Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωχρινικη Φάση


Soulful

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας!Έχω μπει στη διαδικασία προσπαθειών εγκυμοσύνης εδώ κ αρκετούς μήνες αλλά ακόμα τίποτα! Γενικά ο κύκλος μου ειναι μικρος,κυμαίνεται απο 24-26 μέρες. Εχει κανει ομως κ κανα δυο εκπληξεις των31ημερων!Τους τελευταιους 4μηνες τσεκαρω την ωορρηξία με τεστακια κ την βγαζω συνηθως 14η μέρα.Παρατηρώ όμως οτι η γραμμή αποτελέσματος δε σκουραίνει ποτε τόσο όσο η γραμμή ελέγχου. Παρ'ολα αυτά θεωρουσα οτι κάνω ωορρηξία.Σήμερα λοιπόν αδιαθετησα ,24η μέρα,μόλις 10μερες μετα το θετικό (ας πούμε) τεστ ωορρηξιας κ αυτό έχει συμβεί κ αλλη μια φορά όσο εκανα τεστακια.Σήμερα όμως φρικαρα!Κάτι παίζει σίγουρα. Τον χειμώνα έκανα ορμονολογικες εξετάσεις κ ηταν μια χαρά! Δεν εκανα όμως προγεστερόνη που ίσως εκεί να οφείλεται κ η μικρής διάρκειας ωχρινικη φάση. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Σίγουρα θα επισκεφτω την γιατρό μου να ελέγξουμε υπερηχογραφικά την ωορρηξία αυτό το μήνα κ να κάνω εξετάση προγεστερόνης αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες! Σας ευχαριστώ κ συγγνώμη για το μεγαλο ποστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα... Η εμπειρία μου έμενα..  έκανα Τεστ ωορηξιας Αλλά 2 μήνες που τα έκανα δεν πήγαινε κόκκινη εντελώς ή γραμμή.. Σταμάτησα αυτά τα τεστακια που με αγχώναν πολύ κ πήρα τα ψηφιακά  clear blue Κ μου έδειξε με την πρώτη την 12 μέρα που δεν το περίμενα..  ήρθα σε επαφή κ χτες έμαθα είμαι έγκυος..  Είναι νωρίς ακόμα γιατί έχω κ κάποια καφέ υγρά κ είναι στο κρεβάτι Αλλά δεν με άγχωσε  καθολου το clear blue ισα όσα χάρηκα που είδα το χαμογελαστό προσωπάκι. Εγώ έπαιρνα τις  pregnacare for him &her τις βιταμίνες 2 κουτιά πήρα κ είδα μεγάλη διαφορά στη γραμμή ωορρηξίας δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.. Αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας!Έχω μπει στη διαδικασία προσπαθειών εγκυμοσύνης εδώ κ αρκετούς μήνες αλλά ακόμα τίποτα! Γενικά ο κύκλος μου ειναι μικρος,κυμαίνεται απο 24-26 μέρες. Εχει κανει ομως κ κανα δυο εκπληξεις των31ημερων!Τους τελευταιους 4μηνες τσεκαρω την ωορρηξία με τεστακια κ την βγαζω συνηθως 14η μέρα.Παρατηρώ όμως οτι η γραμμή αποτελέσματος δε σκουραίνει ποτε τόσο όσο η γραμμή ελέγχου. Παρ'ολα αυτά θεωρουσα οτι κάνω ωορρηξία.Σήμερα λοιπόν αδιαθετησα ,24η μέρα,μόλις 10μερες μετα το θετικό (ας πούμε) τεστ ωορρηξιας κ αυτό έχει συμβεί κ αλλη μια φορά όσο εκανα τεστακια.Σήμερα όμως φρικαρα!Κάτι παίζει σίγουρα. Τον χειμώνα έκανα ορμονολογικες εξετάσεις κ ηταν μια χαρά! Δεν εκανα όμως προγεστερόνη που ίσως εκεί να οφείλεται κ η μικρής διάρκειας ωχρινικη φάση. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Σίγουρα θα επισκεφτω την γιατρό μου να ελέγξουμε υπερηχογραφικά την ωορρηξία αυτό το μήνα κ να κάνω εξετάση προγεστερόνης αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες! Σας ευχαριστώ κ συγγνώμη για το μεγαλο ποστ!

Καλησπερα! Λοιπον οντως οι 10 μερες ειναι στα πολυ χαμηλα , αν δεν κανω λαθος μεχρι 11 ειναι το μικροτερο φυσιολογικο δεν ξερω ομως αν μπορεις να εισαι τοσο σιγουρη ακριβως επειδη εισαι οριακα. Δλδ μπορει να ερμηνευσες κατι λιιγο λαθος και να ειναι 11 μερες και να ειναι εντος των φυσιολογικων πλαισιων. Αν καταλαβαινεις τι εννοω. Παραδειγμα, μπορει να θεωρεις πρωτη μερα του κυκλου σου την Χ που ξεκινανε λιγα ροζ ή καφε αλλα στην πραγματικοτητα απ οτι εμαθα και εγω αφου εμεινα εγκυος, την μετραμε απ οταν ξεκιναει η κανονικη ροη οποτε οριστε ποσο ευκολα μπορει να μετρησεις λαθος τις μερες. Με λιγα λογια φυσικα θα το δειτε με τον γιατρο σου αλλα δεν θα αγχωνομουν στην θεση σου. Κανε εσυ τις επαφουλες σου και μην αγχωνεσαι ουτε φυσικα που δεν κοκκινιζει το τεστ οσο η γραμμη ελεγχου δεν εχει σημασια και στις περισσοτερες κοπελες δεν γινεται ποτε τοσο σκουρο. Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@banesaki16 ευχαριστα τα νεα κ ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσύνη σου! @Μπλε κ εσύ με το καλό το μωρακι σου!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ τη συμπαρασταση.Έχουμε ηδη ξεκινήσει με τον αντρα μου τις βιταμίνες pregnacare for him&her,έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια εδώ στο forum σε αλλη συζήτηση. Εγω είχα πάρει Νοεμβριο κ Δεκεμβριο αλλά δυο κουτιά αλλά τοτε δεν παρακολουθουσα την ωορρηξια μου η αλήθεια είναι.Τέλος πάντων, πέρασε ο καιρός,δεν έγινε τίποτα, πάμε για ψάξιμο τώρα.Ας είναι τουλάχιστον αυτό που υποψιαζομαι μπας κ λυθεί το θέμα κ έρθει κ το bebe μες το 18!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...