!!!Ειναι διευθ σε κλινικη στο τμημα για high risk εγκυμοσυνες οποτε νιωθω καπως καλυτερα .Αλλαξα βεβαια γυναικολογο .Αυτος ειναι καινουριος

ωραια , κοπελα μου οταν το παρεις αποφαση θα σε προσεξει τοτε η γυναικολογος μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα θα  το αντιμετωπισεις με θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

ωραια , κοπελα μου οταν το παρεις αποφαση θα σε προσεξει τοτε η γυναικολογος μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα θα  το αντιμετωπισεις με θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα:)

Εσυ εισαι στη προσπαθεια για μωρακι να φανταστω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες γυρισα απο τη κλινικη τελειωσα!!! Μου αφαιρεσαι μια διχωρη κυστη κολλημενη στη σαλπιγγα. Η σαλπιγγα γιαυτο το λογο υπολειτουργουσε και ενδομητριωση σε 2 σημεια. Πηρε βιοψια κ απο αλλου μηπως εχω κ αλλου. Ποναω λιγο εχω κ λιγο αιμα.την Τριτη θα παω να με δει.Αα κ απο το πρηξιμο δε χωραω στα ρουχα. Καμια συμβουλη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Μερεβη είπε:

Κοριτσαρες γυρισα απο τη κλινικη τελειωσα!!! Μου αφαιρεσαι μια διχωρη κυστη κολλημενη στη σαλπιγγα. Η σαλπιγγα γιαυτο το λογο υπολειτουργουσε και ενδομητριωση σε 2 σημεια. Πηρε βιοψια κ απο αλλου μηπως εχω κ αλλου. Ποναω λιγο εχω κ λιγο αιμα.την Τριτη θα παω να με δει.Αα κ απο το πρηξιμο δε χωραω στα ρουχα. Καμια συμβουλη???

Ειδες ολα καλα..Τελικα ενδομητριωση ηταν ε?Σου πε να κανεις ενεσεις για διακοπη περιοδου η να προσπαθησεις αμεσως για παιδακι?Για το πρηξιμο θα σου πω οτι θελει 4-5 βδομαδουλες να φυγει.Να περπατας για να βοηθησεις τον αερα να φυγει.Καθε 10λεπτα να σηκωνεσαι και κανε μια βολτιτσα στο σπιτι.Για καμια 10μερες θα πονας λιγο ειδικα οταν πας να σηκωθεις κυριως στον ομφαλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Ειδες ολα καλα..Τελικα ενδομητριωση ηταν ε?Σου πε να κανεις ενεσεις για διακοπη περιοδου η να προσπαθησεις αμεσως για παιδακι?Για το πρηξιμο θα σου πω οτι θελει 4-5 βδομαδουλες να φυγει.Να περπατας για να βοηθησεις τον αερα να φυγει.Καθε 10λεπτα να σηκωνεσαι και κανε μια βολτιτσα στο σπιτι.Για καμια 10μερες θα πονας λιγο ειδικα οταν πας να σηκωθεις κυριως στον ομφαλο .

Οχι μου ειπε κατευθειαν για παιδακι. Αλλα να σου πω τωρα ετσι οπως ειμαι μονο το σεξ μου λειπει ....!! Σπιτι ειμαι. Δυο εστιες ενδομητριωσης αλλα πηρε βιοψια κ απο αλλου. Αυτος οτι ειδε το εκαψε αν εχω και αλλου θα φανει απο τις βιοψιες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Εσυ εισαι στη προσπαθεια για μωρακι να φανταστω?

ναι κοριτσι μου εμεις εχουμε ενα μικρο τωρα στα τεσσερα και τωρα προσπαθουμε για το δευτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Μερεβη είπε:

Οχι μου ειπε κατευθειαν για παιδακι. Αλλα να σου πω τωρα ετσι οπως ειμαι μονο το σεξ μου λειπει ....!! Σπιτι ειμαι. Δυο εστιες ενδομητριωσης αλλα πηρε βιοψια κ απο αλλου. Αυτος οτι ειδε το εκαψε αν εχω και αλλου θα φανει απο τις βιοψιες !

περαστικα κοπελα μου ολα μια χαρα θα πανε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η egw είπε:

περαστικα κοπελα μου ολα μια χαρα θα πανε :)

Ευχαριστω πολυ.  Τι τραβαμε οι γυναικες κοριτσια ....αχχχχχ και μετα μολις κανεις παιδι σου λενε οι αντρες μας δικο μου ειναι ο γιος μου η κορακλα μου.... κ εμεις γινομαστε χιλια κομματια για να τα γεννησουμε!! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η egw είπε:

ναι κοριτσι μου εμεις εχουμε ενα μικρο τωρα στα τεσσερα και τωρα προσπαθουμε για το δευτερο

Ευχομαι να ρθει γρηγορα το δευτερο σπορακι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσι μου νασαι καλα:) καποτε βεβαια με αυτα που περναω σαν τισ σημερινες μερες πχ αναρωτιεμαι αν θα αντεξω να μεγαλωσω δευτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μερεβη είπε:

Οχι μου ειπε κατευθειαν για παιδακι. Αλλα να σου πω τωρα ετσι οπως ειμαι μονο το σεξ μου λειπει ....!! Σπιτι ειμαι. Δυο εστιες ενδομητριωσης αλλα πηρε βιοψια κ απο αλλου. Αυτος οτι ειδε το εκαψε αν εχω και αλλου θα φανει απο τις βιοψιες !

Σου ειπε σε ποιο σημειο ειχες εστιες ενδομητριωσης??και γω σε δυο σημεια ειχα.Στο εντερο και αναμεσα απο μητρα και εντερο(καπως λεγεται αυτο σημειο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Cecilaki είπε:

Σου ειπε σε ποιο σημειο ειχες εστιες ενδομητριωσης??και γω σε δυο σημεια ειχα.Στο εντερο και αναμεσα απο μητρα και εντερο(καπως λεγεται αυτο σημειο)

Οχι δε μου ειπε μου εδωσε ομως Dvd και το ειδα κ ηταν πισω κατω απο την ωοθηκη ακριβως κ το αλλο διπλα ατη σαλπιγγα. Πηρε βιοψια απο το δουγλασειο μου ειπε. Εσενα σου ειπε για μωρο η για θεραπεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Μερεβη είπε:

Οχι δε μου ειπε μου εδωσε ομως Dvd και το ειδα κ ηταν πισω κατω απο την ωοθηκη ακριβως κ το αλλο διπλα ατη σαλπιγγα. Πηρε βιοψια απο το δουγλασειο μου ειπε. Εσενα σου ειπε για μωρο η για θεραπεια?

Εγω επειδη αφαιρεσα και ενα ινομυωμα μοθ πε οτι για 6μηνες δε κανει να μεινω εγκυος γιατι εχω εσωτερ ραμματα απο το ινομυωμα οποτε μου δωσε ενεσεις για διακοπη περιοδου.Θα κανα 3 αλλα εκανα τη πρωτη και αρνηθηκα να κανω αλλες.Ειχα τρομερες παρενεργ και ειπα οτι εγω αρνουμαι να το κανω αυτο στον οργανισμο μου.Εκανα μια και μου τθε περιοδς μετα απο σχεδον 3μηνες .Τωρα εχω πλεον κανονικα περιοδο οποτε ηρεμησα.Ουτε εσυ ειχες συμπτωματα ενδομητριωσης ε??Εννοω πολυ πονο κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω επειδη αφαιρεσα και ενα ινομυωμα μοθ πε οτι για 6μηνες δε κανει να μεινω εγκυος γιατι εχω εσωτερ ραμματα απο το ινομυωμα οποτε μου δωσε ενεσεις για διακοπη περιοδου.Θα κανα 3 αλλα εκανα τη πρωτη και αρνηθηκα να κανω αλλες.Ειχα τρομερες παρενεργ και ειπα οτι εγω αρνουμαι να το κανω αυτο στον οργανισμο μου.Εκανα μια και μου τθε περιοδς μετα απο σχεδον 3μηνες .Τωρα εχω πλεον κανονικα περιοδο οποτε ηρεμησα.Ουτε εσυ ειχες συμπτωματα ενδομητριωσης ε??Εννοω πολυ πονο κτλ

Οχι κανονικα ειχα περιοδο και οι πονοι περιοδου οπως παντα συνηθεις!! Απλα ελεγα οτι λογω ορμονων δε κανω ωορρηξια και γιαυτο εκανα κυστες κ ειχα μια καθυστερηση 5-7 μερες. Αλλα πονο τιποτα ουτε στην επαφη. Υπουλο πραγμα!! Α χθες που ζυγιστηκα 4 κιλα πανω !!! Σημερα ειδα εχασα το 1. Αερας και κακο πω πω πω. Λογικα σε 15 μερες θα αδιαθετησω κ απο τν αλλο μηνα για μωρο. Τωρα ουτε να μου το δει..... !!!! Χα χα χα χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Μερεβη είπε:

Οχι κανονικα ειχα περιοδο και οι πονοι περιοδου οπως παντα συνηθεις!! Απλα ελεγα οτι λογω ορμονων δε κανω ωορρηξια και γιαυτο εκανα κυστες κ ειχα μια καθυστερηση 5-7 μερες. Αλλα πονο τιποτα ουτε στην επαφη. Υπουλο πραγμα!! Α χθες που ζυγιστηκα 4 κιλα πανω !!! Σημερα ειδα εχασα το 1. Αερας και κακο πω πω πω. Λογικα σε 15 μερες θα αδιαθετησω κ απο τν αλλο μηνα για μωρο. Τωρα ουτε να μου το δει..... !!!! Χα χα χα χα χα

Θελει καιρο ο αερας να φυγει.Εγω μετα τη λαπαροσκ εχω θεμα με εντερο.Καθε φορα που τρωω πρηζομαι .Και απο οτι διαπιστωσα δεν ειμαι η μονη.Και αλλες δυο φιλες μου μετα απο λαπαρσκ απεκτησαν θεμα με το εντερο.δυστυχως ταραζονται ολα μεσα .Να ξες οτι η πρωτη περιοδος μετα τη λαπαροσκ μπορει να αργησει η να πονας παραπανω.Εμενα ηρθε στην ωρα της αλλα ειχα μεγαλη ροη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Θελει καιρο ο αερας να φυγει.Εγω μετα τη λαπαροσκ εχω θεμα με εντερο.Καθε φορα που τρωω πρηζομαι .Και απο οτι διαπιστωσα δεν ειμαι η μονη.Και αλλες δυο φιλες μου μετα απο λαπαρσκ απεκτησαν θεμα με το εντερο.δυστυχως ταραζονται ολα μεσα .Να ξες οτι η πρωτη περιοδος μετα τη λαπαροσκ μπορει να αργησει η να πονας παραπανω.Εμενα ηρθε στην ωρα της αλλα ειχα μεγαλη ροη

Μου φτιαξες τη μερα !!!!! Ο ωμος σου πονουσε ??? Ποναω παααρα πολυ ξερω οτι ειναι απο τον αερα κ οκ με το πρηξιμο οποτε φυγει αλλα δε μπορω αυτον τον πονο πραγματικα πιο πολυ αυτο με ενοχλει δε μπορω να κοιμηθω μονο με παυσιπονα σταματαει καπως.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μερεβη είπε:

Μου φτιαξες τη μερα !!!!! Ο ωμος σου πονουσε ??? Ποναω παααρα πολυ ξερω οτι ειναι απο τον αερα κ οκ με το πρηξιμο οποτε φυγει αλλα δε μπορω αυτον τον πονο πραγματικα πιο πολυ αυτο με ενοχλει δε μπορω να κοιμηθω μονο με παυσιπονα σταματαει καπως.  

Εγω ημουν απο τις τυχερες που δε με πονουσε καθολου ο ωμος.Η φιλη μου υπεφερε καμια βδομαδουλα απο τον ωμο και με ειχε προετοιμασει αλλα ευτυχως εγω δεν ειχα καθολου πονο.Σε 4-5 μερουλες θα σου περασει.Προσπαθησε να περπατας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Μερεβη είπε:

Αχχχ περπαταω κ ντουφαλακ παιρνω και τουαλετα τιποτα !!! Υπομονη θελει.

Ααα δε πας τουαλετα ακομα? Εγω δεν ειχα θεμα με τουαλετα.αυτο που απεκτησα ειναι συνδρομο ευερεθ εντερου ειπαν μετα τη λαπαροσκ.Περπατα περπατα!!!Ποσες μερες αδεια απο δουλεια πηρες??εγω ειχα παρει 2 βδομ αλλα στις 2 ακομα δεν ενιωθα εντελως καλα.Μετα τις 3 συνηλθα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...