Μετάβαση σε περιεχόμενο
fairy-mary

ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΥΗΣΗ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Προσπαθώ  εδώ και 7 περίπου μήνες με το σύζυγό μου για μωράκι .

Τη Δευτέρα είχα ένα αχνό θετικό τεστ εγκυμοσύνης μετά από 2 μέρες καθυστέρηση και χοριακή 13.

Δυστυχώς χθες το πρωί αδιαθέτησα, η γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για βιοχημική κύηση.

Σήμερα θα κάνω επαναληπτική χοριακή για να δούμε αν έχει μηδενίσει.

Έχει συμβεί σε καμία ; είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ;

Θα μου προτείνατε κάποια ιδιαίτερη εξέταση;

Ευχαριστώ

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 43 λεπτά, ο/η fairy-mary είπε:

Τη Δευτέρα είχα ένα αχνό θετικό τεστ εγκυμοσύνης μετά από 2 μέρες καθυστέρηση και χοριακή 13.

Δυστυχώς χθες το πρωί αδιαθέτησα, η γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για βιοχημική κύηση.

Ευχαριστώ

Γειά σου κορίτσι μου! Δεν είναι κάτι να ανησυχείς ίσα ίσα! Προσπαθούσα για νινί 1μισι χρόνο το Νοέμβριο θετικό τεστ και την ίδια μέρα αίμα χοριακη 12 μετ από λίγες μέρες 25 δεν ανέβετε ο τότε γιατρός μου είχε πει δε χρειάζετε να κάνω τίποτα ότι επρόκειτο για βιοχιμικη κύηση και πως θα μου έρθει περίοδος ξανά και έτσι θα πέσει η χοριακη!! Ήταν η πρώτη φορά που παρακαλά γα για μια μιδενικη χοριακη! Αρχίζω καπάκι προσπάθειες αφού μου τελείωσε η περίοδος, 2,μηνες μετά ιενουαριος θετικό τεστακι! Αυτή τη στιγμή 6 μηνών έγκυος! Να ξέρεις πως από τη στιγμή που έμεινες θα ξανά μήνες πολύ σύντομα γιατί το σώμα λέει θυμάται τη διαδικασία και το ξανά κάνει! Να μη σε πάρει από κάτω το ξέρω πως είναι στεναχορο και εγώ είχα πάει να σκάσω αλλά είχα αισιοδοξία γιατί μου είχαν πει ότι θα ξανά μηνω σύντομα! Και όπως και έγινε!!! Εντατικές προσπαθείες!!!! Ελπίζω σύντομα να ε εις θετικά νεακια και θα έχεις είμαι σίγουρη 

• Like 1

στις πριν 1 ώρα, ο/η fairy-mary είπε:

Ευχαριστώ

κοριτσάκι μου οχι!!Γεια σου κ από εδώ!!!έγινε  όπως σ είπα εμένα μου είχε συμβεί πριν μείνω έγκυος στον 2ο με την πρώτη προσπάθεια μας,τελικά ξανά έμεινα στον 1.5 χρόνο ελεύθερων προσπαθειών αλλά σε μένα ήταν θέμα το θυρεοειδή που επί ένα χρόνο δεν μπορούσα να τον ρυθμισω καθόλου.μετά που ρυθμιστηκε κ ανέβασα κ την βιταμίνη ντε έμεινα έγκυος.

το καλό είναι ότι πιάνεις!!!

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Γειά σου κορίτσι μου! Δεν είναι κάτι να ανησυχείς ίσα ίσα! Προσπαθούσα για νινί 1μισι χρόνο το Νοέμβριο θετικό τεστ και την ίδια μέρα αίμα χοριακη 12 μετ από λίγες μέρες 25 δεν ανέβετε ο τότε γιατρός μου είχε πει δε χρειάζετε να κάνω τίποτα ότι επρόκειτο για βιοχιμικη κύηση και πως θα μου έρθει περίοδος ξανά και έτσι θα πέσει η χοριακη!! Ήταν η πρώτη φορά που παρακαλά γα για μια μιδενικη χοριακη! Αρχίζω καπάκι προσπάθειες αφού μου τελείωσε η περίοδος, 2,μηνες μετά ιενουαριος θετικό τεστακι! Αυτή τη στιγμή 6 μηνών έγκυος! Να ξέρεις πως από τη στιγμή που έμεινες θα ξανά μήνες πολύ σύντομα γιατί το σώμα λέει θυμάται τη διαδικασία και το ξανά κάνει! Να μη σε πάρει από κάτω το ξέρω πως είναι στεναχορο και εγώ είχα πάει να σκάσω αλλά είχα αισιοδοξία γιατί μου είχαν πει ότι θα ξανά μηνω σύντομα! Και όπως και έγινε!!! Εντατικές προσπαθείες!!!! Ελπίζω σύντομα να ε εις θετικά νεακια και θα έχεις είμαι σίγουρη 

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και μακάρι να είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες!

Η αλήθεια είναι ότι έχω στεναχωρηθεί αρκετά αλλά ελπίζω!

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ζουζουνα* είπε:

κοριτσάκι μου οχι!!Γεια σου κ από εδώ!!!έγινε  όπως σ είπα εμένα μου είχε συμβεί πριν μείνω έγκυος στον 2ο με την πρώτη προσπάθεια μας,τελικά ξανά έμεινα στον 1.5 χρόνο ελεύθερων προσπαθειών αλλά σε μένα ήταν θέμα το θυρεοειδή που επί ένα χρόνο δεν μπορούσα να τον ρυθμισω καθόλου.μετά που ρυθμιστηκε κ ανέβασα κ την βιταμίνη ντε έμεινα έγκυος.

το καλό είναι ότι πιάνεις!!!

γειά σου ζουζουνίτσα!!!

μακάρι να γίνει κάτι γιατί έχω στεναχωρηθεί... :(

στις πριν 3 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και μακάρι να είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες!

Η αλήθεια είναι ότι έχω στεναχωρηθεί αρκετά αλλά ελπίζω!

Είναι έτσι όπως στα λέω και κατάλαβεβω πόσο έχεις στεναχωρεί όπως και εγώ που προσπαθούσα επί ένα μισό χρόνο έπιασα μια θετική χοριακη και μετά τίποτα!! 

Αλλά θα δεις πως τώρα θα είναι πιο εύκολο να μηνεις θα με θυμηθείς! 

• Like 1

στις πριν 5 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Ευχαριστώ

Γεια σου κορίτσι μου και λυπάμαι πολύ για την απώλεια. Το βίωσα δύο συνεχόμενες φορές, τη πρώτη φορά με 2 μερες καθυστέρησης και τη δεύτερη με 9 μερες. Και εγώ στεναχωρήθηκα πολύ και έκλαψα πολύ αλλά έπρεπε να συνεχίσω.

Στη δική μου περίπτωση επειδή ήταν δύο φορές έκανα όλο το πακέτο των εξετάσεων που προτείνουν οι γιατροί.Αυτες ήταν ορμονολογικές, αιματολογικές, θρομβοφιλία, Κυστική ινωση, καρυοτυπος ζεύγους, σπερματοδιαγραμμα, τοξοπλασμα μυκητοπλασμα και ουρεοπλασμα. Τεκικα σε εμενα βρεθηκε το TSH ανεβασμένο, δηλαδη υποκλινος υποθυρεοειδισμός, παιρνω χαπια να τον ρυθμισω, οπως και χαμηλη βιταμινη D.Στη δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο γιατί είχες μόνο μια βιοχημικη, πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι τυχερή και να πάνε όλα καλά. 

• Like 1

στις πριν 7 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Ευχαριστώ

Καλησπέρα!

Από την στιγμή που πρόκειται μόνο για μία περίπτωση και προσπαθείτε αρκετούτσικο καιρό, εγώ στην θέση σου μάλλον θα χαιρόμουν και δεν θα ανησυχούσα. Για τον απλούστατο λόγο ότι τώρα ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος! Δεν πέτυχε τώρα, ε θα πετύχει σε 1-2-3 μήνες. Αλλά ξέρεις ότι μπορείς!

Φυσικά μίλα με τον γυναικολόγο σου, αλλά εγώ δεν θα ανησυχούσα. Εξάλλου περιπτώσεις σαν την δικιά σου τις περισσότερες φορές ούτε καν τις παίρνουμε είδηση. Εξάλλου έχεις τον γιατρό σου που σε παρακολουθεί.

• Like 1

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου και λυπάμαι πολύ για την απώλεια. Το βίωσα δύο συνεχόμενες φορές, τη πρώτη φορά με 2 μερες καθυστέρησης και τη δεύτερη με 9 μερες. Και εγώ στεναχωρήθηκα πολύ και έκλαψα πολύ αλλά έπρεπε να συνεχίσω.

Στη δική μου περίπτωση επειδή ήταν δύο φορές έκανα όλο το πακέτο των εξετάσεων που προτείνουν οι γιατροί.Αυτες ήταν ορμονολογικές, αιματολογικές, θρομβοφιλία, Κυστική ινωση, καρυοτυπος ζεύγους, σπερματοδιαγραμμα, τοξοπλασμα μυκητοπλασμα και ουρεοπλασμα. Τεκικα σε εμενα βρεθηκε το TSH ανεβασμένο, δηλαδη υποκλινος υποθυρεοειδισμός, παιρνω χαπια να τον ρυθμισω, οπως και χαμηλη βιταμινη D.Στη δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο γιατί είχες μόνο μια βιοχημικη, πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι τυχερή και να πάνε όλα καλά. 

Έχω κάνει μόνο ορμονολογικες οι οποίες ήταν καλές και βιταμίνη d είχα λίγο χαμηλή πήρα κάποιο συμπλήρωμα και τώρα είναι πάνω από 30.

Τώρα θα δω τι άλλο θα μου πει ο γιατρός.

Εσένα Δηλαδή έπαιξε ρόλο ο θυρεοειδή ς για τη βιοχημικη;

Αυτό πριν πόσο καιρό εγινε;

Προσπαθείς πολύ καιρό από Τότε;

στις πριν 8 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

γειά σου ζουζουνίτσα!!!

μακάρι να γίνει κάτι γιατί έχω στεναχωρηθεί... :(

κοριτσάκι μου μην φοβάσαι,θα μείνεις,το καλό είναι ότι έφυγε μόνο του κ δεν χρειαστηκες αποξεση...εγώ τότε ήμουν από τις τυχερές γιατί είχα κάνει μόνο το τεστ στις 3 μέρες καθυστέρησης κ μετά από άλλες 2 μέρες ήρθε η περίοδος με πολύ αίμα...οπότε χοριακη δεν έκανα δεν πρόλαβα κ ίσως καλύτερα γιατί τι πήρα πολύ χαλαρά,έτσι να το πάρεις,τσέκαρε κ τις εξετάσεις που σ είπαν κ τα κορίτσια κ θα μείνεις σύντομα.

• Like 1

στις πριν 10 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Έχω κάνει μόνο ορμονολογικες οι οποίες ήταν καλές και βιταμίνη d είχα λίγο χαμηλή πήρα κάποιο συμπλήρωμα και τώρα είναι πάνω από 30.

Τώρα θα δω τι άλλο θα μου πει ο γιατρός.

Εσένα Δηλαδή έπαιξε ρόλο ο θυρεοειδή ς για τη βιοχημικη;

Αυτό πριν πόσο καιρό εγινε;

Προσπαθείς πολύ καιρό από Τότε;

Δεν ξέρω αν τελικά ήταν αυτός ο λόγος για τη βιοχημική.  Απλά εφόσον βρέθηκε η τιμή λίγο ανεβασμένη θέλω να τη ρυθμίσω για να είμαι σίγουρη. Αποβολές είχα μια τον Νοέμβριο και μια τον Δεκεμβριο, έμεινα εύκολα έγκυος γιατί ελεύθερες επαφές ξεκινήσαμε από Αύγουστο. Μετά έκανα ένα μεγάλο διάλειμμα 6 μηνών για να κάνω όλες τις εξετάσεις και να ρυθμίσω και τον θυρεοειδή. Εχει σχεδόν 2 μήνες που προσπαθούμε ξανά. 

• Like 1

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Καλησπέρα!

Από την στιγμή που πρόκειται μόνο για μία περίπτωση και προσπαθείτε αρκετούτσικο καιρό, εγώ στην θέση σου μάλλον θα χαιρόμουν και δεν θα ανησυχούσα. Για τον απλούστατο λόγο ότι τώρα ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος! Δεν πέτυχε τώρα, ε θα πετύχει σε 1-2-3 μήνες. Αλλά ξέρεις ότι μπορείς!

Φυσικά μίλα με τον γυναικολόγο σου, αλλά εγώ δεν θα ανησυχούσα. Εξάλλου περιπτώσεις σαν την δικιά σου τις περισσότερες φορές ούτε καν τις παίρνουμε είδηση. Εξάλλου έχεις τον γιατρό σου που σε παρακολουθεί.

Εχεις δίκιο σε αυτό που λες!

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι μπορώ και αυτό είναι παρήγορο γιατί δεν είμαι και μικρή, είμαι 32 και η αλήθεια είναι ότι είχα αρχίσει να αγχώνομαι μήπως υπάρχει κάποιο θέμα.

Περιμένω τώρα να μου τελειώσει η περίοδος να δώ πως θα κινηθώ με το γιατρό!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και ελπίζω όλα να πάνε καλά..

Εσύ  σε τη φάση βρίσκεσαι;

στις πριν 6 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Εχεις δίκιο σε αυτό που λες!

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι μπορώ και αυτό είναι παρήγορο γιατί δεν είμαι και μικρή, είμαι 32 και η αλήθεια είναι ότι είχα αρχίσει να αγχώνομαι μήπως υπάρχει κάποιο θέμα.

Περιμένω τώρα να μου τελειώσει η περίοδος να δώ πως θα κινηθώ με το γιατρό!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και ελπίζω όλα να πάνε καλά..

Εσύ  σε τη φάση βρίσκεσαι;

Εγώ είμαι έγκυος στην 9η βδομάδα αλλά κατευθείαν μετά από αποβολή. Είχαμε δει ένα μικρό σάκο αλλά δεν χρειάστηκα απόξεση. Και έτσι δε χρειάστηκε καθόλου να περιμένουμε. Σιγουρεύτηκα ότι κατέβηκε η χοριακή και το είδα ως κανονική περίοδο. Δεν το πήρα πολύ βαριά. Η σοφή φύση κάνει καλά τη δουλειά της και ξέρει. Ευτυχώς δηλαδή. 

Θα δεις που δεν θα καταλάβεις πότε θα έρθει το επόμενο θετικό τεστάκι. :)

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Εγώ είμαι έγκυος στην 9η βδομάδα αλλά κατευθείαν μετά από αποβολή. Είχαμε δει ένα μικρό σάκο αλλά δεν χρειάστηκα απόξεση. Και έτσι δε χρειάστηκε καθόλου να περιμένουμε. Σιγουρεύτηκα ότι κατέβηκε η χοριακή και το είδα ως κανονική περίοδο. Δεν το πήρα πολύ βαριά. Η σοφή φύση κάνει καλά τη δουλειά της και ξέρει. Ευτυχώς δηλαδή. 

Θα δεις που δεν θα καταλάβεις πότε θα έρθει το επόμενο θετικό τεστάκι. :)

Συγχαρητήρια κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου!

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!!

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτι!

Μου δίνεται δύναμη!!

Σας ευχαριστώ Όλες 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Κελλακι Καλημέρα! Ωραιο θέμα άνοιξες γιατί είμαι στην έρευνα κ γω, 7 μηνων! Έχω καταλήξει ότι θα πάρω μόνο καρότσι κ Όχι σύστημα με 3, Γιατί με όσες μανούλες έχω μιλήσει μου λένε ότι το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο, πολύ λίγο το χρησιμοποίησαν. 
    • Καλημερα Ελενη! Καλα ειμαι. Δεν εχω κανενα συμπτωμα. Τιποτα. Μονο ελπιζω. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ εγω σημερα πηγα και εκανα την πρωτη χοριακη λαι ρην Δευτερα εχω την δεύτερη οποτε οπως καταλαβαινεις με εχει φαει η αγωνια 😕 ασε που εχω και εγω ολη την ωρα πονους περιοδου αν και ο γυναικολογος μου μου είπε πως ειναι φυσιολογικο το πρωτο διαστημα.. και εμενα το στηθος μου πρισμενο αλλα τιποτα αλλο.. ααα ναι και εκοψα και τα παγωτα, εκει που τρελενομουν να τρωω τωρα δεν με τραβανε καθολου 😛
    • Καλησπερα!Δεν ξερω αν εχω μπει σε σωστη κατηγορια αλλα θελω να με βοηθησετε!Ειναι τελειως χαζο αυτο που θα πω αλλα γενικα εχω υπερβολικο αγχος με το μωρο μου!Φοβαμαι συνεχως μην παθει τιποτα μου κολλανε εμμονες ιδεες κ φτιαχνω σεναρια!Τωρα μου εχει κολλησει οτι επειδη κοιμαται στο παρκο και στριμωχνει το κεφαλακι του στο διχτυ μηπως πιεζεται πολυ το κεφαλι του κ εχει προβλημα!Υπαρχει τετοια περιπτωση;Κοιμαται συνεχεια στριμωγμενος οπου κ να τον βαλω.Ειναι 11 μηνων.Εννοειται εχω σταματησει να λεω στους αλλους τετοια πραγματα γιατι νομιζω οτι αγγιζω τα ορια της παρανοιας αλλα φοβαμαι υπερβολικα!Ευχαριστω εκ των προτερων
    • Κοριτσια και εγω στην πεμπτη εβδομαδα ειμαι 😁 ποποοοο μαλλον ταυτόχρονα θα παμε και οι τρεις 😛 μακαρι με υγιή μωρακια ολες μας 😁
  • Νέες συζητήσεις