Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιρσοκηλγ και βιταμινες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Μάθαμε ότι άντρας μου έχει κιρσοκηλη ήπιας μορφής. Παρόλα αυτά έχει Αριθμό σπερματοζωαρίων γύρω στα 11 εκατομμύρια με χαμηλή πρόσθια κινητικότητα. Κάποια γιατροί μας λένε να κάνουμε εγχείρηση και κάποιοι λένε ότι μπορεί να γίνει χειρότερα. Επίσης μας είπαν για κάποιες βιταμίνες τις profertil. Αν έχει κάποια άποψη πάνω σ'αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!

κ εμένα ο άντρας μου είχε ήπια κιρσοκήλη. ο ανδρολόγος που πήγαμε μας είπε ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί και με χειρουργειο αλλά επειδή δεν είναι σίγουρο ότι θα καλυτερεύσει η κατάσταση, μας πρότεινε να κάνει πρώτα μια θεραπεία με βιταμίνες για 3 μήνες (εμάς μας έδωσε τις fertilovit αλλά από ότι ξέρω και οι profertil του ίδιου τύπου είναι). Μετά τους 3 μήνες θα έκανε ξανά  σπερμοδιάγραμμα και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα συνέχιζε θεραπεία ή θα έκανε επέμβαση.... Ξεκίνησε τη θεραπρεία και έχω να σου πω ότι μέσα σε 1,5 μήνα έμεινα έγκυος και τώρα είμαι 11 βδομάδων!!!!! δε χρειάστηκε καν να  κάνει επανεξέταση!! το μόνο αρνητικό είναι ότι όλες αυτες οι βιταμίνες είναι ακριβές αλλα σε σχέση με μια επέμβαση πιστεύω πως αξίζει μια προσπάθεια!

Εύχομαι ότι καλύτερο!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

καλησπέρα!

κ εμένα ο άντρας μου είχε ήπια κιρσοκήλη. ο ανδρολόγος που πήγαμε μας είπε ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί και με χειρουργειο αλλά επειδή δεν είναι σίγουρο ότι θα καλυτερεύσει η κατάσταση, μας πρότεινε να κάνει πρώτα μια θεραπεία με βιταμίνες για 3 μήνες (εμάς μας έδωσε τις fertilovit αλλά από ότι ξέρω και οι profertil του ίδιου τύπου είναι). Μετά τους 3 μήνες θα έκανε ξανά  σπερμοδιάγραμμα και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα συνέχιζε θεραπεία ή θα έκανε επέμβαση.... Ξεκίνησε τη θεραπρεία και έχω να σου πω ότι μέσα σε 1,5 μήνα έμεινα έγκυος και τώρα είμαι 11 βδομάδων!!!!! δε χρειάστηκε καν να  κάνει επανεξέταση!! το μόνο αρνητικό είναι ότι όλες αυτες οι βιταμίνες είναι ακριβές αλλα σε σχέση με μια επέμβαση πιστεύω πως αξίζει μια προσπάθεια!

Εύχομαι ότι καλύτερο!!!! :)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και εύχομαι από τη καρδιά μου να πάμε όλα καλά να γεννήσεις και να δείτε το μωράκι σας να μεγαλώνει και να είναι καλά. Εμάς μας είπε η Ενδοκρινολογoς για το profertil. Σκέφτομαι τα να το αγοράσουμε. ο άντρα σου είχε θέμα με τον όγκο ;. Μπορείς να μου στείλεις τον ουρολογος σας (αν μένεις αττικη). Γιατί πήγαμε σε δύο αλλά ήταν πολύ αγενής και ο ένας κοιτούσε τη τσέπη. Ευχαριστώ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλα ειχε θέμα στην κινητικότητα και στον αριθμό... για όγκο δε θυμάμαι κατι!! 

Εμεις πήγαμε στον κ. Ασβέστη χαραλαμπο.... ειδικεύεται και στην υπογονιμότητα ...αν δεις στο Ίντερνετ εχει στη Γλυφάδα κι στο Κολωνάκι! Πολυ ευγενικός , ήρεμος και πρόθυμος να απαντήσει και στην παραμικρή ερώτηση που του κάναμε!! Και απο Ότι φαίνεται μας έφερε κ γούρι!!! 

Παντως θεωρώ ότι τέτοια θέμα ειναι πολυ καλύτερα να τα κοιτάει ουρολόγος.... εμάς στην αρχη μας κατεύθυνε ο προηγ γυναικολόγος που είχα και απο πτι φάνηκε μας πήγαινε αλλου ντ αλλου....2 χρόνια προσπαθούσα κ μόλις άλλαξα γυναικολόγο μετά απο 5 μήνες τα καταφέραμε... μας σύστησε κ τον συγκεκριμένο ουρολόγο που πραγματικά δεν είχα κανένα παράπονο ούτε σαν γιατρο Ούτε στο οικονομικό θέμα ... με τη γνώση τους κι τη σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται!! ???

να σκέφτεσαι θετικά και να μην αγχωνεσαι όσο μπορείς και τα καλύτερα θα έρθουν!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ μένα ο σύζυγος έχει κιρσοκήλη την είχε χρόνια πριν αλλά δεν έκανε χειρουργείο... Τελικά απέκτησε ένα κοριτσάκι με την πρώτη του σύζυγο ?. Εδώ κ δύο χρόνια περίπου κάνουμε ελεύθερα κ εμείς... Αλλά δυστυχώς τπτ... Αποφασίσαμε να κάνουμε σπερμοδιαγραμμα το οποίο έδειξε χαμηλή κινητικότητα σχεδόν ακίνητα τα περισσότερα και 4.500.000 σπερματοζωαρια αλλά πολυ λίγα με φυσιολογική μορφή... Στεναχωρηθηκα πολύ.. Μετά από μήνες πήγαμε σε ουρολόγο ο οποίος τον έβαλε ξανά για σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια... Η καλλιέργεια καθαρή και το σπερμοδιαγραμμα λίγο καλύτερο 15.000.000 με λίγο καλύτερη κινητικότητα.. Ο ουρολόγο τον έβαλε άμεσα για χειρουργείο... Φοβάμαι κορίτσια... Ακούω διαφορά... Λένε ότι υπάρχουν πιθανότητες να χαλάσει τελείως το σπέρμα... Δεν ξέρω ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου υπομονή. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και άλλες γνώμες διότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα εμάς βέβαια μας το είπε η ενδοκρινολόγος επειδή εγώ έχω θυροειδή και έτσι της είχα κάνει και την ερώτηση για το σπέρμα του άντρα μου. Αν πάλι αποφασίσατε να γίνει η επέμβαση θα ήταν καλό να καταψύξετε σπερμα έτσι αν πάει κάτι στραβά Τουλάχιστον θα έχετε απόθεμα. Επειδή έχω ενημερωθεί η κατάψυξη δεν είναι τόσο ακριβή όσο σίγουρα μία επέμβαση η οποία τα αποτελέσματα θα τα δείτε μετά από μήνες. Το μόνο που χρειάζεται για τη κατάψυξη από ότι ενημερώθηκα είναι να έχει γίνουν κάποιες εξετάσεις οι οποίες γράφονται και από τον ΕΟΠΥΥ όπως ηπατίτιδα β η σύφιλη κ.α. σε κάποια κέντρα Η τιμή είναι γύρω στα 200 ευρώ και στο ΜΗΤΕΡΑ αν σε ενδιαφέρει είναι 189 και εμείς αν κάνουμε τελικά την επέμβαση εκεί θα τα καταψύξουμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και συγγνώμη για τη μεγάλη απαντηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evaki μου καταρχάς καλημέρα.. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου καθώς κ την ενημέρωση σου πάνω στο θέμα αυτό... Δυστυχώς κοριτσάκι μου δεν ενημερωθηκαμε και πολύ πάνω στο θέμα αυτό... Δλδ ο γιατρός δεν μας είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες να χαλάσει εντελώς το σπέρμα.. Και συνεπώς δεν μας μίλησε καν για φύλαξη σπερματοζωαριων.. ????Το χειρουργείο είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη... Είναι βλέπεις κ στρατιωτικός ο σύζυγος κ είναι κάπως πιεσμένα με άδειες στη μονάδα του. Αγχώνομαι πολύ αλλά δεν του το δείχνω... ??Γι αυτό αποφάσισα να γράψω εδώ... Διαβάζω τόσα και παίρνω κουράγιο...?επίσης βλέπω την άμεση ανταπόκριση των κοριτσιών το δέσιμο και την κατανόηση... Κ αυτό που είναι που χρειαζόμαστε όλες.. ???Ο Θεός να βάλει το χέρι του τώρα απλά θα περιμένω...?Όσο για το ερώτημα σου κορίτσι μου για τις βιταμίνες, έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλες ιστορίες που τα κατάφεραν με βιταμίνες και τώρα έχουν τα μωράκια τους?? ... Μπορεί κ στην δική σας περίπτωση να κάνει το θαύμα.. ❣️❣️Πότε δεν ξέρεις... Πάντως σημασία έχει να έχει υπομονή κ ο σύζυγος σε όλο αυτό.... Εμένα δεν είχε την απαιτούμενη... Να τρέχουμε στους γιατρούς για γνώμες κτλ... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε καλά έχουν κάνει κι άλλοι γνωστοί μου διάφορα αρχηγία στα συγκεκριμένα σημεία όταν ήταν φαντάροι όμως και όλα πήγαν καλά π χ ο ξάδερφός μου όταν ήταν φαντάρος θα είχε μεγάλο πρόβλημα Για να κάνει παιδί του το βρήκαν εκεί και τώρα έχει μία κόρη τριών χρόνων εύχομαι να συμβεί και σε σας το ίδιο.... Συνήθως οι στρατιωτικοί γιατροί είναι πάρα πολύ καλοι και πολύ σωστοι στη δουλειά τους.... προλαβαίνει να δώσει δείγμα για να γίνει κατάψυξη ακόμη και τη Δευτέρα Απλά πρέπει να έχει κάνει τις εξετάσεις Οπότε καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολο..... Μην απελπίζεσαι κάτι θα γίνει σίγουρα.... πιο πάνω αν δεις στη συζήτηση μία κοπέλα μου πρότεινε κάποιες άλλες βιταμίνες που σε έκανα καλό τις fertilovit... σου εύχομαι ααρχικά να πάει καλά το χειρουργείο και σε μερικούς μήνες που θα κάνετε πάλι σπερμοδιάγραμμα δεν είναι τόσο καλά τα αποτελέσματα που μέσα στο 18 να έχεις μείνει έγκυος?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Ο σύζυγος έκανε την εγχυρηση και το σπερμα βελτιώθηκε παρά πολύ. Από 10% κινητικότητα τώρα έχει κοντά στο 50% απλά δεν έφτιαξε η μορφολογία παραμένει στο 2% . Και γι αυτό πέρνει τώρα βιταμίνες και περιμένουμε να γίνει το θαύμα. Εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Eli82 είπε:

Καλησπέρα. Ο σύζυγος έκανε την εγχυρηση και το σπερμα βελτιώθηκε παρά πολύ. Από 10% κινητικότητα τώρα έχει κοντά στο 50% απλά δεν έφτιαξε η μορφολογία παραμένει στο 2% . Και γι αυτό πέρνει τώρα βιταμίνες και περιμένουμε να γίνει το θαύμα. Εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι 

Αν επιτρέπεται ο σύζυγός σου πόσο χρονών είναι και έκανε την εγχείρηση και αν μπορείς να μου πεις και τις βιταμίνες που παίρνει .ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Evaki2013 είπε:

 Maria1986@@ να είναι τόσο καλά που να έχεις μείνει εγ κυος μέσα στο 18. Αν θες κάτι άλλο στείλε μου....

Κοριτσάκι μου γλυκό σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ... ❤️❤️ Εύχομαι κ σε σένα το ίδιο... Να μπει γρήγορα στη κοιλίτσα σου ένα σπορακι.... Εύχομαι τα νέα μας να είναι γρήγορα και ευχάριστα.. Τώρα η αντίστροφη μέτρηση... Δευτέρα κάνουμε εισαγωγή και τρίτη χειρουργείο...εσείς τώρα σε τι φάση βρίσκεστε;; το σκέφτεστε για χειρουργείο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eli82 είπε:

Καλησπέρα. Ο σύζυγος έκανε την εγχυρηση και το σπερμα βελτιώθηκε παρά πολύ. Από 10% κινητικότητα τώρα έχει κοντά στο 50% απλά δεν έφτιαξε η μορφολογία παραμένει στο 2% . Και γι αυτό πέρνει τώρα βιταμίνες και περιμένουμε να γίνει το θαύμα. Εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι 

Καλημέραααα... Πότε το έκανε το χειρουργείο;; με λαπαροσκοπηση την έκανε;; μετά από ποσό καιρό κάνατε ξανά σπερμοδιαγραμμα και είχε αυξηθεί η κινητικότητα τόσο;; πόσο χρονών έκανε ο σύζυγος το χειρουργείο;;συγγνώμη για την βροχή των ερωτήσεων ??αλλά έχω άγχος και μόνο εδώ μαζί σας μπορώ να το μοιραστώ... Εμείς φυσιολογικές μορφές έχουμε 20%... Πραγματικά εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι... Σε οοοολες μας... Ας κάνει μια την αρχή.. Χαχαχαχ ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χειρουργείο το έκανε όταν ήταν 29. Το πρώτο χρόνο δεν είχαμε πολύ μεγάλη αύξηση από το δεύτερο ξεκίνησε να αντιβαίνει και έτσι προχωρήσατε σε εξωσωματικη γιατί η μορφολογία ήταν χάλια. Μετά από πέντε χρόνια και έχοντας αποκτήσει ένα αγοράκι έκανε σπερματοδιαγραμμα και είδαμε αυτά τα αποτελέσματα. Έκανα ρομποτική αλλά ο γιατρός μας το είχε πει πως νε τη πάροδο του χρόνου θα δούμε αποτελέσματα. Τώρα παίρνει βιταμίνες coQ200mg, profertil και vitamin Ε. Τον είπε πως θα τις πάρει για τρεις μήνες και θα κάνει πάλι σπερματοδιαγραμμα. Ο κάθε ο οργανισμός όμως είναι διαφορετικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eli82 είπε:

Το χειρουργείο το έκανε όταν ήταν 29. Το πρώτο χρόνο δεν είχαμε πολύ μεγάλη αύξηση από το δεύτερο ξεκίνησε να αντιβαίνει και έτσι προχωρήσατε σε εξωσωματικη γιατί η μορφολογία ήταν χάλια. Μετά από πέντε χρόνια και έχοντας αποκτήσει ένα αγοράκι έκανε σπερματοδιαγραμμα και είδαμε αυτά τα αποτελέσματα. Έκανα ρομποτική αλλά ο γιατρός μας το είχε πει πως νε τη πάροδο του χρόνου θα δούμε αποτελέσματα. Τώρα παίρνει βιταμίνες coQ200mg, profertil και vitamin Ε. Τον είπε πως θα τις πάρει για τρεις μήνες και θα κάνει πάλι σπερματοδιαγραμμα. Ο κάθε ο οργανισμός όμως είναι διαφορετικός 

Μάλιστα... Εύχομαι να όλα να πάνε καλά με τις βιταμίνες κ το δεύτερο ζουζουνακι σας να έρθει γρήγορα... ❤️❤️Εμείς την κάναμε τώρα είναι στο δωμάτιο πέρασαν οι γιατροί... Είπαν πήγαν όλα καλά... Θα δείξει στην πορεία... Σημασία έχει ότι είναι καλά ?? για βιταμίνες δεν είπε κάτι ακόμη... Θα δούμε αύριο το πρωί που θα βγούμε... Τι οδηγίες θα μας δώσει... ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/7/2018 at 2:38 ΜΜ, ο/η Maria1986@@ είπε:

Μάλιστα... Εύχομαι να όλα να πάνε καλά με τις βιταμίνες κ το δεύτερο ζουζουνακι σας να έρθει γρήγορα... ❤️❤️Εμείς την κάναμε τώρα είναι στο δωμάτιο πέρασαν οι γιατροί... Είπαν πήγαν όλα καλά... Θα δείξει στην πορεία... Σημασία έχει ότι είναι καλά ?? για βιταμίνες δεν είπε κάτι ακόμη... Θα δούμε αύριο το πρωί που θα βγούμε... Τι οδηγίες θα μας δώσει... ???

Τα έχετε μια γρήγορη ανάρρωση. Και πολύ σύντομα μένα σποράκι στη κυλιτσα σου. Ο σύζυγος σου τι ηλικία έχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eli82 είπε:

Τα έχετε μια γρήγορη ανάρρωση. Και πολύ σύντομα μένα σποράκι στη κυλιτσα σου. Ο σύζυγος σου τι ηλικία έχει?

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ❤️❤️❤️ είναι 33...μας είπαν λίγο μεγάλος για να κάνει την εγχείρηση... Ότι όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Eli82 είπε:

Τα έχετε μια γρήγορη ανάρρωση. Και πολύ σύντομα μένα σποράκι στη κυλιτσα σου. Ο σύζυγος σου τι ηλικία έχει?

Σε ποιο γιατρό την έκανε αν επιτρέπετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εγχείρηση έγινε στη θεσσαλονικη. Το όνομα του γιατρού από τη θυμάμαι είναι Βασιλακάκης αλλά αν θέλεις να ρωτήσω τον σύζυγο μου για παραπάνω στοιχεία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήρα τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα και είναι πραγματικά αρκετά χάλια 3% κινητικότητα και αυτή αργεί 3 εκατ. συγκέντρωση σπερματοζωαρίων και συνολικός αριθμός 7,5 εκατομμύρια η μορφολογία έχει πέσει από το 6% στο 2% και εκτός απο αυτά έχει και μικρόβιο στη καλλιέργεια σπέρματος που καναμε....

Πήγαμε σε 2 γιατρούς ο ένας μας είπε να  πάρει πρώτα αντιβίωση για να του φύγει το μικρόβιο και μετά να δούμε ενώ ο άλλος μας είπε οτι πάρει δεν πάρει αντιβίωση μπορεί να μου φύγει το μικρόβιο και να αρχίσει να παίρνει αντί-οιστρογόνα και βοηθητικά για τη στύση παρόλο που δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αλλά οξυγονώνεται καλύτερα λέει το σπέρμα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2018 at 5:33 ΜΜ, ο/η Evaki2013 είπε:

Πήρα τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα και είναι πραγματικά αρκετά χάλια 3% κινητικότητα και αυτή αργεί 3 εκατ. συγκέντρωση σπερματοζωαρίων και συνολικός αριθμός 7,5 εκατομμύρια η μορφολογία έχει πέσει από το 6% στο 2% και εκτός απο αυτά έχει και μικρόβιο στη καλλιέργεια σπέρματος που καναμε....

Πήγαμε σε 2 γιατρούς ο ένας μας είπε να  πάρει πρώτα αντιβίωση για να του φύγει το μικρόβιο και μετά να δούμε ενώ ο άλλος μας είπε οτι πάρει δεν πάρει αντιβίωση μπορεί να μου φύγει το μικρόβιο και να αρχίσει να παίρνει αντί-οιστρογόνα και βοηθητικά για τη στύση παρόλο που δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αλλά οξυγονώνεται καλύτερα λέει το σπέρμα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνουμε

Το μικρόβιο μπορεί όντως να δημιουργεί θέμα στο σπέρμα μας το έχει πει ο γιατρός... Επομένως ίσως είναι καλύτερα πρώτα να αντιμετωπίσετε το μικρό κ μετά με νέες εξετάσεις θα σας πει λογικά... Μην αγχώνεσαι.. Οταν φύγει το μικρόβιο έχει πολλές πιθανότητες να φτιάξει πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2018 at 1:28 ΜΜ, ο/η Maria1986@@ είπε:

Το μικρόβιο μπορεί όντως να δημιουργεί θέμα στο σπέρμα μας το έχει πει ο γιατρός... Επομένως ίσως είναι καλύτερα πρώτα να αντιμετωπίσετε το μικρό κ μετά με νέες εξετάσεις θα σας πει λογικά... Μην αγχώνεσαι.. Οταν φύγει το μικρόβιο έχει πολλές πιθανότητες να φτιάξει πολύ... 

Μικρόβιο *

 

στις On 17/7/2018 at 1:28 ΜΜ, ο/η Maria1986@@ είπε:

Το μικρόβιο μπορεί όντως να δημιουργεί θέμα στο σπέρμα μας το έχει πει ο γιατρός... Επομένως ίσως είναι καλύτερα πρώτα να αντιμετωπίσετε το μικρό κ μετά με νέες εξετάσεις θα σας πει λογικά... Μην αγχώνεσαι.. Οταν φύγει το μικρόβιο έχει πολλές πιθανότητες να φτιάξει πολύ... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημεεεερα... Τι κάνετε;;; πήγαμε σήμερα κ κόψαμε τα ράμματα... Δεν μας έδωσε βιταμίνες εμάς... Ρώτησε ο σύζυγος αν πρέπει να πάρει κ του είπε ότι από τι στιγμή που τρέφεται σωστά δεν χρειάζονται... Εμείς βέβαια σκεφτόμαστε μήπως να πάρει κάποιες... Εσείς τι λέτε;; σας τις έδωσε ο γιατρός;; η πήρατε κ από μόνοι κάποιες;;;; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ελπίζω να έχουν φωλιάσει τα μωράκια ♥️ αν δεν δω να σκουραίνει το τέστ μου είναι δύσκολο να το πιστέψω... Αλλά ελπίζω...🥰 Annie μου λέγε μου τετοιααααα 🤪 15η είμαι από την ovitrelle 🤪🤪 ίσως κάνω αύριο πάλι ένα να δω μήπως αλλάξει κάτι μην μου βγαίνουν τα μάτια για να δω μια γραμμή... Μέχρι κ ωορρηξίας έκανα 🥴🫣 κ είναι σκούρο... Λένε ότι σκουραίνει στην εγκυμοσύνη... Μπορεί κ να μην ισχύει δεν ξέρω... Πόσο θέλω να το πιστέψω... Ααα ωραία κόκκινη γραμμή 🥰 χωρίς αμφιβολία θετικότατο!!!! Ελπίζω να γίνει κ εμένα έτσι!
    • Οντως είναι μεγάλο ποσοστό, εγώ εκανα την νιπτ σε ποσοστό τύπου 1:200 αν θυμάμαι καλά!    αλλα τεσπα καλά έκανες από το να το σκέφτεσαι κ να αγχώνεσαι καλύτερα να είσαι ξέγνοιαστη!!! Άντε θα περιμένουμε τα αποτελέσματα π είμαι σίγουρη θα είναι πολύ καλά 
    • Ναι το ξέρω πως βοηθάει αλλά δεν μου έχει δώσει γιατί την τελευταία φορά που πήγα δεν είχα θέμα με κραμπες τώρα άρχισαν όποτε λογικά θα παρω όταν πάω ξανά θα του το πω 
    • Εεε θέλει λίγο προσοχή γιατί καποιες τα χάνουν εύκολα τα κιλά καποιες πάλι όχι μετά θα είναι ζόρικο εμένα το σωμα μου μετά την εγκυμοσύνη άλλαξε πολύ και η αληθεια είναι δεν θα επανέλθει  κιολας όχι μόνο από θέμα κιλών αλλά έχω κάνει και λίγο περιφέρεια ενώ δεν είχα άνοιξε η λεκάνη 🤷‍♀️ εεε αυτό δεν μαζεύει 
    • Κοιτα αν ξεκινάς από χαμηλά σε παίρνει να πας και κάπως παρά πάνω αλλά γενικα βάζουν χερι οι γιατροί είναι αλήθεια.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...