Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πεθεροπληκτη!!!


Recommended Posts

Βρε κορίτσια καλησπέρα. Πρώτη φορα γράφω για κατι τέτοιο αλλα σήμερα έφτασα στα όρια μου και θα ήθελα συμβουλές για το πως να διαχειριστώ την κατάσταση γιατιιιιιιι.... πριν κανουμε παιδιά με τον σύζυγο, μόλις είχαμε αγοράσει σπίτι με σκοπό να συγκατοικήσουμε. Λόγω της πρώτης εγκυμοσύνης αναβάλαμε την ανακαίνιση και πήγαμε στο πατρικό του, που δεν έμενε κανένας λόγω του οτι η πεθερά μου πήγε στο χωριό. Λόγω αλλαγής εργασίας, αποφασίσαμε να μείνουμε μόνιμα στο πατρικό αφού ηταν αχρησιμοποίητο γιατι αλλιώς θα φεύγαμε έξω και στην ουσία μείναμε εδω γιατι η πεθερά μου το έπαιξε ετοιμοθάνατη. Τέλος παντον παει αυτο. Μετα απο 2 χρονια λοιπόν θελουμε να βάψουμε το σπίτι και να καθαρίσουμε τα πατώματα (παρκέ που εχουν μαυρίσει απο τοτε που φορούσαν παπούτσια). Και εδω έρχεται η ξινίλα... Περιτο οτι το σπίτι καπνιζόταν μεχρι να έρθουμε. Μόλις μπήκαμε, αυτο κόπηκε μαχαίρι μετα απο φασαρίες φυσικά. Το θέμα ειναι οτι επειδή θα κανουμε αυτές τις εργασίες στο σπίτι και η πεθερά μου δεν θέλει γιατι φοβάται μη τυχόν και της χαλάσουμε τα 40ετιας επιπλα της, το παίζει στεναχωρημένη και οτι την βάζουμε σε διαδικασίες!! Ο σύζυγος όμως επηρεάζεται και σήμερα μελώσαμε λέγοντας μου οτι στεναχωρισα την μαμάκα του και θα πεθάνει στο τέλος............. και λέω, εγω???? Δεν φτάνει που θα της βάψω τζάμπα το σπίτι και θα της καθαρίσω τα βρομιαρικα πατώματα (τόσα χρονια είχα πάρει μεγάλες μοκέτες και άπλωνα, αλλα φτάνει ρε κορίτσια ειναι μια αηδία) και θα την πεθάνω κιόλας???? Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει νεογέννητο εδω μεσα έτσι!!!  Η μεγάλη μου οταν ήρθαμε ηταν 1 έτους και είχαμε βάψει μόνο το δωμάτιο της αλλα φτάνει... πως το αντιμετωπίζω??? 

Να προσθέσω οτι δεν εχει αδειασε8 κάν τα επιπλα της, δηλαδή το σπίτι ειναι φουλ επιπλωμένο αλλα ολα ειναι γεμάτα με τα δικά της. Εγω τα δικά μου τα εχω ΑΚΟΜΑ σε κούτες. Σε εμενα λεει μη τυχόν και μου πάρεις πετσέτες ή σεντόνια κλπ και τα χαλάσετε και στον σύζυγο λεει: εμ ναι δεν της αρέσουν τα δικά μου και δεν τα χρησιμοποιεί και τωρα θέλει και χώρο!! Χαχαχαχα χαχαχαχα 

επισης να σημειώσω οτι με προκαλεί συνέχεια. Ξέρει οτι εχω δικό μου διαμέρισμα ποιο μεγάλο και κα8νουργιο απο αυτο, αλλα μένουμε εδω λόγω του οτι έβαλε λόγια στον άντρα μου τοτε ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΟΓΑΜΠΡΟΣ!!! Σε διπλανή γειτονιά εν το μεταξύ οχι σε άλλη πολη! Και συνέχεια λεει αν δεν σας αρέσει δεν έχετε και αλλου να πατε!!!! What?????? Και έτσι μας κράτησε και στην Ελλάδα και στο σπίτι της. Εγω επειδή δεν έδινα σημασία τα ανέχτηκα και τωρα μου έκατσε στο σβέρκο!!! Οχι να μην μας αφήνει να φτιάξουμε και το σπίτι.. ε οχι... 

να το παω επιθετικά ή οχι??? Τι να κάνω????? Δεν ειμαι και πολυ της διπλωματίας για να παω με τα νερά της και ξερω οτι φταίει και ο σύζυγος ..

σορρυ για το μεγάλο μνμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιθεση που λεει και η μικρη μου..γιουρια...οσο τα ανεχεσαι αυτα, τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα,,πρεπει να μιλησεις με τον αντρα σου και να ξεκαθαρισεις την κατασταση, πώς τη βλεπεις εσυ και πώς αυτος..οχι η μανα του ομως..αφου τα ξεκαθαρισετε ολα εσεις και εχετε κοινο "μετωπο", τοτε μονο θα βαλετε τα πραγματα στη θεση τους..και καλυτερα να μη βαψετε και μην καθαρισετε τιποτα..πηγαινετε στο σπιτι σας, να τακτοποιηθειτε, να εχεις τα πραγματα σας μια χαρα..οσο μεγαλωνουν τα παιδια τι θα βλεπουν..τη μανα φιλοξενουμενη στης γιαγιας και τα πραγματα στις κουτες; και αυτα ειναι τα επιφανειακα..οσο περναει ο καιρος αυτη η γυναικα θα σε ριχνει και σε αλλα επιπεδα..πατα ποδι, στον αντρα σου, για να φυγετε με κοινη αποφαση απο εκει μεσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

επιθεση που λεει και η μικρη μου..γιουρια...οσο τα ανεχεσαι αυτα, τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα,,πρεπει να μιλησεις με τον αντρα σου και να ξεκαθαρισεις την κατασταση, πώς τη βλεπεις εσυ και πώς αυτος..οχι η μανα του ομως..αφου τα ξεκαθαρισετε ολα εσεις και εχετε κοινο "μετωπο", τοτε μονο θα βαλετε τα πραγματα στη θεση τους..και καλυτερα να μη βαψετε και μην καθαρισετε τιποτα..πηγαινετε στο σπιτι σας, να τακτοποιηθειτε, να εχεις τα πραγματα σας μια χαρα..οσο μεγαλωνουν τα παιδια τι θα βλεπουν..τη μανα φιλοξενουμενη στης γιαγιας και τα πραγματα στις κουτες; και αυτα ειναι τα επιφανειακα..οσο περναει ο καιρος αυτη η γυναικα θα σε ριχνει και σε αλλα επιπεδα..πατα ποδι, στον αντρα σου, για να φυγετε με κοινη αποφαση απο εκει μεσα..

Συμφωνω απολυτα! Σπιτακι σας να πατε και να της κοψεις τον βηχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας, δεν ξέρετε πόσο βοήθησαν. Μίλησα με τον σύζυγο όμορφα, του εξήγησα πως Νοιώθω και σήμερα μίλησε με την πεθερά μου και της τα ξέκοψε ολα. Οτι θα μας αφήσει να τα φτιάξουμε ολα όπως θελουμε, αλλιώς έχουμε και άλλου να παμε να μείνουμε. κλασσικά το έπαιξε θιγμένη αλλα για πρώτη φορα δεν τον ειδα να τσιμπάει και της έκοψε τον βήχα. Μεχρι και τα κλειδιά της μας έδωσε!!!!!!! Οπότε βλέποντας απο δω και πέρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 αυτά είναι τέλεια νέα!! Μπράβο! Γενικά, όμως, να την προσέχεις, γιατί οπως την κοβω μπορεί να επιστρέψει δριμύτερη με "προβλήματα υγείας" κλπ.. Να θυμάσαι οτι είστε ξεχωριστό σπίτι τώρα πια εσυ, ο άντρας και τα παιδιά σας και να το θυμίζεις συχνα και στον άντρα σου αυτό. Καλή συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

@Mama2015 αυτά είναι τέλεια νέα!! Μπράβο! Γενικά, όμως, να την προσέχεις, γιατί οπως την κοβω μπορεί να επιστρέψει δριμύτερη με "προβλήματα υγείας" κλπ.. Να θυμάσαι οτι είστε ξεχωριστό σπίτι τώρα πια εσυ, ο άντρας και τα παιδιά σας και να το θυμίζεις συχνα και στον άντρα σου αυτό. Καλή συνέχεια! 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου, ναι το θυμίζω γιατι ώρες ώρες ξεχνιέται και απο εκείνον χαχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.. επαναφέρω το θέμα καθώς εχω εξελίξεις και χρειάζομαι συμβουλές πως να το χειριστώ.. εν τέλη κάναμε τις αλλαγές στο σπίτι αλλα με πολυ δυσάρεστες εκπλήξεις... ερχόταν η πεθερά μου κάθε μέρα και με έβριζε απο το πρωί έως το βράδυ.. ευτυχώς είχα φροντίσει το παιδι να πηγαίνει στην μαμά μου το πρωί και να την φέρνουν το βράδυ για όλη την εβδομάδα και έτσι δεν ηταν παρών σε όλο αυτο.. ηταν τόσο έντονη η κακία της, που την δεύτερη μέρα με το που ήρθε μου λεει: καλα μια τάξη δεν έχετε εσείς ποια? Εχθές βάψανε το ενα δωμάτιο και τωρα την κουζίνα, χωρίς να κρεμάσετε τα κάδρα? Της λέω : αν τα κρεμούσαμε θα γέμιζαν μπογιά και θα έλεγες οτι σου τα βάψαμε και εκείνη αρχησε τα δεν είστε για σπίτι, ζώα, κλπ. Όπως καταλαβαίνετε για πρώτη φορα δεν κρατήθηκα και πήγα να κάνω καυγά. Μόλις αρχισα να μιλάω όμως σκέφτηκα οτι οχι δεν θα της κάνω την χάρη, και απλά πήρα τα κλειδιά μου και έφυγα, και γύρισα ξανά το βράδυ.. ο άντρας μου δε, προς μεγάλη μου έκπληξη οχι απλά πήρε το μέρος μου αλλα σχεδόν την έβρισε και τους άκουσε όλη η γειτονιά... της είπε και ενα άντε γαμω το σπίτι σου, θα φύγουμε ρε και κρατά το κλειδωμένο να χαίρεσαι τα κάδρα σου και τα έπιπλα σου... εγω δεν μίλησα.. με αυτά πέρασε οοοοολη η εβδομάδα των παθών.. με τον άντρα μου δεν ματώσαμε είμαστε οκ αλλα απο τοτε ήρθε σήμερα και με το που μπηκε σπίτι έκανε φασαρία γιατι είχα κατι πράγματα που ήθελα να δώσω στο χωλ.. με αυτά και με τα αλλα άρχισε παλι να παραμιλάει και να λεει τα δικά της.. ξαναέγινε καυγάς με τον άντρα μου να βγει απο τα ρούχα του παλι ,ας χάλασε όλη την ημέρα... το τραγικό σήμερα ηταν που ο άντρας μου της λεει με πολυ όμορφο τροπο και χωρίς να εχω πει κάν εγω τίποτα ποτέ για αυτο και απόρησα κιόλας, οτι: μαμά δεν ειναι σωστό να μπαίνεις έτσι μεσα στο σπίτι, να χτυπάς το κουδούνι τουλαχιστον.. και η απάντηση ηταν: γιατι? Αφού εχω τα κλειδιά μου και κανείς δεν με διώχνει απο εδω(του κουνιάδο μου πήρε ο οποίος χτυπάει και θυροτηλέφωνο και ολα οκ). Η γειτονιά στα λεει αυτά? Γιατι και εμενα έτσι μου λένε οτι δεν ειναι σωστό!!! 

φαντσαστειτε δηλαδή οτι της το λεει ΚΑΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ!!!!! Η γειτονιά που την ξέρει 40 χρονια!!! 

Εγω σήμερα της μίλησα σαν να μην έγινε τίποτα, ολα οκ,δηλ καλημέρα μαμά, να σου κάνω καφέ?, είσαι καλα? Θελεις βοήθεια σε τίποτα κλπ.. αυτο φυσικά για χάρη του άντρα μου και μόνο γιατι δεν θελω να μαλώσουμε για τέτοια και εφόσον παίρνει το μέρος μου τελείως δεν με ενδιαφέρει και πολυ εκείνη...

θα ήθελα την συμβουλή σας λοιπόν στο εξής: ειναι σωστό όμως που μετα απο ολα αυτά της μιλάω ακομα καλα?? Μήπως να ‘’κρυώσω’’? Να της απαντάω σε οτι μαλακια λεει ή να συνεχίσω να κάνω πως δεν άκουσα και να χαμογελάω για να μην συνεχιστεί???

σχετικα να αναφέρω οτι αποφασίσαμε να μείνουμε εδω το πολυ για έναν χρόνο ακομα και μετα φεύγουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. επαναφέρω το θέμα καθώς εχω εξελίξεις και χρειάζομαι συμβουλές πως να το χειριστώ.. εν τέλη κάναμε τις αλλαγές στο σπίτι αλλα με πολυ δυσάρεστες εκπλήξεις... ερχόταν η πεθερά μου κάθε μέρα και με έβριζε απο το πρωί έως το βράδυ.. ευτυχώς είχα φροντίσει το παιδι να πηγαίνει στην μαμά μου το πρωί και να την φέρνουν το βράδυ για όλη την εβδομάδα και έτσι δεν ηταν παρών σε όλο αυτο.. ηταν τόσο έντονη η κακία της, που την δεύτερη μέρα με το που ήρθε μου λεει: καλα μια τάξη δεν έχετε εσείς ποια? Εχθές βάψανε το ενα δωμάτιο και τωρα την κουζίνα, χωρίς να κρεμάσετε τα κάδρα? Της λέω : αν τα κρεμούσαμε θα γέμιζαν μπογιά και θα έλεγες οτι σου τα βάψαμε και εκείνη αρχησε τα δεν είστε για σπίτι, ζώα, κλπ. Όπως καταλαβαίνετε για πρώτη φορα δεν κρατήθηκα και πήγα να κάνω καυγά. Μόλις αρχισα να μιλάω όμως σκέφτηκα οτι οχι δεν θα της κάνω την χάρη, και απλά πήρα τα κλειδιά μου και έφυγα, και γύρισα ξανά το βράδυ.. ο άντρας μου δε, προς μεγάλη μου έκπληξη οχι απλά πήρε το μέρος μου αλλα σχεδόν την έβρισε και τους άκουσε όλη η γειτονιά... της είπε και ενα άντε γαμω το σπίτι σου, θα φύγουμε ρε και κρατά το κλειδωμένο να χαίρεσαι τα κάδρα σου και τα έπιπλα σου... εγω δεν μίλησα.. με αυτά πέρασε οοοοολη η εβδομάδα των παθών.. με τον άντρα μου δεν ματώσαμε είμαστε οκ αλλα απο τοτε ήρθε σήμερα και με το που μπηκε σπίτι έκανε φασαρία γιατι είχα κατι πράγματα που ήθελα να δώσω στο χωλ.. με αυτά και με τα αλλα άρχισε παλι να παραμιλάει και να λεει τα δικά της.. ξαναέγινε καυγάς με τον άντρα μου να βγει απο τα ρούχα του παλι ,ας χάλασε όλη την ημέρα... το τραγικό σήμερα ηταν που ο άντρας μου της λεει με πολυ όμορφο τροπο και χωρίς να εχω πει κάν εγω τίποτα ποτέ για αυτο και απόρησα κιόλας, οτι: μαμά δεν ειναι σωστό να μπαίνεις έτσι μεσα στο σπίτι, να χτυπάς το κουδούνι τουλαχιστον.. και η απάντηση ηταν: γιατι? Αφού εχω τα κλειδιά μου και κανείς δεν με διώχνει απο εδω. Η γειτονιά στα λεει αυτά? Γιατι και εμενα έτσι μου λένε οτι δεν ειναι σωστό!!!

φαντσαστειτε δηλαδή οτι της το λεει ΚΑΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ!!!!! Η γειτονιά που την ξέρει 40 χρονια!!! 

Εγω σήμερα της μίλησα σαν να μην έγινε τίποτα, ολα οκ,δηλ καλημέρα μαμά, να σου κάνω καφέ?, είσαι καλα? Θελεις βοήθεια σε τίποτα κλπ.. αυτο φυσικά για χάρη του άντρα μου και μόνο γιατι δεν θελω να μαλώσουμε για τέτοια και εφόσον παίρνει το μέρος μου τελείως δεν με ενδιαφέρει και πολυ εκείνη...

θα ήθελα την συμβουλή σας λοιπόν στο εξής: ειναι σωστό όμως που μετα απο ολα αυτά της μιλάω ακομα καλα?? Μήπως να ‘’κρυώσω’’? Να της απαντάω σε οτι μαλακια λεει ή να συνεχίσω να κάνω πως δεν άκουσα και να χαμογελάω για να μην συνεχιστεί???

σχετικα να αναφέρω οτι αποφασίσαμε να μείνουμε εδω το πολυ για έναν χρόνο ακομα και μετα φεύγουμε.. 

Εχεις επιχειρήσει στο παρελθόν σε εισαγωγικά να της την μπείς?Να απαντήσεις πάνω σε κάτι που λέει?Αν ναι κ συνεχίζει νομίζω η στάση που κρατάς είναι η καλύτερη!!Νομίζω μόνο απ τον γιό της θα φοβάται!!Αν όχι μπορείς να δοκιμάσεις να πεις ελεύθερα την γνώμη σου!!Αν βάλεις τα κλειδιά πίσω απ την πόρτα?Πωπωωω πολύ ενοχλητικό να μπαίνει έτσι!!Λίγο πολύ όλες οι μαμάδες θα μπερδευτούν ειδικά αν μένουν κοντά στα παιδιά τους αλλά πρέπει να μάθει να σέβεται την ιδιωτικότητας σας!!Μήπως να σας πιάσει να κάνετε γλύκες μπας κ σοκαριστεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. επαναφέρω το θέμα καθώς εχω εξελίξεις και χρειάζομαι συμβουλές πως να το χειριστώ.. εν τέλη κάναμε τις αλλαγές στο σπίτι αλλα με πολυ δυσάρεστες εκπλήξεις... ερχόταν η πεθερά μου κάθε μέρα και με έβριζε απο το πρωί έως το βράδυ.. ευτυχώς είχα φροντίσει το παιδι να πηγαίνει στην μαμά μου το πρωί και να την φέρνουν το βράδυ για όλη την εβδομάδα και έτσι δεν ηταν παρών σε όλο αυτο.. ηταν τόσο έντονη η κακία της, που την δεύτερη μέρα με το που ήρθε μου λεει: καλα μια τάξη δεν έχετε εσείς ποια? Εχθές βάψανε το ενα δωμάτιο και τωρα την κουζίνα, χωρίς να κρεμάσετε τα κάδρα? Της λέω : αν τα κρεμούσαμε θα γέμιζαν μπογιά και θα έλεγες οτι σου τα βάψαμε και εκείνη αρχησε τα δεν είστε για σπίτι, ζώα, κλπ. Όπως καταλαβαίνετε για πρώτη φορα δεν κρατήθηκα και πήγα να κάνω καυγά. Μόλις αρχισα να μιλάω όμως σκέφτηκα οτι οχι δεν θα της κάνω την χάρη, και απλά πήρα τα κλειδιά μου και έφυγα, και γύρισα ξανά το βράδυ.. ο άντρας μου δε, προς μεγάλη μου έκπληξη οχι απλά πήρε το μέρος μου αλλα σχεδόν την έβρισε και τους άκουσε όλη η γειτονιά... της είπε και ενα άντε γαμω το σπίτι σου, θα φύγουμε ρε και κρατά το κλειδωμένο να χαίρεσαι τα κάδρα σου και τα έπιπλα σου... εγω δεν μίλησα.. με αυτά πέρασε οοοοολη η εβδομάδα των παθών.. με τον άντρα μου δεν ματώσαμε είμαστε οκ αλλα απο τοτε ήρθε σήμερα και με το που μπηκε σπίτι έκανε φασαρία γιατι είχα κατι πράγματα που ήθελα να δώσω στο χωλ.. με αυτά και με τα αλλα άρχισε παλι να παραμιλάει και να λεει τα δικά της.. ξαναέγινε καυγάς με τον άντρα μου να βγει απο τα ρούχα του παλι ,ας χάλασε όλη την ημέρα... το τραγικό σήμερα ηταν που ο άντρας μου της λεει με πολυ όμορφο τροπο και χωρίς να εχω πει κάν εγω τίποτα ποτέ για αυτο και απόρησα κιόλας, οτι: μαμά δεν ειναι σωστό να μπαίνεις έτσι μεσα στο σπίτι, να χτυπάς το κουδούνι τουλαχιστον.. και η απάντηση ηταν: γιατι? Αφού εχω τα κλειδιά μου και κανείς δεν με διώχνει απο εδω(του κουνιάδο μου πήρε ο οποίος χτυπάει και θυροτηλέφωνο και ολα οκ). Η γειτονιά στα λεει αυτά? Γιατι και εμενα έτσι μου λένε οτι δεν ειναι σωστό!!! 

φαντσαστειτε δηλαδή οτι της το λεει ΚΑΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ!!!!! Η γειτονιά που την ξέρει 40 χρονια!!! 

Εγω σήμερα της μίλησα σαν να μην έγινε τίποτα, ολα οκ,δηλ καλημέρα μαμά, να σου κάνω καφέ?, είσαι καλα? Θελεις βοήθεια σε τίποτα κλπ.. αυτο φυσικά για χάρη του άντρα μου και μόνο γιατι δεν θελω να μαλώσουμε για τέτοια και εφόσον παίρνει το μέρος μου τελείως δεν με ενδιαφέρει και πολυ εκείνη...

θα ήθελα την συμβουλή σας λοιπόν στο εξής: ειναι σωστό όμως που μετα απο ολα αυτά της μιλάω ακομα καλα?? Μήπως να ‘’κρυώσω’’? Να της απαντάω σε οτι μαλακια λεει ή να συνεχίσω να κάνω πως δεν άκουσα και να χαμογελάω για να μην συνεχιστεί???

σχετικα να αναφέρω οτι αποφασίσαμε να μείνουμε εδω το πολυ για έναν χρόνο ακομα και μετα φεύγουμε.. 

Καταρχάς, μην κάνετε και πολλά πολλά, γιατί δε θα φεύγετε εύκολα μετά.. επισης, φύγετε το συντομότερο!! Γιατί έχει κλειδιά; Να αλλάξετε κλειδαριά. Απλά, κοφτά αλλάξτε στάση, να δεις πώς θα μαζευτεί..μια αδύναμη γυναικούλα είναι που για να μη φανεί, κάνει τόσες κατινιες..και προφανώς κακός άνθρωπος..αν και δεν θα το πρότειναν στο πλαίσιο της ενσυναίσθησης, θεωρώ ότι ενσυναίσθηση είναι πρώτα να σεβόμαστε τον εαυτό μας..ναι θα της μιλούσα παγερά και αδιάφορα.. θα απαντούσα στις κακίες της.. πρόσεξε όμως..με γνώμονα ότι θα το έκανα για να δείξω ότι δεν είμαι κανένα ανθρωπάκι να μου μιλάει όπως και οποτε θέλει, δηλαδή ελεγχόμενα μέσα στο μυαλό μου..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις: χωρίς να άλλαζα εγώ, θα ήξερα γιατί το κάνω. Θα της μιλούσα όπως μου μιλάει.. κοινώς θα την έκανα να κόψει αυτό το βιολί πριν μεγαλώσει το παιδί και έχει αυτή την εικόνα.. καλύτερα να σας βλέπει να μη μιλιεστε, παρά να μιλιεστε για κακό.. τέλος, να πω πως ο άντρας σου έπραξε πολύ καλά.. ειδικά σε τόσο ακραίες συμπεριφορές ώφειλε να σε υπερασπιστεί..

Τι σπίτι σας είναι το ασυλο σας, ο χώρος έκφρασής σας. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να μπουκαρει με το έτσι θέλω και να σας προσβάλει..ακόμα και αν της ανήκει το σπίτι και πάλι, εφόσον σας το παραχώρησε, πρέπει να κάνει πίσω και να μάθει να σέβεται..μην ανεχεσαι τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia εχω δοκιμάσει να απαντήσω αλλα οι συμπεριφορές ηταν διαφορετικές. Δηλαδή πριν λιγο διάστημα που ο άντρας μου δεν ηταν παρόν συνέχεια σε αυτά, έκοβε την κουβέντα και το έπαιζε ας πούμε κατακαημενη γυναικα μπροστά του και σε κόσμο και έτρεμε απο τα νεύρα της.. τωρα που ο άντρας μου ειναι συνεχώς μα συνεχώς παρόν, μάλλον έχασε την ‘’υπομονή’’ της στο να κρατιέται (πόσο να το κάνει ποια) και ούτε ο άντρας μου δεν πιστεύει αυτο που βλεπει(τουλαχιστον δικαιώθηκα). Και το ποιο άσχημο ειναι οτι τα κραταει μανιατικα και μετα απο έναν μηνα πχ μπορεί να σου προσβάλει την οικογένεια για κααατι που τις είχες πει.. σχετικά με τα κλειδιά, τα βράδια έτσι και αλλιώς κλείνω τον σύρτι της πόρτας και καμία φορα που μπαίνει το πρωί, κορίτσια μεχρι και σοβά εχει ρίξει απο την δύναμη που ανοίγει, επειδή κραταει την πόρτα ο συρτης κλειστή.. δηλαδή απο την αρχή παει να μπει με μίσος!!! Αλλα αν έρθει ποιο αργά που ήδη έχουμε βγει μια φορα απο το σπίτι και δεν ειναι κλειδωμένα, μπαίνει κανονικά.. 

@Μελούλα σχετικά με τον άντρα μου να πω την πλήρη αληθεια δεν περίμενα ποτέ οτι θα με υποστιρηξει έτσι!! Ειδικά στην μαμά του!! Για αυτο και δεν παραπονέθηκα καθόλου, ειδα οτι ανέλαβε μόνος του..

Σχετικα με το σπίτι, το κάναμε για λόγους υγιεινής ας πούμε... πριν έρθουμε να μείνουμε το σπίτι καπνιζοταν και εμεις βάψαμε τοτε μόνο το παιδικό δωμάτιο για να μην αναπνέει καπνα η μικρή.. το σπίτι όμως ηταν σε άθλια κατάσταση στα ντουβάρια... οταν κατέβηκαν τα κάδρα και τα ράφια, απο πίσω είχε τουλαχιστον 3 επίπεδα ποιο ανοιχτό χρωμα... και το τραγικό ειναι οτι γύρισε και είπε: εγω δεν το έδωσα έτσι, εσείς το καπνίσατε!! Και της λεει ο άντρας μου: ποιο πιθανό ειναι να κατέβηκε να κάπνισε ο θεός ο ίδιος, παρα εμεις. Και εκείνη λυσαξε.. (μπορεί να κάπνιζα αλλα με το κάπνισμα στο σπίτι μεσα και μπροστά στο παιδι ήμουν παντα κάθετη και την ενοχλούσε γιατι την έκανα κουμάντο λεει στο σπίτι της). Πέρασαν 5 χέρια τους τοίχους και 4 τα ταβάνια χωρίς πολυ διάλυση στη μπογιά να φανταστείς για να φύγει η τσιγαριλα... οταν είχαμε έρθει η κόρη μας δεν ηταν νεογέννητη και είπαμε οκ, αλλα δεν γίνεται να περιμένουμε το μωρο το δεύτερο και τις πρώτες μερες της ζωής της να αναπνεύσει όλο αυτο!! Και στην τελική αντί να πει ευχαριστω που της το βάψαμε, μας την είπε και απο πάνω... αλλα το προβλημα ξεκινάει απο το οτι ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΛΟ ή ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΔΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.. κορίτσια μεχρι και τα καρφιά κρατούσε και θυμόταν ποιο καρφί ηταν σε κάθε κάδρο!!! Τωρα μας πετάει οτι την διώξαμε απο το σπίτι..κατι που φυσικά δεν ισχύει, εκείνη πήγε στο χωριό γιατι δεν ήθελε την πολη και το σπίτι ηταν άδειο 2 χρονια σχεδόν και κλειστό και τωρα που μπήκαμε εμεις, ξαφνικά την πετάξαμε έξω λεει!! 

Σχετικα με το παιδι, το σκέφτομαι και εγω.. επιτρέπετε να μπαίνει έτσι μεσα και να με προσβάλει μπροστά στην μικρή?? Τις προάλλες παλι είπε στον άντρα μου: η καθαρή κουζίνα και το σπίτι δεν κάνουν την καλή νοικοκυρά (σύμφωνα με εκείνη η καλή νοικοκυρά ειναι απλά εκείνη που στρουμωχνει τα πράγματα να μην φαίνονται και ρίχνει την σκόνη απο το τραπεζάκι με το χέρι.. αρκεί να ειναι μαζεμένο το σπίτι και για φαγητό...ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ με οτι θέλετε κορίτσια) και της λεει εκείνος: εχε εσυ μια φορα την κουζίνα σου καθαρή χωρίς να περπατάνε μαμουνια και μάθε να μαγειρεύεις κανονικό φαγητό και μετα μιλά για την γυναικα μου...

σας μιλάω έγινε ΧΑΜΟΣ!! Έτσι πήγε οοοολη η εβδομάδα... μετα το σημερινό δεν νομίζω να ξαναέρθει σύντομα πάντως.. μα δεν σκέφτεται κάν τον γιο της που του γαμαει την ψυχολογία και στην ουσία τον ‘’ξεφτιλίζει’’.. ξέρετε πως ηταν οταν τελειώσαμε τις δουλειές?? Και σήμερα?? Κοκκίνιζαν τα ματια του λέω παει θα πάθει τίποτα... μόνο το σπίτι της να ειναι καλα.. αααα και κατι τελευταίο που αν δεν το πω θα σκάσω: έριξα καταλαθος μέλι στο στρώμα του κρεβατιού της και δεν μπορούσα να το βγάλω.. εκείνη οταν της το ειπα άρχισε τα αυτά τα στρώματα ειναι καλα, ειναι για μια ζωή, παει το στρώματακι μου το αχρηστεψες, μεχρι να πεθάνω αυτά τα στρώματα θα είχα γιατι ειναι τόσο καλα κλπ. Τσατιστηκα εγω και λέω στον άντρα μου θα στείλω τα στρώματα για καθάρισμα για να μην ειναι λερωμένα κρίμα ειναι και τα έστειλα και πλήρωσα και 50€. Οταν της το είπε εκείνος απο το τηλ την άκουσα απο μεσα να ουρλιάζει: τιιιιιι??? Πετάει τα λεφτα σας, δεν ντρεπετε λιγο, εγω ήθελα να τα πετάξω να πάρω καινούργια ? whaaaaat?????????????

ολα τα συμπεράσματα δικά σας........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σορρυ για το πολυ μπλα μπλα μου αλλα τα λέω και ξεδίνω.. περιμένω απο μέρα σε μέρα να γεννήσω και αν τα πω άλλου πχ μαμά, κουμπαρά κλπ θα χαλάσει οοολο το κλίμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mama2015 είπε:

Σορρυ για το πολυ μπλα μπλα μου αλλα τα λέω και ξεδίνω.. περιμένω απο μέρα σε μέρα να γεννήσω και αν τα πω άλλου πχ μαμά, κουμπαρά κλπ θα χαλάσει οοολο το κλίμα....

Μην το σκέφτεσαι, όλοι έχουμε ανάγκη κάποια στιγμή να ξεσπάμε.. καλύτερα που μας τα λες, να νιώθεις καλύτερα..νομίζω ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και ειδικά τώρα που θα έρθει με το καλό το δεύτερο, μην της κάνεις τη χάρη και σε τρελάνει..θα χορεύουν που θα χορεύουν οι ορμόνες σου..θα έχεις ψυχραιμία, υπομονή, θα ξέρεις ότι όλα αυτά τα λέει για να νιώσει η ίδια καλύτερα, θα ξέρεις ότι ο άντρας σου σε στηρίζει και θα τη βάζεις στη θέση της. Όσο μπορεις και όσο θες να ασχοληθείς, όμως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...