Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έγκυος... ξανα (μετά από αποξεση)


Melina_P

Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

ολα καλα θα πανε να σκεφτεσαι θετικα. Συλλαμβανεις με φοβερη ευκολια και αυτο μονο του ειναι επιτευγμα. Εγω εκανα αποξεση 16 μαρτιου πολυ λιγο μετα απο σενα, ξεκινησαμε τον ιουνιο προσπαθειες, οποτε τωρα θα παμε για β μηνα και βλεπουμε. Ο,τι ειναι να ρθει θα ερθει και αν ειναι ευχομαστε να μεινει!!! Να σκεφτεσαι ομορφα, να ακους το γιατρο και θα πανε ολα καλα

συλλαμβάνω εύκολα όντως, αυτό μου το είπε και ο τωρινός γυναικολόγος μου... 

και για να είμαι ειλικρινής, δεν κάναμε ακριβώς προσπάθειες... απλά ελεύθερο... δεν υπολόγισα ποτέ γόνιμες εννοώ ή κάτι τέτοιο... 

μακάρι πολύ πολύ σύντομα να μας πεις κι εσύ τα ευχάριστα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η marillia είπε:

Mη στεναχωριέσαι για την χοριακή!!Ετσι κ μια φίλη μου!!12000 χοριακή κ μετά από 2 μέρες πήγε 16000!!Κ όλα μια χαρά είναι!!Εύχομαι καλή συνέχεια κ με το καλό το μπεμπέ σας!!

αντε να δούμε.. μακάρι!! σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια καλησπέρα!

χθες πήγα στον γιατρό και ακούσαμε καρδούλα, όμως δεν είδαμε το μπεμπέ... δεν είναι τρελό;;; 

εχει μεγαλώσει ο σάκος, είδαμε λεκιθικο αλλά το μωρό άφαντο!

νταξει προφανώς τα έμπηξα όταν άκουσα καρδιά και δώστου τα χαρτομάντιλα ο γιατρός για να με συνεφέρει. 

θα πάω την τρίτη για υπέρηχο στο ιασώ γιατί θέλει να το δούμε πάλι για να δούμε τι ακριβώς γίνεται και δεν το βλέπουμε! 

εντωμεταξυ έχει χωθεί σε μια γωνίτσα... είναι απίστευτο στην αρχή φρικαρα γιατί ο σάκος με την πρώτη ματια φαίνεται άδειος... αλλά σαΐνι ο γιατρός το ξετρύπωσε το φασολάκι-χουντίνι... 

ελπιζω να πάνε όλα καλά, γιατί μου είπε ότι η καρδούλα του θα έπρεπε να χτυπάει πιο γρήγορα από ότι χτυπάει, αλλά γενικά ήταν αρκετά καθησυχαστικός, δε θεωρεί ότι είναι κάτι μεμπτό... ενδεχομένως να έγινε αργότερα η σύλληψη..

απλά λόγω του ιστορικού μου με την απόξεση και την χρωμοσωμικη ανωμαλία του μωρού εκείνου πρέπει να την παρακολουθούμε παρά πολύ στενά αυτή την εγκυμοσύνη... 

εντωμεταξυ οι ναυτίες δίνουν και παίρνουν, ζαλάδες σα να είμαι στη μέση του ειρηνικού με 9 μποφόρ και κλάμα όλη μέρα κι όλη νύχτα. 

μου έφερε το σκυλί χθες το παιχνίδι του να παίξουμε κι έκανε χαρούλες κι εγώ τα εμπηξα και με κοίταζε καλά καλά το κοριτσάκι μου, σου λέει, πάει, τρελάθηκε αυτή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Melina_P ευχομαι να πανε ολα καλα. Σε νιωθω για το αγχος που εχεις. Ειδικα με τον κενο σακο, επειδη ειμαι και καμενη, ειναι ο μεγαλος μου φοβος αν ξαναμεινω οτι θα παω και δε θα δω τιποτα. Αχαχαχαχ. Θα πανε ολα καλα, θα το παρακολουθειτε στενα και ο,τι μπορει να προβλεφθει θα το αντιμετωπισετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!

καλα τι ζεστη είναι αυτη; θα τρελαθωωωω!!!

λοιπόν χθες πηγα στον γιατρό, το σπορακι μεγαλώνει, ομως έχω ένα αιματωμα το οποιο μαλλον προκληιηκε απο την αποκολληση, γιατί ολα αυτά τα καφε ροζ που είχα ηταν αποκολληση τελικα... 

ειχα πολυ αιμα την Κυριακή, τόσο που ημουν σιγουρη οτι το εχασα το φασολακι μου,αλλα ευτυχως με διεψευσε. ενω ειμαι 7κ2 σύμφωνα με τιν υπερηχο ειμαι 2 μερες πισω αρα ειμαι 7 ακριβως! ξανα υπερηχος την επομενη Δευτέρα με την ελπιδα να εχει ξεκοιυμπιστει το σιχαμενο το αιματωμα. 

μου ειπε θα μου γραψει και εξετάσεις τοτε..

Επεξεργάστηκε από Melina_P
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Melina_P είπε:

γεια σας κοριτσακια!!

καλα τι ζεστη είναι αυτη; θα τρελαθωωωω!!!

λοιπόν χθες πηγα στον γιατρό, το σπορακι μεγαλώνει, ομως έχω ένα αιματωμα το οποιο μαλλον προκληιηκε απο την αποκολληση, γιατί ολα αυτά τα καφε ροζ που είχα ηταν αποκολληση τελικα... 

ειχα πολυ αιμα την Κυριακή, τόσο που ημουν σιγουρη οτι το εχασα το φασολακι μου,αλλα ευτυχως με διεψευσε. ενω ειμαι 7κ2 σύμφωνα με τιν υπερηχο ειμαι 2 μερες πισω αρα ειμαι 7 ακριβως! ξανα υπερηχος την επομενη Δευτέρα με την ελπιδα να εχει ξεκοιυμπιστει το σιχαμενο το αιματωμα. 

μου ειπε θα μου γραψει και εξετάσεις τοτε..

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου.
Εγώ παρουσίασα αποκόλληση την 10 εβδομάδα ξεκόλλησε ένα τεράστιο κομμάτι αίμα από μέσα μου και έπεσε την τουαλέτα και πίστευα ότι όλα είχαν τελειώσει και είχα αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα, έμεινα 10 μέρες στο κρεβάτι. Μετά εμφανίστηκε αιμάτωμα το οποίο καθάρισε ύστερα από σχεδόν ενάμιση μήνα, όλο αυτό τον καιρό έτρεχε καφέ αίμα από μέσα μου μαζί με πήγματα από την κολπική κρέμα. 
Τελικά όλα πήγαν καλά και είμαι στην 29η εβδομάδα.
Ελπίζω η δική σου περιπέτεια να κρατήσει λιγότερο και να κρατήσεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω παρα πολυ και με το καλο κι εσυ να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου!!!

η αληθεια εινια οτι μου δινεις κουραγιο... κι εγω ειχα πηγματα αλλα οχι μεγαλα η «περιεργα». στην αρχη το αιμα ηταν πιο σκουρο και μετα κατακοκκινο ξερεις, κλασικα πανικος στο μπανιο σερβιετες χαμος και καθε μιση ωρα ετρεχα να δω τι γινεται, ευτυχως το αιμα δεν κρατησε πολυ... την αποκολληση την ειχα, αλλα ηταν μικρη, δε ξερω αν αυτο το αιματωμα που παρουσιαστηκε ακριβως διπλα απο τον σακο, σημαινει οτι μεγαλωσε η αποκολληση, ελπιζω μονο, την Δευτερα που θα παω στον γιατρο - παλι - για υπερηχο να ειναι ολα καλα... 

τωρα ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εχω καθολου αιμα ουτε καφε, μονο αυτο το κλασσικο κιτρινο του ουτροτζεσταν..

το εχω παρει αποφαση, οσες φορες κι αν μεινω εγκυος, εγω, θα ταλαιπωρουμαι... 

αλλα, χαλαλι, ας ταλαιπωρηθω τωρα και του χρονου τετοια εποχη, να γραφω εδω αγκαλια με το ζουζουνι μου!!! ❤️

υγ. εμενα δε μου ειπε να μεινω ξαπλα, απλα να προσεχω και να ξεκουραζομαι οποτε μπορω, γιατι και το ξαπλα τελειως, ισως επειδη εχω πολλα παραπανω κιλα, δε ξερω, ειναι επικινδυνο για θρομβωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Melina_P είπε:

σε ευχαριστω παρα πολυ και με το καλο κι εσυ να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου!!!

η αληθεια εινια οτι μου δινεις κουραγιο... κι εγω ειχα πηγματα αλλα οχι μεγαλα η «περιεργα». στην αρχη το αιμα ηταν πιο σκουρο και μετα κατακοκκινο ξερεις, κλασικα πανικος στο μπανιο σερβιετες χαμος και καθε μιση ωρα ετρεχα να δω τι γινεται, ευτυχως το αιμα δεν κρατησε πολυ... την αποκολληση την ειχα, αλλα ηταν μικρη, δε ξερω αν αυτο το αιματωμα που παρουσιαστηκε ακριβως διπλα απο τον σακο, σημαινει οτι μεγαλωσε η αποκολληση, ελπιζω μονο, την Δευτερα που θα παω στον γιατρο - παλι - για υπερηχο να ειναι ολα καλα... 

τωρα ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εχω καθολου αιμα ουτε καφε, μονο αυτο το κλασσικο κιτρινο του ουτροτζεσταν..

το εχω παρει αποφαση, οσες φορες κι αν μεινω εγκυος, εγω, θα ταλαιπωρουμαι... 

αλλα, χαλαλι, ας ταλαιπωρηθω τωρα και του χρονου τετοια εποχη, να γραφω εδω αγκαλια με το ζουζουνι μου!!! ❤️

υγ. εμενα δε μου ειπε να μεινω ξαπλα, απλα να προσεχω και να ξεκουραζομαι οποτε μπορω, γιατι και το ξαπλα τελειως, ισως επειδη εχω πολλα παραπανω κιλα, δε ξερω, ειναι επικινδυνο για θρομβωση...

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 103 κιλά. Τώρα είμαι 101,500 και έχω μπει στον έβδομο. Το παιδι είναι ένα κιλό. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πάρω πολύ βάρος. Δεν μπορώ να φάω βέβαια γιατί πιέζεται το στομάχι μου, μου έχει κόψει αλάτι και έχω και διαβήτη κύησης. 

Σίγουρα το αιματωμα φεύγει με την ελαφρά κίνηση, και εγώ έτσι καθάρισα. Αν εμενα ενάμιση μήνα ξάπλα θεωρώ ότι το αίμα δεν θα έφευγε. 

Χαλάλι τους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 103 κιλά. Τώρα είμαι 101,500 και έχω μπει στον έβδομο. Το παιδι είναι ένα κιλό. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πάρω πολύ βάρος. Δεν μπορώ να φάω βέβαια γιατί πιέζεται το στομάχι μου, μου έχει κόψει αλάτι και έχω και διαβήτη κύησης. 

Σίγουρα το αιματωμα φεύγει με την ελαφρά κίνηση, και εγώ έτσι καθάρισα. Αν εμενα ενάμιση μήνα ξάπλα θεωρώ ότι το αίμα δεν θα έφευγε. 

 Χαλάλι τους! 

ααα εσυ κοντευεις, αντε με το καλο!!! 

εχω ιστορικο διαβητη στην οικογενεια και υπερινσουλιναιμια διαγνωσμενη... εγω ειμαι 97,7 τωρα, ελπιζω να μην παρω γενικα, δε θα το αντεξω. εχω χασει 32 κιλα μεσα σε ενα χρονο, δε θελω να ξανα βαλω, ειναι θεμα υγειας. δεν τρωω σχεδον τιποτα, ειδικα απο τοτε που μπηκα στην 6η βδομαδα εχουν χειροτερεψει τα συμπτωματα, λες και δουλευω σε κατεργα νοιωθω πια. κουρασμενη φουλ, ναυτιες φουλ, νευρα φουλ, ολα στο φουλ... αλλα σιγουρα χαλαλι τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή.  Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη-στενοχωρημένη. Την Κυριακή (4 μέρες νωρίτερα) μου ήρθε περίοδος. Το τελευταίο διάστημα, όπως σας έχω πει, έχω νορμάλ ροή δύο μέρες και την τρίτη μέρα μόνο καφέ. Το έχω αναφέρει στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι εντάξει. Αυτή τη φορά όμως ήταν ακόμα χειρότερα, δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Δηλαδή ακόμα και όταν πηγαίνω τουαλέτα δεν πέφτει αίμα, έχω μόνο στο σκούπισμα και στην σερβιέτα λίγο. Όλα αυτά ξεκίνησαν εχθές το πρωί και τελείωσαν εχθές το βράδυ. Σήμερα τίποτα. Έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι για ωοθηκική ανεπάρκεια και άλλα τέτοια ωραία. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?????
    • Καλημέρα κορίτσι μου, αν κάνεις έτσι μεγάλους κύκλους μήπως ήταν ωορρηξία;
    • Καλησπέρα καλή σαρακοστή με υγεία!! Λοιπόν μια βοήθεια αν μπορεί κάποια κοπέλα Έχω ΣΠΩ γενικά κάνω μεγάλους κύκλους σπάνια θα έρθω κανονικά έχω φτάσει μέχρι και 97 ημέρες κοντά!  Έχω ξεκινήσει καμία 10 μέρες τα ινοφερτ Πλας. Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 97 ημερών κ πήρα χάπι για να έρθει. Έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είναι όλες στα φυσιολογικά πλαίσια! Τώρα στις 22 ημέρες κύκλου είδα καφέ με βλέννα στο σκουπισμα, είχα πονακια περιόδου,στήθος όχι πρησμένο! Κράτησαν περίπου έξι ημέρες μέσα σε αυτές μια μέρα είδα σκούρο αιματακι αλλά όχι πολύ! Δλδ μέσα στις 6 ημέρες φορούσα Σερβιετα ότι θα κατέβει αίμα αλλά τίποτα...στην Σερβιετα πολύ λίγο ως καθόλου! Τα πινάκια έρχονται κ φεύγουν και λίγο η μέση! Τα καφέ σταμάτησαν 16 του μήνα , 17 έκανα ένα τέστ αλλά βγήκε αρνητικό!!  Μα ήταν νωρίς;; Να μην είναι εγκυμοσύνη απλά να είχα καμία ανωμαλία;; Δώστε τα φώτα σας!! Ευχαριστώ 🫶🫶🫶
    • Ούτε θηρίο! Φτου φτου! Εμένα 8,5, μηνών και είναι 68 εκατοστά και 7,5, κιλά 😅 Είστε ψηλοί με τον άντρα σου; Δεν θα έχουμε πολύ κόσμο, γύρω στους 80 θα καλέσουμε, οπότε πιστεύω καμιά 50αρια το πολύ θα έρθουν, οπότε θα κάνουμε και ένα τραπέζι μετά. Την άλλη μέρα από τη βάφτιση είναι και τα γενέθλιά της, οπότε λέω να κόψουμε εκεί μια τούρτα. Έτσι είναι το πρόγραμμα τους αυτό το μήνα. Και μετά κοιμούνται ακόμα πιο λίγο 😅 Αχ θυμάμαι και η δικιά μου πολύ γκρίνια... Ευτυχία τώρα μπουσουλαει και νιώθει λίγο πιο ανεξάρτητη και δεν κλαίει τόσο 😆 Βέβαια θέλει να είναι παντού μαζί μου.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...