Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θεραπεία PRP


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 

Είμαι καινούργια εδώ οπότε δικαιολογήστε το τρακ:)

Μένω στο εξωτερικό και με τον σύζυγό μου μπήκαμε στον κόσμο της εξωσωματικής στα μέσα του 2017 μετά από μια σειρά εξετάσεων που κάναμε στο εξωτερικό και έδειξαν πρόβλημα στο σπέρμα. Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο λίγο πριν τα χριστούγεννα. Το αποτέλσμα ήταν 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα όπως μας είπαν. Ηρθαμε ελλάδα για μια δευτερη γνώμη και επισκεφτήκαμε έναν γιατρό σε κάποιο από τα μεγάλα κέντρα ο οποίος μου έκανε πολύ θετική εντυπωση. Μας είπε οτι έχει υποψία για ενδομητριωση και έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (μου είχαν βρει πολύποδα από το εξωτερικό). όντως είχα ενδομητρίωση και μετά από την λαπαροσκόπηση έκανα μια δευτερη προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολο στα καπάκια. Το απότελεσμα ακριβώς το ίδίο. 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα. Η συμβουλή του γιατρού ήταν είτε δανεικά είτε θεραπεία prp. Μας ήρθε λίγο βαρύ και έτσι είπαμε να πάρουμε την γνώμη και ενός άλλου γιατρού. Ο δέυτερος γιατρός που είπε να κάνω προσπάθεια φυσικού κύκλου αλλά πριν να πάρω αντισυλιπτικά για εναν μήνα και να ξεκινήσω glucophage (1,5 χάπι) και T4 0.5 παρόλο που οι τιμές σαγχάρου ινσουλίνης και θυροειδή ήταν όλες φυσιολογικες και ενδοκρινολογος που τις είδε με συμβουλεψε να μην τα πάρω γιατι δεν είχα κανένα θέμα. Αποφάσισα να ακολουθήσω τιςοδηγίες του γυναικολόγου, πήρα όλα τα χάπια και έκανα την προσπάθεια με φυσικό πριν λίγες μέρες όπου το αποτέλεσμα ήταν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ένα ωάριο αλλά εκφυλισμένο και η συμβουλή του ήταν να πάω σε δανεικά. Απο ψυχολογικής απόψεως δεν είμαι έτοιμη για δανεικά και σκέφτομαι να κάνω την θεραπεία με prp. ηθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσας έχει εμπειρία με αυτή την θεραπεία ή αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με συμβουλέψει. Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή καλοδεχούμενη 

Σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/6/2018 at 1:56 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 

Είμαι καινούργια εδώ οπότε δικαιολογήστε το τρακ:)

Μένω στο εξωτερικό και με τον σύζυγό μου μπήκαμε στον κόσμο της εξωσωματικής στα μέσα του 2017 μετά από μια σειρά εξετάσεων που κάναμε στο εξωτερικό και έδειξαν πρόβλημα στο σπέρμα. Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο λίγο πριν τα χριστούγεννα. Το αποτέλσμα ήταν 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα όπως μας είπαν. Ηρθαμε ελλάδα για μια δευτερη γνώμη και επισκεφτήκαμε έναν γιατρό σε κάποιο από τα μεγάλα κέντρα ο οποίος μου έκανε πολύ θετική εντυπωση. Μας είπε οτι έχει υποψία για ενδομητριωση και έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (μου είχαν βρει πολύποδα από το εξωτερικό). όντως είχα ενδομητρίωση και μετά από την λαπαροσκόπηση έκανα μια δευτερη προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολο στα καπάκια. Το απότελεσμα ακριβώς το ίδίο. 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα. Η συμβουλή του γιατρού ήταν είτε δανεικά είτε θεραπεία prp. Μας ήρθε λίγο βαρύ και έτσι είπαμε να πάρουμε την γνώμη και ενός άλλου γιατρού. Ο δέυτερος γιατρός που είπε να κάνω προσπάθεια φυσικού κύκλου αλλά πριν να πάρω αντισυλιπτικά για εναν μήνα και να ξεκινήσω glucophage (1,5 χάπι) και T4 0.5 παρόλο που οι τιμές σαγχάρου ινσουλίνης και θυροειδή ήταν όλες φυσιολογικες και ενδοκρινολογος που τις είδε με συμβουλεψε να μην τα πάρω γιατι δεν είχα κανένα θέμα. Αποφάσισα να ακολουθήσω τιςοδηγίες του γυναικολόγου, πήρα όλα τα χάπια και έκανα την προσπάθεια με φυσικό πριν λίγες μέρες όπου το αποτέλεσμα ήταν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ένα ωάριο αλλά εκφυλισμένο και η συμβουλή του ήταν να πάω σε δανεικά. Απο ψυχολογικής απόψεως δεν είμαι έτοιμη για δανεικά και σκέφτομαι να κάνω την θεραπεία με prp. ηθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσας έχει εμπειρία με αυτή την θεραπεία ή αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με συμβουλέψει. Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή καλοδεχούμενη 

Σας ευχαριστώ 

Καλησπερα γλυκιά μου λυπάμαι για τις αποτυχημένες προσπάθειες σας μη στεναχωριεσαι συντομα θα σας αναταμειψει. Prp; Τι σημαίνει πως γινεται;Οσα για τα δανεικά ειχα και εγω μια προσπάθεια και δίχως σκέψεις σας εύχομαι ίτι καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ Karen επίσης!, 

 

PRP (Platelet-Rich Plasma) είναι μια θεραπεία αναζωογόνησης των ωοθηκών με πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια. Σου παίρνουν το αίμα το «επεξεργάζονται» κ στο κάνουν μεταγγιση στις ωοθήκες. Όπως μου εξήγησαν σαν τεχνική εφαρμόζεται εδώ κ πολλά χρόνια σε άλλες ειδικότητες, όπως για παράδειγμα στην πλαστική χειρουργική, κ τα τελευταία 2 χρόνια περίπου κ στην γυναικολογία (στην Ελλάδα κυριως) περισσότερο για να αντιμετωπιστούν περιπτώσεις πρόωρης εμμηνόπαυσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/6/2018 at 10:12 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

Σε ευχαριστώ Karen επίσης!, 

 

PRP (Platelet-Rich Plasma) είναι μια θεραπεία αναζωογόνησης των ωοθηκών με πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια. Σου παίρνουν το αίμα το «επεξεργάζονται» κ στο κάνουν μεταγγιση στις ωοθήκες. Όπως μου εξήγησαν σαν τεχνική εφαρμόζεται εδώ κ πολλά χρόνια σε άλλες ειδικότητες, όπως για παράδειγμα στην πλαστική χειρουργική, κ τα τελευταία 2 χρόνια περίπου κ στην γυναικολογία (στην Ελλάδα κυριως) περισσότερο για να αντιμετωπιστούν περιπτώσεις πρόωρης εμμηνόπαυσης.

Εμένα γιατί δεν γιατί δεν μου  ανέφεραν εχω και εγω πρόωρη γήρανση ωοθηκων?εχει αποτελέσματα κόστος ;πως γινεται λαμπαροσκοπικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα karen

Από τι μου εξήγησε ο γιατρός μου η μέθοδος αν και χρησιμοποιειται χρόνια σε άλλες ειδικότητες στην γυναικολογία χρησιμοποιειται τα τελευταια 2 χρόνια και αρκετοί γιατροί την θεωρούν πειραματική επειδή δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα ακόμα. Γιαυτο πολλοι δεν την συζητουν ή συνιστουν, ισως γιαυτο δεν στο προτεινε ο γυναικολογος σου. Από ψάξιμο στο inernet είδα ότι υπάρχουν 2 κέντρα που την "αναφέρουν" σαν καινούργια θεραπεία. Οι άλλοι γιατροί είναι διστακτικοί/ επιφυλακτικοί. Για κόστος δεν ξέρω ακόμα. Σαν διαδικασία μου είπαν ότι είναι αντίστοιχη της ωοληψιας. 

Ακριβώς επειδή είναι "πειραματική" έχω κάποιους ενδιασμούς και ήθελα να γνωρίζω αν κάποια κοπέλα το έχει δοκιμάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω Lisaki, οντως ακουγεται ενδιαφερον. 

Ρώτησα για το κόστος και στο κέντρο στο οποίο μου το πρότειναν μου είπαν 1800. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γνωρίζω μονο τι ειναι το prp γιατι ειναι εν μέρη η δουλεια μου.. ειμαι επαγγελματίας υγείας. 

Ειναι όντως μια θεραπεία ακομα κ στη δερματολογια που εχει υποστηρικτές αλλα κ πολέμιους. Οι πρώτοι λένε οτι το πλάσμα που ειναι πλούσιο σε αιμοπετάλια μέσω μιας ειδικης διεργασιας του οργανισμού μπορει κ αναζωογονεί οπουδήποτε γίνει η έκχυση κ οι δεύτεροι λένε οτι το πλάσμα πρέπει να υπάρχει εκει που το εχει ανάγκη ο οργανισμός αλλιώς μπορει να δημιουργήσει αλλοιώσεις στα κύτταρα. 

Παρεθεσα κ τις δυο απόψεις κ οι αποφάσεις δικές σας. 

Καλη επιτυχία κ σύντομα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 10/6/2018 at 11:56 ΠΜ, ο/η zefpik είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 

Είμαι καινούργια εδώ οπότε δικαιολογήστε το τρακ:)

Μένω στο εξωτερικό και με τον σύζυγό μου μπήκαμε στον κόσμο της εξωσωματικής στα μέσα του 2017 μετά από μια σειρά εξετάσεων που κάναμε στο εξωτερικό και έδειξαν πρόβλημα στο σπέρμα. Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο λίγο πριν τα χριστούγεννα. Το αποτέλσμα ήταν 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα όπως μας είπαν. Ηρθαμε ελλάδα για μια δευτερη γνώμη και επισκεφτήκαμε έναν γιατρό σε κάποιο από τα μεγάλα κέντρα ο οποίος μου έκανε πολύ θετική εντυπωση. Μας είπε οτι έχει υποψία για ενδομητριωση και έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (μου είχαν βρει πολύποδα από το εξωτερικό). όντως είχα ενδομητρίωση και μετά από την λαπαροσκόπηση έκανα μια δευτερη προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολο στα καπάκια. Το απότελεσμα ακριβώς το ίδίο. 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα. Η συμβουλή του γιατρού ήταν είτε δανεικά είτε θεραπεία prp. Μας ήρθε λίγο βαρύ και έτσι είπαμε να πάρουμε την γνώμη και ενός άλλου γιατρού. Ο δέυτερος γιατρός που είπε να κάνω προσπάθεια φυσικού κύκλου αλλά πριν να πάρω αντισυλιπτικά για εναν μήνα και να ξεκινήσω glucophage (1,5 χάπι) και T4 0.5 παρόλο που οι τιμές σαγχάρου ινσουλίνης και θυροειδή ήταν όλες φυσιολογικες και ενδοκρινολογος που τις είδε με συμβουλεψε να μην τα πάρω γιατι δεν είχα κανένα θέμα. Αποφάσισα να ακολουθήσω τιςοδηγίες του γυναικολόγου, πήρα όλα τα χάπια και έκανα την προσπάθεια με φυσικό πριν λίγες μέρες όπου το αποτέλεσμα ήταν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ένα ωάριο αλλά εκφυλισμένο και η συμβουλή του ήταν να πάω σε δανεικά. Απο ψυχολογικής απόψεως δεν είμαι έτοιμη για δανεικά και σκέφτομαι να κάνω την θεραπεία με prp. ηθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσας έχει εμπειρία με αυτή την θεραπεία ή αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με συμβουλέψει. Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή καλοδεχούμενη 

Σας ευχαριστώ 

Ζερφικ  καλησπερα

εγω έχω κάνει αυτή την μέθοδο 

εκανα 10 ωοθηλακια και περιμενω να αδιάθετο σε λίγες ημερες 

ο γιατρός μου έδωσε μενοπουρ για την δεύτερη ημέρα του κύκλου να ξεκινήσω 

απο σήμερα μέχρι 3 του μηνα θα ξερω το αποτέλεσμα του πρπ  ,που πιστευω πως μέχρι στιγμής έχει κάνει τη δουλεια του 

οτι δες μπορεις να με ρωτήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Romina είπε:

Ζερφικ  καλησπερα

εγω έχω κάνει αυτή την μέθοδο 

εκανα 10 ωοθηλακια και περιμενω να αδιάθετο σε λίγες ημερες 

ο γιατρός μου έδωσε μενοπουρ για την δεύτερη ημέρα του κύκλου να ξεκινήσω 

απο σήμερα μέχρι 3 του μηνα θα ξερω το αποτέλεσμα του πρπ  ,που πιστευω πως μέχρι στιγμής έχει κάνει τη δουλεια του 

οτι δες μπορεις να με ρωτήσεις 

@Romina καλημέρα.

Μπορείς να μας περιγράψεις την διαδικασία ? Πόσο κόστισε ? Και σε ποιο κέντρο την έκανες ? Έχω διαβάσει και γω σχετικά αλλά είμαι λίγο διστακτική μιας και είναι κάτι πολύ καινούριο. Έγω αντιμετωπίζω θέμα με λεπτό ενδομήτριο, το οποίο δεν βοηθάει στην εμφύτευση του εμβρύου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Romina Σε ευχαριστω για το μήνυμα σου, σου ευχομαι ο,τι καλυτερο. 

Την εκανα και εγω την θεραπεια τελικα τον Ιουλιο και σε λίγο καιρό θα επικοινωνήσω με τον γιατρο για να κάνω ακόμα μια προσπάθεια. 

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, σαν διαδικασία είναι σχετικά απλή, πας σου παίρνουν αίμα και μετά στο κάνουν μετάγγιση στις ωοθήκες. Σαν διαδικασία μοιάζει λίγο με την ωοληψια - χρειάζεται να κάνεις μέθη. Εμένα μου κόστισε 1800 ευρω με απόδειξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2018 at 9:03 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

@Romina Σε ευχαριστω για το μήνυμα σου, σου ευχομαι ο,τι καλυτερο. 

Την εκανα και εγω την θεραπεια τελικα τον Ιουλιο και σε λίγο καιρό θα επικοινωνήσω με τον γιατρο για να κάνω ακόμα μια προσπάθεια. 

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, σαν διαδικασία είναι σχετικά απλή, πας σου παίρνουν αίμα και μετά στο κάνουν μετάγγιση στις ωοθήκες. Σαν διαδικασία μοιάζει λίγο με την ωοληψια - χρειάζεται να κάνεις μέθη. Εμένα μου κόστισε 1800 ευρω με απόδειξη. 

Καλημέρα κορίτσια! Με το καλό όλες! Που την έκανες την θεραπεία? Αθήνα? Θεσσαλονίκη? Υπάρχει κάποιο κέντρο στην Θεσσαλονίκη που να κάνει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2018 at 9:03 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

@Romina Σε ευχαριστω για το μήνυμα σου, σου ευχομαι ο,τι καλυτερο. 

Την εκανα και εγω την θεραπεια τελικα τον Ιουλιο και σε λίγο καιρό θα επικοινωνήσω με τον γιατρο για να κάνω ακόμα μια προσπάθεια. 

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, σαν διαδικασία είναι σχετικά απλή, πας σου παίρνουν αίμα και μετά στο κάνουν μετάγγιση στις ωοθήκες. Σαν διαδικασία μοιάζει λίγο με την ωοληψια - χρειάζεται να κάνεις μέθη. Εμένα μου κόστισε 1800 ευρω με απόδειξη. 

1800 ευρώ ???? Τόσα πολλά ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
στις On 23/8/2018 at 8:12 ΠΜ, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@Romina καλημέρα.

Μπορείς να μας περιγράψεις την διαδικασία ? Πόσο κόστισε ? Και σε ποιο κέντρο την έκανες ? Έχω διαβάσει και γω σχετικά αλλά είμαι λίγο διστακτική μιας και είναι κάτι πολύ καινούριο. Έγω αντιμετωπίζω θέμα με λεπτό ενδομήτριο, το οποίο δεν βοηθάει στην εμφύτευση του εμβρύου.

Λοιπός κορίτσια καλησπερα 

Πολυ αργά σου απαντάω όμως μόλις σήμερα σας διαβασα 

Το εκανα Αθηνα στον Ππαντο Εγώ έφτιαξα ενδρομιτριο 14.8 που και ο γιατρός μου είπε υυαααααα.2 του μηνα θα με ξανά  δει ο γιατρός για να μπω στην διαδικασία τς εξωσωματικής .μόλις έχω τις εξέτασης μου  θα σας πω που ακριβος με έχει βοηθήσει η πρπ 

εχω πρόβλημα με υψηλh  fsh Kai LH 

καλη επιτυχία σας εύχομαι 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Romina !

Wowwww ! Μεγάλωσε τόσο πολύ το ενδομήτριο σου ? Πριν μέχρι πόσο πήγαινε ? Είχες θέμα με το πάχος του ή αναπτυσσόταν κανονικά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

πρόσφατα που το ειχα τσεκάρει κάθε δεύτερη μέρα τον προηγούμενο μηνα είχε φτάσει έως 9μμ και πριν 11 ημερες δλδ στ 12η μέρα του κύκλου έφτασε 14 με . Σήμερα μου ειρθε περίοδο μεθαύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου 

Θα κάνω τις ορμονηκες εξετασεις και θα σου πω τη εξέλιξη θα έχω 

Δεν ξερω εάν επιτρέπεται να ααα δώσω το εμαιλ μου εδώ για  και να σας σώσω το τηλ  μου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...
στις On 10/6/2018 at 1:56 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 

Είμαι καινούργια εδώ οπότε δικαιολογήστε το τρακ:)

Μένω στο εξωτερικό και με τον σύζυγό μου μπήκαμε στον κόσμο της εξωσωματικής στα μέσα του 2017 μετά από μια σειρά εξετάσεων που κάναμε στο εξωτερικό και έδειξαν πρόβλημα στο σπέρμα. Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο λίγο πριν τα χριστούγεννα. Το αποτέλσμα ήταν 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα όπως μας είπαν. Ηρθαμε ελλάδα για μια δευτερη γνώμη και επισκεφτήκαμε έναν γιατρό σε κάποιο από τα μεγάλα κέντρα ο οποίος μου έκανε πολύ θετική εντυπωση. Μας είπε οτι έχει υποψία για ενδομητριωση και έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (μου είχαν βρει πολύποδα από το εξωτερικό). όντως είχα ενδομητρίωση και μετά από την λαπαροσκόπηση έκανα μια δευτερη προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολο στα καπάκια. Το απότελεσμα ακριβώς το ίδίο. 6 ωάρια όλα εκφυλισμένα. Η συμβουλή του γιατρού ήταν είτε δανεικά είτε θεραπεία prp. Μας ήρθε λίγο βαρύ και έτσι είπαμε να πάρουμε την γνώμη και ενός άλλου γιατρού. Ο δέυτερος γιατρός που είπε να κάνω προσπάθεια φυσικού κύκλου αλλά πριν να πάρω αντισυλιπτικά για εναν μήνα και να ξεκινήσω glucophage (1,5 χάπι) και T4 0.5 παρόλο που οι τιμές σαγχάρου ινσουλίνης και θυροειδή ήταν όλες φυσιολογικες και ενδοκρινολογος που τις είδε με συμβουλεψε να μην τα πάρω γιατι δεν είχα κανένα θέμα. Αποφάσισα να ακολουθήσω τιςοδηγίες του γυναικολόγου, πήρα όλα τα χάπια και έκανα την προσπάθεια με φυσικό πριν λίγες μέρες όπου το αποτέλεσμα ήταν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ένα ωάριο αλλά εκφυλισμένο και η συμβουλή του ήταν να πάω σε δανεικά. Απο ψυχολογικής απόψεως δεν είμαι έτοιμη για δανεικά και σκέφτομαι να κάνω την θεραπεία με prp. ηθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσας έχει εμπειρία με αυτή την θεραπεία ή αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με συμβουλέψει. Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή καλοδεχούμενη 

Σας ευχαριστώ 

Καλημέρα κοπέλα μου! Έχουν περάσει χρόνια από τότε που έγραψες αυτό εδώ το μήνυμα...βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με πρόβλημα ενδομητρίωσης και χαμηλή ανταπόκριση σε φάρμακα διέγερσης...τα ωάρια που παίρνουμε δεν είναι καλής ποιότητας και έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ...σκέφτομαι λοιπόν και εγώ το prp ωοθηκών! Ήθελα τη γνώμη σου αν το έχεις τελικά κάνει...σε βοήθησε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου! Έχουν περάσει χρόνια από τότε που έγραψες αυτό εδώ το μήνυμα...βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με πρόβλημα ενδομητρίωσης και χαμηλή ανταπόκριση σε φάρμακα διέγερσης...τα ωάρια που παίρνουμε δεν είναι καλής ποιότητας και έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ...σκέφτομαι λοιπόν και εγώ το prp ωοθηκών! Ήθελα τη γνώμη σου αν το έχεις τελικά κάνει...σε βοήθησε; 

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Εγώ τελικά έκανα μια προσπάθεια PRP αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά στα ωάρια και ο γυναικολογος μου είπε οτι δεν πιστεύει οτι αν κανει και άλλες προσπάθειες θα δούμε διαφορά. Ετσι οδηγήθηκα στη λύση των δανεικών και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνων. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η zefpik είπε:

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Εγώ τελικά έκανα μια προσπάθεια PRP αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά στα ωάρια και ο γυναικολογος μου είπε οτι δεν πιστεύει οτι αν κανει και άλλες προσπάθειες θα δούμε διαφορά. Ετσι οδηγήθηκα στη λύση των δανεικών και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνων. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου για την απάντηση! Λυπάμαι πολύ που δεν είδες διαφορά...ήλπιζα σε αυτό και τώρα νιώθω ακόμη μεγαλύτερη απογοήτευση...!! Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας και να είστε πάντα γεροί να το καμαρώνετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 12/12/2020 at 12:53 ΜΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου για την απάντηση! Λυπάμαι πολύ που δεν είδες διαφορά...ήλπιζα σε αυτό και τώρα νιώθω ακόμη μεγαλύτερη απογοήτευση...!! Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας και να είστε πάντα γεροί να το καμαρώνετε!!

Καλησπέρα,

 

Αν και αρκετό καιρό μετά, θα ήθελα να ρωτήσω και εγω!

Ριρικα έκανε Prp τελικά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Καλησπέρα,

 

Αν και αρκετό καιρό μετά, θα ήθελα να ρωτήσω και εγω!

Ριρικα έκανε Prp τελικά??

Καλησπέρα! Όχι δεν το έχω κάνει ακόμη, ίσως το κάνω σε αυτόν τον κύκλο...με χαρά να σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλησπέρα! Όχι δεν το έχω κάνει ακόμη, ίσως το κάνω σε αυτόν τον κύκλο...με χαρά να σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

Και εγώ  σκέφτομαι να το κάνω άμεσα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2020 at 12:37 ΜΜ, ο/η zefpik είπε:

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Εγώ τελικά έκανα μια προσπάθεια PRP αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά στα ωάρια και ο γυναικολογος μου είπε οτι δεν πιστεύει οτι αν κανει και άλλες προσπάθειες θα δούμε διαφορά. Ετσι οδηγήθηκα στη λύση των δανεικών και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 8 μηνων. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Καλησπέρα zefpik καταρχην να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!να είναι γερή ,δυνατή και να τη χαίρεστε. 

Επειδή εχώ και εγώ πρόβλημα με τα ωαρια μου ήθελα να σε ρωτήσω αν ήσουν και εσύ σε δίλημμα για τη δωρεά ωαρίων. Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδακι αλλά με φοβίζει το γεγονός να πάρω γενετικό υλικό διότι δε ξέρω αν θα αγαπήσω το παιδακι σαν δικό μου.....θα μου πεις εγώ θα το κυοφορησω και θα το μεγαλώσω τι πειράζει αν το αρχικό κυτταρακι δεν είναι δικό μου???? Ήσουν και εσύ στην ίδια θέση με εμένα? Από την άλλη ξέρω ότι η πιθανότητα να κάνω δικό μου μωρό με δικά μου ωάρια είναι 20%μόνο!

Θα περιμένω κάποια απάντηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

Καλησπέρα zefpik καταρχην να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!να είναι γερή ,δυνατή και να τη χαίρεστε. 

Επειδή εχώ και εγώ πρόβλημα με τα ωαρια μου ήθελα να σε ρωτήσω αν ήσουν και εσύ σε δίλημμα για τη δωρεά ωαρίων. Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδακι αλλά με φοβίζει το γεγονός να πάρω γενετικό υλικό διότι δε ξέρω αν θα αγαπήσω το παιδακι σαν δικό μου.....θα μου πεις εγώ θα το κυοφορησω και θα το μεγαλώσω τι πειράζει αν το αρχικό κυτταρακι δεν είναι δικό μου???? Ήσουν και εσύ στην ίδια θέση με εμένα? Από την άλλη ξέρω ότι η πιθανότητα να κάνω δικό μου μωρό με δικά μου ωάρια είναι 20%μόνο!

Θα περιμένω κάποια απάντηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα!! @Endomitriosi τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι και εγω!!

εσυ τι πρόβλημα έχεις? τι έχεις κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...