Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα αν ξέρει σε τι ακριβώς βοηθάει ο ανοσολογος μετά από αποβολές..

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ουσιαστικά ο ανοσολογος ελέγχει για τυχόν παραγοντες στον οργανισμό σου που επιτίθενται στο έμβρυο...Για να καταλάβεις το σκεπτικό, η ανοσολογος μου, μου είπε το εξής : η επιστήμη της ανοσολογιας ξεκινησε από τις μεταμοσχευσεις οργάνων! Γιατί δηλαδή ένα μόσχευμα γίνεται δεκτό η απορρίπτεται από αυτόν που το δέχεται... Ένα έμβρυο ειναι επίσης ένα ξένο σώμα στο σώμα της γυναίκας, αφού περιέχει DNA από άλλο άτομο, δηλ τον άντρα... Στις αποβολές ψάχνουν το γιατί το σώμα μας τα απορρίπτει... Ελπίζω να βοήθησα :)

• Like 1

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου..πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει το να επισκεφτώ κάποιον ανοσολογο ή θα μπω σε εξετάσεις επί εξετάσεων χωρίς αποτέλεσμα..μου πρότειναν κάποια λευκού στη Θεσσαλονίκη..

στις πριν 15 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Καλησπέρα! Ουσιαστικά ο ανοσολογος ελέγχει για τυχόν παραγοντες στον οργανισμό σου που επιτίθενται στο έμβρυο...Για να καταλάβεις το σκεπτικό, η ανοσολογος μου, μου είπε το εξής : η επιστήμη της ανοσολογιας ξεκινησε από τις μεταμοσχευσεις οργάνων! Γιατί δηλαδή ένα μόσχευμα γίνεται δεκτό η απορρίπτεται από αυτόν που το δέχεται... Ένα έμβρυο ειναι επίσης ένα ξένο σώμα στο σώμα της γυναίκας, αφού περιέχει DNA από άλλο άτομο, δηλ τον άντρα... Στις αποβολές ψάχνουν το γιατί το σώμα μας τα απορρίπτει... Ελπίζω να βοήθησα :)

Πόσο σωστά και απλά το έθεσες! Καλά έλεγα τελικά στον άντρα μου χαριτολογώντας για το μωρό μας "το παρασιτάκι μου" 😂😂

• Like 2

στις πριν 1 ώρα, ο/η nana_ είπε:

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου..πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει το να επισκεφτώ κάποιον ανοσολογο ή θα μπω σε εξετάσεις επί εξετάσεων χωρίς αποτέλεσμα..μου πρότειναν κάποια λευκού στη Θεσσαλονίκη..

Γεια σου νανα! Να πας οπωσδηποτε και αν υπαρχει προβλημα θα βρεθει. Ο ανοσολογικος ελεγχος ειναι μεγαλης σημασιας.Δεν ειναι τοσες πολλες οι εξετασεις πια. Υπαρχει περιπτωση να εχεις καποιο αυτοανοσο που με καποια αγωγη να μπορεσει να διατηρηθει εγκυμοσυνη!!! Καλη επιτυχια!!!

Αχαχχα ναι βρε @KONSTANTIA μου είδες!!! @nanaκαλό είναι να γίνει ανοσολογικος έλεγχος! Για την κα Λευκού έχω ακούσει τα καλύτερα αν κ εγώ είχα άλλη ανοσολογο! Καλή επιτυχία! 

ευχαριστώ πολύ!!! είχα τρεις βιοχημικές αποβολές κ έχω κάνει πάρα πολλές εξετάσεις, θρομβοφιλια, nk χωρίς να βρεθεί κάτι.. πραγματικά έχω απογοητευτεί..

• Sad 1

Ειναι καλή ιδεα να γίνει ελεγχος για Λύκο, αντιπυρηνικά, ΝΚ κ.τλ

Ειδικά οταν υπαρχει υποβαθρο ανεξηγητης ή καθ εξιν αποβολές! 

Η θρομβοφιλία ειναι επισης υπουλη αλλα απόλυτα διαχειρισιμη.

Επίσης διαβητης, ανεπαρκεια D...

Ειναι μεγαλος αγωνας κοριτσια. Αλλες τα κανουν και τα πετανε κι εμεις τα λαχταραμε , δινουμε λεφτα και ψυχη και....

• Like 1

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! κ είναι πάρα πολύ άδικο αλλά τουλάχιστον να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας κ  από κει κ πέρα ό,τι είναι να γίνει θα γίνει..

στις On 18/6/2018 at 2:47 ΜΜ, ο/η nana_ είπε:

Καλημέρα.  Καλό θα ήταν να κάνεις τον έλεγχο. Η Λευκού που σου πρότειναν είναι αιματολογος και θα σου δώσει να κάνεις τον έλεγχο για θρομβοφιλια. Καλή επιτυχία και εύχομαι να έχεις σύντομα το μωρό σου !

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Ήταν μικρές σταγονιτσες  ροζοκοκκινες τις οποίες είδα μόνο στο εσώρουχο όχι στο σκούπισμα  . Και τώρα που έχει περάσει ώρα δεν ξαναείχα τίποτα ... δεν παίζει να έχω κοπεί πάντως πχ από ξυραφάκι δεν μπορώ να σκεφτώ να βγήκαν κάπου άλλου εκτός του κόλπου τι να σου πω ... 
    • Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο. Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας; Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα; Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 
    • Ναι δίκιο έχεις 😁 αλλα τωρα περασε το δυσκολο, απο δω και περα ελπιζω μονο απόλαυση😁
    • Vayakiii mou πόσο χάρηκα.. ελπίζω αν κάνω πιο πρόγραμματισμενα όπως εσύ αυτό το μήνα να μου έρθει κ εμένα το σπορακι.. λοιπόν περιμένουμε αντιδράσεις από μαμά κ σύζυγό... Χαχαα
    • σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κορίτσι εκλεισα στο νοσοκομείο με εβαλαν για τελος Οκτωβρίου... 
  • Νέες συζητήσεις