Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια


Scooby!

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εκανα περσι τον Μαρτιο λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση μαζι. 

Εγω γενικα δεν φοβαμαι αυτες τις διαδικασιες. Δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου ομολογω. Οκ,ειναι ενα χειρουργειο αλλα η αναρρωση ειναι πολυ γρηγορη. Εγω πχ δεν ηπια ουτε ενα ντεπον μετα. Σε εξι μερες επεστρεψα στην δουλεια.  Κρατησε μιαμιση ωρα το χερουργειο. Γινεται με ολικη ναρκωση. 

Αυτο που ρωτας για την εμφυτευση δεν ξερω,τι να σου πω. 

Εσένα βρέθηκε κατι;τι να πω μετραω κ εγώ τις μέρες να αδιαθετησω κ ότι μου πει ή γιατρός θα το κάνω δε μπορώ να κάνω κ αλλιως.αλλα επειδή γενικά έχω ενοχλησεις στο εντερο λέω μπορεί να επηρεάσει κ αυτό τη σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/7/2018 at 1:19 ΜΜ, ο/η Katriniki είπε:

Κορίτσια μου τελικά εχτές πήγα πάλι σε γυναικολόγο κ μου είπε ότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι το έντερο μου ή ενδομυτριωση και που συνέστησε να δω γαστρεντερολογο και μου έγραψε και αιματολογικες εξετάσεις . Ωστόσο μου είπε ότι η εικόνα των γυναικολογικών μου δεν είναι εικόνα γυναίκας με ενδομυτριωση καθώς υπάρχει μια πολύ γόνιμη μήτρα αλλά κ πάλι δεν μπορεί να είναι σίγουρος . Σήμερα έχω κλείσει ραντεβού με τον γαστρεντερολογο κ την Δευτέρα θα επισκεφτώ ακόμα έναν γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη. Έχω κλείσει Αθήνα στον Ζιώρη τον γνωρίζει καμια σας? 

Ζιωρης Κωνσταντίνος  στο Μητέρα  ;Έχω κανει μαζί του ένα από τα χειρουργεία μου δεν τον γνώριζα ήταν έκτακτο και δεν έβρισκα λαμπαροσκοπο και το πήρα 3τα ξημέρωμα τα δεν είχε ούτε εφημερία τίποτε ήρθε αμέσως και με χειριυργησε μου είχε πει αν δεν μείνεις έγκυος τους επόμενους έξι μήνες πάμε για εξωσωματική. Τώρα πολλά δεν γνωρίζω πάντως ήρθε άμεσα καίνε εξυπηρέτησε δεν μπορώ να πω.Ευχομαι όλα καλά να πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Εσένα βρέθηκε κατι;τι να πω μετραω κ εγώ τις μέρες να αδιαθετησω κ ότι μου πει ή γιατρός θα το κάνω δε μπορώ να κάνω κ αλλιως.αλλα επειδή γενικά έχω ενοχλησεις στο εντερο λέω μπορεί να επηρεάσει κ αυτό τη σύλληψη.

Ειχαμε δει στον υπερηχο οτι ειχα κυστη ενδομητριωσης στην δεξια ωοθηκη οπότε την αφαιρεσαμε. Κατι αλλο δεν βρεθηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Ο δεικτης CA125 μπορει να δειξει υποψια ενδομητριωσης αλλα δεν ειναι σιγουρο.Ο μονος τροπος για να σαι σιγουρη ειναι λαπαροσκοπηση

Έχεις απόλυτο δίκιο.. λαπαροσκόπηση μου είπε και όχι υστεροσκοπηση που ανέφερα παραπάνω..όλο τις μπερδεύω κουβάρι τα χω κάνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

 

Ή υστεροσκοπηση δε δείχνει;γιατί στη λαπαροσκόπηση σου κάνουν τομή είναι σαν χειρουργείο.που την έκανες εσύ;

Η υστεροσκοπηση δε δειχνει γιατι στην υστεροσκ βλεπεις τι γινεται μεσα στη μητρα.Η ενδομητριωση υπαρχει εξω απο τη μητρα.Στη λαπαροσκοπηση σου κανουν μια μικρη τομη στον ομφαλο οπου μπαινει η καμερα και αλλες 2-3 μικρουλες χαμηλα.Εγω την εκανα θεσσαλονικη πριν απο 4μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια μου οι εξετάσεις μου όλες είναι πολύ καλές!! Δεν φαίνεται κ; υπάρχει τπτ στο έντερο φλεγμονή αλλά οι τιμές είναι πολύ χαμηλές οπότε όντως μπορεί και να υπάρχει σπαστική κολίτιδα. Όσον αφορά τον γυναικολόγο γύρισα μόλις και μου είπε πως εκεί που πονάω υπάρχει όντως υποψία ενδομυτριωσης αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ κ; θως δεν υπάρχει καποιου είδους κύστη που να μας ανησυχεί! Μου πρότεινε για να χαλαρώσω αν θέλω να κάνω μια σαλπιγγογραφια και ενα σπερματοδιαγραμμα, όμως εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς! Εσείς τι λέτε? Μου είπε ότι το ωάριο μου είναι έτοιμο και θα ανοίξει τις επόμενες 2 ημέρες οπότε βουρ!! Χαχαχαχα.. Πάντως ευτυχώς που επισκέφτηκα και αυτόν γιατι θα έφτανα να πάρω αγωγών ενδομυτριωσης χωρίς να χρειάζεται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/7/2018 at 10:01 ΠΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Η ενδομητριωση δε φαινεται στον υπερηχο εκτος κι αν εχει κανει κυστη στη σαλπιγγα.Αλλιως δυστυχως δε φαινεται παρα μονο με λαπαροσκοπηση.Στο λεω γιατι εγω ετσι το ανακαλυψα.Βεβαια για αλλο λογο μπηκα για λαπαροσκοπηση και βγηκα με διαγνωση ενδομητριωσης

Μου είπε πως φαίνεται μια υποψία ενδομυτριωσης χωρίς όμως να χρειάζεται να κανουμε κάτι ούτε καν λαπαροσκοπηση από τη στιγμή που δεν υπάρχουν κυστες. Μου είπε απλά να βρω μια στάση που να με βολεύει ώστε να μην πονάω τόσο ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Λοιπόν κορίτσια μου οι εξετάσεις μου όλες είναι πολύ καλές!! Δεν φαίνεται κ; υπάρχει τπτ στο έντερο φλεγμονή αλλά οι τιμές είναι πολύ χαμηλές οπότε όντως μπορεί και να υπάρχει σπαστική κολίτιδα. Όσον αφορά τον γυναικολόγο γύρισα μόλις και μου είπε πως εκεί που πονάω υπάρχει όντως υποψία ενδομυτριωσης αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ κ; θως δεν υπάρχει καποιου είδους κύστη που να μας ανησυχεί! Μου πρότεινε για να χαλαρώσω αν θέλω να κάνω μια σαλπιγγογραφια και ενα σπερματοδιαγραμμα, όμως εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς! Εσείς τι λέτε? Μου είπε ότι το ωάριο μου είναι έτοιμο και θα ανοίξει τις επόμενες 2 ημέρες οπότε βουρ!! Χαχαχαχα.. Πάντως ευτυχώς που επισκέφτηκα και αυτόν γιατι θα έφτανα να πάρω αγωγών ενδομυτριωσης χωρίς να χρειάζεται ?

Για την υποψία ενδομητριωσης που είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι τι εννοουσε;ότι κ να υπάρχει δε δημιουργεί θέμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια εγώ ημουν 4,5 μηνων και απεβαλα συγκεκριμένα εσπασαν τα νερα πριν ενα μηνα και τωρα περιμενω την εμμηνο ρυση για να μετρησω μερες και να κανω την σαπλιγγογραφια γιατι θελει μου ειπε τη 21 ημερα για να δει και τον τραχηλο. και εγω αυτο το αγχοσ εχω εαν θα ποναει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...