Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φαρμακα εξωσωματικης και επιπτωσεις


Recommended Posts

Κοριτσια αποψε ειχα μια κουβεντα με τη μαμα μου. Εκεινη μου ειπε πως αντε να κανω 2-3 εξωσωματικες και αμα δε πιασουν να μη ξανακανω γιατι τα φαρμακα που δινουν λεει ειναι υποπτα για καρκινο.

Και μονο αυτη η πιεση μου φτανει τωρα.... ξερετε εσεις κατι τετοιο;

Εσεις αμα δε μενατε θα συνεχιζατε;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ αυτή ήταν μια άποψη π επικρατούσε παλαιότερα. Ότι η επαναλαμβανόμενη χρήση των φαρμάκων εξωσωματικής μπορεί να προκαλέσει καρκίνο. Δεν έχει αποδειχτεί τπτ επιστημονικά. Τόσες κ τόσες γυναίκες έχουν κάνει αρκετές εξωσωματικες. Επίσης ξέρεις πόσα πράγματα π χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου κατηγορούνται για καρκινο; τ κινητό τηλέφωνο, τ ασύρματο τηλέφωνο, ακόμη κ ο φούρνος μικροκυμάτων. Δ μπορείς όμως να κλείστεις σε γυάλα.

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μ να μη φθάσεις τις τόσες προσπάθειες κ η επόμενη να είναι η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω αυτο της ειπα!τοσα κοριτσια κανουν τοσες  ivf...δε παθαινουν τπτ!!!

Και μου λεει και αμα παθαινουν εσυ που το ξερεις;! Αφου δε λεει ο κοσμος οτι κανουν εξωσωματικες και διαρκως βλεπεις νεες γυναικες με τετοια σε νοσοκομεια.

Και λεω το παρατραβαει!!ειναι πολυ φοβικη και με πιεζει... απο τοτε που εμαθα για το προβημα μου ειναι απαρηγορητη. Οχι για τον εαυτο της αλλα για μενα. Δεν ηθελε το παιδι της να τα τραβηξει αυτα.. αλλα κανει λες και εχουμε πενθος. Μεχρι και ψυχοσωματικα της βγηκαν και καρδιολογικο!!!

 

Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι! Ευχαριστω! 

Απλα με ολα αυτα που εχω πωα αδενομυωση ενδομητριωση κτλ πρεπει να κανω προεργασια μεσα μου ωστε να ειμαι ετοιμη για ολα στο μελλον. Ειμαι και 27...εχω μεγαλο μελλον προσπαθειων αμα δεν πιασει αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς, είσαι 27 και μπορεί να μείνεις και έγκυος από εκεί που δεν το περιμένεις κιόλας. Όλα λύνονται, 2018 έχουμε, έχε πίστη και σύντομα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα χθες γνωστος γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι υγιεις οι διεγερσεις.....μονο στην περιπτωση που ακολουθησει εγκυμοσυνη-γεννα μηδενιζονται τα ασχημα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια αποψε ειχα μια κουβεντα με τη μαμα μου. Εκεινη μου ειπε πως αντε να κανω 2-3 εξωσωματικες και αμα δε πιασουν να μη ξανακανω γιατι τα φαρμακα που δινουν λεει ειναι υποπτα για καρκινο.

Και μονο αυτη η πιεση μου φτανει τωρα.... ξερετε εσεις κατι τετοιο;

Εσεις αμα δε μενατε θα συνεχιζατε;;;

 

Καλησπέρα γλυκιά μου, μανούλα είναι φοβάται λογικό. Μη σε αγχωνει εντάξει δεν ειναι και ότι καλυτερο για τον οργανισμό μας αλλά οχι και οτι θα νοσησουμε απο καρκίνο.  Απο. ερευνες που γίνονται δεν εχουμε συσχέτιση φαρμάκων και νοσου γυναίκες με οικογενειακό ιστορικό και πάλι πιθανόν να κανουν μαστό η ωοθήκες. Μην σε αγχωνει τόσες ειμαστε και με ενα μεγάλο αριθμο εξωσωματικών και ακομη συνεχίζουμε. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα γλυκιά μου, μανούλα είναι φοβάται λογικό. Μη σε αγχωνει εντάξει δεν ειναι και ότι καλυτερο για τον οργανισμό μας αλλά οχι και οτι θα νοσησουμε απο καρκίνο.  Απο. ερευνες που γίνονται δεν εχουμε συσχέτιση φαρμάκων και νοσου γυναίκες με οικογενειακό ιστορικό και πάλι πιθανόν να κανουν μαστό η ωοθήκες. Μην σε αγχωνει τόσες ειμαστε και με ενα μεγάλο αριθμο εξωσωματικών και ακομη συνεχίζουμε. Εύχομαι οτι καλυτερο! 

κι εγω έτσι νιωθω, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα οχι και καρκινος!!! ελεος! Σε ευχαριστω πολυ , μου χρειαζοταν να το ακουσω απο αλλον! 

Και εγω σου ευχομαι τα καλυτερα!!! 

 Ο επιμένων νικά! θα τα καταφερουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...