Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συνήθειες μωρού - οικογενειακό περιβάλλον


Recommended Posts

Λοιπον θελω κι εγω βοηθεια. Κονσταντια, τα φωτα σου!!

Η μκρη μου εχει ενα υποτυπωδες προγραμμα το οποιο ομως δε με βολευει σε ενα πραγμα.. στον νυχτερινο της υπνο ο οποιος ξεκιναει στις 11 το βραδυ (πολυ αργα για βρεφακι). Βεβαια μεχρι το πρωι ξυπναει μονο μια φορα κατα τις 5 για λιγα λεπτα.

Το προβλημα ξεκιναει απο το γεγονος οτι κοιμαται λιγες ωρες. Κοιμαται δηλ 23:00 με 8:30 το πρωι κ μεσα στην ημερα αλλη μιαμιση ωρα περιπου. Συνολο δηλ μονο 11 ωρες. Αντε 12 στο τσακιρ κεφι.

Οποτε εχω δοκιμασει να την κανω νωριτερα μπανιο για να την κοιμησω εστω στις 22:00, ειτε ξυπναει με κλαμα μετα απο μιση ωρα. ειτε μου ξυπναει για πρωι απο τις 6:30.

Θα θελα πολυ να μου κοιμαται 22:00 κ να μου κοιμαται κ 2-3 ωρες το μεσημερι κ οχι μονο 1 που κοιμαται τωρα..

Minime,  αυτο με το καροτσι, μηπως μωρε της λειπει η μικρη κ ηθελε να την χαρει λιγο πιο πολυ?? 

Παντως κι εγω εχω αλλες αποψεις απο τα πεθερικα αλλα απο την αρχη εθετα τους κανονες μου. Βεβαια, ουτε εγω μπορω ακομα να την αφησω γιατι ακομα υπαρχουν αντικειμενικες αδυναμιες. Ευτυχως τα καταλαβαινει κ ο αντρας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι θετικά τα έβλεπα στην αρχή αλλά δεν μου φαίνεται να είναι έτσι!!!

Όσο για τον ύπνο..Και εμένα ξυπνάει κατα τις 7 ή 8  το πρωί αλλά δεν την "ξυπναω"..Την θηλάζω και την βάζω πάλι στο κρεβατάκι της..Χωρίς να ανοίξω φώτα πατζουρια κλπ.και ξυπνάει στις 9 10 και τότε ανοίγω τα πάντα πριν την σηκώσω! 

Και το μεσημέρι για να κοιμηθεί την θηλάζω ξάπλα και την παίρνει ο ύπνος στον καναπέ..Και κάθομαι και εγώ εκεί δίπλα..Μήπως αν δοκιμασεις να μην φύγεις από διπλα της κρατήσει λίγο παραπάνω ο μεσημεριανός υπνος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Θεέ μου... εμένα κοιμάται 11,12 και ξυπνάει 3,4 τρώει από 15' έως 45' και μετά ξανά 5,6 και ξανατρωει και τελικά 8 ξυπνάει κανονικά, μέσα στη μέρα τώρα έχει αρχίσει να παίρνει υπνακους όχι σερί, αλλά τύπου αφού θηλάσει κοιμάται πάνω μου, αν πάω να τη βάλω στο καρότσι ξυπνάει λες και έχει κάρβουνα μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Minime είπε:

Mama2015 κοίτα να δεις τώρα τι μου έκανες..Εγώ έχω θεμα! Καταρχήν δεν την αφήνω καθόλου στις γιαγιάδες..(για ύπνο δεν το συζητώ καν)!Έχω δει πράγματα στην πεθερά μου που δεν μου αρέσουν..Όχι ότι μπορεί να κάνει κάτι ιδιαιτερο ακόμα στο παιδί αφού είμαστε μόνο 4 μηνών..αλλα όταν της λες μην την εχεις αγκαλιά ΟΟΛΗ την ώρα και λέει λιγο ακόμα..ε αυτό μου φτάνει..

Λες δεν την πήγα για μήνες στο χωριό..Ο άντρας σου τι ελεγε;Εμένα θα με είχε τρελανει..Αν πάω στη μαμά μου μια μέρα,μετά πρέπει να πάμε και στη δικιά του..Οπότε σκέφτομαι,αν αφήσω το παιδί μια μέρα πχ για 2 ώρες στη μαμά μου,μετά θα μου πει να το αφήσουμε και στην δικιά του,και δεν θέλω..Πως να το αντιμετωπίσω αυτό βρε κορίτσια; 

Πείτε με παράλογη αλλα δεν ξέρω πως να το πω..Όταν πάμε στην πεθερά μου νοιώθω ότι θέλει να με εκτοπίσει σε σχέση με το μωρό..χθες με είδε στο δρόμο και με τρόπο μου πήρε το καρότσι..Και εγώ μετά με τρόπο έβαλα το χέρι μου και της το πήρα..Δεν ξέρω τι να κάνω...

Κοριτσι μου εγω ήμουν τυχερή γιατι η πεθερά μου μένει σε χωριό, και όλο τον χειμώνα είχα την δικαιολογία οτι η μικρή θα κρυώσει γιατι θέλει να παίξει στην αυλή με νερά (κατι που όντως κάνει) και το βασικό ειναι οτι επειδή εκει καπνίζουν μεσα στο σπίτι, δεν κρατιούνται ούτε αυτές τις λίγες ώρες που είμαστε εκει και ειναι ικανοί να φυσαν και τον καπνό στο μωρο, ξέρει ο άντρας μου οτι δεν μου αρέσει. Να φανταστείς τους εχει πει πολλές φορές να βγαίνουν στην αυλή αλλα τίποτα... Κορίτσια ειναι φοβερές ώρες ώρες οι πεθερές.. εγω ήμουν τυχερή γιατι εκείνο το διάστημα που ηταν μπεμπα η μικρή, η μαμά μου μόλις είχε χάσει την δουλειά της και μπορούσε να την κραταει.. τωρα όμως δουλεύει και αναγκαστικά σε έκτακτες περιπτώσεις, την παμε για λίγες ώρες στο χωριό. Απλά ειμαι τυχερή γιατι κοντεύει 3,5 χρόνων και πλέον την λεει κανονικότητα στην γιαγιά της χαχαχα και εκείνη τρελαίνεται!!! Σήμερα πχ ήρθε η πεθερά μου να μας δει και είδε την μικρή που κατουρούσε στο γιογιό. Μόλις τελείωσε της λεει έλα γιαγιά νερό και της έδειξε την βρύση και την λεει η πεθερά μου ναι σιγά στο γιογιό τα κάνες δεν χρειάζεται να πλυθείς και της λεει η δικιά μου οχι γιαγιά, κοιτα ειναι πουφ!!!! Ποοοοσο το ευχαριστήθηκα!!! Δηλαδή εγω μάλιασα να μιλάω για να της μαθω να τα πλένει μετα την τουαλέτα και εκείνη παει να το αναιρέσει..ε οχι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Λευτέρη και εμένα μου το έκανε αυτό..Το πορτ μπεμπέ ούτε στη βόλτα δε το ήθελε .ήθελε να κάθεται να βλέπει..Το χρησιμοποιησα 40 μέρες με το ζόρι! Με το που την εβαζα τσουπ ξυπνούσε..Τι μου θύμησες τώρα..

Μαμα2015..Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όσο μεγαλώνουν τα μωρα μας πόσο πιο πολλές δυσκολίες θα έχουμε με αυτές τις καταστάσεις..υπομονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary πολύ καλά τα λες και φυσικά είναι ένα πρόγραμμα που βολέυει εσένα. Δεν είναι όμως το μωρό σου έτοιμο να το ακολουθήσει, είναι ακόμα πολύ βρέφος. Είμαι της γνώμης ότι μέχρι τους 6 μήνες τα παιδιά διαμορφώνουν το πρόγραμμα τους και εμείς μπορούμε ελάχιστα να παρέμβουμε σε αυτό. Επίσης σκέψου ότι ακόμα δεν μπουσουλάει για να αρχίσει να κουράζεται περισσότερο και να κοιμάται πιο νωρίς. Θα κάνεις υπομονή και σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα στρώσει. Βέβαια όπως λέμε συνέχεια όλες μας το πρόγραμμα και η συνήθεια μετράει ώστε να παγιωθούν και τα ωράρια φαγητού, ύπνου κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι κακιές συνήθειες παγιώνονται γρηγορότερα από τις καλές, αυτός είναι νόμος και ισχύει για όλους μας. Παράδειγμα, η ξαδέρφη μου η πρώτη της κόρη κοντέυει 3 και δεν κοιμάται σερί τα βράδια γιατί το ξυπνούσανε να το δώσουνε γάλα (ξένο) και έτσι το παιδάκι συνήθισε να τρώει κατά την διάρκεια της νύχτας. Τώρα που έχει και το δεύτερο και αυτό ξυπνάει από ανάγκη για να φάει, ξυπνάει και η μεγάλη και λέει "μαμά, γάλα". Μου έλεγε επίσης ότι το κοιμήζανε αγκαλιά μέχρι που αυτή βάρυνε πολύ στην δεύτερη εγκυμοσύνη της και προσπαθούσανε να το κόψουνε και το παιδάκι αντιδρούσε.

Όλα αυτά γίνονται από αγάπη και από προσπάθεια να γίνουμε καλές μαμάδες και να δώσουμε το 1000% της αγάπης μας στα παιδιά μας. Εγώ δεν σας κρύβω ότι θέλω ένα παιδί ανεξάρτητο που να νιώθει ασφάλεια να κοιμηθεί σε μια γιαγιά, στο εξοχικό κλπ γιατί αυτά κάνουν πρωτίστως την δική του ζωή ευκολότερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στις πολυ μικρες ηλικιες ειναι δυσκολο να μαθεις το παιδι να κοιμαται μονο του, αν εχει συνηθισει αλλιως (κ ειναι πολυ ευκολο να συνηθισει στην αγκαλια)

Εγω πχ θα ηθελα ιδανικα να βαζω την μικρη στο κρεβατι της κ με ενα μουσικο κουκλακι να μου κοιμαται!! Επειδη ομως απο την πρωτη κιολας βδομαδα η μικρη ειχε εντονους κολικους κ παλλινδρομηση, δεν μπορουσα φυσικα να την αφηνω να κλαιει κ να τεντωνεται απο τον πονο στο κρεβατι. Οποτε, την νανουριζα στην αγκαλια κ πλεον αυτη η κατασταση εχει παγιωθει. Φυσικα κ δε θελω να φτασει το παιδι μου 15 κιλα να πρεπει να την νανουριζω στην αγκαλια (ειναι δυσλειτουργικο). Ηδη προσπαθω την ωρα του υπνου να την βαζω πριν κοιμηθει στο κρεβατακι της. Κλεινω τα φωτα, της βαζω λιγη απαλη μουσικη κ την χαιδευω στην πλατη. Τις περισσοτερες φορες αρχιζει να γελαει με αποτελεσμα να ξυπναει περισσοτερο κ αν δεν τη σηκωσω αρχιζει την γκρινια. Εχει πετυχει ομως 2-3 φορες κ φανταζομαι αν επιμεινω, καποτε θα στρωσει..

Οσο για τον νυχτερινο θηλασμο (αν κ ειναι μονο ενας-οταν παει στο δωματιο της θελω να τον εχει κοψει. Οχι γιατι βαριεμαι να την θηλασω (3 λεπτα θηλαζει μονο τη νυχτα κ κοιμαται αμεσως) αλλα γιατι φοβαμαι οτι αν δεν την ακουσω αμεσως οτι ξυπνησε κ κλαψει, μετα δε θα κοιμαται. Ο τροπος που σκεφτομαι να τον κοψω ειναι να αρχισω οταν ξυπναει να την ψιλοκουναω για να ξανακοιμηθει χωρις να φαει. Ισως μου παρει λιγη ωρα στην αρχη αλλα θα συνηθισει οτι το βραδυ δεν τρωμε!!

Κωνσταντια συμφωνω πολυ σε αυτα που λες. Το να μαθει η μικρη να καθεται κ σε αλλους, θα βολεψει πρωτα απ'ολα την ιδια. Δηλ φανταστειτε να γυρισω δουλεια κ να πλανταζει στο κλαμα. Μακαρι να περναει το ιδιο ομορφα που περναει με μενα κ με τους παππουδες της !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα σταμάτησε να τρώει βράδυ με το που κόψαμε τον θηλασμό και δώσαμε ξένο. Από το πρώτο κιόλας βράδυ δεν ξύπνησε για φαγητό αλλά είχε ένα άλλο πρόβλημα, στο βραδυνό γεύμα έτρωγε 30-50 ml και τον έβαζα για ύπνο και κοιμότανε εύκολα και κατά τις 11-11:30 του έφτιαχνα γάλα και έπινε ενώ κοιμότανε περίπου 120 ml και συνέχιζε μέχρι το πρωι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια μου, επέστρεψα η γκρινιάρα, ήμουν 1 βδομάδα σε διακοπές και είχα την ατυχία να ζήσω στο πετσί μου την αδιαφορία αυτών που λέγονται "γονείς" επειδή απλά φέρανε στον κόσμο ένα μωρό και των λοιπών κηδεμόνων του....Από που να ξεκινήσω....Περπατούσε ξυπόλυτο στην αυλή που έχει πέτρες, χόρτα και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να του πληγώσει τα ποδαράκια, με μια πάνα ΜΟΝΟ, να το έχουνε φάει τα κουνούπια, τρεφότανε με κρουασάν και συσκευασμένους χυμούς, στην θάλασσα δεν ήθελε να βάλει μαγιό (κορίτσι) και καθότανε στην άμμο (!), κάποιες μέρες δεν το ξέβγαζαν από την θάλασσα - το αφήνανε με την αλμύρα, αντηλιακό του έβαζα εγώ κάθε μέρα και του φορούσα και το καπελάκι του που δεν το είχε συνηθήσει και δεν το ήθελε....Φυσικά και γίνανε επιπλήξεις και από εμάς αλλά και από ξένους ανθρώπους που είδαν με τα μάτια τους κάποια από τα παραπάνω περιστατικά και η απάντηση που πήραμε αμφότεροι είναι ότι δεν θέλουν να το κάνουν το μωρό ας πούμε βλαμμένο αλλά με χειρότερες λέξεις...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...