Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορίες για σπερμοδιαγραμμα και εξετασεις


Recommended Posts

Κοριτσια τ σπςρμοδιαγραμμα κ η καλλιέργεια γράφονται. Άλλο αν δ τ αναγνωρίζει τ κέντρο επειδή δ είναι συμβεβλημένο με ασφαλιστικό τομέα. Έχουμε κάνει δεκάδες. Όπως προείπα αν απλά θέλετε έναν έλεγχο αρκεί κ αε ένα απλό μικροβιολογικο. Όπως επίσης κ για Επιτροπή πρέπει οπωσδήποτε να είναι από κέντρο συμβεβλημένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις? Πολυ σωστά ξεκινάς τον έλεγχο σας με σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια , είναι το ευκολότερο να ελεγχθεί πρώτα ο άνδρας.

Εγώ θα σε συμβούλευα την 3η ημέρα περιόδου να κάνεις έναν έλεγχο ορμονών (fsh, LH, PRO, E2) καθώς και ΑΜΗ για τις ωοθηκικές εφεδρείες και TSH.

Ακόμη τσέκαρε και CA125 για υποψία ενδομητρίωσης. Μια γενική αίματος (+ σακχαρο), μέτρηση d3 ( ΒΙΤΑΜΙΝΗ D ξεκίνα αμέσως ολες εχουμε ανεπάρκεια σε αυτην), εννοείται διακολπικο υπέρηχο από γιατρό εξειδεικευμενο στον υπέρηχο (για να μην ειναι κανας στραβος και δε παρει χαμπαρι).

Με την ευκαιρια να πάρει και μία καλλιεργεια κολπικού υγρου για ελεγχο σε αεροβια,αναεροβια, μυκητες , χλαμυδια , ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα κτλ ΟΛΑ.

Αυτα για αρχή , αν το προβλημα δε λύνεται θα προχωρησεις σε άλλες λυσεις αναλογως την περιπτωση βεβαια.

π.χ σαλπιγγογραφία , ανοσολογικό έλεγχο κ.α 

 

(ο,τι αναφέρω το λεω εκ πειρας και οχι ως γιατρος ετσι)

 

Ειμαι 28 χρόνων και εγώ και ο άντρας μου! Τον Ιούλιο θα κατέβουμε Αθήνα και θα πάω στο γυναικολόγο μου για υπέρηχο και να μου γράψει ορμονολογικες εξετάσεις όταν κάνει και εκείνος το σπερμοδιαγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου θα τα σημειώσω για να τα ζητήσω όταν πάω.

Έκανα και τεστ ωορρηξίας για 5 κύκλους αλλά πλέον καταλαβαίνω πότε ειναι, έχω σταθερό κύκλο και ξεκάθαρους πονους. Τουλάχιστον τώρα που κάνω κάποιες ενέργειες νιώθω πολύ ήρεμη και πολύ καλύτερα!  

Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι? Διαβασα για επιτροπή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη επιτυχία φίλε μας! Όλα θα γίνουν απλά προσοχή στην εξέταση αυτή γιατί είναι πολύ κρίσιμη κ πρέπει να γίνει σε εξειδικευμένο κέντρο! Εννοείται μαζί με καλλιέργεια! Κ πάλι καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Καλη επιτυχία φίλε μας! Όλα θα γίνουν απλά προσοχή στην εξέταση αυτή γιατί είναι πολύ κρίσιμη κ πρέπει να γίνει σε εξειδικευμένο κέντρο! Εννοείται μαζί με καλλιέργεια! Κ πάλι καλή επιτυχία! 

Ευχαριστούμε πολυ! Οι συμβουλές και οι εμπειρίες που μοιράζεστε  εδώ πέρα είναι πολύτιμες και είναι ανακούφιση να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος και υπάρχει κάποιος να σε ενθαρρύνει και να σε κατευθύνει... Καλή επιτυχία σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η toof είπε:

Ειμαι 28 χρόνων και εγώ και ο άντρας μου! Τον Ιούλιο θα κατέβουμε Αθήνα και θα πάω στο γυναικολόγο μου για υπέρηχο και να μου γράψει ορμονολογικες εξετάσεις όταν κάνει και εκείνος το σπερμοδιαγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου θα τα σημειώσω για να τα ζητήσω όταν πάω.

Έκανα και τεστ ωορρηξίας για 5 κύκλους αλλά πλέον καταλαβαίνω πότε ειναι, έχω σταθερό κύκλο και ξεκάθαρους πονους. Τουλάχιστον τώρα που κάνω κάποιες ενέργειες νιώθω πολύ ήρεμη και πολύ καλύτερα!  

Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι? Διαβασα για επιτροπή?

Εννοειται να εισαι ηρεμη γιατι ολα αντιμετωπιζονται!!εγω ειμαι 27! Καλα εκανες και τσεκαρες την ωορρηξια σου να του αναφερεις τι παρατηρησες κτλ.

Περασα απο επιτροπη πηρα φαρμακα εκανα την 1η εξωσωματικη και δεν πετυχε! Θα ξανακανω σεπτεμβριο!

Παντως 28 εισαι κι εσυ μικρη ακομα και κατι να τρεχει ψυχραιμια γτ ολα φτιαχνουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Εννοειται να εισαι ηρεμη γιατι ολα αντιμετωπιζονται!!εγω ειμαι 27! Καλα εκανες και τσεκαρες την ωορρηξια σου να του αναφερεις τι παρατηρησες κτλ.

Περασα απο επιτροπη πηρα φαρμακα εκανα την 1η εξωσωματικη και δεν πετυχε! Θα ξανακανω σεπτεμβριο!

Παντως 28 εισαι κι εσυ μικρη ακομα και κατι να τρεχει ψυχραιμια γτ ολα φτιαχνουν!!!

Toof  σε παλαιοτερη επισκεψη στο γυναικολογο ειχες ποτε τπτ; μερικες φορες μικροβιακα αφηνουν λοιμωξουλες ή καποιο σμν ή καποιο παλιο χειρουργιο. 

Τα περισσοτερα απο αυτα φτιαχνουν με μια καλη αγωγη!

Μηπως ξερεις αν εχεις αυτοανοσο πχ; 

Δυστυχως υπαρχουν χιλια δυο ενδεχομενα! Βεβαια μπορει να ειναι κατι πολυ μικρο και απλο ή και απολυτως τιποτα και να μην τυχαινει!!

Οτι και να ναι εδω ειμαστε και θα το λυσουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Toof  σε παλαιοτερη επισκεψη στο γυναικολογο ειχες ποτε τπτ; μερικες φορες μικροβιακα αφηνουν λοιμωξουλες ή καποιο σμν ή καποιο παλιο χειρουργιο. 

Τα περισσοτερα απο αυτα φτιαχνουν με μια καλη αγωγη!

Μηπως ξερεις αν εχεις αυτοανοσο πχ; 

Δυστυχως υπαρχουν χιλια δυο ενδεχομενα! Βεβαια μπορει να ειναι κατι πολυ μικρο και απλο ή και απολυτως τιποτα και να μην τυχαινει!!

Οτι και να ναι εδω ειμαστε και θα το λυσουμε!!!

Καλημέρα! Πάντα οι εξετάσεις και ο υπέρηχος ήταν πεντακάθαρα και λόγω δουλειάς κάνω καθε χρόνο  γενικές εξετάσεις (αίμα, ούρα, καρδιά κ πολλά άλλα) και είμαι οκ. Θα δούμε τώρα για τα πιο εξειδικευμένα αλλά ίσως απλά να αργει το παιδί μου όμως θα κανουμε ότι μπορούμε να το βοηθήσουμε... 

Λυπάμαι που έπρεπε να καταφύγεις στην εξωσωματική, σε πόσα έξοδα, σωματικη και πάνω από όλα ψυχική ταλαιπωρία υποβάλλονται τοσα ζευγαρια...

Ακούς όλες τις ιστορίες ότι έμειναν με την πρώτη ή και καταλάθος και μας δημιουργείται μια εντύπωση οτι ολα είναι εύκολα αλλά ο κόσμος που κάνει αγώνα δεν το διαφημίζει και γι'αυτο μας φαίνεται ότι ειμαστε μονές και ειναι βουνό! 

Μπράβο για τη δύναμη και την αισιοδοξία σου, αν επιτρέπεται τι δυσκολία υπάρχει για εσάς? Εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή ή και να μην χρειαστεί καν αν έχετε καποοα ευχάριστη έκπληξη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η toof είπε:

Καλημέρα! Πάντα οι εξετάσεις και ο υπέρηχος ήταν πεντακάθαρα και λόγω δουλειάς κάνω καθε χρόνο  γενικές εξετάσεις (αίμα, ούρα, καρδιά κ πολλά άλλα) και είμαι οκ. Θα δούμε τώρα για τα πιο εξειδικευμένα αλλά ίσως απλά να αργει το παιδί μου όμως θα κανουμε ότι μπορούμε να το βοηθήσουμε... 

Λυπάμαι που έπρεπε να καταφύγεις στην εξωσωματική, σε πόσα έξοδα, σωματικη και πάνω από όλα ψυχική ταλαιπωρία υποβάλλονται τοσα ζευγαρια...

Ακούς όλες τις ιστορίες ότι έμειναν με την πρώτη ή και καταλάθος και μας δημιουργείται μια εντύπωση οτι ολα είναι εύκολα αλλά ο κόσμος που κάνει αγώνα δεν το διαφημίζει και γι'αυτο μας φαίνεται ότι ειμαστε μονές και ειναι βουνό! 

Μπράβο για τη δύναμη και την αισιοδοξία σου, αν επιτρέπεται τι δυσκολία υπάρχει για εσάς? Εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή ή και να μην χρειαστεί καν αν έχετε καποοα ευχάριστη έκπληξη :)

Σε ευχαριστω πολυ για ολα! Εμενα ο ανδρα μου ειναι οκ εγω ομως εχω διαφορα...εχω ενδομητριωση,αδενομυωση και προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια. Εχω και μια κλιση στη μητρα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Εχω κανει λαπαροσκοπικα αφαιρεση κυστων και απο τις 2 ωοθηκες και 1 εξωσωματικη. Ουσιαστικη η ποιοτητα των ωαριων μου ειναι κακη αλλα και το περιβαλλον της μητρας μη δεκτικο. Επισης δεν εχω πολλες εφεδρειες , τελειωνουν τα ωαρια... ΑΛΛΑ εχω χιουμορ!!! Δοξα το θεο!!! Ετσι επιβιωνω...

 Θα σου πω οτι μια φιλη μου που εχει παρει τα φυλλα και τα δεντρα μου ειπε ενα πρωι "ειπαμε να κανουμε παιδι αποψε" μετα απο λιγες μερες μου λεει ειμαι εγκυος!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για ολα! Εμενα ο ανδρα μου ειναι οκ εγω ομως εχω διαφορα...εχω ενδομητριωση,αδενομυωση και προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια. Εχω και μια κλιση στη μητρα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Εχω κανει λαπαροσκοπικα αφαιρεση κυστων και απο τις 2 ωοθηκες και 1 εξωσωματικη. Ουσιαστικη η ποιοτητα των ωαριων μου ειναι κακη αλλα και το περιβαλλον της μητρας μη δεκτικο. Επισης δεν εχω πολλες εφεδρειες , τελειωνουν τα ωαρια... ΑΛΛΑ εχω χιουμορ!!! Δοξα το θεο!!! Ετσι επιβιωνω...

 Θα σου πω οτι μια φιλη μου που εχει παρει τα φυλλα και τα δεντρα μου ειπε ενα πρωι "ειπαμε να κανουμε παιδι αποψε" μετα απο λιγες μερες μου λεει ειμαι εγκυος!??

Χωρίς το χιούμορ χαθήκαμε και οι μέρες που μας παίρνει από κάτω είναι τόσο μαύρες...! Ειδες, πολλοί σου λένε μην το σκέφτεσαι (αδύνατον! Σαν να σου λέει οκ σκέψου ότι θες εκτός απο έναν γιγαντιο πιγκουίνο, ε, και όλοι θα σκεφτούμε έναν γιγάντιο πιγκουίνο!) αλλά δεν έχει σχεση αυτό, εκτος αν έχεις σοβαρή αγχωδη διαταραχή...

Πολλά ρε συ, κουράγιο τι άλλο να πω... Το πιο σημαντικό είναι η στήριξη από τον άντρα, να είναι δεμένο και δυνατό το ζευγάρι! Τα ήξερες πριν προσπαθήσετε για μωράκι ή τα έμαθες μετά από άκαρπες προσπάθειες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η toof είπε:

Χωρίς το χιούμορ χαθήκαμε και οι μέρες που μας παίρνει από κάτω είναι τόσο μαύρες...! Ειδες, πολλοί σου λένε μην το σκέφτεσαι (αδύνατον! Σαν να σου λέει οκ σκέψου ότι θες εκτός απο έναν γιγαντιο πιγκουίνο, ε, και όλοι θα σκεφτούμε έναν γιγάντιο πιγκουίνο!) αλλά δεν έχει σχεση αυτό, εκτος αν έχεις σοβαρή αγχωδη διαταραχή...

Πολλά ρε συ, κουράγιο τι άλλο να πω... Το πιο σημαντικό είναι η στήριξη από τον άντρα, να είναι δεμένο και δυνατό το ζευγάρι! Τα ήξερες πριν προσπαθήσετε για μωράκι ή τα έμαθες μετά από άκαρπες προσπάθειες? 

Εχει ιδιο προβλημα αλλο μελος της οικογενειας μου και ημουν ψιλλιασμενη. Μετα το χειρουργιο πηρα 3 μηνες αντισυλληψη και μετα προσπαθησαμε 3 μηνες χωρις να ξερουμε τα υπολοιπα.μονο την ενδομητριωση ξεραμε τοτε. Εγω μια μερα εκανα εξετασεις αναλυτικες και εμαθα τα υπολοιπα και ξεκινησαμε διαδικασιες εξωσωματικης γιατι ειναι κακο να χανω χρονο! 

Ηδη ειχα περασει πολλα με τη συγγενη μου που σου λεω και απλα τωρα τα ξαναζω! 

Δε το βαζω κατω ομως. Ευτυχως εχω ανδρα γιατρο και εχω καλη προσβαση σε υπηρεσιες υγειας κτλ. Θα το παλεψω!!!

Εγω συγκατοικω με τον πιγκουινο αλλα του κραταω μουτρα οσο μπορω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Εχει ιδιο προβλημα αλλο μελος της οικογενειας μου και ημουν ψιλλιασμενη. Μετα το χειρουργιο πηρα 3 μηνες αντισυλληψη και μετα προσπαθησαμε 3 μηνες χωρις να ξερουμε τα υπολοιπα.μονο την ενδομητριωση ξεραμε τοτε. Εγω μια μερα εκανα εξετασεις αναλυτικες και εμαθα τα υπολοιπα και ξεκινησαμε διαδικασιες εξωσωματικης γιατι ειναι κακο να χανω χρονο! 

Ηδη ειχα περασει πολλα με τη συγγενη μου που σου λεω και απλα τωρα τα ξαναζω! 

Δε το βαζω κατω ομως. Ευτυχως εχω ανδρα γιατρο και εχω καλη προσβαση σε υπηρεσιες υγειας κτλ. Θα το παλεψω!!!

Εγω συγκατοικω με τον πιγκουινο αλλα του κραταω μουτρα οσο μπορω!!!!

Χαχα γύρνα του την πλάτη και μην του δίνεις σημασια! Εγώ τον εβγαλα εξω αυτό το μήνα μπας και σκάσει από τη ζέστη και δε με ξαναενοχλησει οπότε βλέπουμε! 

Πολύ καλό για τον άντρα σου έχεις μια πιο σωστή πληροφόρηση. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ πλέον που έχουμε πολλές πιθανότητες να γίνουμε μανουλες και να κυοφορησουμε το μωράκι μας, αλλά ακόμα και αν όλα είναι εναντίον μας, υπάρχουν και άλλες λύσεις για πολύ δυνατούς ανθρώπους γεμάτους αγάπη! 

Μια παροιμία που μου αρέσει λεει: "Everything will be alright in the end. If it is not alright, it is not yet the end"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η toof είπε:

Με τη συγγενή σου πως εξελίχθηκαν τα πράγματα?

Συμφωνω μαζι σου χαχαχαχ!

Ευτυχως τα καταφερε με την 2η και εκανε διδυμακια. Ολα καλα και μαμα και παιδια!!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...