Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έγκυος... ξανα (μετά από αποξεση)


Melina_P

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες (και όλους why not?) 

Πριν από 3 μήνες σας είχα ξανά... «ενοχλήσει» με το θέμα μου για μια εγκυμοσύνη που δυστυχώς δεν ευδοκίμησε γιατί το μωράκι ήταν άρρωστο και αναγκάστηκα να διακόψω την κύηση στις 13 εβδομάδες. 

Σήμερα πήρα στα χέρια μου τα αποτελέσματα της χοριακής με τιμή 643, με ΤΕΠ 27/5. 

Έχω κάνει, ούτε ξέρω, πόσα τέστ εγκυμοσύνης, όλα θετικά, με όλο και πιο έντονη δεύτερη γραμμή κλπ...

Λοιπόν πρώτη μέτρηση χοριακής έκανα στις 20/6 και ηταν 14,4. 

Σήμερα 26/6 είναι 643. Δεν είναι μεγάλη η αύξηση;

Βέβαια το κακό είναι ότι δεν είναι στο ίδιο εργαστήριο οι μετρήσεις και το πρώτο εργαστήριο έχει τιμές μέχρι 25 αμφίβολες για εγκυμοσύνη. Παρόλαυτα. εγώ είμαι φουλ αγχωμένη, σκέφτομαι πολύ ότι θέλω ένα υγιές μωράκι αυτή τη φορά και λίγο τρελαίνομαι και φρικάρω μόνη μου και σκέφτομαι τα χειρότερα και έρχονται οι εφιάλτες και τα νεύρα... Γιαυτό και γράφω εδώ βρε κορίτσια...  Θέλω μία καλή εγκυμοσύνη, νομίζω δε ζητάω πολλά, έτσι δεν είναι;;!

Προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο θετικά, δεδομένου ότι είναι ακόμα παααααααρα παρα πολύ νωρις. Και δυστυχώς η γιατρός μου είναι εκτός Ελλάδος και θα γυρίσει την Πέμπτη και μέχρι τότε εμένα θα με φάει η αγωνία!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου! Καταρχήν έχεις στα χέρια σου θετικά τεστ και 2 θετικές χοριακές οπότε προς τι το άγχος; Καταλαβαίνω βέβαια ότι και την προηγούμενη φορά όλα κύλησαν ομαλά μέχρι τις 13 εβδομάδες αλλά το βασικό είναι να σκέφτεσαι ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι κάτι ξεχωριστό, δεν συγκρίνεται με προηγούμενη ή επόμενη και η θετική μας σκέψη και διάθεση δίνει το έναυσμα για να εξελιχθούν όλα καλά! Σου εύχομαι εύκολη και τελειόμηνη κύηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου σε καταλαβαινω απολυτα.Πριν 9μηνες σχεδον εχασα το μωρο μου στις 13βδομ.και τρεμω στην ιδεα να ξαναμεινω εγκυος.Δε μπορω να σπυ δωσω καποια συμβουλη γιατι στα λογια ολα ευκολα ειναι απλα προσπαθησε να σκεφτεις οτι καθε εγκυμ ειναι διαφορετικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' οτι κατάλαβα, έκανες την πρώτη χοριακή πριν την καθυστέρηση, σωστα;; (γιαυτό και το μικρό νουμερο).

Όπως και να έχει, το ευχάριστο είναι ότι είσαι έγκυος και έχεις και πολύ καλό νούμερο χοριακής.

Το ότι είχες μια ατυχία σε προηγουμενη εγκυμοσύνη δεν σημαίνει οτι θα επαναληφθεί και σε αυτη!

Σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη και ενα γερό μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλα συγχαρητηρια!!! Νιωθουμε το αγχος σου (και εγω πριν 3 μηνες εκανα αποξεση), αλλα να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα μπορεις. Αν εκανες χοριακη πριν την καθυστερηση εμενα μια χαρα μου φαινεται τωρα το αποτελεσμα και η αυξηση. Επαναλαβε αλλη μια σε δυο μερες στο ιδιο κεντρο ομως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πολύ πολύ πολύ @KONSTANTIA και @Kat-Cat ❤️❤️

 Το ξέρω, θετικά πρέπει να σκέφτομαι αλλά το παλιό μυαλό παίζει μόνο του...  

@ΜΑΡΑΚΙ ναι η πρώτη χοριακή ήταν πριν από την καθυστέρηση και η δεύτερη την ημέρα που κανονικά θα ήταν πρώτη μέρα περιόδου. 

Αλήθεια μου λέτε έχω πολύ καλό νούμερο;; Μακάρι!! Πραγματικά, γιατί με το 14 είχα φρικάρει και έλεγα αμάν λες να είναι κανένα εξωμήτριο η να αποβάλω κλπ κλπ και φρίκαρα...  ??

Σίγουρα θα κάνω ξανά χοριακή, ευτυχώς αύριο γυρίζει και η γιατρός μου, οπότε λογικά θα μου πει κι εκείνη να κάνω και ελπίζω να μου πει να κάνουμε και υπέρηχο αν και νωρίς νομίζω για να δούμε κάτι...

@Cecilaki Καταλαβαινόμαστε απόλυτα , δε θέλω να σου πω κάτι άλλο, ευχαριστώ και μόνο που απάντησες ??

Και σε όλες σας ευχαριστώ, γενικά ρε παιδί μου όποτε μπαίνω στο mammyland νοιώθω σα να έχω βγει για καφέ (decaf τωρα πια) με φίλες μου!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια μου! Ειμαι καινουρια στο φορουμ!! Μελινα μου σε καταλαβαινω απολυτα!! Και εγω εκανα περισυ τον Οκτωβριο αποξεση γιατι παλλινδρομησε η κυηση την 7η εβδομαδα... Ειμαι και εγω τωρα εγκυος και εχω τα ιδια αγχη με σενα..

Εκανα εχθες την πρωτη χωριακη μου μετα απο 2 ημερες καθυστερηση και ηταν 717!!???

Ελπιζω να πανε ολα τελεια και για τις 2 μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna87 είπε:

Καλημερα και απο μενα κοριτσια μου! Ειμαι καινουρια στο φορουμ!! Μελινα μου σε καταλαβαινω απολυτα!! Και εγω εκανα περισυ τον Οκτωβριο αποξεση γιατι παλλινδρομησε η κυηση την 7η εβδομαδα... Ειμαι και εγω τωρα εγκυος και εχω τα ιδια αγχη με σενα..

Εκανα εχθες την πρωτη χωριακη μου μετα απο 2 ημερες καθυστερηση και ηταν 717!!???

Ελπιζω να πανε ολα τελεια και για τις 2 μας!!

Καλημέρα! 

Όλα καλά να πάνε με το καλό και να κρατήσουμε και οι δύο τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας κατά τον Φλεβάρη-Μάρτη!!! ❤️ 

Απλά φρικάρω λίγο παραπάνω γιατί είναι και σχετικά σύντομο το διάστημα και όλα είναι ακόμα τόσο τόσο τόσο πρόσφατα στο μυαλό μου και πονάω και χαμηλά και φρικάρω. Εϊμαι και γνωστή αγχώδης με ιστορικό κρίσεων πανικού, κατάθλιψης κλπ κλπ οπότε το ζάλογγο δε τον γλιτώνω έτσι όπως πάω. Φρίκες παντού, φρίκες φορ έβερ!  ?

Λέω να πάω να κάνω πάλι χοριακή, αλλά βρε κορίτσια δε βρίσκω τη γιατρό μου με τίποτα στο τηλέφωνο και θα έπρεπε να με δει n'est pas?? Τι θα κάνω αμάν!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Τέλεια νούμερα χοριακής!!!!

Ολα θα πάνε υπέροχα!!!

 

Μακαρι Μαρακι μου!! Εχουμε και θεμα με το στιγμα εμεις και ειναι διπλο το αγχος μου... Πρεπει να κανουμε και την ληψη τροφοβλαστη τον Αυγουστο για να δουμε εαν θα ειναι ενταξει το μωρακι... ουφ.. πολυ αγχος ρε κοριτσια!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, οι περισσότερες εδω μέσα έχουμε στο ιστορικό μας κάποια παλλίνδρομη. Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου (και οι δυο με εξωσωματική), το έζησα την 7η εβδομάδα και μετα απο 3 μήνες που ξαναπροσπάθησα, έμεινα έγκυος και τωρα εχω τον γιο μου.

Μην αγχώνεστε, όλα θα πανε καλά.

Anna87, να έχεις πίστη και το μωράκι σου θα είναι υγιέστατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτση μου ευχομαι αυτη την φορα να μεινει α εξελιχθει τελεια και να κρατησεις με το καλο το μωρακι σου στην αγκαλια οσυ!!!! ειναι λογικη η αγωνια και το αχγος σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις πήρα την απάντηση της 2ης χοριακής. 2175!! Βέβαια σα να αυξάνεται λίγο γρήγορα δε νομίζετε;;; Από 643 την Τρίτη, 2175 την Παρασκευή;; Τί λέτε;;; 

Περιμένω βέβαια να με πάρει κι ο γιατρός τηλέφωνο, γιατί πλέον θα μπορώ να πάω και για υπέρηχο αφού ξεπέρασε τις 1500 μονάδες και ξεκίνησα και το φιλισιν

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είπε:

?Και με τούτα και με κεινα τωρα έχω και κατι καφε-ροζ παλι, στο σκουπισμα. ??

Τα ροζ καφέ δεν σημαίνουν κάτι κακό απαραίτητα. Πολλές γνωστές μου στο πρώτο δίμηνο είχαν για εβδομάδες τέτοια υγρά κι απλά ξεκουραστηκαν! Είναι πάρα πολύ καλή η χοριακη σου οπότε να έχεις θετική σκέψη! Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φυσικά μία ατυχία δεν σηματοδοτεί και τις επόμενες ότι θα έχουν την ίδια τύχη! Καλά αποτελέσματα στον υπέρηχο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2018 at 6:48 ΜΜ, ο/η ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ είπε:

?Και με τούτα και με κεινα τωρα έχω και κατι καφε-ροζ παλι, στο σκουπισμα. ??

Μην αγχωνεσαι Μελινα μου!! Περιμενουμε νεα απο τον υπερηχο!! Εγω την Δευτερα εκανα νεα χωριακη και ηταν 5500!!!! Πηγα και εγω ολο χαρα εχθες Τεταρτη να κανω υπερηχο και δεν ειδαμε τιποτα μεσα στον σακο..☹☹☹ ο γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα (5w +2d) και να ξαναπαω την Τριτη.. Δεν θελω να περασω τα ιδια με περισυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελίνα εγώ είχα ροζ - καφέ για αρκετές ημέρες μετά το θετικό αποτέλεσμα. Ο γιατρός δεν ανησυχουσε και οντως δεν ήταν τίποτα.

Αννα μου, όντως ειναι νωρίς να δείτε έμβρυο. 6 w + 6d το είδα εγώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλα, καλημερα!

ολο ηθελα να σας γραψω αλλα ταλαιπωρουμαι παρα πολυ με ναυτιες και ειμαι συνεχεια κουρασμενη, οποτε καταλαβαίνετε... (συν οτι εχω προβλημα να συνδεθω στο σαιτ συνεχώς)

λοιπον. πηγα στον γυναικολογο την Δευτερα, μετα την δευτερη χοριακη. ειδαμε σακο αλλα τιποτε αλλο. και ο σακος ηταν κάπως οβαλ. την Τρίτη εκανα κκαινούρια χοριακη που ηταν 8271! Ο γιατρός μου είπε ειναι πολυ καλο που ανεβαίνει φουλ και σημερα εκανα αλλη μια και περιμενω το απόγευμα τα αποτελέσματα. Τα καφέ υγρα που εχω απο την προηγουμενη Πεμπτη εγιναν αιμα μεσα στο σκ και γενικα ολη την εβδομάδα ταλαιπωρούμαι γιατί μια έχω αιμα, μια καφε, μια τιποτα... γενικα η εγκυμοσύνη αυτή, δεν εχω παραπονο, με κραταει σε εγρήγορση.

Οκ προσπαθω να μην αγχωνομαι, σκέφτομαι θετικα, παιρνω τα χαπια μου για τον θυρεοειδή, φιλισιν, τα ουτροτζεσταν των 200 φυσικα 2 το πρωι και 2 το βράδυ κολπικα και περιμένω

Ανησυχω, αλλα τι να κανω; Ο,τι περνσει απο το χερι μου το κανω... Με ταραξε ο σακος με το περιεργο σχημα αλλα προσπαθω να ειμαι θετική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημείωση. Τη Δευτέρα που πήγα για υπέρηχο ήμουν 5 εβδομάδων ακριβώς.  Ο γιατρός μου είχε ήδη πει οτι μπορεί να μη δούμε τίποτα. Και είδαμε μόνο σακό. χωρίς έμβρυο και χωρίς λεκιθικό, όπως σας είπα... 

Το καλό είναι η χοριακή, μακάρι να είναι καλή και η σημερινή. 

Κανονικά πόσο περίπου πρέπει να είναι σήμερα βρε κορίτσια για να πω ότι πάει καλά;.

Θυμίζω

26/6 643
29/6 2175
3/7 8271 (για την οποία χοριακή ο γιατρός ανακουφίστηκε και είπε και μπράβο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια η χοριακή σήμερα βγήκε 16998... δε μου φαίνεται πολύ καλή η αύξησή της... κανονικά δε θα έπρεπε να είναι πάνω από 20000 ;;;

παίρνω και τον γυναικολόγο και δεν το σηκώνει ρε γ***** 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Melina_P είπε:

κοριτσάκια η χοριακή σήμερα βγήκε 16998... δε μου φαίνεται πολύ καλή η αύξησή της... κανονικά δε θα έπρεπε να είναι πάνω από 20000 ;;;

παίρνω και τον γυναικολόγο και δεν το σηκώνει ρε γ***** 

Tι εγινε κοριτσι? Μιλησες μαζι του? Σε θυμαμαι απο το ποστ σου τοτε, γιατι και εγω ειχα παλινδρομη λιγες μερες μετα απο τη δικη σου περιπετεια που ηταν και σοβαρη με την αυχενικη. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα. Να μας ενημερωνεις. Ξεκινησατε αμεσως προσπαθειες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Tι εγινε κοριτσι? Μιλησες μαζι του? Σε θυμαμαι απο το ποστ σου τοτε, γιατι και εγω ειχα παλινδρομη λιγες μερες μετα απο τη δικη σου περιπετεια που ηταν και σοβαρη με την αυχενικη. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα. Να μας ενημερωνεις. Ξεκινησατε αμεσως προσπαθειες?

όχι δεν ξεκινήσαμε αμέσως, στο 2μηνο περίπου και κατευθείαν έμεινα... τέλειο? (λίγο ειρωνικά το λέω)

μίλησα ναι πριν από λίγο. μου είπε οτι δεν είναι τοσο κακο το νουμερο και οτι η χοριακη, απο τις 8000 περιπου και μετα δεν διπλασιαζεται με τον ιδιο ρυθμο. τα ιδια με τα φαρμακα μου και θα με δει την Τριτη. υπομονη, ξεκουραση και θετικη σκεψη. να μην ειχα και αυτες τις παλιο ναυτιες ολη μερα και την κουραση λες καιδουλευα οικοδομη... αν και μου ειπε οτι ειναι καλο που εχω συμπτωματα, τα προκαλει η χοριακη. βεβαια εννοειται οτι εγω δεν θα ησυχασω μεχρι την τριτη. τουλαχιστον δεν εχω αιμα πλεον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Melina_P είπε:

όχι δεν ξεκινήσαμε αμέσως, στο 2μηνο περίπου και κατευθείαν έμεινα... τέλειο? (λίγο ειρωνικά το λέω)

μίλησα ναι πριν από λίγο. μου είπε οτι δεν είναι τοσο κακο το νουμερο και οτι η χοριακη, απο τις 8000 περιπου και μετα δεν διπλασιαζεται με τον ιδιο ρυθμο. τα ιδια με τα φαρμακα μου και θα με δει την Τριτη. υπομονη, ξεκουραση και θετικη σκεψη. να μην ειχα και αυτες τις παλιο ναυτιες ολη μερα και την κουραση λες καιδουλευα οικοδομη... αν και μου ειπε οτι ειναι καλο που εχω συμπτωματα, τα προκαλει η χοριακη. βεβαια εννοειται οτι εγω δεν θα ησυχασω μεχρι την τριτη. τουλαχιστον δεν εχω αιμα πλεον...

ολα καλα θα πανε να σκεφτεσαι θετικα. Συλλαμβανεις με φοβερη ευκολια και αυτο μονο του ειναι επιτευγμα. Εγω εκανα αποξεση 16 μαρτιου πολυ λιγο μετα απο σενα, ξεκινησαμε τον ιουνιο προσπαθειες, οποτε τωρα θα παμε για β μηνα και βλεπουμε. Ο,τι ειναι να ρθει θα ερθει και αν ειναι ευχομαστε να μεινει!!! Να σκεφτεσαι ομορφα, να ακους το γιατρο και θα πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Melina_P είπε:

όχι δεν ξεκινήσαμε αμέσως, στο 2μηνο περίπου και κατευθείαν έμεινα... τέλειο? (λίγο ειρωνικά το λέω)

μίλησα ναι πριν από λίγο. μου είπε οτι δεν είναι τοσο κακο το νουμερο και οτι η χοριακη, απο τις 8000 περιπου και μετα δεν διπλασιαζεται με τον ιδιο ρυθμο. τα ιδια με τα φαρμακα μου και θα με δει την Τριτη. υπομονη, ξεκουραση και θετικη σκεψη. να μην ειχα και αυτες τις παλιο ναυτιες ολη μερα και την κουραση λες καιδουλευα οικοδομη... αν και μου ειπε οτι ειναι καλο που εχω συμπτωματα, τα προκαλει η χοριακη. βεβαια εννοειται οτι εγω δεν θα ησυχασω μεχρι την τριτη. τουλαχιστον δεν εχω αιμα πλεον...

Mη στεναχωριέσαι για την χοριακή!!Ετσι κ μια φίλη μου!!12000 χοριακή κ μετά από 2 μέρες πήγε 16000!!Κ όλα μια χαρά είναι!!Εύχομαι καλή συνέχεια κ με το καλό το μπεμπέ σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...