Μετάβαση σε περιεχόμενο

αγχος για το τοκετο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Αισίως έχω φτάσει 36+4..έπειτα από μια περιπέτεια που είχα στις 29 εβδομάδες που λίγο έλειψε να γεννήσω...Ευτυχώς ο γιατρός μου το πρόλαβε και με τη κατάλληλη θεραπεία έφτασα μέχρι εδώ και μπήκα στο μήνα μου..Το άγχος μου είναι το εξής τώρα..Λόγω ενός θέματος υγείας που έχω,θα πρέπει να πάω με καισαρική..φοβάμαι μήπως με πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά πριν κανονίσουμε τη προγραμματισμένη καισαρική...Ο γιατρός μου που εννοείται εμπιστεύομαι μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι έχω χρόνο μέχρι να γεννήσω από την ώρα που θα αρχίσουν οι πόνοι...από εσάς θα ήθελα τις εμπειρίες σας..από την ώρα που φτάσατε μαιευτήριο γεννήσατε αμέσως?? θα προλάβω λέτε??επίσης να αναφέρω ότι είναι το πρώτο μου παιδάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω έκανα 12 ώρες αλλα άσχετο αυτο νομίζω ειναι πολυ σπάνιο να γεννήσεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ!!! 1-1,5 ωρα την θελεις στάνταρ. Επίσης τα νερά πολυ σπάνια σπάνε και γίνεται σπλατς κανονικό, συνήθως σπάνε σιγά σιγά με υγρά που θα βλέπεις τις τελευταίες μερες, για αυτο δώσε έμφαση στο να παρακολουθείς το εσώρουχο σου και σε περίπτωση αυξημένων υγρών μιλάς με τον γιατρό.. γενικά οοοοοοτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ δεις, θα τον ενημερώσεις, είτε θα ειναι αυξημένα υγρα, είτε αιμορραγία, είτε πηχτή βλέννη, είτε τσιμπηματάκια στην κοιλιά, είτε οτιδήποτε που μπορεί να υπονοεί έναρξη τοκετού ώστε να εχεις και τον χρόνο να συνεννοηθείς μαζί του και να πας απο το σπίτι στο μαιευτήριο και να εχεις και εκείνη την μια μιάμιση ωρα να περιμένεις.. αλλα μην ανησυχείς δεν νομίζω να γεννήσεις κατευθείαν. Αν το κάνεις, δώσε και σε εμενα την συνταγή να μην πεδευομαι τωρα που κοντεύω να γεννήσω ξανά!!! Σου εύχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Συμφωνώ με το γιατρό σου να μην ανησυχείς! Γέννησα πριν 3 μήνες και είχα το ίδιο άγχος με σένα. Και μένα ο γιατρός μου με είχε καθησυχάσει! Εμένα τα πρώτα συμπτώματα άρχισαν 11 τοπρωί της μέρας που γέννησα, 6 το απόγευμα άρχισαν οι δυνατοί πόνοι και γέννησα 22:30. Καρδιοτοκογράφο έχεις κάνει? Σε εξετάζουν σε τράχηλο κτλ για να δουν σε τι φάση είσαι! Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις...να σας ρωτησω και κατι αλλο ιας και βλεπω οτι εχετε ξαναγεννησει..πως θα καταλαβω οτι γενναω?τελευταιες μερες καταλαβαινω να πετρωνει η κοιλια μου,να κανω συσπασεις δλδ αλλα δε μπορω να πω οτι με πονανε και πολυ..οσο για υγρα..εχω σε ολη την εγκυμοσυνη οποτε δε μπορω να καταλαβω διαφορα..μονο λιγες λευκες βλεννες εχω απ οταν σταματησα τη vasclor(κολπικη κρεμα προγεστερονης)τις οποιες ειχα και πριν ξεκινησω τη κρεμα..πονακια περιοδου εχω που και που ...ακανονιστα τελειως...θα το καταλαβω εγκαιρα???μη με περασετε για χαζη..αλλα πρωτη εγκυμοσυνη ..καταλαβαινετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου!!!γέννησα πριν 3 μήνες με προγραμματισμενη καισαρική στις 38 εβδομάδες γιατί είχα και εγώ ένα θεματακι. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις γρήγορα από την ώρα που θα σπάσουν τα νερα..έχεις πολύ χρόνο!Εφόσον όλα πάνε καλά συνήθως οι πρωτοτοκες τρώνε και τις 40 εβδομάδες..Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό..Το καλύτερο είναι να περιμενεις να σπάσουν τα νερά!Αν πάλι αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να περιμένεις,με το που μπεις στην 38η θεωρείται τελειομηνη η εγκυμοσύνη οπότε κοντευειιιιςςςς.....???

Η μαία μου είχε πει ότι οι πόνοι της γέννας ξεχωρίζουν από τις απλές συσπάσεις..Και σίγουρα το καταλαβαινεις!όλα θα πάνε καλααα..Μην αγχωνεσαι! Ετοιμάσου να ζήσεις μοναδικές στιγμές...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Φαιη90 είπε:

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις...να σας ρωτησω και κατι αλλο ιας και βλεπω οτι εχετε ξαναγεννησει..πως θα καταλαβω οτι γενναω?τελευταιες μερες καταλαβαινω να πετρωνει η κοιλια μου,να κανω συσπασεις δλδ αλλα δε μπορω να πω οτι με πονανε και πολυ..οσο για υγρα..εχω σε ολη την εγκυμοσυνη οποτε δε μπορω να καταλαβω διαφορα..μονο λιγες λευκες βλεννες εχω απ οταν σταματησα τη vasclor(κολπικη κρεμα προγεστερονης)τις οποιες ειχα και πριν ξεκινησω τη κρεμα..πονακια περιοδου εχω που και που ...ακανονιστα τελειως...θα το καταλαβω εγκαιρα???μη με περασετε για χαζη..αλλα πρωτη εγκυμοσυνη ..καταλαβαινετε..

δε σε περνάμε για χαζή καλέ!Και γω αυτές τις απορίες είχα! Πίστεψέ με θα τα καταλάβεις! Υγρά είχα και γω κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά τη μέρα που γέννησα ένιωσα ότι κατουρήθηκα κάποια στιγμή,νόμιζα ότι έσπασαν τα νερά αλλά δεν είχαν σπάσει εντελώς(μου τα έσπασαν στο μαιευτήριο αργότερα)Απλά είχε ραγίσει ο σάκος αν το λέω καλά. Επίσης είχα αίμα. Πετρώματα είχα και γω και πονάκια χαμηλά από κάποια εβδομάδα και μετά.Οι πόνοι την ημέρα που γέννησα ήταν πιο έντονοι και πιο συχνοί και πιο μεγάλοι σε διάρκεια. Γενικά για να σου φύγει το άγχος αν αισθανθείς κάτι περίεργο καλύτερα να πάρεις τον γιατρό σου για να είσαι και συ ήσυχη. Θα το καταλάβεις έγκαιρα! Εγώ γέννησα μόλις είχα μπει στη 40η εβδομάδα και τη προηγούμενη μέρα είχα παέι για καρδιοτοκογράφο και μου πε ο γιατρός μου ότι θα τα πούμε πιο σύντομα απότι πίστευε οπότε ήμουν σε επιφυλακή χαχα. Με εξέτασε δηλαδή και είχα καλή διαστολή ήδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Φαιη90 είπε:

Αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις...να σας ρωτησω και κατι αλλο ιας και βλεπω οτι εχετε ξαναγεννησει..πως θα καταλαβω οτι γενναω?τελευταιες μερες καταλαβαινω να πετρωνει η κοιλια μου,να κανω συσπασεις δλδ αλλα δε μπορω να πω οτι με πονανε και πολυ..οσο για υγρα..εχω σε ολη την εγκυμοσυνη οποτε δε μπορω να καταλαβω διαφορα..μονο λιγες λευκες βλεννες εχω απ οταν σταματησα τη vasclor(κολπικη κρεμα προγεστερονης)τις οποιες ειχα και πριν ξεκινησω τη κρεμα..πονακια περιοδου εχω που και που ...ακανονιστα τελειως...θα το καταλαβω εγκαιρα???μη με περασετε για χαζη..αλλα πρωτη εγκυμοσυνη ..καταλαβαινετε..

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις.. εγω δυστυχώς στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ενοιωσα αυτο το απρόσμενο του Αμαν γεννάω γιατι λόγω προβλήματος μπήκα με πρόκληση στην 36η εβδομάδα αλλα ειδα και τα νερά πως ειναι οταν σπάνε και τους αρχικούς πόνους και ολα και πιστε’ε με δεν γίνεται να μην το καταλάβεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου είπαν κ παρά πάνω οι πρωτοτοκες αργούν παααρα πολύ! Εμένα από τη στιγμή που μου σπασαν τα νερά έκανα 13 ώρες να γεννήσω! Και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το καταλάβεις αν θα είναι η ώρα να γεννήσεις! Κ γω είχα κάτι πετρώματα στην κοιλιά αλλά ,όταν ξαπλωνα μου περνούσαν, στη γέννα Όμως όταν ξαπλωνα πονούσα πιο πολύ! Με το καλό το μωράκι σου , εύχομαι ότι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!τελικα γεννησαμε χτες βραδυ 23:40..αυτα τα υγρα τελικα ηταν αμνιακο υγρο..ειχε τρυπησει ο σακος..δεν ειχε κατεβει ομως το μωρο..ουτε ειχα διαστολη..ανεβασε και παλμους η μικρη οποτε πηγαμε με καισααρικη!!!ολα καλα πηγαν ευτυχως!!!δεν εχω κοιμηθει ολο το βραδυ..μου τη φεραν και μεσαα στη νυχτα και δεν βθελα να την αφησω!!!σας ευχομαι απο καρδιας πτι καλυτερο για καθε μια απο σας ξεχωριστα!!καθε ευτυχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οοοο ορίστε δε λέγαμε τίποτα άλλο!!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου να είναι γερό και δυνατό και σεις να το καμαρώνετε! Να χαρείς τις μέρες στο μαιευτήριο,εγώ τις σκέφτομαι και νοσταλγώ! Ότι άλλο χρειαστείς τώρα με το μωρό να μας πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...