Μετάβαση σε περιεχόμενο
KONSTANTIA

Ξαφνικό κλάμα στο μέσο της νύχτας...!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κοπέλες! Ο μικρός μου - αισίως 18 μηνών - την τελευταία εβδομάδα πετάγεται στο μέσο της νύχτας και βάζει τα κλάματα καισηκώνεται όρθιος μέσα στην κούνια του. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί εχω ένα παιδί που στον ύπνο δεν με ταλαιπώρησε ποτέ ιδιαίτερα και την πρώτη βραδυά που το έκανε αυτό ανακατεύτηκε και ο άντρας μου και τον πήραμε στο κρεβάτι μας και αφού αποκοιμήθηκε τον επιστρέψαμε στο κρεβάτι του. Την επόμενη μέρα που μας το έκανε πήρα μια καρέκλα και κάθισα δίπλα του και αμέσως ξάπλωσε και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Θέλω να ρωτήσω όσες το έχετε αντιμετωπίσει όχι πως να το αντιμετωπίσω γιατί ήδη ξέρω αλλά αν ξέρετε τον λόγο που μπορεί να του συμβαίνει αυτό. Δλδ μπορεί να βιώνει κάποιο άγχος; Κάτι άλλο;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 42 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα σας κοπέλες! Ο μικρός μου - αισίως 18 μηνών - την τελευταία εβδομάδα πετάγεται στο μέσο της νύχτας και βάζει τα κλάματα καισηκώνεται όρθιος μέσα στην κούνια του. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί εχω ένα παιδί που στον ύπνο δεν με ταλαιπώρησε ποτέ ιδιαίτερα και την πρώτη βραδυά που το έκανε αυτό ανακατεύτηκε και ο άντρας μου και τον πήραμε στο κρεβάτι μας και αφού αποκοιμήθηκε τον επιστρέψαμε στο κρεβάτι του. Την επόμενη μέρα που μας το έκανε πήρα μια καρέκλα και κάθισα δίπλα του και αμέσως ξάπλωσε και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Θέλω να ρωτήσω όσες το έχετε αντιμετωπίσει όχι πως να το αντιμετωπίσω γιατί ήδη ξέρω αλλά αν ξέρετε τον λόγο που μπορεί να του συμβαίνει αυτό. Δλδ μπορεί να βιώνει κάποιο άγχος; Κάτι άλλο;

Μήπως άλλαξε κατι στις συνήθειες του?? Κόψιμο πάνας, πιπίλας, οτιδήποτε.. τοτε θα μπορούσε να ειναι άγχος. Αλλα συχνά σε αυτές τις ηλικίες βλέπουν τέτοια όνειρα. Ειναι μια φάση που θα περάσει, και εμενα μου το έκανε η δικ8α μου αυτο και πέρασε σε καμία εβδομάδα. Καθόμουν απλά δίπλα στο κρεβάτι της και την χαιδευα και τς έλεγα απλά ενα όνειρο ηταν αγαπη μου κλπ και αν δεν σταματούσε την έπαιρνα αγκαλίτσα κλπ και μετα της πέρασε.. μην ανησυχείς πάντως, θα περάσετε πολλά τέτοια ακομα 😉

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από φιλενάδες και συγγενείς εχω ακούσει πως τετοιες συμπεριφορες τις αποδίδουν είτε σε κάποιο άγχος, είτε σε κάποια αλλαγή στο προγραμμα του παιδιου που να το εχει αλλάξει.

Μπορει να ειναι το παραμικρο, μια αλλαγη σε προσωπο που το προσεχει, μια αλλαγη σε καποιο παιχνιδι, κρυο, ζεστη.. τα παιδακια εχουν τετοιους τροπους να επικοινωνουν ,όπως μου λένε, όσα τα επηρεαζουν ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Μεχρι π.χ και η διατροφη μπορει να ευθυνεται

@Mama2015 δεν αλλάξαμε κάτι στις συνήθειες του, αντιθέτως παγιωθηκαν για τα καλά κάποιες. Επίσης γκρινιάζει όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες και φευγω στην δουλειά, μετά βέβαια ξεχνιέται και όλα καλά. 

@melisanthi drakou ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

στις πριν 15 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Mama2015 δεν αλλάξαμε κάτι στις συνήθειες του, αντιθέτως παγιωθηκαν για τα καλά κάποιες. Επίσης γκρινιάζει όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες και φευγω στην δουλειά, μετά βέβαια ξεχνιέται και όλα καλά. 

@melisanthi drakou ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ααααα τοτε μήπως εχει αυτο που λένε άγχος αποχωρισμού.. το περνάνε και αυτο ολα τα παιδάκια συνήθως στον 18 μηνα της ζωής τους.. ψαξτο λιγο αν βρω Λίνκ θα το στείλω το είχα διαβάσει αυτο!!!

@KONSTANTIA 

https://www.babyspace.gr/el/προσκόλληση-και-άγχος-αποχωρισμού

Λεει αυτο που σου ειπα. Το άγχος κορυφώνεται στον 18ο μηνα!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Μία από τα ιδια,μακαρι βρε ζετακι να μας βρουν τώρα στην εξεταση.ε μένα μου είπε να πάω να βάλω τα κατεψυγμένα,δεν προχωραω αν δε βρεθεί τι γίνεται.η υστεροσκοπηση γίνεται με αναισθησία;
    • Stergiou με το καλο!!!!!!!!!πολυ χαρηκα με αυτα τα νεα.....ο κωνσταντινος μου γινεται 8μηνων και ολα εχουν μπει σε ενα ρυθμο......εχουμε δυο δοντακια κ θελουμε πολλες αγκαλιες ...η κορουλα μου ηρεμησε...τον αποδέχτηκε μαλλον...χαχχαχα τωρα του μιλάει ....του κουναει κουδουνιστρες...κ εκεινος λιγωνεται με τη βασιλικη...αου ευχομαι ολοψυχα μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!με τα υπολοιπα κορίτσια τα λεμε καθημερινά ...δεσαμε κ χαιρομαι πολυ ...φιλιά
    • Δεν μπορούν να καταλάβουν. Μου είπαν οτι όλα ήταν τέλεια. Θα κάνουμε εξετάσει όμως.Στην πρώτη μου προσπάθεια είχα βιοχημική  κ στην δεύτερη τιποτα... τι να πω... δεν θα σταματήσουμε αν δεν κάνουμε μπεμπάκια!!!
    • Γενικά νομίζω το αγχος δε βοηθάει, κυρίως στην κατάστασή μας! Αρκεί να είναι καλά τα μωρά μας, όλα τα αλλα θα γίνουν κ θα ερθουν όπως πρέπει!
    • Ναι όλες αρνητικές ούτε ένα θετικό τεστ δεν έχω δει ποτέ.θα μου πει κ μενα τώρα τι από τα δύο θα κανουμε.εσενα τι σου έχουν πει γενικά οτι μπορεί να φταίει;
  • Νέες συζητήσεις