Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύο συνεχόμενες αποβολές, εξετάσεις


Recommended Posts

στις On 28/6/2018 at 9:14 ΜΜ, ο/η Petalouditsa28 είπε:

 

κορίτσια μου επαιρνα το prezolon...  αν θυμάμαι καλά και ειχα καταλάβει σωστα, για αυτο το σκοπό ηταν.. (με τοσο αγχος που ειχα τοτε μπορεί να κατάλαβα λαθος..)

συζητήστε  το με το γιατρο σας για επιβεβαίωση...

Το prezolone το επερνα και εγω προλιπτικα και σαλοσπιρ και ινοχεπ γαι τυχον θρομβοφυλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2018 at 1:49 ΜΜ, ο/η Andora είπε:

Εγώ είμαι 26 και φρέσκοπαντρεμένη επίσης! Και εμείς προσπαθούμε ένα χρόνο περίπου.

Την 1η φορά έμεινα έγκυος μετά από 3 μήνες προσπαθειών και τη 2η μετά από 4 μήνες. Στην αρχή βέβαια δεν προσπαθούσαμε συστηματικά μετρώντας τις γόνιμες μέρες. Την 1η φορά ήμουν τυχερή γιατί είχαμε μόνο 4 επαφές μέσα στο μήνα. Τη 2η φορά, άρχισα να μετράω τις μέρες και να έχουμε επαφές σχεδόν κάθε 2 μέρες. Τότε ξανά έμεινα έγκυος. Κι εσύ πρέπει να έμεινες εύκολα έγκυος, σχεδόν τους ίδιους χρόνους έχουμε, και στις εγκυμοσύνες και στις αποβολές δυστυχώς. 

Γεια σου κορίτσι μου, ναι έμεινα εύκολα εγκυος, δυστυχώς όμως δεν έμειναν τα σποράκια μου. Ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από τις σχετικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες, έκανες υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια. Είναι εξετάσεις που δεν τις έκανα και σκέφτομαι μήπως χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου, ναι έμεινα εύκολα εγκυος, δυστυχώς όμως δεν έμειναν τα σποράκια μου. Ήθελα να σε ρωτήσω εκτός από τις σχετικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες, έκανες υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια. Είναι εξετάσεις που δεν τις έκανα και σκέφτομαι μήπως χρειάζεται.

Καλησπέρα! Να σου πω την αλήθεια, πέρα από τον προγεννητικό έλεγχο που είναι απαραίτητος όταν μείνεις έγκυος, εγώ μετά την αποβολή έκανα μόνο εξέταση για θρομβοφιλία. Ο γυναικολόγος μου μου είπε πως υστεροσκόπηση κάνεις για να ελέγξουν αν υπάρχει κάποιο ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα. Μου είπε όμως πως συνήθως αν υπάρχει κάτι φαίνεται λίγο από τον υπέρηχο. Τώρα δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα είχε βρει κάτι ενώ δεν φαινόταν τίποτα από τον υπέρηχο. Στη σαλπιγγογραφία, μου είπε πως βρίσκεις ανατομικές διαταραχές οι οποίες συνήθως δεν σ’αφήνουν να συλλάβεις, όχι πως κάνεις αποβολές. 

Η υστεροσκόπηση ωστόσο, είναι στις προτεινόμενες από τον γιατρό μου εξετάσεις. Απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα την κάνω. Ξέρεις τί μου κάνει εντύπωση; Ότι συνήθως όσες κάνουν τις εξετάσεις δεν βρίσκουν τίποτα. Ή βρίσκουν θρομβοφιλία ή κάτι Ενδοκρινολογικό όπως θυρεοειδή. Πόσος καιρός πέρασε από την τελευταία αποβολή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Andora είπε:

Καλησπέρα! Να σου πω την αλήθεια, πέρα από τον προγεννητικό έλεγχο που είναι απαραίτητος όταν μείνεις έγκυος, εγώ μετά την αποβολή έκανα μόνο εξέταση για θρομβοφιλία. Ο γυναικολόγος μου μου είπε πως υστεροσκόπηση κάνεις για να ελέγξουν αν υπάρχει κάποιο ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα. Μου είπε όμως πως συνήθως αν υπάρχει κάτι φαίνεται λίγο από τον υπέρηχο. Τώρα δεν ξέρω αν κάποια κοπέλα είχε βρει κάτι ενώ δεν φαινόταν τίποτα από τον υπέρηχο. Στη σαλπιγγογραφία, μου είπε πως βρίσκεις ανατομικές διαταραχές οι οποίες συνήθως δεν σ’αφήνουν να συλλάβεις, όχι πως κάνεις αποβολές. 

Η υστεροσκόπηση ωστόσο, είναι στις προτεινόμενες από τον γιατρό μου εξετάσεις. Απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα την κάνω. Ξέρεις τί μου κάνει εντύπωση; Ότι συνήθως όσες κάνουν τις εξετάσεις δεν βρίσκουν τίποτα. Ή βρίσκουν θρομβοφιλία ή κάτι Ενδοκρινολογικό όπως θυρεοειδή. Πόσος καιρός πέρασε από την τελευταία αποβολή;

Πέρασαν σχεδόν 7 μήνες, τον Ιανουάριο είχα την αποβολή. Ωστόσο έχει που προσπαθούμε ξανά από τον Ιούνιο. Έπρεπε να κάνω όλες τις σχετικές εξετάσεις και να ρυθμίσω το λίγο ανεβασμένο θυρεοειδή έτσι κάναμε ένα μεγάλο διάλειμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε βοήθησε ψυχολογικά το διάλειμμα που κάνατε; Γιατί εμένα με τρελαίνει..νιώθω πως πάει όλο και πιο μακριά το όνειρο μου..και προσπαθώ να μην αγχώνομαι, να μην υπολογίζω τις γόνιμες μέρες αλλά δεν τα κατεφέρνω και    με παίρνει από κάτω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Andora είπε:

Σε βοήθησε ψυχολογικά το διάλειμμα που κάνατε; Γιατί εμένα με τρελαίνει..νιώθω πως πάει όλο και πιο μακριά το όνειρο μου..και προσπαθώ να μην αγχώνομαι, να μην υπολογίζω τις γόνιμες μέρες αλλά δεν τα κατεφέρνω και    με παίρνει από κάτω..

Και εγώ αγχώνομαι πολύ, βρήκε η μια την άλλη τώρα...όποτε με παίρνει από κάτω όμως  προσπαθώ να δίνω κουράγιο στον εαυτό μου και να συνεχίζω, έτσι πρέπει να κάνεις. Τις γόνιμες τις είδα τον προηγούμενο μήνα και τελικά αυτό που κατάφερα ήταν να έχω καθυστερηση 4 ημερών λόγω άγχους όποτε τα παράτησα. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Το διάλειμμα έπρεπε αναγκάστηκα να το κάνουμε γιατί έπρεπε να πάρω χάπια και να κατεβάσω το TSH σε 1, ήταν 3,4 και σύμφωνα με τον ενδοκρινολογο ηταν λίγο τσιμπημενο και θα μπορούσε να είναι λόγος των αποβολών χωρίς να είναι όμως κάτι το σίγουρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...