Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεστερονη..


Recommended Posts

Κορίτσια δεν είμαι καθόλου καλά...

Ενώ η χοριακή μου σε 72 ώρες πήγε από 378,83 σε 1419 η προγεστερόνη μου είναι μόνο 13,90. Πήρα τη γιατρό μου λέει είναι χαμηλή αλλά η χοριακή σου είναι καλή.... θα πάω τη Δευτέρα να με δει και τότε θα μου πει πιο καλά για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μου είπε οτι είναι νωρίς ακόμα για να ανέβει παραπάνω. Ισχύει αυτό βρε κορίτσια???? Πουθενά δεν το διάβασα αυτο. Μου λεει θα πάρω extra προγεστερόνη φαντάζομαι utrogestan αλλά της λέω οτι διαβάζω στο internet οτι δεν είναι και οτι καλύτερο και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.. μου λεει οτι υπάρχουν κοπέλες που πήραν σε τέτοια περίπτωση και εξελίχθηκε καλά η εγκυμοσύνη. Πως θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα εγώ είμαι ήδη πολύ χαλια... Επίσης διάβασα στο internet οτι η προγεστερονη οφείλεται για τα κλασικα συμπτώματα εγκυμοσύνης αναγούλες κτλπ, να γιατί εγώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα....

Υπάρχει καμία που να ξεκίνησε έτσι και να πήγαν καλά τα πράγματα??? Πείτε μου σας παρακαλώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχεδον ολες πηραμε καποια στιγμη προγεστερονη στην κυηση κ πολλες την περναμε σε ολη σχεδον την εγκυμοσυνη. Θα παρεις οπωσδηποτε κ κατα την γνωμη μου θα επρεπε ηδη να την εχεις ξεκινησει. Θα σ'το πει κ ο γιατρος σου φανταζομαι..

Γιατι αγχωθηκες τοσο πολυ?? Ουτε εγω ειχα συμπτωματα στην αρχη.. Προς το παρον, να σκεφτεσαι θετικα!

Καλη συνεχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Σχεδον ολες πηραμε καποια στιγμη προγεστερονη στην κυηση κ πολλες την περναμε σε ολη σχεδον την εγκυμοσυνη. Θα παρεις οπωσδηποτε κ κατα την γνωμη μου θα επρεπε ηδη να την εχεις ξεκινησει. Θα σ'το πει κ ο γιατρος σου φανταζομαι..

Γιατι αγχωθηκες τοσο πολυ?? Ουτε εγω ειχα συμπτωματα στην αρχη.. Προς το παρον, να σκεφτεσαι θετικα!

Καλη συνεχεια!!

@Rosemary Πότε άρχισες προγεστερόνη και με τιμή ξεκίνησες?? Εγώ πληροφοριακα είμαι στην 5 εβδομάδα τωρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απορία γιατί ελέγχεις προγεστερόνη κ αγχώνεσαι; Κορίτσι μου εγώ δουλεύω σε εργαστήριο είμαι μέρος δηλαδή της δουλειάς μου αυτά ωστόσο παρά το γεγονός ότι είμαι με 2 παιδιά από εξωσωματική ουδέποτε την έλεγξα εφ όσων πήγαινε καλά η χοριακη..ουτροτζεσταν έπαιρνα έτσι κι αλλιώς..εμείς στις εξωσωματικές παίρνουμε χούφτες οπότε κακώς σε αγχωμενος αυτό ως γεγονός αγωγής..μια χαρά η χοριακη κ μια χαρά η εγκυμοσύνη.Ολα κατά ευχην ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Σχεδον ολες πηραμε καποια στιγμη προγεστερονη στην κυηση κ πολλες την περναμε σε ολη σχεδον την εγκυμοσυνη. Θα παρεις οπωσδηποτε κ κατα την γνωμη μου θα επρεπε ηδη να την εχεις ξεκινησει. Θα σ'το πει κ ο γιατρος σου φανταζομαι..

Γιατι αγχωθηκες τοσο πολυ?? Ουτε εγω ειχα συμπτωματα στην αρχη.. Προς το παρον, να σκεφτεσαι θετικα!

Καλη συνεχεια!!

Εμείς τελικά ταιριάζουμε σε όλα τα ποστ ως τρόπος σκέψης..ακριβώς το ίδιο σκεφτηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ Εγώ δ έκανα έλεγχο προγεστερόνης στην εγκυμοσύνη. Επαιρνα ουτροτζεσταν γτ είχα καφέ κ λίγο αίμα. Μη σε αγχώνει αυτό. Η χοριακη σ είναι σούπερ! Επίσης από συμπτώματα είχα μηδέν. Αλλά μηδέν. Ούτε καν τ στήθος μ δ είχε πρηστεί.  Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η @eirini@ είπε:

@Rosemary Πότε άρχισες προγεστερόνη και με τιμή ξεκίνησες?? Εγώ πληροφοριακα είμαι στην 5 εβδομάδα τωρα 

Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι ειχα αρκετα υψηλη κ παλι φαντασου πηρα προληπτικα λογω ιστορικου αποβολων. Απο την αρχη ξεκινησα να παιρνω.

Θα παρεις τα χαπακια κ θα ανεβει- δε χρειαζεται να αγχωνεσαι γι αυτο εφ'οσων η χοριακη σου ανεβαινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ είχα χαμηλή προγεστερόνη. ..Δεν είναι τπτ μην αγχώνεσαι...απλά το πιο πιθανό να σου αυξήσει τη δόση...Εγώ είχα φτάσει να παίρνω 6χάπια τη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ψαχνεις στο ιντερνετ για φαρμακα..και το φυλλαδιο των depon να διαβασεις θα αγχωθεις..μην το κανεις αυτο στην κατασταση σου..τα utrogestan μονο θα βοηθησουν την κυηση, μην αγχωνεσαι με αυτα..εγω θα τα παιρνω για αλλο εναν μηνα ,μεχρι τον 3ο δηλαδη και η κουνιαδα μου τα επαιρνε απο την αρχη μεχρι τον 7ο, λογω αποκολλησης..και ολα πηγαν μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λιτσούλι πόσο χαμηλή είχες??

@Μελούλα δεν φοβάμαι τοσο τα ιδια τα χάπια, φοβάμαι οτι δεν θα κάνουν και τίποτα και οτι απλά θα παρατείνουν το αναπόφευκτο.. στο internet λει οτι δεν είναι αποδεδειγμένο οτι βοηθούν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@@eirini@ ναι, σε περιπτώσεις αποκολλησης βοηθα πιο πολύ η ξεκούραση και συμπληρωματικά τα χάπια.. Εσυ ομως δεν εισαι σε αυτή την κατηγορία.. Έχεις χαμηλή προγεστερόνη και καθε χαπάκι που θα παίρνεις θα την ανεβάζει.. Αυτο είναι ολο.. Να λες πάλι καλα που ειναι κατι τόσο απλο που λύνεται με χάπια.. Μην αγχώνεσαι αλλο, δεν υπάρχει λόγος, αλήθεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Τι να πω βρε κορίτσια!! Ο θεος βοηθός! Σας ευχαριστώ πολύ όλες για το ενδιαφέρον!?

Δεν θέλουμε αγχος.Να σαι ήρεμη χαλαρή και ξεκούραση φουλ προγεστερόνη ολα καλά θα πανε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2018 at 11:59 ΠΜ, ο/η @eirini@ είπε:

Κορίτσια δεν είμαι καθόλου καλά...

Ενώ η χοριακή μου σε 72 ώρες πήγε από 378,83 σε 1419 η προγεστερόνη μου είναι μόνο 13,90. Πήρα τη γιατρό μου λέει είναι χαμηλή αλλά η χοριακή σου είναι καλή.... θα πάω τη Δευτέρα να με δει και τότε θα μου πει πιο καλά για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μου είπε οτι είναι νωρίς ακόμα για να ανέβει παραπάνω. Ισχύει αυτό βρε κορίτσια???? Πουθενά δεν το διάβασα αυτο. Μου λεει θα πάρω extra προγεστερόνη φαντάζομαι utrogestan αλλά της λέω οτι διαβάζω στο internet οτι δεν είναι και οτι καλύτερο και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.. μου λεει οτι υπάρχουν κοπέλες που πήραν σε τέτοια περίπτωση και εξελίχθηκε καλά η εγκυμοσύνη. Πως θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα εγώ είμαι ήδη πολύ χαλια... Επίσης διάβασα στο internet οτι η προγεστερονη οφείλεται για τα κλασικα συμπτώματα εγκυμοσύνης αναγούλες κτλπ, να γιατί εγώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα....

Υπάρχει καμία που να ξεκίνησε έτσι και να πήγαν καλά τα πράγματα??? Πείτε μου σας παρακαλώ... 

Μην αγχονεσε ολα καλα ειναι προγεστερονη δεν εχω μετρησει ποτε σε συνδιασμο με χωριακη! Επισης μην ψαχνεις στο internet σε βομβαρδιζουν απο πλυροφοριες που για τον καθε οργανισμο ειναι διαφορετικο και σε απογουτεβουν και απο πανω !!!! Ολα καλα σου ειναι !!!!να εχεις μια τελεθωμηνη εγκυμοσυνη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια!!

Εχω νέα! Πήγα χθες στην γυναικολόγο μου για πρώτο υπέρηχο (5 εβδομάδων) με βρήκε πολύ καλα! Μετά πήγα για τις πρώτες εξετάσεις προγεννητικού και για επανάληχη χοριακής και προγεστερονης. Η χοριακή μου από 1419 που ήταν την περασμένη Πέμπτη πήγε 4902 και η προγεστερόνη από 13,90 πήγε 18 από μόνη της! Πολύ χάρηκα! Μπορεί να μην είναι στο 20 αλλά τουλάχιστον ανέβηκε! και όπως το παρατήρησα είναι σα να ανέβαινε 1 μονάδα τη μέρα από την περασμένη Πέμπτη μέχρι χθες! Δηλαδή που λεει ο λόγος μπορεί αυριο να είναι και 20 (θετικα σκεπτόμενη πάντα)! Ουφ ηρέμησα λίγο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου, είδες όλα καλά πάνε.. ηρέμησε και μη διαβάζεις στο internet.. τις απορίες σου να τις εκφράζεις στον γιατρό σου!! Είναι νωρίς για συμπτώματα.. θα δεις , όσο περνάνε οι εβδομάδες θα αναγνωρίζεις τις αλλαγές .. αυτό είναι και το όμορφο.. όσο μεγαλώνει το σποράκι σου θα έχεις διαφορετικές ενδείξεις ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια!!

Εχω νέα! Πήγα χθες στην γυναικολόγο μου για πρώτο υπέρηχο (5 εβδομάδων) με βρήκε πολύ καλα! Μετά πήγα για τις πρώτες εξετάσεις προγεννητικού και για επανάληχη χοριακής και προγεστερονης. Η χοριακή μου από 1419 που ήταν την περασμένη Πέμπτη πήγε 4902 και η προγεστερόνη από 13,90 πήγε 18 από μόνη της! Πολύ χάρηκα! Μπορεί να μην είναι στο 20 αλλά τουλάχιστον ανέβηκε! και όπως το παρατήρησα είναι σα να ανέβαινε 1 μονάδα τη μέρα από την περασμένη Πέμπτη μέχρι χθες! Δηλαδή που λεει ο λόγος μπορεί αυριο να είναι και 20 (θετικα σκεπτόμενη πάντα)! Ουφ ηρέμησα λίγο!!

Γεια! Εχεις ξεκινησει προγεστερονη? Καλο θα ηταν να ξεκινησεις αμεσως. Επισης στον γιατρο σου την ειπες την τιμη της χοριακης σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα την πάρω το απόγευμα γιατί είμαι στη δουλεια... Αλλά ναι σίγουρα θα μου δώσει να πάρω προγεστερονη γιατι είπε οτι άμα είμαι εκεί 17-18 θα μου δώσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...