Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θετική χοριακή. 1 ή 5? γνώμες PLEASE!


Recommended Posts

Κοριτσια οπως σας εχω πει ειχα μια βιοχημικη...(μαλλον) μετα απο ivf! 

Προβληματιζομαι γιατι βλεπω και ακουω ολες πως πανω απο το 5 ειναι θετικη η χοριακη.

Στο εργαστηριο που πηγα εγω ομως εγραφε ξεκαθαρα πως πανω από το 1 ειναι θετικη και κατω απο αυτο αρνητικη.

Πρόκειται απλα για διαφορετικη μοναδα μετρησης ?

υπαρχει κάποια που να εχει τυχει σε εργαστηριο να μετραει με το 1?

Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι βιοχημικη αλλα αυτο το 1 εγω δεν το καταλαβαινω. Yπαρχει περιπτωση να ειναι  π.χ 1=10? γιατι σε αυτη τη περιπτωση ειχα διπλασιο απο το 5. ή μηπως ηταν απλα 1 και δεν ημουν ποτε εγκυος? 

Εμενα ειχε βγει 1,83 στην αρχη και μετα απο 2 μερες πηγε 0,8. ?

 

(Μια παρηγορια εχω οτι τουλαχιστον εμφυτευτηκε...δε θελω να τη χασω!)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ ξέρω ότι θετική χοριακή θεωρείται αυτή που είναι μεγαλύτερη των 5, αν όχι των 10...

Για 1 και θετικη πρωτη φορα ακουω... Δηλαδη εσενα ο γιατρος σου σου μιλησε για βιοχημικη τοτε; ή μονη σου έβγαλες το συμπέρασμα;

Οπως και να χει τις βιοχημικες δεν τις πολυαξιολογουν, οπότε μην το σκέφτεσαι...Σημασία έχει το από δω και περα! Ευχομαι να περασεις ενα ομορφο καλοκαιρι και απο φθινόπωρο να μας πεις 100% θετικά νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! κι εγώ ξέρω πάνω από 5.. Δεν εχει σημασία τι λένε τα μικροβιολογικά.. πάνω από 5 θεωρείται θετικό.. Μου το έχει πει ο ο γιατρός μου και βρήκα και σχετικές παραπομπές απο γιατρούς στο ιντερνετ.. Το 1 και το 2 δεν θεωρούνται βιοχημική εγκυμοσύνη..  

1) "Επίπεδα β χοριακής στο αίμα σας λιγότερα από 5mIU/ml θεωρούνται αρνητικά για εγκυμοσύνη, ενώ τιμή πάνω από 25mIU/ml θεωρείται θετικό για εγκυμοσύνη (είστε έγκυος!). Αν η τιμή είναι μεταξύ 5 και 25 τότε θα πρέπει να επαναλάβετε σε 48-72 ώρες την εξέταση για επιβεβαίωση"  https://www.gynaikologos-xalkida.gr/maieutiki/maieutikes_apories.html

2) "Ένα επίπεδο τιμών  β-χοριακής  μικρότερο από 5 mIU/mL θεωρείται αρνητικό για την εγκυμοσύνη και ο,τιδήποτε άνω των 25 mIU/mL θεωρείται θετικό για την παρουσία εγκυμοσύνης" https://www.tzeferakos.gr/2017/09/07/v-choriaki-ti-einai-kai-ti-simainei/

 

3) Εάν οι μετρήσεις της β-χοριακής γοναδοτροπίνης αποβούν αρνητικές (επίπεδα β-hCG <5 μονάδων), διακόπτονται τα φάρμακα με οδηγίες των ιατρών και ακολουθεί έμμηνος ρύση (περίοδος) μερικές ημέρες αργότερα. http://www.ygeiaonline.gr/component/content/article?id=127:2008-11-26-08-21-34

4) 
3 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 5 – 50 mIU/ml
4 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 5 – 426 mIU/ml
5 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 18 – 7,340 mIU/ml
6 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7 – 8 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9 – 12 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 25,700 – 288,000 mIU/ml
13 – 16 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17 – 24 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25 – 40 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 3,640 – 117,000 mIU/ml
https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/egymosyni/663-xamhlh_xoriakh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γιατρος με 1,83 μου ειπε θετικο και να επαναλαβω κ μετα ηταν 0,83.

Και ειπε οκ το θετικο ηταν που εμφυτευτηκε  κι ας απορριφθηκε μετα. Λετε να μου λεγε μπουρδες;;;; πφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Μου ειχε πει κιολας οτι η χοριακη δεν υπαρχει στο σωμα αν δεν εισαι εγκυος. Μονο αν αποβαλλεις και την δεις στην πτωση της.

Μου ειπε οτι παραγεται ΜΟΝΟ απο την τροφοβλαστη!

Εχω και φωτο αλλα επειδη ειμαι νεο μελος ακομα δε μπορω να την ανεβασω ακομα να δειτε .λεει ομως 

Αρνητικη <1 mlU/ml

 

Πιστευω κατι πολυ ψιλο εγινε αλλα επειδη ηταν χαλι το ωαριο και η μητρα μη δεκτικη δεν ειχε δυναμινη να προχωρησει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Εμενα ο γιατρος με 1,83 μου ειπε θετικο και να επαναλαβω κ μετα ηταν 0,83.

Και ειπε οκ το θετικο ηταν που εμφυτευτηκε  κι ας απορριφθηκε μετα. Λετε να μου λεγε μπουρδες;;;; πφφφ

Εγώ πάντως θεωρώ ότι σου έλεγε μπούρδες ή ήθελε να σε ενθαρρύνει ή κ καλά ότι ήταν πετυχημένη η εξωσωματική... Να ξέρεις κ οι άντρες έχουν χοριακη στο αίμα τους και όλες μας ακόμη κ μη έγκυες έχουμε 0.κατι...αρα δεν ισχύει το ότι μο ο έγκυες έχουν χοριακη... Τι ιατροί κυκλοφορούν θεεεε μουυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @joy2 και συμπληρώνω ότι η φυσιολογική τιμή στους άντρες είναι έως 3 mIU/mL και τιμές μεγαλύτερες από αυτές σχετίζονται με τον καρκίνο των όρχεων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπε οτι οι ανδρες δεν εχουν χοριακη και πως οι γυναικες παραγουν μονο αν ειναι εγκυες απο την τροφοβλαστη, αν δεν ειναι εγκυες δεν εχουν τροφοβλαστη και δε γινεται να παραξουν! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

http://www.imop.gr/diagnwstikes-eksetaseis/xoriakh-gonadotropinh

εγώ βρήκα αυτό και το είχα ψάξει όταν έκανε ο πατέρας μου εξετάσεις για καρκίνο των όρχεων...αν είναι λάθος, δεν το ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακομα κ μια παρθενα να παει να εξετασει την χοριακη της ειναι πολυ πιθανο να ειναι πχ 2. Καλο ειναι να μην εθελοτυφλουμε κ να μην γραφονται τετοιες ανακριβιες γιατι καποιες γυναικες τσαμπα θα χαρουνε. Αν θες αποδειξη γι αυτο επανελαβε μια χοριακη καποια ακυρη στιγμη. Παλι θα σου βγει κατι. Κ μπες σε ενα βιβλιο βιολογιας να δεις οτι υπαρχει σε πολυ μικρη ποσοτητα στον ορνανισμο κ ανεβαινει κ σε καποιους καρκινους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπε οτι οι ανδρες δεν εχουν χοριακη και πως οι γυναικες παραγουν μονο αν ειναι εγκυες απο την τροφοβλαστη, αν δεν ειναι εγκυες δεν εχουν τροφοβλαστη και δε γινεται να παραξουν! 

 

Αχααχ τότε πως υπάρχουν εργαστήρια που δείχνουν κ τις φυσιολογικες τιμές για άντρες... Άλλαξε γιατρό γιατί δεν σε βλέπω καλά με αυτόν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2018 at 5:00 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Α! Μου ειχε πει κιολας οτι η χοριακη δεν υπαρχει στο σωμα αν δεν εισαι εγκυος. Μονο αν αποβαλλεις και την δεις στην πτωση της.

Μου ειπε οτι παραγεται ΜΟΝΟ απο την τροφοβλαστη!

Εχω και φωτο αλλα επειδη ειμαι νεο μελος ακομα δε μπορω να την ανεβασω ακομα να δειτε .λεει ομως 

Αρνητικη <1 mlU/ml

 

Πιστευω κατι πολυ ψιλο εγινε αλλα επειδη ηταν χαλι το ωαριο και η μητρα μη δεκτικη δεν ειχε δυναμινη να προχωρησει. 

 

Καλησπέρα, μπορεις σε παρακαλω να μου πεις σε ποιο εργαστηριο εκανες την εξεταση?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2018 at 7:09 ΜΜ, ο/η joy2 είπε:

Εγώ πάντως θεωρώ ότι σου έλεγε μπούρδες ή ήθελε να σε ενθαρρύνει ή κ καλά ότι ήταν πετυχημένη η εξωσωματική... Να ξέρεις κ οι άντρες έχουν χοριακη στο αίμα τους και όλες μας ακόμη κ μη έγκυες έχουμε 0.κατι...αρα δεν ισχύει το ότι μο ο έγκυες έχουν χοριακη... Τι ιατροί κυκλοφορούν θεεεε μουυυ

Μην γινομαστε απόλυτοι στην κριση μας απο την στιγμη που δεν ειμαστε οι ιδιοι γιατροί.....Υπαρχουν και άλλοι  γιατροί (γυναικολόγοι και ανοσολογοι) οι οποίοι στηρ'ιζουν οτι ανω του 1 θεωρειται βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2018 at 10:50 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια οπως σας εχω πει ειχα μια βιοχημικη...(μαλλον) μετα απο ivf! 

Προβληματιζομαι γιατι βλεπω και ακουω ολες πως πανω απο το 5 ειναι θετικη η χοριακη.

Στο εργαστηριο που πηγα εγω ομως εγραφε ξεκαθαρα πως πανω από το 1 ειναι θετικη και κατω απο αυτο αρνητικη.

Πρόκειται απλα για διαφορετικη μοναδα μετρησης ?

υπαρχει κάποια που να εχει τυχει σε εργαστηριο να μετραει με το 1?

Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι βιοχημικη αλλα αυτο το 1 εγω δεν το καταλαβαινω. Yπαρχει περιπτωση να ειναι  π.χ 1=10? γιατι σε αυτη τη περιπτωση ειχα διπλασιο απο το 5. ή μηπως ηταν απλα 1 και δεν ημουν ποτε εγκυος? 

Εμενα ειχε βγει 1,83 στην αρχη και μετα απο 2 μερες πηγε 0,8. ?

 

(Μια παρηγορια εχω οτι τουλαχιστον εμφυτευτηκε...δε θελω να τη χασω!)

 

Μην απογοητευεσαι....μια κοπελα απο το forum στη χοριακή εδειξε 1.50 και μετα μας είπε οτι ηταν εγκυος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Μην γινομαστε απόλυτοι στην κριση μας απο την στιγμη που δεν ειμαστε οι ιδιοι γιατροί.....Υπαρχουν και άλλοι  γιατροί (γυναικολόγοι και ανοσολογοι) οι οποίοι στηρ'ιζουν οτι ανω του 1 θεωρειται βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα. Δε γινεσαι απολυτος με το να λες οτι το 36,9 δεν ειναι πυρετος. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΟΣΟ Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΝΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ. Ας βρει καποιος εστω και μια πηγη απο αυτο που λες  γιατι ο γιατρος καπου πρεπει να στηριζεται για την θεωρια του. Σιγουρα υπαρχουν γιατροι που το λενε αυτο για να προσθεσουν στην λιστα τους αλλη μια επιτυχιμενη εξωσωματικη που δυστυχως απο ατυχια κατεξηξε. Ο ιδιος αυτος γιατρος θα σε χωσει αυριο για καισαρικη χωρις κανεναν λογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Μην απογοητευεσαι....μια κοπελα απο το forum στη χοριακή εδειξε 1.50 και μετα μας είπε οτι ηταν εγκυος!!

Οσο γι αυτο που λες ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει μεσα σε ενα φορουμ. Δε σημαινει οτι ισχυει κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @Lila..! σε όλα όσα είπε. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να απογοητευόμαστε και να μας παίρνει από κάτω που είχαμε μια αποτυχία. Θα ξαναπροσπαθήσουμε και την επόμενη φορά θα πετύχουμε. Ο ρεαλισμός είναι καλύτερος από τις αυταπάτες και ειδικά σε θέματα υγείας που στοιχίζουν ψυχολογικά και οικονομικά πρέπει να τον βάζουμε μπροστά. Δυστυχώς στα γυναικολογικά θέματα παίζει τεράστια εκμετάλλευση όχι μόνο σε δύσκολες περιπτώσεις αλλά και στις εύκολες, σου πετάει ένα μισόλογο ο γιατρός και σου κόβει τα πόδια και σε βάζει να κάνεις εξετάσεις που πολλές φορές δεν χρειάζονται για να βγάλει και την μίζα του φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη @Lila..! και την @KONSTANTIA... Εγώ θα είχα χάσει την εμπιστοσύνη μου σε εκείνον γιατί προφανώς θέλει να της πουλήσει την εξωσωματική ως πετυχημένη!! Εεεε όχι κ να μας κοροϊδεύουν... Τόσα τραβάμε! Όπως κ να έχει να μην χάσεις την αισιοδοξία σου γιατί αργά ή γρήγορα θα γίνει! Απλά να έχεις και πολύ καλό ιατρο δεν βλάπτει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή μου επειδη και γω είχα αυτήν την απορία με της μονάδες και πήγα σε εραγστηριο η φυσιολογική τιμή μια γυναίκας που δεν εγκυμονη είναι κάτω από ένα.... Αν είναι πάνω από ένα πχ 1.83 ειναι αυξημένη αλλά όχι αρκετή να δείξει εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι κάποια ορμονολοηικη διαταραχή... Εφόσον έπεσε όμως μετά που την ξανά έκανες πιθανόν να έχει δίκιο ο γιατρός σου ή να έχεις κάτι ορμονολοηικη.. Πάντως εκεί που είχα πάει και εγώ πάνω από το ένα θεωρουταν θετικό αλλά μετά που την ξανά έκανες θα έπρεπε να την ήταν κάπου στο πενήντα και παραπάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maria 59 είπε:

Αγαπητή μου επειδη και γω είχα αυτήν την απορία με της μονάδες και πήγα σε εραγστηριο η φυσιολογική τιμή μια γυναίκας που δεν εγκυμονη είναι κάτω από ένα.... Αν είναι πάνω από ένα πχ 1.83 ειναι αυξημένη αλλά όχι αρκετή να δείξει εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι κάποια ορμονολοηικη διαταραχή... Εφόσον έπεσε όμως μετά που την ξανά έκανες πιθανόν να έχει δίκιο ο γιατρός σου ή να έχεις κάτι ορμονολοηικη.. Πάντως εκεί που είχα πάει και εγώ πάνω από το ένα θεωρουταν θετικό αλλά μετά που την ξανά έκανες θα έπρεπε να την ήταν κάπου στο πενήντα και παραπάνω... 

Ευτυχως βρεθηκε και καποιος να εχει τυχει καπου να μετρανε με το 1! 

Δε ξερω αν παιζει εκμεταλλευση παιδια γιατι ο γιατρος ειναι συναδελφος του αντρα μου που επισης ειναι γυναικολογος αλλα δε ασχολειται με εξωσωματικη ο ανδρας μου.

Ο γιατρος μου εχει βαλει σκοπο να πετυχουμε δε νομιζω να με δουλευει γιατι ειναι και φιλος των γονιων μου!!!

Ισως ειναι αμφιλεγομενο ζητημα ολο αυτο δε ξερω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω και ενα ευχαριστο!ο ανδρας μου εκανε δωρο διακοπες να παμε σε νησι!

Εκλεισε ηδη εισιτηρια κ ξενοδοχειο!

Πιστευω το κανει για να ηρεμησω απο το ζητημα εξωσωματικη και πραγματι το χω πολυ αναγκη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maria 59 είπε:

Αγαπητή μου επειδη και γω είχα αυτήν την απορία με της μονάδες και πήγα σε εραγστηριο η φυσιολογική τιμή μια γυναίκας που δεν εγκυμονη είναι κάτω από ένα.... Αν είναι πάνω από ένα πχ 1.83 ειναι αυξημένη αλλά όχι αρκετή να δείξει εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι κάποια ορμονολοηικη διαταραχή... Εφόσον έπεσε όμως μετά που την ξανά έκανες πιθανόν να έχει δίκιο ο γιατρός σου ή να έχεις κάτι ορμονολοηικη.. Πάντως εκεί που είχα πάει και εγώ πάνω από το ένα θεωρουταν θετικό αλλά μετά που την ξανά έκανες θα έπρεπε να την ήταν κάπου στο πενήντα και παραπάνω... 

Ο ανδρας μου που ειναι γυναικολογος λεει πως ημουν και ηταν βιοχημικη καο ειναι βεβαιος. Και ειναι εξαιρετικος ιατρος αλλα με αλλη εξειδικευση οχι ivf.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την στιγμη που ο αντρας σου ειναι γυναικολογος μου κανει εντυπωση να εκθετεις στο φορουμ τετοιες αποριες κ να μην ρωτησες κατευθειαν τον αντρα σου.. Αλλωστε δεν ειναι κατι φοβερο η γνωση της λειτουργιας της χοριακης για εναν γυναικολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...