Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λαμπαροσκοπιση


Stafilenia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

θα ήθελα να ρωτήσω,εγώ 15 μαιου έκανα λαμπαροσκοπιση ενδομιτριωσης και τώρα θα κάνω θεραπεία για 3μηνες και τον Αύγουστο θα πάω να με δει ο γιατρός.μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ενό έχω κόψει την περίοδο και ότι μου δίνει περιθώριο 6μηνες  για να μείνω  έγκυος.

θα ήθελα να τον πιστέψω αλλά προσπαθώ με τον σύζυγο μου8χρονια για μπεμπέ και έχω αρχίσει και χάνω τις ελπίδες μου αααα!ειμαι 34ετων.ευχαριστω που με ακούσατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, βρέθηκε κάποια φλεγμονή στη μήτρα;και τι εννοείς έχεις κοψει τη περίοδο;καλή επιτυχία σου εύχομαι αν βρέθηκε κάτι που διορθώνεται γιατί να μην τα καταφέρεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη αναρρωση @Stafilenia!!!

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!

Τι μορφης ενδομητριωση ειχες; Κυστεις, εστιες, συμφυσεις;;;;

Μετα την λαπαροσκοπηση δινουν ελπιδες οι γιατροι κ πολλα κοριτσια τα εχουν καταφερει. Ευχομαι το ιδιο κ σε σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 μετα απο λαπαροσκοπηδη κ εφοσον υπαρχει ενδομητριωση καποιοι γιατροι προτεινουν διακοπη περιοδου εως 6 μηνες. Γινεται με ενεσεις οι οποιες την σταματουν. Ειναι στο πλαισιο της θεραπειας της ενδομητριωσης κ γινεται προκειμενου να αποφευχθει καποια υποτροπη συντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 επθσης, με την λαπαροσκοπηση ο χειρουργος δεν μπορει να δει το εσωτερικο της μητρας. Βλεπει μονο τα οργανα που υπαρχουν στην κοιλια. Βλεπει κ την μητρα αλλα εξωτερικα.

 Για να δει το εσωτερικο της μητρας κ τυχον φλεγμονη ( που δεν ξερω κιολας αν φαινεται η φλεγμονη) πρεπει να γινει υστεροσκοπηση. 

Συνηθως οι γιατροι προτεινουν οταν γινεται λαπαροσκοπηση να γινεται ταυτοχρονα κ υστεροσκοπηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 επθσης, με την λαπαροσκοπηση ο χειρουργος δεν μπορει να δει το εσωτερικο της μητρας. Βλεπει μονο τα οργανα που υπαρχουν στην κοιλια. Βλεπει κ την μητρα αλλα εξωτερικα.

 Για να δει το εσωτερικο της μητρας κ τυχον φλεγμονη ( που δεν ξερω κιολας αν φαινεται η φλεγμονη) πρεπει να γινει υστεροσκοπηση. 

Συνηθως οι γιατροι προτεινουν οταν γινεται λαπαροσκοπηση να γινεται ταυτοχρονα κ υστεροσκοπηση. 

Δεν το ήξερα αυτο με παραξένεψε που μπορεί να μείνει έγκυος ενώ έχει κόψει τη περίοδο.η υστεροσκοπηση τι κόστος έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει μια κοπελα να μεινει εγκυος με την διακοπη της πριοδου αλλα αυτο αν γινει θα γινει στον τελευταιο κυκλο λιγο πριν ερθει δηλαδη η περιοδος. 

Εγω την εκανα στο κεντρο εξωσωματικης κ πληρωσαμε 500€. 

Παιζουν αρκετα οι τιμες. Φιλη μου που την εκανε ενα μηνα μετα απο μενα σε αλλο ιδιωτικο κεντρο την πληρωσε 1000€.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Μπορει μια κοπελα να μεινει εγκυος με την διακοπη της πριοδου αλλα αυτο αν γινει θα γινει στον τελευταιο κυκλο λιγο πριν ερθει δηλαδη η περιοδος. 

Εγω την εκανα στο κεντρο εξωσωματικης κ πληρωσαμε 500€. 

Παιζουν αρκετα οι τιμες. Φιλη μου που την εκανε ενα μηνα μετα απο μενα σε αλλο ιδιωτικο κεντρο την πληρωσε 1000€.

Εμενα γιατί μου είπε δε χρειάζεται να κάνω αφού αν υπάρχει φλεγμονή δεν φαίνεται απο αλλού.εσενα είχε βρεθει κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα μικρο πολυποδα. Καποιων λιγων χιλιοστων που ειχε φανει στον υπερηχο. 

Δεν ξερω τι φλεγμονη εννοεις. Αν εννοεις αυτην που βρισκει ο Νικας νομιζω μονο αυτος εχει αυτην την πατεντα.

Με την υστεροσκοπηση ο γιατρος βλεπει εσωτερικα την μητρα αρχικα ανατομικα,μηπως δηλαδη υπαρχει καποιο διαφραγμα ή πολυποδας ή συμφυσεις ή υπερπλασια. 

Παιρνει κ δειγμα απο τον ιστο του ενδομητριου κ στελνεται για βιοψια. 

Δεν ξερω ομως αν παιρνει παντα δειγμα για βιοψια. Εμενα κ τις δυο φορες που εκανα πηρε γιατι ειχα πολυποδα κ τις δυο φορες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εγω ειχα μικρο πολυποδα. Καποιων λιγων χιλιοστων που ειχε φανει στον υπερηχο. 

Δεν ξερω τι φλεγμονη εννοεις. Αν εννοεις αυτην που βρισκει ο Νικας νομιζω μονο αυτος εχει αυτην την πατεντα.

Με την υστεροσκοπηση ο γιατρος βλεπει εσωτερικα την μητρα αρχικα ανατομικα,μηπως δηλαδη υπαρχει καποιο διαφραγμα ή πολυποδας ή συμφυσεις ή υπερπλασια. 

Παιρνει κ δειγμα απο τον ιστο του ενδομητριου κ στελνεται για βιοψια. 

Δεν ξερω ομως αν παιρνει παντα δειγμα για βιοψια. Εμενα κ τις δυο φορες που εκανα πηρε γιατι ειχα πολυποδα κ τις δυο φορες. 

Κοίτα εμενα μου είπε αποκλείεται να έχεις πολυποδα ή οτιδηποτε θα φαινόταν κάτι στη σαλπιγγογραφια κ στον υπέρηχο.επειδη εγώ δεν βρίσκω άλλο λόγο που αποτυχαινουμε μόνο μήπως έχω τίποτα μικρόβια στη μήτρα σκέφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω. 

Δεν ξερω.

Μια εξεταση για την φλεγμονη ειναι αυτη του Νικα.

Τωρα για άλλα μικροβια δεν ξερω. Δεν εχω ακουσει κατι αλλο εκτος απο την καλλιεργεια κολπικου υγρου.

Επισης υπαρχει το era test που βρισκει το παραθυρο εμφυτευσης. 

Εξετασεις υπαρχουν παρα πολλες. 

Νκ κυτταρα εχεις ελεγξει; 

Μηπως ομως να παμε να το συζητησουμε στο θεμα που μιλαμε για να μην χαλαμε εδω το θεμα της κοπελας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Τι να σου πω. 

Δεν ξερω.

Μια εξεταση για την φλεγμονη ειναι αυτη του Νικα.

Τωρα για άλλα μικροβια δεν ξερω. Δεν εχω ακουσει κατι αλλο εκτος απο την καλλιεργεια κολπικου υγρου.

Επισης υπαρχει το era test που βρισκει το παραθυρο εμφυτευσης. 

Εξετασεις υπαρχουν παρα πολλες. 

Νκ κυτταρα εχεις ελεγξει; 

Μηπως ομως να παμε να το συζητησουμε στο θεμα που μιλαμε για να μην χαλαμε εδω το θεμα της κοπελας;

 

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Τι να σου πω. 

Δεν ξερω.

Μια εξεταση για την φλεγμονη ειναι αυτη του Νικα.

Τωρα για άλλα μικροβια δεν ξερω. Δεν εχω ακουσει κατι αλλο εκτος απο την καλλιεργεια κολπικου υγρου.

Επισης υπαρχει το era test που βρισκει το παραθυρο εμφυτευσης. 

Εξετασεις υπαρχουν παρα πολλες. 

Νκ κυτταρα εχεις ελεγξει; 

Μηπως ομως να παμε να το συζητησουμε στο θεμα που μιλαμε για να μην χαλαμε εδω το θεμα της κοπελας;

Ναι δίκιο έχεις! @Stafilenia μακάρι να πάνε όλα καλά κ να μη ταλαιπωρηθεις άλλο,οσο για το γιατρό εμπιστεψου τον εφόσον βρέθηκε το πρόβλημα κ υπάρχει θεραπεια,ευχομαι να τα καταφέρεις σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Stafilenia είπε:

Καλημερα

Ευχαριστω για αυτά τα λίγα που μου είπες.....πήρα δύναμη.γιατι στο τέλος πρέπει να κοιτάμε τονΣΤΟΧΟ ΜΑΣ ...........!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου βρήκαν κάτι αρνητικό (κακοήθης) είχα έστιες ενδομιτριωσης παντού εκτός από την μήτρα απλώς μου είπε ότι πρέπει 3μηνες να σταματήσω την περιοδο με μια ένεση καθε μήνα την arvekap3,75 αν την λέω καλά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Stafilenia είπε:

Καλησπέρα σας

θα ήθελα να ρωτήσω,εγώ 15 μαιου έκανα λαμπαροσκοπιση ενδομιτριωσης και τώρα θα κάνω θεραπεία για 3μηνες και τον Αύγουστο θα πάω να με δει ο γιατρός.μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ενό έχω κόψει την περίοδο και ότι μου δίνει περιθώριο 6μηνες  για να μείνω  έγκυος.

θα ήθελα να τον πιστέψω αλλά προσπαθώ με τον σύζυγο μου8χρονια για μπεμπέ και έχω αρχίσει και χάνω τις ελπίδες μου αααα!ειμαι 34ετων.ευχαριστω που με ακούσατε.

Καλη επιτυχια αλλα μην αποκληεις τιποτα εκει που δεν το περιμενουμε θα ερθει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχει 3μηνες που εκανα λαπαροσκοπηση κατα τη διαρκεια της οποιας βρεθηκαν εστιες ενδομητριωσης.Μπηκα για ενα ινομυωμα και βρεθηκε τυχαια η ενδομητρ.Και μενα μου πε 3μηνιαιες ενεσεις αλλα εκανα μονο μια.Δε τη παλευα με τις παρενεργ.Παρ ολα αυτα περιοδος μου ρθε 2.5 μηνες μετα τη ενεση( ετσι γινεται παντα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cecilaki καλησπέρα,

δεν είμαι ακόμα σε αυτή τη φάση για να ξέρω ποτέ θα μου έρθει η περίοδος.

Εγω όταν έκανα την πρώτη ένεση την ημέρα της οωριξιας είχα λιγο αίματακι λόγο που έπεφτε το ενδομήτριο και για κανά 2 εβδομάδες το οποία και σερβιέτακι που φοραγα πολύ ήταν.

Μου είπε ο γιατρός ότι από την 2 ένεση και για τρεις μήνες μετά δεν θα έχω περίοδο.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα......πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ έχω εφοδιαστει βεντάλιες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stafilenia είπε:

Cecilaki καλησπέρα,

δεν είμαι ακόμα σε αυτή τη φάση για να ξέρω ποτέ θα μου έρθει η περίοδος.

Εγω όταν έκανα την πρώτη ένεση την ημέρα της οωριξιας είχα λιγο αίματακι λόγο που έπεφτε το ενδομήτριο και για κανά 2 εβδομάδες το οποία και σερβιέτακι που φοραγα πολύ ήταν.

Μου είπε ο γιατρός ότι από την 2 ένεση και για τρεις μήνες μετά δεν θα έχω περίοδο.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα......πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ έχω εφοδιαστει βεντάλιες!!!!!!

Ναι συνηθως στη πρωτη ενεση εχεις αιμα και απο τη δευτερη και μετα σταματαει εντελως.Εγω ξεμπερδεψα μ αυτο και μολις τελειωσε και η δευτερη περιοδος (εννοω μετα το τελος της ενεσης) Εγω δεν ειχα μονο εξαψεις ειχα πολυ πιο σοβαρες παρενεργειες.Πονουσε ολο μου το σωμα,αδυναμια στα ποδια και τρελο πονοκεφαλο σε σημειο που εκανα εμετους οποτε ειπα οτι ενεσεις τελος.Μια εκανα και κοντεψα να πεθανω.Εξαλλου εμενα η ενδομητριωση δε μου χε δημιουργ θεμα γονιμοτητας .Δεν ειναι κανονας οτι οποια εχει ενδομ εχει προβλημα συλληψης απλα οταν ολα τα αλλα ειναι οκ θεωρουν οτι αυτο ειναι το προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2018 at 1:37 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

θα ήθελα να μας πω σε όλες και σε όλους ένα μεγάλο μπράβο  για την δύναμη που έχει ο καθένας μας μέσα του και δεν το γνωρίζει....

Για την καθεμία που παλεύει γιαυτο το θαύμα της φύσης (1μωρο) και περνάει από όλα αυτά τα σκαμπανεβάσματα  για την απόκτιση του.

Δεν θέλω σήμερα ούτε να ρωτήσω ούτε να απαντήσω,αισθάνομαι μέσα μου ότι η κάθε γυναίκα πρέπει να είναι δυνατή και με θετικές βλέψεις για το μέλλον,και αισθάνομαι υποχρεωμένη να μας συνχαρώ ξεχωριστα για το κάθε άγονα που δίνει η κάθε μια ξεχοριστα......

Πρέπει να κοιτάμε με αισιοδοξία  και δύναμη το στόχο μας,

Συνεχιστε.........??????

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα @stafilenia, συναγωνίστρια ,30 μαιου έκανα την λαμπαροσκόπηση και εγώ για ενδομητρίωση .

Είναι η 6 μέρα μου σήμερα που εχω κάνει την τρίμηνη averkap !!

Μας ευχόμαι ένα εύκολο καλοκαίρι χωρίς παρενέργειες απο την ένεση !!

Σου έχει γράψει ο γιατρός χάπια για τις εξάψεις και λοιπα?

Εμένα ναι ,αλλα δν τα έχω παρει ακομα γιατι δεν νοιώθω κάτι ανυπόφορο ακόμα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα positive 

Όχι δεν μου έχει γράψει κάτι..

Εγώ έχω θέμα μόνο με εξάψεις, και κανέναν πονοκέφαλο που κ που.....βεντάλια και άγιος ο Θεός....??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...