Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΗ!!!κοριτσια πειτε μου τις γνωμες σας!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια τη βοηθεια σας!!!!μολις τωρα πηρα την εξεταση για την ΑΜΗ που εκανα και μου βγηκε 1.22 χαμηλη ειναι σωστα????ειμαι 30 χρονων...την περιμενα καλυτερη!θα κλαψω!εχουμε ηδη προβλημα με το σπερμα!δλδ τι αλλο??να σημειωσω οτι 8η ημερα του κυκλου μου η Fsh μου ητανε 5.38 η LH 6.08 η Ε2 87.37 και η προλακτινη 9.26 αλλα στην 8η ημερα.για 8ημερα μου ειπανε οτι ειναι μια χαρα..πως γινεται να εχω καλη FSH και η ΑΜΗ να ειναι χαμηλη???πειτε μου κοριτσια θα σκασωωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να έχω ψάξει το θέμα πολύ από ο, τι ξέρω η αμη μετράει σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες εξετάσεις... Επίσης πολλές γυναίκες με χαμηλή αμη έχουν κάνει παιδιά κ πολλές με υψηλή αμη δεν εχουν κάνει... Συζητά με τον ιατρό σου αλλά νομίζω ότι στεναχωριέσαι άδικα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μη σε απασχολεί η αμη. Πρώτον διαβάζεται σε συνδυασμό με άλλες εξετάσεις. Δεύτερον από πολλούς γιατρούς αμφισβητείται. Κ γω την ρκανα στο κέντρο της εξωσωματικής 28 χρόνων κ με πήραν κ μ είπαν ότι είναι χαμηλή δ θυμάμαι τιμή γτ πήγα ποτέ να την πάρω. Μ λένε τέτοια τιμή θα έπρεπε να έχεις 36 37 χρόνων. Πήρα κ γω τ γιατρό μ εται ανήσυχη όπως εσύ. Μ λέει μη δινεις σημασία. Όπως ξέρεις οταβ την έκανα, την ίδια μέρα με την Επιτροπή, ήμουν ήδη έγκυος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς. όπως αναφερουν και οι προηγούμενες κοπέλες, τα αποτελέσματα αμφισβητουνται από πολλούς γοατρούς.Επίσης, πολύ σημαντικό είναι να κανεις εξεταση θυρεοειδούς διοτί τόσο ο υπο όσο και ο υπερ -θυροειδισμός επηρεάζουν αρνητικά τις ορμόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 @NIKOLETA1 @Diwni Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!ήδη με καθησυχάσατε αρκετά!πήρα και τον γιατρό μου και μου είπε ακριβώς τα ίδια!ευτυχώς εχω ολες τις αλλες καλες και τη fsh οποτε η αμη δε μετραει και πολυ αν οι αλλες ειναι καλες απ οτι ειδα..τη Δευτερα θα παω για τεστ παπ και θα του πω να ελεγξουμε και τις ωοθηκες μου,την εικονα τους..αν και λογικα θα ειναι μια χαρα γιατι τοσα χρονια δε θα μου το ελεγε οτι δειχνουν μεγαλυτερες??Εμενα με μοιαζει να βγαλω ποιοτικως καλα ωραρια για την εξωσωματικη τον Αυγουστο..γιατι εχει σχετικα σοβαρο θεμα ο αντρουλης με το σπερμα..οποτε ηθελα εγω τουλαχιστον να εχω καλα ωαριακια... @NIKOLETA1 Εχω δει ολες τις ορμονες του θυροειδη και ειναι ολες μια χαρα..ευτυχως!!!και παλι σας ευχαριστω πολυ κοριτσιααααα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Αυτόν τον μήνα αρχίσαμε προσπάθειες (μετά από δύο αποβολες)... Ίδωμεν! Δεν είμαι αγχωμένη! Ο, τι βρέξει ας κατεβάσει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά θα πάνε κοπέλα μουυυυ!!και ειδικα αφου δεν είσαι αγχωμενη ειναι πολυ καλο αυτο!!!λυπαμαι πολυ για τις αποβολες σου..βρηκατε την αιτια?θρομβοφιλια εχεις κανει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Όλα καλά θα πάνε κοπέλα μουυυυ!!και ειδικα αφου δεν είσαι αγχωμενη ειναι πολυ καλο αυτο!!!λυπαμαι πολυ για τις αποβολες σου..βρηκατε την αιτια?θρομβοφιλια εχεις κανει??

Σε ευχαριστώ γλυκιά μου! Θρομβοφιλια ναι... Οπότε κάνω τεστ κάθε μέρα πριν την περίοδο να ξεκινήσω άμεσα ηπαρινες...εεε όταν καίγεσαι δύο φορές μετά δεν βιάζεσαι πολύ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑΝ πια και αυτη η θρομβοφιλια πια!!!ολα εμεις τα τραβαμε και τα εχουμε πια??ελεος!!!μακαρι κοριτσι μου η επομενη εγκυμοσυνη σου να ειναι τελειομηνη..στο ευχομαι ολοψυχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Κοριτσια τη βοηθεια σας!!!!μολις τωρα πηρα την εξεταση για την ΑΜΗ που εκανα και μου βγηκε 1.22 χαμηλη ειναι σωστα????ειμαι 30 χρονων...την περιμενα καλυτερη!θα κλαψω!εχουμε ηδη προβλημα με το σπερμα!δλδ τι αλλο??να σημειωσω οτι 8η ημερα του κυκλου μου η Fsh μου ητανε 5.38 η LH 6.08 η Ε2 87.37 και η προλακτινη 9.26 αλλα στην 8η ημερα.για 8ημερα μου ειπανε οτι ειναι μια χαρα..πως γινεται να εχω καλη FSH και η ΑΜΗ να ειναι χαμηλη???πειτε μου κοριτσια θα σκασωωωωω!!!

Γιασου κορίτσι εγώ θα σου πω τον άλλο ξανάκανε εξετάσεις την 3 με 5 ημέρα του κύκλου και αν πάλι το fsh βγει πιο χαμηλό από το Lh  η αμη σου είναι άκυρη γιατί πολύ απλά έχεις σύνδρομο πολυκυστηκων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θα τις ξανα κανω τωρα στον επομενο κυκλο την 3-5 ημερα για να δω..αλλα απ οτι ξερω η LH με την FSH πρεπει να συμβαδιζουν η να εχουνε μια μοναδα διαφορα οπως πχ ειναι τα δικα μου..για πολυκυστηκες δυσκολο το κοβω γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με τον κυκλο.σταθεροτατος 28 ημερων..ουτε ποτε ειχα ορμονικα θεματα..αλλωστε θα παω Δευτερα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και θα δει και τις ωοθηκες μου..οταν οι ωοθηκες φαινονται υπερηχογραφικα μια χαρα και οχι μεγαλυτερες σε ηλικια,τοτε σιγα μη δωσω βαση στην αμη..αλλωστε τοσα χρονια με παρακολουθει γυναικολογος δε θα μου ελεγε κατι για τις ωοθηκες ρε κοριτσια??εμενα με νοιαζει η ποιοτητα των ωαριων..δλδ να ειναι καλη η FSH για την εξωσωματικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Ναι θα τις ξανα κανω τωρα στον επομενο κυκλο την 3-5 ημερα για να δω..αλλα απ οτι ξερω η LH με την FSH πρεπει να συμβαδιζουν η να εχουνε μια μοναδα διαφορα οπως πχ ειναι τα δικα μου..για πολυκυστηκες δυσκολο το κοβω γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με τον κυκλο.σταθεροτατος 28 ημερων..ουτε ποτε ειχα ορμονικα θεματα..αλλωστε θα παω Δευτερα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και θα δει και τις ωοθηκες μου..οταν οι ωοθηκες φαινονται υπερηχογραφικα μια χαρα και οχι μεγαλυτερες σε ηλικια,τοτε σιγα μη δωσω βαση στην αμη..αλλωστε τοσα χρονια με παρακολουθει γυναικολογος δε θα μου ελεγε κατι για τις ωοθηκες ρε κοριτσια??εμενα με νοιαζει η ποιοτητα των ωαριων..δλδ να ειναι καλη η FSH για την εξωσωματικη..

Και εγώ χρόνια είχα σταθερό κυκλο χωρίς κανένα απόλυτος θέμα αλλά έχω σύνδρομο πολυκυστηκων πάντα η Lh πρέπει να είναι πιο κάτω από το fsh σαν εικόνα υπέρηχου οι δικιές μου ωοθήκες ήταν τελείες και στην διέγερση ανταποκρίθηκα μια χαρά έγκυος έμεινα με την πρώτη προσπάθεια αλλά όσες φορές έχω κάνει την αμη μου έχει δώσει διαφορετικό νούμερο λόγο του ΣΠΩ  .

Να ξέρεις τα ινοφερτ βοηθούν πολύ στην ποιότητα των ωαρίων και να κοιτάξεις να κάνεις μια καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης μήπως έχεις αντίσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Ναι θα τις ξανα κανω τωρα στον επομενο κυκλο την 3-5 ημερα για να δω..αλλα απ οτι ξερω η LH με την FSH πρεπει να συμβαδιζουν η να εχουνε μια μοναδα διαφορα οπως πχ ειναι τα δικα μου..για πολυκυστηκες δυσκολο το κοβω γιατι ποτε δεν ειχα θεμα με τον κυκλο.σταθεροτατος 28 ημερων..ουτε ποτε ειχα ορμονικα θεματα..αλλωστε θα παω Δευτερα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και θα δει και τις ωοθηκες μου..οταν οι ωοθηκες φαινονται υπερηχογραφικα μια χαρα και οχι μεγαλυτερες σε ηλικια,τοτε σιγα μη δωσω βαση στην αμη..αλλωστε τοσα χρονια με παρακολουθει γυναικολογος δε θα μου ελεγε κατι για τις ωοθηκες ρε κοριτσια??εμενα με νοιαζει η ποιοτητα των ωαριων..δλδ να ειναι καλη η FSH για την εξωσωματικη..

Εφοσον προχωρας σε εξωσωματικη μεινε ησυχη πηρες τα πιο ισχυρα μετρα δεν εχασες τον καιρο σου. Δεν ειναι τοσο κακη η τιμη αλλωστε ασε που δεν ειναι ενδεικτικη παντα. Η αμη δειχνει εφεδρειες και ο συνδυασμος ορμονων ποιοτητα. Ωστοσο αυτα δεν ειναι απολυτα αλλα δεικτες... κανε την 3η μερα περιοδου fsh lh pro για να δουμε καλυτερα.

Συμβουλευσου και το γιατρο για την βελτιωση ποιοτητας. Πχ διακοπη καπνισματος αλκοολ καλη διατροφη ασκηση συμπληρωματα κτλ

Μετρα και την D με την ευκαιρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης @Sunshine 88 μια ακομη απορια.

Αφου υπερηχογραφικα κ ορμονικα κ απο αποψη κυκλου ολα σου ειναι καλα πώς βγαινει το συμπερασμα των πολυκυστικων ωοθηκων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Επισης @Sunshine 88 μια ακομη απορια.

Αφου υπερηχογραφικα κ ορμονικα κ απο αποψη κυκλου ολα σου ειναι καλα πώς βγαινει το συμπερασμα των πολυκυστικων ωοθηκων;

Γιατί ανάλογα με το κύκλο αλλάζει η αμη την πρώτη φορά βγήκε 12 μετά από περίπου ένα χρονο βγήκε 24 και όπως ξέρουμε όλοι η αμη πέφτει δεν ανεβαίνει ? ο πρώτος δείκτης σε μενα ήταν το fsh πιο κάτω από το Lh και παραγωγικότητα όταν έπαιρνα φαρμακα για πρόκληση Clomid serpafar κτλ  σε άλλες πιο ψαχμενες εξετάσεις τα ανδρογονα βγαίναν υψηλά και στην καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης έβγαινε μια αντίσταση στην ινσουλίνη και μετά στους υπέρηχους οι ωοθηκες μου έχουν μεγαλύτερο μέγεθος από το φυσιολογικό από άποψη όσους γυναικολους έχω πάει είναι καθαρά ανατομικό και καλό αλλά ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι δείχνει σύνδρομο χωρίς εικόνα πολυκυστηκων  ? ελπίζω να εξήγησα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Γιατί ανάλογα με το κύκλο αλλάζει η αμη την πρώτη φορά βγήκε 12 μετά από περίπου ένα χρονο βγήκε 24 και όπως ξέρουμε όλοι η αμη πέφτει δεν ανεβαίνει ? ο πρώτος δείκτης σε μενα ήταν το fsh πιο κάτω από το Lh και παραγωγικότητα όταν έπαιρνα φαρμακα για πρόκληση Clomid serpafar κτλ  σε άλλες πιο ψαχμενες εξετάσεις τα ανδρογονα βγαίναν υψηλά και στην καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης έβγαινε μια αντίσταση στην ινσουλίνη και μετά στους υπέρηχους οι ωοθηκες μου έχουν μεγαλύτερο μέγεθος από το φυσιολογικό από άποψη όσους γυναικολους έχω πάει είναι καθαρά ανατομικό και καλό αλλά ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι δείχνει σύνδρομο χωρίς εικόνα πολυκυστηκων  ? ελπίζω να εξήγησα καλά 

Μαλιστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Εφοσον προχωρας σε εξωσωματικη μεινε ησυχη πηρες τα πιο ισχυρα μετρα δεν εχασες τον καιρο σου. Δεν ειναι τοσο κακη η τιμη αλλωστε ασε που δεν ειναι ενδεικτικη παντα. Η αμη δειχνει εφεδρειες και ο συνδυασμος ορμονων ποιοτητα. Ωστοσο αυτα δεν ειναι απολυτα αλλα δεικτες... κανε την 3η μερα περιοδου fsh lh pro για να δουμε καλυτερα.

Συμβουλευσου και το γιατρο για την βελτιωση ποιοτητας. Πχ διακοπη καπνισματος αλκοολ καλη διατροφη ασκηση συμπληρωματα κτλ

Μετρα και την D με την ευκαιρια!

Ευχαριστώ πολυ κοπελα μου..ναι θα τις κανω την 3 ημερα ξανα και θα δουμε..βιταμινη D εκανα τον προηγουμενο μηνα και ητανε 21.80 μαλλον πρεπει να την ανεβασω κιαλο..θα δουμε..να σου πω την αληθεια,την πρωτη στιγμη που πηρα την ΑΜΗ στα χερια μου τρελαθηκα!αλλα μετα ειπα σιγα..δεν χαθηκε και ο κοσμος...μια τιμη ειναι που αλλωστε δεν ειναι και 100% σιγουρη..και τιποτα δεν αποκλειεται!!οποτε δε την δινω αλλο βαση..οτι ειναι να γινει θα γινει αλλωστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Elk @Raf123 σας ευχαριστώ πολύ!! Αντε να βγουν γρήγορα να φύγει από το κεφάλι μου να ξεμπερδευω!!
    • Κατ μου γλυκια θα προτεινα κι εγω αν κανεις αυριο τεστακι να προμηθευτεις ενα πρωιμης ανιχνευσης απο το φαρμακειο.. νομιζω θα σε βοηθησει καλυτερα να δεις τι γινεται ωστε να μην αγχωνεσαι αδικα..😊
    • Έχεις πολύ καλά αποτελέσματα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μονο και μονο για την ηλικία.  Οι τιμές σου είναι παρά πολύ καλές. Ενώ μόλις έκανα νιπτ, στη θέση σου δεν θα έκανα. 
    • Αχ κοριτσια μου!!!!!! ❤️🥰❤️🥰❤️🥰❤️ δεν υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα σμρ!!!!! φαντασου δλδ να δω θετικη χοριακη, να ακουσω καρδουλα τι εχει να γινει.... (το ξερω το παω πολυ μακρυα και ισως βιαζομαι αλλα σμρ πραγματικα θελω να αφησω λιγο την ευτυχια να με συνεπαρει και να χαρω την πρωτη μας επιτυχια!!!! εχω να νιωσω ετσι απο περυσι που ειχα την πρωτη θετικη χοριακη!!!!) Να ειστε ολες καλα!!! 🙏 Σας ευχαριστω τοοοοσο πολυ για τις ευχες, τη στηριξη και την αγαπη σας!!!!! 🥰 με βοηθησατε ολες παρα πολυ (κι εσυ @Nicol🦩 μου ακομη πιο πολυ που με βοηθουσες σε οοοο,τι χρειαστηκα, οποιαδηποτε ωρα, σ' εχω μεσα στην καρδια μου γτ δεν ειναι μονο η βοηθεια, ειναι αυτη η στηριξη που νιωθεις οτι ειναι καποιος εκει που θα στηριχτεις και που το εχει περασει... το εχει βιωσει οπως εσυ...) Μακαρι να ερθουν σε ολες μας τα παιδακια μας και να ειναι γερα!!!! να φωτισουν τις ζωες μας!!!!
    • Ωορρηξίας έκανα κ γω στον προηγούμενο κύκλο μια μέρα πριν την περίοδο κ ήταν αρκετά σκούρο όποτε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε. Αλλά αν είσαι 15η μέρα κ βλέπεις γραμμούλα μάλλον κάτι καλό έχει γίνει..🙏🏻🙏🏻 Η σημερινή είναι ίδια με τη χθεσινή; Ανέβασε να δούμε καλε!!!!!!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...