Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρηση modem -WIFI και ακτινοβολία σπίτι


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσι μου. Λοιπόν αυτο ειναι κατι που δεν προκειτε να τ9 αποφύγεις έξω ολοκλήρου. Τωρα μπορεις να προφυλαχτείς με το να μην εχεις το μόντεμ στο ίδιο δωμάτιο που κοιμάσαι και γενικά να ειναι όσο ποιο μακρυά απο το δωμάτιο. Όπως επίσης και το ασύρματο τηλέφωνο. Με την ακτινοβολία του ασυρμάτου τηλεφώνου αυξάνονται οι πιθανότητες εμφάνισης αυτισμού στο παιδι. Για αυτο δεν πρεπει να ειναι κοντά σου και αν εχεις και σταθερό τηλέφωνο, καλυτερα κρατά αυτο τωρα και απενεργοποίησε το ασύρματο. Δυστυχώς δεν μπορεις να κανείς κατι αλλο, παντού υπάρχει ακτινοβολία, και μόνο που βλέπεις οτι το κινητο σου εχει σήμα απ9 τον πάροχο, σημαίνει οτι εκει κοντά εχει κεραίες τηλεφωνίας που ειναι τόσο μικρές και μοιάζουν με κουτάκι 3-4 εκ. Πλάτος και συνήθως τις βάζουν στα ισόγεια οικοδόμων για αναμετάδοση (αν δεν το ξέρεις δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ). Αυτο ειναι πολυ χειρότερο απο το Ίντερνετ αλλα δεν αποφεύγετε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου. Λοιπόν αυτο ειναι κατι που δεν προκειτε να τ9 αποφύγεις έξω ολοκλήρου. Τωρα μπορεις να προφυλαχτείς με το να μην εχεις το μόντεμ στο ίδιο δωμάτιο που κοιμάσαι και γενικά να ειναι όσο ποιο μακρυά απο το δωμάτιο. Όπως επίσης και το ασύρματο τηλέφωνο. Με την ακτινοβολία του ασυρμάτου τηλεφώνου αυξάνονται οι πιθανότητες εμφάνισης αυτισμού στο παιδι. Για αυτο δεν πρεπει να ειναι κοντά σου και αν εχεις και σταθερό τηλέφωνο, καλυτερα κρατά αυτο τωρα και απενεργοποίησε το ασύρματο. Δυστυχώς δεν μπορεις να κανείς κατι αλλο, παντού υπάρχει ακτινοβολία, και μόνο που βλέπεις οτι το κινητο σου εχει σήμα απ9 τον πάροχο, σημαίνει οτι εκει κοντά εχει κεραίες τηλεφωνίας που ειναι τόσο μικρές και μοιάζουν με κουτάκι 3-4 εκ. Πλάτος και συνήθως τις βάζουν στα ισόγεια οικοδόμων για αναμετάδοση (αν δεν το ξέρεις δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ). Αυτο ειναι πολυ χειρότερο απο το Ίντερνετ αλλα δεν αποφεύγετε!!!!!!!!

Δυστυχως έτσι είναι τα πράγματα! Ασυρματο τηλ δεν έχω εδώ και καιρό είναι χαλασμένο, και δεν το χρησιμοποιώ... για τα κινητά το ξέρω θα τα αποφεύγω όσο μπορώ, γενικα προσπαθώ παντα να το έχω μακριά μου. 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να καταργήσω το ασύρματο δίκτυο από το μοντεμ και να συνδέω τον υπολογιστή με καλώδιο. Κάπου διάβασα οτι έτσι δεν εκπέμπει ακτινοβολία. Το έχει κάνει καμιά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που λες νομίζω πως δεν γίνεται. Ακομα και με καλώδιο να το συνδέσεις, παλι μόντεμ ειναι αλλα εχω την εντύπωση οτι υπάρχουν ειδικά μόντεμ που ειναι μόνο για ενσύρματη σύνδεση. Πάρε τηλέφωνο στον πάροχο και κανε μια ερώτηση. Αυτοί θα σου απαντήσουν μόνο και θα σου πουν και πως να το κανείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας. Αυτά περί ασύρματων δικτύων και επικινδυνότητας σας τα έχει πει γιατρός ή πρόκειται περί αστικών μύθων;  Ακόμα κι αν απενεργοποιήσεις το wifi στο δικό σου router έχεις των γειτόνων. Αν ήταν έτσι, όλα τα παιδιά που γεννήθηκαν τα τελευταία 10χρόνια θα είχαν θέματα. Εγώ απλα δε χρησιμοποιώ ασύρματο τηλ, έχω σταθερό κανονικό, και το κινητό το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο απ' όσο πριν. Με βάλατε σε σκέψεις βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το συζήτησα με το γιατρό απλά βρήκα έρευνες στο internet. Γενικά πρέπει να προσέχουμε, να αλλάξουμε οτι είναι στο χέρι μας. Εγώ το έκλεισα το wifi και συνδέομαι με καλώδιο στο intenet στον υπολογιστή. Δεν υπάρχει έτσι ακτινοβολία. Επίσης άρχισα να χρησιμοποιώ πολύ λίγο το κινητό μου, ασυρματο τηλ δεν έχω, φουρνο μικροκυματων δεν έχω... κάνω οτι μπορώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lillou είπε:

Καλημέρα σας. Αυτά περί ασύρματων δικτύων και επικινδυνότητας σας τα έχει πει γιατρός ή πρόκειται περί αστικών μύθων;  Ακόμα κι αν απενεργοποιήσεις το wifi στο δικό σου router έχεις των γειτόνων. Αν ήταν έτσι, όλα τα παιδιά που γεννήθηκαν τα τελευταία 10χρόνια θα είχαν θέματα. Εγώ απλα δε χρησιμοποιώ ασύρματο τηλ, έχω σταθερό κανονικό, και το κινητό το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο απ' όσο πριν. Με βάλατε σε σκέψεις βέβαια.

Εγω το είχα συζητήσει και με τον γιατρό αλλα τυχαίνει στην οικογένεια να έχουμε τεχνικό δικτύων, μου το είχε επισημάνει απο την αρχή! Τα εξωτερικά ντουβάρια του σπιτιού μειώνουν ελάχιστα αυτο που μπαίνει, ενώ τα εσωτερικά καθόλου. Και πλάι όμως όπως ειπα δυστυχώς δεν υπάρχει πλήρης προστασία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοίτα το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, κι εγώ στην αρχή ήμουν πολύ φοβισμένη, αλλά με λύπη μου διαπίστωσα ότι δε μπορούμε να κάνουμε πολλά. Για παράδειγμα, έχεις όντως δίκιο να θέλεις να συνδέσεις το μόντεμ σου ενσύρματα στον υπολογιστή, λάβε όμως υπόψιν σου ότι εγώ για παράδειγμα έχω καλύτερο σήμα από το μόντεμ του από κάτω! Αυτό σημαίνει ότι κι εσύ να το συνδέσεις με καλώδιο, δυστυχώς τριγύρω έχεις άπειρα ασύρματα δίκτυα τα οποία μπορεί να πιάνουν και καλύτερο σήμα από το δικό σου. Επίσης στη δουλειά μου πχ, το μόντεμ δυστυχώς βρισκόταν πάνω από το γραφείο μου, έπρεπε κάθε μέρα να εκτυπώνω τιμολόγια οπότε είχα και την ακτινοβολία του ασύρματου εκτυπωτή κτλ. Όσο και να θέλουμε δε μπορούμε να τα αποφύγουμε, αλλά σε ιατρικά άρθρα του εξωτερικού που έχω ψάξει λένε ότι δεν έχει αποδειχθεί τουλάχιστον πως προκαλεί κάτι. Δε ξέρω αν σε site ελληνικά μπορεί να λένε ότι θα γεννηθούν άρρωστα μωρά, αλλά έχουν ιατρική τεκμηρίωση; Εν πάσει περιπτώσει, το ιδανικό θα ήταν να ζούμε κάπου απομονωμένοι χωρίς διαδίκτυο, κινητά και σταθερά, αλλά δυστυχώς εδώ που ζούμε είναι αναγκαίο κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα δεν μπορεις να αποφυγεις τα παντα αλλα καλα κανεις κ θες να τα περιορισεις. Δηλ ελεος. Δε φτανει η ακτινοβολια της τν, του ραδιωφωνου καναμε ακομα κ τα σταθερα....κινητα κ πλεον οι περισσοτεροι εχουν κ 2 κινητα. Εγω γι αυτον τον λογο δεν πηρα ενδοεπικοινωνια.. Δηλ φανταστειτε ενα βρεφακι να ειναι σε ενα σαλονι με ανοιχτη τηλεοραση, 2 λαπτοπ κ 3 κινητα. Κ να του εχεις κανει κ 200 υπερηχους..

Πφφφφ!!! Φερτε μου ενα βουνο ρε παιδια να μεγαλωσω το παιδι μου...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

 Παιδια για να κλεισει αυτο το θεμα  το ασυρματο ρουτερ οπως και οι ραδιοφωνικες , κινητης , και οτι διποτε παρομοιο εκπέμπει ΜΗ ιονιζουσες ακτινοβολιες που σημαινει οτι δεν μπορουν να σπασουν δεσμους στο dna .. αν ηταν ετσι ειδικα με την κερεα κινητης θα ειχαμε βγαλει κερατα .... δεν παραγει αρκετη ενεργεια ουτος ωστε να σπασει δεσμους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...