Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα και εγώ! Θα σας τα πω γρήγορα κορίτσα. Απο το 2001 που επαθα καταθλιψη με κρισεις πανικού κάνω καθε 5 χρονια εξετάσεις TSH, T3 T4 οι οποίες ειναι φυσιολογικές. Πριν 5-6 μηνες ο γυναικολογος μου εδωσε να κανω και καποιες που δεν ειχα κανει για θυρεοειδη με αποτελεσμα τα ANTI -TPO ΜΟΥ ειναι ανεβασμενα εως 34 ειναι φυσιολογικα εμενα ειναι 50. Εκλεισα σήμερα ένα ραντεβού στον ενδοκρινολογο για να παω. Ανησυχω λίγο γιατί δεν ξέρω τιποτα για αυτό και τώρα που είδα την ενότητα σας, σκέφτηκα να σας πώ και τα δικά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα με τον θυροειδη κάνουμε αυτές τις εξετασεις στο 6μηνο,όμως αν δεν έχουμε μια φορά τον χρόνο είναι καλό να ελέγχονται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα ανεβασμένα αντισώματα σχετίζονται με την Θυρεοειδίτιδα χασιμοτο κ εγώ αυτή έχω κ φυσικά αντισώματα με 3ψηφιο αριθμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις αυτοανοσο νοσημα του θυρεοειδους κοινως hashimoto.Εγω ειχα κατι χιλιαδες αντισωματα.Εσενα ειναι ελαφρως αυξημενα.Θα πρεπει να κανεις και υπερηχο για να δεις για οζους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2018 at 8:23 ΜΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Εχεις αυτοανοσο νοσημα του θυρεοειδους κοινως hashimoto.Εγω ειχα κατι χιλιαδες αντισωματα.Εσενα ειναι ελαφρως αυξημενα.Θα πρεπει να κανεις και υπερηχο για να δεις για οζους.

Καλησπέρα, προσπαθώ και εγώ για μωράκι εδώ και περίπου 6 μήνες. Τον Φεβρουάριο που είχα κάνει γενικές εξετάσεις και θηροειδη μου βρήκαν ανεβασμένα τα tpo (πάνω από 1000) και όλοι οι άλλοι δείκτες καλοί, οπότε η οικογενειακή γιατρός μου είπε να το παρακολουθούμε αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Επειδή όμως δεν έχει προκύψει εγκυμοσύνη ως τώρα, κανόνισα να το κοιτάξω σε ενδοκρινολογο.

Ήθελα να σε ρωτήσω αν εσύ έχεις μείνει έγκυος και αν έχεις ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή γι αυτό. Δηλαδή επηρεάζει την σύλληψη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Καλησπέρα, προσπαθώ και εγώ για μωράκι εδώ και περίπου 6 μήνες. Τον Φεβρουάριο που είχα κάνει γενικές εξετάσεις και θηροειδη μου βρήκαν ανεβασμένα τα tpo (πάνω από 1000) και όλοι οι άλλοι δείκτες καλοί, οπότε η οικογενειακή γιατρός μου είπε να το παρακολουθούμε αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Επειδή όμως δεν έχει προκύψει εγκυμοσύνη ως τώρα, κανόνισα να το κοιτάξω σε ενδοκρινολογο.

Ήθελα να σε ρωτήσω αν εσύ έχεις μείνει έγκυος και αν έχεις ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή γι αυτό. Δηλαδή επηρεάζει την σύλληψη; 

Αν ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης δεν υπαρχει προβλημα στη συλληψη.Εχω μεινει εγκυος δυο φορες .Δε προχωρησαν οι εγκυμ για ασχετο λογο.Καμια σχεση με το θυρεοειδη.Τωρα να σου πω επειδ το χω ψαξει πολυ το θεμα με το θυρεοειδη(τον εχω αφαιρεσει) οτι το ειναι φυσιολογικες οι τιμες ειναι κατι σχετικο.Πρεπει να βρεις καλο ενδοκρινολογο.Αν θες στειλε μου μηνυμα να σου δωσω πληροφοριες για μια ομαδα στο facebook.Επισης να ξες οτι με το hashimoto επηρεαζεται και η απορροφηση βιταμινων(κυριως Βιταμ Β,D)και για να γινει συλληψη οι περισσοτ γιατροι προτεινον να ναι η tsh κοντα στο 1!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bou30 κι εγώ έχω Χασιμότο και όπως πολύ σωστά σου είπε η Ceciliaki, εαν είναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής και πάντα κοντά στο 1 (και πιο κάτω μη σου πω), δεν έχεις πρόβλημα στη σύλληψη. Επειδή όμως έχεις πρόβλημα με την απορρόφηση των βιταμινών και κυρίως της βιταμίνης D, το πρώτο που θα σου έλεγα κι εγώ είναι να κάνεις μια εξέταση 25-ΗΟ D. Καλό θα ήταν να παρακολουθείς και τη B12. Την περασμένη εβδομάδα είχα ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου και συγκεκριμένα μου είπε οτι πλέον είμαστε άψογοι στη βιταμίνη D (μου πήρε 2 χρόνια περίπου να φτάσω στα τωρινά επίπεδα, ξεκίνησα γύρω στο 8... παντελής έλλειψη), και είναι πολύ αισιόδοξος οτι μέχρι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε ευχάριστα νέα να του πούμε, όχι επειδή θα πάμε διακοπές και θα χαλαρώσουμε, αλλά λόγω της βιταμίνης D που όσο να ναι τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε μεγαλύτερη έκθεση στον ήλιο , και συνεπώς μεγαλύτερη φυσική απορρόφηση:) Παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στη σύλληψη! Bou30 εγώ θα σου πρότεινα έναν πλήρη ορμονολογικό έλεγχο, όχι μόνο TSH, όπως μου χε πει και ο ενδοκρινολόγος μου, αν δε μου έδινε εκείνος το οκ για εγκυμοσύνη δεν είχε κανένα νόημα οποιαδήποτε προσπάθεια γιατί στόχος δεν είναι μόνο η σύλληψη αλλά η ολοκλήρωση της εγκυμοσύνης (σε καμία περίπτωση δε λέω οτι αυτός είναι ο κανόνας, απλά εμένα μέχρι να στρώσουν οι εξετάσεις μου, μου είπε να περιμένω ). Εγώ είχα διάφορα ορμονολογικά θέματα και να σκεφτείς οτι η τότε γυναικολόγος μου δεν έβρισκε κάποιο πρόβλημα, κι ας είχα περίοδο κάθε 40-45 ημέρες, που κρατούσε 3 μέρες μετα βίας.. Πλέον είμαι σταθερή στις 31-33 ημέρες και κρατάει σχεδόν το διπλάσιο. Είναι σημαντικό να βρεις τόσο ενδοκρινολόγο όσο και γυναικολόγο που να εμπιστεύεσαι τυφλά και να τους νιώθεις δίπλα σου, και όλα τα άλλα θα γίνουν. Τέλος εγώ λόγω παραπληροφόρησης που είναι καθαρά δικό μου σφάλμα, υπολόγιζα λάθος τις γόνιμες, ξεκίνησα με τεστάκια και σημειώνοντας οτιδήποτε παρατηρούσα στο σώμα μου και πλέον ακόμη και χωρίς τεστάκια μπορώ και υπολογίζω πότε ξεκινά η ωορρηξία, αν και τα χρησιμοποιώ για λόγους ασφαλίας χαχα! Πάντως γενικά 6 μήνες δεν είναι πολλοί για να αγχώνεσαι :) Σου εύχομαι ευχάριστα πολύ σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Η D μου είναι χαμηλη(22), tsh 1,79.. Έκλεισα και εγώ σε κάποια ενδοκρινολογο για να μου πει τι πρέπει να κάνω γι αυτά, μάλλον κακώς δεν πήγα νωρίτερα εφόσον είχα τις εξετάσεις.. Αν και είμαι 30, μου φαινονται αρκετοί οι 6 μήνες στοχευμενής προσπάθειας.. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η tsh σου δεν είναι κακή αλλά όταν είσαι σε προσπάθειες για μωράκι πρέπει να είναι κάτω από 1, να έχεις ένα περιθώριο :) Η D σου πάλι δεν είναι στα πατώματα, σίγουρα όμως κινείσαι σε επίπεδα ανεπάρκειας. Θα σου δώσει συμπλήρωμα φαντάζομαι και πολύ άμεσα θα έχεις φυσιολογική τιμή. Εμένα πχ τη θέλει ιδανικά γύρω στο 50. Όσο για το 6μηνο μην το σκέφτεσαι και σε αγχώνει :) παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επιτηδες κραταω την tsh 0,98 ενω κανονικα νιωθω καλυτερα οταν ειναι λιγο παραπανω αλλα και τις δυο φορες που εμεινα εγκυος ηταν κατω απο το 1 οποτε το κραταω εκει γιατι σε ενα μηνα εχω το ελευθερο απο το γιατρο να ξαναπροσπαθησοθμε.Συμφωνω με τη gersp οτι δε δε πρεπει να κοιταμε μονο tsh αλλα ακομα πιο σημαντικες ειναι η FT4 και Ft3 γιατι αυτες δειχνουν τις ορομοβες που υπαρχουν ελευθθερα στον οργανισμο και μπορει να τις «χρησιμοποιησει».H D σου δεν ειναι χαλια αλλα ειναι οριακη.Εγω τωρα εχω 37 και θελω να την ανεβασω κι αλλο.Επισης να ξες οτι οταν με το καλο μεινεις εγκυος θα πρεπει να ελεγχεις το θυρεοειδη συνεχεια.Σκεψου οτι εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με tsh 0,98 (5βδομ) και στις 7 βδομ η tsh μου πηγε στο 12.Μεσα σε 3βδομ το ρυθμισα και μεχρι που εχασα το μωρο(14ηβδομ) εκανα εξετ καθε 2βδομ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Πήγα σε ενδοκρινολογο και όπως σωστά μου είπατε πρέπει να διορθώσω τους δείκτες μου! 

Μου έδωσε διάφορες βιταμίνες καθώς και Τ4 και μου έγραψε εξετάσεις να κάνω πάλι, σε 15 μέρες οπως μου είπε. Σε αυτές τις εξετάσεις από ότι είδα μου έχει γράψει και ορμονολογικες (fsh, prl, lh, oh, δεν ξέρω αν κ όλες αυτές θεωρούνται ορμονικές) αλλά αυτές δεν πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου; δεν μου ανέφερε κάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2018 at 10:38 ΜΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Αν ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης δεν υπαρχει προβλημα στη συλληψη.Εχω μεινει εγκυος δυο φορες .Δε προχωρησαν οι εγκυμ για ασχετο λογο.Καμια σχεση με το θυρεοειδη.Τωρα να σου πω επειδ το χω ψαξει πολυ το θεμα με το θυρεοειδη(τον εχω αφαιρεσει) οτι το ειναι φυσιολογικες οι τιμες ειναι κατι σχετικο.Πρεπει να βρεις καλο ενδοκρινολογο.Αν θες στειλε μου μηνυμα να σου δωσω πληροφοριες για μια ομαδα στο facebook.Επισης να ξες οτι με το hashimoto επηρεαζεται και η απορροφηση βιταμινων(κυριως Βιταμ Β,D)και για να γινει συλληψη οι περισσοτ γιατροι προτεινον να ναι η tsh κοντα στο 1!!!

μπορεις να ενημερωσεις κμενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Καλησπέρα! 

Πήγα σε ενδοκρινολογο και όπως σωστά μου είπατε πρέπει να διορθώσω τους δείκτες μου! 

Μου έδωσε διάφορες βιταμίνες καθώς και Τ4 και μου έγραψε εξετάσεις να κάνω πάλι, σε 15 μέρες οπως μου είπε. Σε αυτές τις εξετάσεις από ότι είδα μου έχει γράψει και ορμονολογικες (fsh, prl, lh, oh, δεν ξέρω αν κ όλες αυτές θεωρούνται ορμονικές) αλλά αυτές δεν πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου; δεν μου ανέφερε κάτι.. 

ναι οι ορμονολογικες τις κάνεις 2η με 3η μέρα του κύκλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/7/2018 at 10:07 ΜΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω επιτηδες κραταω την tsh 0,98 ενω κανονικα νιωθω καλυτερα οταν ειναι λιγο παραπανω αλλα και τις δυο φορες που εμεινα εγκυος ηταν κατω απο το 1 οποτε το κραταω εκει γιατι σε ενα μηνα εχω το ελευθερο απο το γιατρο να ξαναπροσπαθησοθμε.Συμφωνω με τη gersp οτι δε δε πρεπει να κοιταμε μονο tsh αλλα ακομα πιο σημαντικες ειναι η FT4 και Ft3 γιατι αυτες δειχνουν τις ορομοβες που υπαρχουν ελευθθερα στον οργανισμο και μπορει να τις «χρησιμοποιησει».H D σου δεν ειναι χαλια αλλα ειναι οριακη.Εγω τωρα εχω 37 και θελω να την ανεβασω κι αλλο.Επισης να ξες οτι οταν με το καλο μεινεις εγκυος θα πρεπει να ελεγχεις το θυρεοειδη συνεχεια.Σκεψου οτι εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με tsh 0,98 (5βδομ) και στις 7 βδομ η tsh μου πηγε στο 12.Μεσα σε 3βδομ το ρυθμισα και μεχρι που εχασα το μωρο(14ηβδομ) εκανα εξετ καθε 2βδομ

στο είχε ανεβάσει το χάπι όταν έμεινες έγκυος φαντάζομαι κ παρόλα αυτά πήγε 12?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ζουζουνα* είπε:

στο είχε ανεβάσει το χάπι όταν έμεινες έγκυος φαντάζομαι κ παρόλα αυτά πήγε 12?

Ναι ναι γιατι ανεβαζεις σταδιακα δοση.Δε μπορεις ξαφνικα απο κει που παιρνεις 100mg να παρεις 200.Το ανεβασαμε λιγο στην αρχη αλλα δεν ηταν αρκετο οποτε ανεβαζαμε σταδιακα μεχρι να φτασει στα φυσιολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Καλησπέρα! 

Πήγα σε ενδοκρινολογο και όπως σωστά μου είπατε πρέπει να διορθώσω τους δείκτες μου! 

Μου έδωσε διάφορες βιταμίνες καθώς και Τ4 και μου έγραψε εξετάσεις να κάνω πάλι, σε 15 μέρες οπως μου είπε. Σε αυτές τις εξετάσεις από ότι είδα μου έχει γράψει και ορμονολογικες (fsh, prl, lh, oh, δεν ξέρω αν κ όλες αυτές θεωρούνται ορμονικές) αλλά αυτές δεν πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου; δεν μου ανέφερε κάτι.. 

Καλό είναι να γίνονται 2-3η ημέρα, ιδανικά 3η μέρα, εκτός από οιστραδιόλη που την κάνεις 14η ημέρα και προγεστερόνη 21η (φαντάζομαι εννοείς 17-oh). Το πρωί δε θα φας κάτι, επίσης δε θα πάρεις το χαπάκι του θυρεοειδή. Για την προλακτίνη να ξέρεις θα πρέπει να πας πολύ πολύ ήρεμη και έχοντας ξυπνήσει 2-3 ώρες πριν.  Μην την κάνεις εφόσον έχεις πάρει τις προηγούμενες ημέρες αντιβιοτικό. Οποιοδήποτε στρες εκτινάζει τις τιμές στα ύψη. Παθούσα γιαυτό το επισημαίνω.. 

Απλά μου φάινεται περίεργο που σου είπε επανάληψη σε 15 ημέρες, δεν ανεβαίνουν τόσο άμεσα οι δείκτες.. Σίγουρα όμως θα ξέρει καλύτερα εκείνος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η gesrp είπε:

Καλό είναι να γίνονται 2-3η ημέρα, ιδανικά 3η μέρα, εκτός από οιστραδιόλη που την κάνεις 14η ημέρα και προγεστερόνη 21η (φαντάζομαι εννοείς 17-oh). Το πρωί δε θα φας κάτι, επίσης δε θα πάρεις το χαπάκι του θυρεοειδή. Για την προλακτίνη να ξέρεις θα πρέπει να πας πολύ πολύ ήρεμη και έχοντας ξυπνήσει 2-3 ώρες πριν.  Μην την κάνεις εφόσον έχεις πάρει τις προηγούμενες ημέρες αντιβιοτικό. Οποιοδήποτε στρες εκτινάζει τις τιμές στα ύψη. Παθούσα γιαυτό το επισημαίνω.. 

Απλά μου φάινεται περίεργο που σου είπε επανάληψη σε 15 ημέρες, δεν ανεβαίνουν τόσο άμεσα οι δείκτες.. Σίγουρα όμως θα ξέρει καλύτερα εκείνος :)

Εμένα μου κάνει περισσότερο εντύπωση που δεν μου είπε ότι πρέπει να τις κάνω συγκεκριμένες μέρες και είπε να τις κάνω σε 15 μέρες, χωρίς να με ρωτήσει σε ποια μέρα του κύκλου είμαι (θεωρητικά θα είμαι κοντά στην ωορρηξια εκείνες τις μέρες)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Ναι ναι γιατι ανεβαζεις σταδιακα δοση.Δε μπορεις ξαφνικα απο κει που παιρνεις 100mg να παρεις 200.Το ανεβασαμε λιγο στην αρχη αλλα δεν ηταν αρκετο οποτε ανεβαζαμε σταδιακα μεχρι να φτασει στα φυσιολογικα

το ξέρω κ εγώ έχω χασιμοτο κ εχω είδη 2 παιδάκια κ μια βιοχημική,αυτή ήταν στο ενδιάμεσο,τυχαίο γεγονός...απλά εγώ συνήθως τον έλεγχο στο 3μηνο το πολύ κ τώρα που θέλω να ξανά μείνω για το 3ο θέλουμε να είναι κοντά στο 1 με 1.5 ....όμως κ στις 2 εγκυμοσύνες αμέσως ανέβασαν χάπι τόσο ώστε να καλύπτει κ εμένα κ το μωρό κ στο μήνα έκανα πάντα επαναληπτική.φαντάζομαι ίσως σε σένα μήπως ήταν κάτι άλλο κ έχασες τότε το μωράκι σου?λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου,εύχομαι να αποκτήσεις όσα παιδάκια επιθυμείς :wub:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ζουζουνα* είπε:

το ξέρω κ εγώ έχω χασιμοτο κ εχω είδη 2 παιδάκια κ μια βιοχημική,αυτή ήταν στο ενδιάμεσο,τυχαίο γεγονός...απλά εγώ συνήθως τον έλεγχο στο 3μηνο το πολύ κ τώρα που θέλω να ξανά μείνω για το 3ο θέλουμε να είναι κοντά στο 1 με 1.5 ....όμως κ στις 2 εγκυμοσύνες αμέσως ανέβασαν χάπι τόσο ώστε να καλύπτει κ εμένα κ το μωρό κ στο μήνα έκανα πάντα επαναληπτική.φαντάζομαι ίσως σε σένα μήπως ήταν κάτι άλλο κ έχασες τότε το μωράκι σου?λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου,εύχομαι να αποκτήσεις όσα παιδάκια επιθυμείς :wub:

Το πα απο την αρχη για να μην πανικοβαλω και την κοπελα οτι εγω δεν εχασα το μωρο εξαιτιας του θυρεοειδη.Εγω στις 14 βδομ επαθα λοιμωξη και σηψαιμια.Κοντεψα να πεθανω και αναγκαστικα για να ζησω επρεπε να γεννησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Το πα απο την αρχη για να μην πανικοβαλω και την κοπελα οτι εγω δεν εχασα το μωρο εξαιτιας του θυρεοειδη.Εγω στις 14 βδομ επαθα λοιμωξη και σηψαιμια.Κοντεψα να πεθανω και αναγκαστικα για να ζησω επρεπε να γεννησω.

πραγματικά δύσκολη η κατάσταση αυτή,τελικά τώρα είσαι καλά έτσι?έχεις μωράκι μετά από αυτό ή όχι ακόμα,δεν έχω δει αν έχεις απαντήσει κάτι παρόμοιο,σορυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ζουζουνα* είπε:

πραγματικά δύσκολη η κατάσταση αυτή,τελικά τώρα είσαι καλά έτσι?έχεις μωράκι μετά από αυτό ή όχι ακόμα,δεν έχω δει αν έχεις απαντήσει κάτι παρόμοιο,σορυ.

Αυτο εγινε πριν απο 9μηνες και πριν 4μηνες εκανα λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσω ενα ινομυωμα και δε κανει να μεινω εγκυος αν δε περασουν 6μηνες .Ηταν το πρωτο μας μωρακι και ακομα ειμαι σε σκεψη για το ποτε και αν θα ξαναπροσπαθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Αυτο εγινε πριν απο 9μηνες και πριν 4μηνες εκανα λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσω ενα ινομυωμα και δε κανει να μεινω εγκυος αν δε περασουν 6μηνες .Ηταν το πρωτο μας μωρακι και ακομα ειμαι σε σκεψη για το ποτε και αν θα ξαναπροσπαθησω.

εννοείται ότι θα ξανά προσπαθήσεις!!!μόλις περάσει το διάστημα,σε Θέλω δυνατή ,να έχεις πίστη κ να είσαι αισιόδοξη!!!σίγουρα πολλές φορές λέμε γιατί να τύχει σε μένα,ίσως έτσι έπρεπε να γίνει,κάποια πράγματα απλά συμβαίνουν κ κάποια πράγματα συμβαίνουν κ μας αλλάζουν όλη μας την ζωη!!!γι'αυτό ηρέμησε,χαλάρωσε απολαύστε το κ θα έρθει σύντομα να δεις κ ενα μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ζουζουνα* είπε:

εννοείται ότι θα ξανά προσπαθήσεις!!!μόλις περάσει το διάστημα,σε Θέλω δυνατή ,να έχεις πίστη κ να είσαι αισιόδοξη!!!σίγουρα πολλές φορές λέμε γιατί να τύχει σε μένα,ίσως έτσι έπρεπε να γίνει,κάποια πράγματα απλά συμβαίνουν κ κάποια πράγματα συμβαίνουν κ μας αλλάζουν όλη μας την ζωη!!!γι'αυτό ηρέμησε,χαλάρωσε απολαύστε το κ θα έρθει σύντομα να δεις κ ενα μωράκι!!!

Προς το παρον αγχωνομαι για ολες τις εγκυουλες του κοσμου οποτε εχω δρομο ακομα μπροστα μου για να το «ξεπερασω».

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...