Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Βρισκόμασταν στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Χθες έκανα την ωοληψια, ένα ωάριο πολύ καλό. Σήμερα μού τηλεφώνησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι η γονιμοποίηση δεν προχώρησε, οπότε δεν υπάρχει λόγος για έμβρυο μεταφορά. Είμαι σε πλήρη στενοχώρια. Πίστευα ότι δεν θα είχα ποτέ προβλήματα στο θέμα αυτό και τελικά έχω διαψευστεί κατηγορηματικά. Μια παλινδρομη κύηση, μια βιοχημική και σήμερα αυτό. 

Στην προσπάθεια της εξωσωματικής δεν είχα καλή απόκριση στα φάρμακα και έκανα αυτό το μοναδικό ωάριο το οποίο όμως ήταν πολύ καλό όπως μού είπαν.

Ήθελα να ρωτήσω, κορίτσια που έχουν κάνει εξωσωματική, είχαν παρόμοια εμπειρία; Προχώρησαν σε δεύτερη; Πόσο καιρό μετά; Ήταν διαφορετική, καλύτερη; Υπήρξαν περισσότερα (και καλά) ωάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η France είπε:

Καλησπέρα.

Βρισκόμασταν στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Χθες έκανα την ωοληψια, ένα ωάριο πολύ καλό. Σήμερα μού τηλεφώνησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι η γονιμοποίηση δεν προχώρησε, οπότε δεν υπάρχει λόγος για έμβρυο μεταφορά. Είμαι σε πλήρη στενοχώρια. Πίστευα ότι δεν θα είχα ποτέ προβλήματα στο θέμα αυτό και τελικά έχω διαψευστεί κατηγορηματικά. Μια παλινδρομη κύηση, μια βιοχημική και σήμερα αυτό. 

Στην προσπάθεια της εξωσωματικής δεν είχα καλή απόκριση στα φάρμακα και έκανα αυτό το μοναδικό ωάριο το οποίο όμως ήταν πολύ καλό όπως μού είπαν.

Ήθελα να ρωτήσω, κορίτσια που έχουν κάνει εξωσωματική, είχαν παρόμοια εμπειρία; Προχώρησαν σε δεύτερη; Πόσο καιρό μετά; Ήταν διαφορετική, καλύτερη; Υπήρξαν περισσότερα (και καλά) ωάρια;

Καλησπέρα κορίτσι.Έπαθα παρομοιο με την πρώτη προσπάθεια.Απλά το ένα που είχα εγώ δε διαιρεθηκε σωστά.Είχα απογοητευτεί τόσο πολύ και έλεγα από την πρώτη προσπάθεια;Στη δεύτερη είχα 3 και δε γονιμοποιηθηκε κανένα,σε άλλο κέντρο,η γη ν ανοίξει να με καταπιεί.Είχα κάνει 2 προσπάθειες χωρίς ετ.Μετά άλλαξα πάλι κέντρο και κατάφερα να πάω σε ετ,δυστυχώς δε τα έχω καταφέρει ακόμα,έχω 5 αρνητικές χοιακες.Μην απελπίζεσαι,κάθε κύκλος είναι διαφορετικός,την επόμενη φορά θα τα πας σίγουρα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η France είπε:

Καλησπέρα.

Βρισκόμασταν στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Χθες έκανα την ωοληψια, ένα ωάριο πολύ καλό. Σήμερα μού τηλεφώνησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι η γονιμοποίηση δεν προχώρησε, οπότε δεν υπάρχει λόγος για έμβρυο μεταφορά. Είμαι σε πλήρη στενοχώρια. Πίστευα ότι δεν θα είχα ποτέ προβλήματα στο θέμα αυτό και τελικά έχω διαψευστεί κατηγορηματικά. Μια παλινδρομη κύηση, μια βιοχημική και σήμερα αυτό. 

Στην προσπάθεια της εξωσωματικής δεν είχα καλή απόκριση στα φάρμακα και έκανα αυτό το μοναδικό ωάριο το οποίο όμως ήταν πολύ καλό όπως μού είπαν.

Ήθελα να ρωτήσω, κορίτσια που έχουν κάνει εξωσωματική, είχαν παρόμοια εμπειρία; Προχώρησαν σε δεύτερη; Πόσο καιρό μετά; Ήταν διαφορετική, καλύτερη; Υπήρξαν περισσότερα (και καλά) ωάρια;

εγω στην πρωτη διεγερση εκανα 6 ωαρια.....καλα ηταν 3 κ γονιμοποιηθηκαν τα 2 αλλα επειδη δεν ηταν καλα δεν καναμε ποτε ετ.

στην δευτερη προσπαθεια προσφατα, αλλαξα φαρμακο διεγερσης κ εκανα 14 ωαρια, 7 καλα, γονιμοποιηθηκαν τα 5 , κατεληξα σε 1 βλαστοκυστη αλλα δεν ηταν υγιης.....παλι χωρις ετ..

αλλα δεν το βαζω κατω........θελω να ελπιζω....συνεχισε κ εσυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ, εύχομαι η επόμενη φορά να είναι επιτυχής και να γίνεις σύντομα μανούλα. Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι....γιατι πραγματικά με απασχολεί, γιατί προχώρησες στη διαδικασία της εξωσωματικής, αφού η σύλληψη μπορεί να γίνει, με όλο το θάρρος, αν θες μου απαντάς . Είχα και εγώ δύο βιοχημικές εγκυμοσύνες και πέρασα πολύ άσχημες στιγμές.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Το πιο πιθανο ειναι την επομενη φορα νασου αλλαξουν το πρωτοκολλο κ να πας καλυτερα. 

Καταλαβαινω απολυτα την στεναχωρια σου. 

Μην απελπιστεις.

Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στα φαρμακα.

Καλη δυναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Είμαι πολύ χάλια είναι η αλήθεια γιατί είχαμε μεγάλη ελπίδα. Φοβάμαι μην δεν τα καταφέρουμε ποτέ.ο

Η αιτία που ξεκινήσαμε εξωσωματική είναι η ηλικία. Είμαι 40.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η France είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Είμαι πολύ χάλια είναι η αλήθεια γιατί είχαμε μεγάλη ελπίδα. Φοβάμαι μην δεν τα καταφέρουμε ποτέ.ο

Η αιτία που ξεκινήσαμε εξωσωματική είναι η ηλικία. Είμαι 40.

Μερικές φορές σκέφτομαι γιατί να περνάμε έναν τέτοιο Γολγοθά. Εύχομαι να γίνουμε σύντομα όλες μας μανούλες, καλή δύναμη σου εύχομαι και σύντομα με θετικά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lenakidol είπε:

Λυπάμαι πολύ, εύχομαι η επόμενη φορά να είναι επιτυχής και να γίνεις σύντομα μανούλα. Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι....γιατι πραγματικά με απασχολεί, γιατί προχώρησες στη διαδικασία της εξωσωματικής, αφού η σύλληψη μπορεί να γίνει, με όλο το θάρρος, αν θες μου απαντάς . Είχα και εγώ δύο βιοχημικές εγκυμοσύνες και πέρασα πολύ άσχημες στιγμές.. 

αν θελεις σου απαντω κ εγω:

γιατι εγω πιστευω οτι γιατροι οταν δεν βρισκουν κατι προβλημα να εχεις , το ριχνουν στην ποιοτητα κ στην ηλικια..!!! κ σκεψου οτι εχω κανει καρυοτυπο απο ξεσματα παλινδρομης που ελεγε οτι ηταν υγιες..!!! κ ομως επιμενουν σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο!!!....την αλλη εβδομαδα θα παω σε νεο γιατρο γενετιστη-εμβρυολογο που ειναι ακριβως ο ειδικος της εξωσωματικης κ οχι ο γυναικολογος,  να παρω κ αλλη γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσείς κορίτσια σε τι ηλικία είστε;

Πιστεύετε ότι δεν είναι θέμα η ηλικία; Πάντως εκεί που πήγα, στα ραντεβού για τους υπερήχους αλλά και για την ωοληψια πολλές γυναίκες ήταν αρκετά μεγαλύτερες μου.

Κανένα γυναικολογικό θέμα δεν έχω. Αυτό που στενοχώρησε ίσως και παραπάνω από το ότι δεν έγινε εμβρυομεταφορα είναι που δεν αντακριθηκα στα φάρμακα. Ένα ωάριο βέβαια ήταν καλό. Γιατί ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ήταν δέκα κ τα εννέα να ήταν κενά.

Όντως σκέφτομαι γιατί αυτός ο Γολγοθάς για να κάνεις ένα παιδί, το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Έχω χάσει την ελπίδα μου. Φοβάμαι ότι την επόμενη φορά μπορεί να μην έχω ούτε αυτό το ένα ωάριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

αν θελεις σου απαντω κ εγω:

γιατι εγω πιστευω οτι γιατροι οταν δεν βρισκουν κατι προβλημα να εχεις , το ριχνουν στην ποιοτητα κ στην ηλικια..!!! κ σκεψου οτι εχω κανει καρυοτυπο απο ξεσματα παλινδρομης που ελεγε οτι ηταν υγιες..!!! κ ομως επιμενουν σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο!!!....την αλλη εβδομαδα θα παω σε νεο γιατρο γενετιστη-εμβρυολογο που ειναι ακριβως ο ειδικος της εξωσωματικης κ οχι ο γυναικολογος,  να παρω κ αλλη γνωμη

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο πραγματικα, ναι  πήγαινε να πάρεις και άλλη γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η France είπε:

Εσείς κορίτσια σε τι ηλικία είστε;

Πιστεύετε ότι δεν είναι θέμα η ηλικία; Πάντως εκεί που πήγα, στα ραντεβού για τους υπερήχους αλλά και για την ωοληψια πολλές γυναίκες ήταν αρκετά μεγαλύτερες μου.

Κανένα γυναικολογικό θέμα δεν έχω. Αυτό που στενοχώρησε ίσως και παραπάνω από το ότι δεν έγινε εμβρυομεταφορα είναι που δεν αντακριθηκα στα φάρμακα. Ένα ωάριο βέβαια ήταν καλό. Γιατί ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ήταν δέκα κ τα εννέα να ήταν κενά.

Όντως σκέφτομαι γιατί αυτός ο Γολγοθάς για να κάνεις ένα παιδί, το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Έχω χάσει την ελπίδα μου. Φοβάμαι ότι την επόμενη φορά μπορεί να μην έχω ούτε αυτό το ένα ωάριο.

Είμαι 28 χρονών και είχα δύο βιοχημικές όπως προανέφερα. Μετά από πλήθος εξετάσεων λέμε μετά από 6 μήνες να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθεια. Φοβάμαι πολύ....οπότε με παίρνει από κάτω λέω στον εαυτό μου να μη χάνω τη πίστη μου, το ίδιο να κάνεις και εσύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η France είπε:

Εσείς κορίτσια σε τι ηλικία είστε;

Πιστεύετε ότι δεν είναι θέμα η ηλικία; Πάντως εκεί που πήγα, στα ραντεβού για τους υπερήχους αλλά και για την ωοληψια πολλές γυναίκες ήταν αρκετά μεγαλύτερες μου.

Κανένα γυναικολογικό θέμα δεν έχω. Αυτό που στενοχώρησε ίσως και παραπάνω από το ότι δεν έγινε εμβρυομεταφορα είναι που δεν αντακριθηκα στα φάρμακα. Ένα ωάριο βέβαια ήταν καλό. Γιατί ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να ήταν δέκα κ τα εννέα να ήταν κενά.

Όντως σκέφτομαι γιατί αυτός ο Γολγοθάς για να κάνεις ένα παιδί, το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο.

Έχω χάσει την ελπίδα μου. Φοβάμαι ότι την επόμενη φορά μπορεί να μην έχω ούτε αυτό το ένα ωάριο.

Σε καταλαβαινω που φοβασαι για την επομενη φορα. 

Ειναι απολυτως φυσιολογικο.

Αν επιτρεπεται,σε ποια πολη εκανες την εξωσωματικη; 

Εγω ειμαι 34 κ τον αλλο μηνα θα κανουμε την δευτερη διεγερση. Πρωτα ο Θεος.

Εχω κι εγω φοβους για το αν θα ανταποκριθω στα κανουρια φαρμακα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια το ίδιο εύχομαι και για εσάς. Πρέπει να έχουμε δύναμη, αλλα δεν είναι εύκολο πάντα να την βρεις. 

Nikona στα πρώτα φάρμακα τι ανταπόκριση είχες; Στην επόμενη ξέρεις τι φάρμακα θα πάρεις; Πόσο καιρό μετά σου είπαν ότι μπορεί να προσπαθήσεις εκ νέου;

Σίγουρα τώρα θα τα πας καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Σε καταλαβαινω που φοβασαι για την επομενη φορα. 

Ειναι απολυτως φυσιολογικο.

Αν επιτρεπεται,σε ποια πολη εκανες την εξωσωματικη; 

Εγω ειμαι 34 κ τον αλλο μηνα θα κανουμε την δευτερη διεγερση. Πρωτα ο Θεος.

Εχω κι εγω φοβους για το αν θα ανταποκριθω στα κανουρια φαρμακα. 

 

Δεν έχω κάνει καθόλου εξωσωματική, φυσική συλληψη ήταν που δυστυχώς κατέληξε σε βιοχημικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2018 at 3:35 ΜΜ, ο/η France είπε:

Καλησπέρα.

Βρισκόμασταν στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Χθες έκανα την ωοληψια, ένα ωάριο πολύ καλό. Σήμερα μού τηλεφώνησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι η γονιμοποίηση δεν προχώρησε, οπότε δεν υπάρχει λόγος για έμβρυο μεταφορά. Είμαι σε πλήρη στενοχώρια. Πίστευα ότι δεν θα είχα ποτέ προβλήματα στο θέμα αυτό και τελικά έχω διαψευστεί κατηγορηματικά. Μια παλινδρομη κύηση, μια βιοχημική και σήμερα αυτό. 

Στην προσπάθεια της εξωσωματικής δεν είχα καλή απόκριση στα φάρμακα και έκανα αυτό το μοναδικό ωάριο το οποίο όμως ήταν πολύ καλό όπως μού είπαν.

Ήθελα να ρωτήσω, κορίτσια που έχουν κάνει εξωσωματική, είχαν παρόμοια εμπειρία; Προχώρησαν σε δεύτερη; Πόσο καιρό μετά; Ήταν διαφορετική, καλύτερη; Υπήρξαν περισσότερα (και καλά) ωάρια;

Καλημερα μην απογοητεύεσαι διάβασα οτι ρθχεε εμφύτευση με φυσική σύλληψη αυτο λέει πολλα. Μη σκας κάθε κύκλος εχει τα δικα του ωαρια ισως τυχατε σε εναν οχι απο τους καλύτερους κσι εγω αρκετές φορες δεν ειχα γονιμοποίηση η με ανωμαλίες. Ωαρια ελάχιστα με ορμόνες και έπαιρνα μονο δυο να καταλάβεις συνέχισαν με δανεικά Τζιφός δε ταιριάζει το σπέρμα με της δοτριας. Φυσικό κύκλο είσαι συνεχθζεις αμεσως στον επόμενο κύκλο αν θες και μπορεις οικονομ.αν είσαι με πρωτοκολλο ορμόνες μετα. Απο τρεις μηνες θελει και ο οργανισμός ξεκούραση. Σωστό έλεγχο ενημέρωση διάγνωση και μετα συνεχίζει σου εύχομαι οτι καλυτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...