Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Kαλημέρα! Μια συνάδελφος μου ανάφερε πως γνωστή της έγκυος έκανε, εκτός απο τους κλασσικούς προγεννητικούς ελέγχους, και κάποιους ελέγχους που εξετάζουν το παιδί και νοητικά. Εχετε κάτι υπ' όψιν σας; Επίσης, τι λέτε για το harmony test; Ευχαριστώ!

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 5 ώρες, ο/η Lillou είπε:

Kαλημέρα! Μια συνάδελφος μου ανάφερε πως γνωστή της έγκυος έκανε, εκτός απο τους κλασσικούς προγεννητικούς ελέγχους, και κάποιους ελέγχους που εξετάζουν το παιδί και νοητικά. Εχετε κάτι υπ' όψιν σας; Επίσης, τι λέτε για το harmony test; Ευχαριστώ!

Καλησπέρα,Μήπως εννοούσε την Αυχενική διαφάνεια? Οσο αφορά το τεστ εγω προτείνω μια χοριακη είναι πάντα έγκυρη!

Νοητικές εξετάσεις σε έμβρυο πρώτη φορά ακούω. Μάλλον εννοούσε την αυχενική διαφάνεια που δείχνει την ύπαρξη κάποιων συνδρόμων όπως το Down και εκεί πρέπει να μπερδεύτηκε. Γνώμη μου είναι να κάνεις όσες εξετάσεις σου συστήσει ο γιατρός σου και να μην ξοδέυεσαι σε επιπλέον εξετάσεις που θα σε αγχώσουν κιόλας

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Μετά την ωορρηξία όντως είναι πιο ψηλά έχω 36,6 αλλά από την αρχή της εβδομάδας που το παρακολουθούσα είχα36.1, Δευτέρα, Τρίτη 36.3 κ έμεινε εκεί σταθερά μέχρι την Παρασκευή ποι είχα ωορρηξία κ μετά το Σάββατο κ μέχρι σήμερα έχω 36,6 
    • Kαλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!Εύχομαι με γιορτινά δωράκια στις κοιλίτσες σας!!Φίλη μου έχω την εντύπωση τώρα που πίνεις προγεστερόνη αλλάζει κ επηρεάζεται η θερμοκρασία!!Γτ πχ όταν ανεβαίνει η θερμοκρσία μας μετά τη ωορρηξία που λέμε αυτό ωφείλεται στην αύξηση της προγεστερόνης(που σημαίνει ότι έγινε η ωορρηξία) κ αν όταν πέφτει η προγεστερόνη σημαίνει θα έρθει η περίοδος!!Στο λέω αυτό μη τυχόν μετράς λάθος!!Ρώτα βέβαια κ τον γιατρό σου!!
    • έρχονται στιγμές που πνίγεται όταν πίνει λαίμαργα κυρίως αν πατάω κι εγω σε κάποια σημεία για να αποσυμφορούνται.δε πρόλαβα να δω το μήνυμα σου πριν πάω,υπάρχει κάτι που έρχεται στο μυαλό σου και μου πρότεινες να της το αναφέρω? παρεμπιπτώντος ήταν εκεί και η γυναικολόγος δεν είδαν κάτι στις θηλές, μου είπαν να συνεχίσω το θηλασμό και θα σκληρύνουν, θεωρησαν ότι είναι ακόμη λίγος ο καιρός για να έχουν μάθει και οι 2 θηλές.
    • Καλησπέρα! Και εμένα ο σύζυγος εχει ολιγοασθενοσπερμια με 1.900.000 σπερματοζωάρια ανά ml. Είχαμε βρει και κιρσοκήλη. Μετα από 3 μήνη θεραπεία με profertil χωρίς αποτέλεσμα και ένα σωρό εξετάσεις μας είπαν ότι η εξωσωματική είναι μονόδρομος για εμάς. Κλείνουμε λοιπόν ραντεβού με την επιτροπή για να πάρουμε τα φάρμακα της εξωσωματικής και να ξεκινήσουμε τη διαδικασία και περίοδος πουθενά. Κάνω τεστ και θετικό!!! Τώρα είμαι στον 7ο μήνα και περιμένω την μπουμπού μου! Θέλω να σου πω να έχετε τουλάχιστον ένα χρόνο ελεύθερες επαφές πριν κάνετε το οτιδήποτε και να σκέφτεσαι θετικά! Εμείς ζοριστηκαμε πολύ και όταν ειπαμε ότι το ξεχναμε, κάνουμε την εξωσωματική και ότι γίνει ήρθε το θαύμα μας!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
    • Νομίζω δεν μετράμε έτσι σωστ τη θερμοκρασία λόγω της λοίμωξης. Οπότε οι θερμοκρασίες δεν είναι σωστές κ δνε μπορείς να καταλάβεις αν έγινε ωορρηξια. Κ αν ήταν καλή. 
  • Νέες συζητήσεις