Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξαφνικό κλάμα στο μέσο της νύχτας...!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κοπέλες! Ο μικρός μου - αισίως 18 μηνών - την τελευταία εβδομάδα πετάγεται στο μέσο της νύχτας και βάζει τα κλάματα καισηκώνεται όρθιος μέσα στην κούνια του. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί εχω ένα παιδί που στον ύπνο δεν με ταλαιπώρησε ποτέ ιδιαίτερα και την πρώτη βραδυά που το έκανε αυτό ανακατεύτηκε και ο άντρας μου και τον πήραμε στο κρεβάτι μας και αφού αποκοιμήθηκε τον επιστρέψαμε στο κρεβάτι του. Την επόμενη μέρα που μας το έκανε πήρα μια καρέκλα και κάθισα δίπλα του και αμέσως ξάπλωσε και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Θέλω να ρωτήσω όσες το έχετε αντιμετωπίσει όχι πως να το αντιμετωπίσω γιατί ήδη ξέρω αλλά αν ξέρετε τον λόγο που μπορεί να του συμβαίνει αυτό. Δλδ μπορεί να βιώνει κάποιο άγχος; Κάτι άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα σας κοπέλες! Ο μικρός μου - αισίως 18 μηνών - την τελευταία εβδομάδα πετάγεται στο μέσο της νύχτας και βάζει τα κλάματα καισηκώνεται όρθιος μέσα στην κούνια του. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί εχω ένα παιδί που στον ύπνο δεν με ταλαιπώρησε ποτέ ιδιαίτερα και την πρώτη βραδυά που το έκανε αυτό ανακατεύτηκε και ο άντρας μου και τον πήραμε στο κρεβάτι μας και αφού αποκοιμήθηκε τον επιστρέψαμε στο κρεβάτι του. Την επόμενη μέρα που μας το έκανε πήρα μια καρέκλα και κάθισα δίπλα του και αμέσως ξάπλωσε και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Θέλω να ρωτήσω όσες το έχετε αντιμετωπίσει όχι πως να το αντιμετωπίσω γιατί ήδη ξέρω αλλά αν ξέρετε τον λόγο που μπορεί να του συμβαίνει αυτό. Δλδ μπορεί να βιώνει κάποιο άγχος; Κάτι άλλο;

Μήπως άλλαξε κατι στις συνήθειες του?? Κόψιμο πάνας, πιπίλας, οτιδήποτε.. τοτε θα μπορούσε να ειναι άγχος. Αλλα συχνά σε αυτές τις ηλικίες βλέπουν τέτοια όνειρα. Ειναι μια φάση που θα περάσει, και εμενα μου το έκανε η δικ8α μου αυτο και πέρασε σε καμία εβδομάδα. Καθόμουν απλά δίπλα στο κρεβάτι της και την χαιδευα και τς έλεγα απλά ενα όνειρο ηταν αγαπη μου κλπ και αν δεν σταματούσε την έπαιρνα αγκαλίτσα κλπ και μετα της πέρασε.. μην ανησυχείς πάντως, θα περάσετε πολλά τέτοια ακομα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα σας κοπέλες! Ο μικρός μου - αισίως 18 μηνών - την τελευταία εβδομάδα πετάγεται στο μέσο της νύχτας και βάζει τα κλάματα καισηκώνεται όρθιος μέσα στην κούνια του. Στην αρχή αιφνιδιάστηκα γιατί εχω ένα παιδί που στον ύπνο δεν με ταλαιπώρησε ποτέ ιδιαίτερα και την πρώτη βραδυά που το έκανε αυτό ανακατεύτηκε και ο άντρας μου και τον πήραμε στο κρεβάτι μας και αφού αποκοιμήθηκε τον επιστρέψαμε στο κρεβάτι του. Την επόμενη μέρα που μας το έκανε πήρα μια καρέκλα και κάθισα δίπλα του και αμέσως ξάπλωσε και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Θέλω να ρωτήσω όσες το έχετε αντιμετωπίσει όχι πως να το αντιμετωπίσω γιατί ήδη ξέρω αλλά αν ξέρετε τον λόγο που μπορεί να του συμβαίνει αυτό. Δλδ μπορεί να βιώνει κάποιο άγχος; Κάτι άλλο;

Από φιλενάδες και συγγενείς εχω ακούσει πως τετοιες συμπεριφορες τις αποδίδουν είτε σε κάποιο άγχος, είτε σε κάποια αλλαγή στο προγραμμα του παιδιου που να το εχει αλλάξει.

Μπορει να ειναι το παραμικρο, μια αλλαγη σε προσωπο που το προσεχει, μια αλλαγη σε καποιο παιχνιδι, κρυο, ζεστη.. τα παιδακια εχουν τετοιους τροπους να επικοινωνουν ,όπως μου λένε, όσα τα επηρεαζουν ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Μεχρι π.χ και η διατροφη μπορει να ευθυνεται

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 δεν αλλάξαμε κάτι στις συνήθειες του, αντιθέτως παγιωθηκαν για τα καλά κάποιες. Επίσης γκρινιάζει όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες και φευγω στην δουλειά, μετά βέβαια ξεχνιέται και όλα καλά. 

@melisanthi drakou ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Mama2015 δεν αλλάξαμε κάτι στις συνήθειες του, αντιθέτως παγιωθηκαν για τα καλά κάποιες. Επίσης γκρινιάζει όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες και φευγω στην δουλειά, μετά βέβαια ξεχνιέται και όλα καλά. 

@melisanthi drakou ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ααααα τοτε μήπως εχει αυτο που λένε άγχος αποχωρισμού.. το περνάνε και αυτο ολα τα παιδάκια συνήθως στον 18 μηνα της ζωής τους.. ψαξτο λιγο αν βρω Λίνκ θα το στείλω το είχα διαβάσει αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...