Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΜΦΑΛΟΚΗΛΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς δε γνωρίζω πολλά και ήθελα αν κάποια κοπέλα αντιμετώπισε στο παρελθόν ή τώρα το ίδιομ θέμα να με διαφωτίσει!

Είμαι 16 εβδομάδων στο 2ο παιδάκι. Στην 1η εγκυμοσύνη περίπου στον 7ο μήνα άρχισε να πετάγεται ο αφαλός μου μέχρι και που γέννησα κι ευτυχώς μετά τη γέννα ξαναμπήκε μέσα!

Τωρα και από την 14η εβδομάδα περάει πάλι. Κι επειδή την προηγούμενη εβδομάδα μου παρουσιάστηκαν έντονοι πόνοι κάτω δεξιά στην κοιλιά και ΄πήγα σε χειρούργο την ώρα που πήγε να με εξετάσει κοιτάει τον αφαλό τον εξετάζει και μου λέει εδώ πάει να γίνει ομφαλοκήλη!

Το θέμα είναι ότι αν αντιμετωπίσω θέμα κατά τηδιάρκεια της εγκυμοσύνης τι γίνεται? Γιατί μετά ξέρω ότι αντιμετωπίζεται με χειρουργείο. Έχω ακόμα μπροστά μου 5 μήνες εγκυμοσύνης και ανησυχώ αφού από τώρα παρουσιάζεται αυτή η εικόνα!

Αυτά! Κάθε εμπειρία σας χρήσιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mommy96 είπε:

Καλημέρα!!!! Με το καλό....

Κ μένα έχει πεταχτεί δεν ήξερα ότι έχει ορολογίααυτό χαχα...

Είναι κακο;;; 

 

Σευχαριστώ πολύ! Ναι οδηγεί σε χειρουργείο κάποιες φορές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνα μου...! Ευχομαι να μην χρειαστεις ουτε καν επεμβαση..

Πιστευω παντως οτι θα υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει χωρις να επιρρεασει το μωρακι σου!!

Φιλιακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ζουζουνα μου...! Ευχομαι να μην χρειαστεις ουτε καν επεμβαση..

Πιστευω παντως οτι θα υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει χωρις να επιρρεασει το μωρακι σου!!

Φιλιακια!!

ευχαριστω κοριτσαρα μου! Θα δειξει! Τι κανει το μικρουλακι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα το αντίθετο μετά την 2 εγκυμοσύνη έβγαλα ομφαλοκήλη κ έχει 2 μήνες που έκανα το χειρουργείο. δεν το είχα ανακαλύψει αμέσως να φανταστείς το 2 παιδάκι μου σε μια εβδομάδα γίνετε 3. εύχομαι να μην επηρεάζει σε τίποτα κ να έχεις μια όμορφη κ εύκολη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειναι η σκατουλα μου!! Εχει γινει πανεξυπνη κ μας εχει τρελανει!!

Τωρα ειναι στο σταδιο που ετοιμαζεται να λυσει εξισωσεις!! ? ? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Αθηνα88 είπε:

εγώ είχα το αντίθετο μετά την 2 εγκυμοσύνη έβγαλα ομφαλοκήλη κ έχει 2 μήνες που έκανα το χειρουργείο. δεν το είχα ανακαλύψει αμέσως να φανταστείς το 2 παιδάκι μου σε μια εβδομάδα γίνετε 3. εύχομαι να μην επηρεάζει σε τίποτα κ να έχεις μια όμορφη κ εύκολη εγκυμοσύνη.

Σευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Είναι απλό το χειρουργείο? Δηλαδή πετάχτηκε αφού γέννησες? Στην εγκυμοσύνη ήταν κομπλέ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Καλα ειναι η σκατουλα μου!! Εχει γινει πανεξυπνη κ μας εχει τρελανει!!

Τωρα ειναι στο σταδιο που ετοιμαζεται να λυσει εξισωσεις!! ? ? ?

χαχαχαχααχχα Ναι ναι ξέρω κι εμένα τώρα ετοιμάζεται για πανελλήνιες! χαχααχχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Σευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Είναι απλό το χειρουργείο? Δηλαδή πετάχτηκε αφού γέννησες? Στην εγκυμοσύνη ήταν κομπλέ?

οχι δεν πεταχτυκε εγω ειχα την μικρη σε μεγεθοε κοιλη που ειναι ποιο σοβαρη γτ δεν την καταλαβαινεις ευκολα  και μετα την εγκυνοσυνη τα οργανα μου δεν μπηκαν στην θεση τους ειχα ενα κενο που η κοιλη σε καθε βαρος μπαινο εβγαινε στο κενο,αγιο ειχα που δεν ειχε σφηνωσει!και το ανακαλυψα τυχαια ειχα παει σε παθολογο για να κανω καποιες εξετασεις επειδη δεν εσασε ουτε γραμμαριο απο την γεννα κ τυχαια ψιλαθησε την κοιλια μου κ μου το ανακοινωσε!το χειρουργειο ειναι απλο και η αναρωσει πολυ γρηγορη,μονο λιγο στην αρχη ζοριζεσαι γτ δυσκολευεσε να ξαπλωσεις και να συκωθεις και στο μπανιο χρειαζεσαι την την πρωτη βδομαδα να σου πλενουν τα ποδια γτ δεν μπορεις να σκυψεις.μολις βγουν τα ραματα νιιωθεις καλυτερα.στον μηνα πανω δεν πονας απλα θελει προσοχη 3 μηνες γτ βαζουν ενα ειδικο πλεγμα και για να δεσει χρειαζεται 90μερες!

μεγαλη τεταρτη εκανα χειρουργειο κ τωρα  δεν ποναω και σαν να μην εχω τιποτα .

αυτα τα λιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Σευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Είναι απλό το χειρουργείο? Δηλαδή πετάχτηκε αφού γέννησες? Στην εγκυμοσύνη ήταν κομπλέ?

σε ευχαριστω πολυ .να χαιρεσαι το παιδακι σου κ με το καλο να ερθει το δευτερο.με εναν πονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...