Μετάβαση σε περιεχόμενο

Menopur,merional και άλλα φάρμακα εξωσωματικής


sansa

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Μετά από 9 ωοληψίες και 5 ετ αποτυχημένες,συνολικά στα 3.5 χρόνια όπου παλεύω με τις εξωσωματικές,εξάντλησα όλα τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ.Μετά το σημερινό ραντεβού που είχα με τον καινούργιο μου γιατρό,συνεργάτη του κ.Σφακιανούδη,κατέληξε στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστώ φάρμακα για ήπιες διεγέρσεις και όχι αποκλειστικά φυσικούς κύκλους.Μου είπε να ηρεμήσω λίγες μέρες και να τα ξαναπούμε.Τώρα με το θέμα του γιατρού που έχω και θέλω να τον αλλάξω,δυστυχώς αυτός σαν συνεργάτης στο κέντρο που είμαι παίρνει περισσότερα χρήματα.Μου είπε θα συζητήσουμε πώς θα κινηθούμε σε λίγες μέρες,μπορώ να είμαι σε συνεχόμενη επαφή μαζί του.Όποια κοπέλα λοιπόν τα έχει καταφέρει και έχει φάρμακα τα οποία δε τα χρειάζεται,οποιαδήποτε φάρμακα,εγώ έπαιρνα menopur ή merional,αλλά τώρα ότι υπάρχει διαθέσιμο,ας μου στείλει ένα μήνυμα.Μένω Θεσσαλονίκη.Υπάρχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα,διαφορετικά θα άλλαζα κατευθείαν κέντρο και γιατρό.Αρχικά ας δούμε μήπως βρω φάρμακα και για τα άλλα βλέπουμε.Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να βρεθεί κάτι από τις κοπέλες που είχαν επιτυχημένη προσπάθεια να σε εξυπηρετήσουν!!!
Θα ειναι μεγάλη χαρά! Να μείνει το τοπικ ψηλά για να το βλέπουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sansa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Μετά από 9 ωοληψίες και 5 ετ αποτυχημένες,συνολικά στα 3.5 χρόνια όπου παλεύω με τις εξωσωματικές,εξάντλησα όλα τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ.Μετά το σημερινό ραντεβού που είχα με τον καινούργιο μου γιατρό,συνεργάτη του κ.Σφακιανούδη,κατέληξε στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστώ φάρμακα για ήπιες διεγέρσεις και όχι αποκλειστικά φυσικούς κύκλους.Μου είπε να ηρεμήσω λίγες μέρες και να τα ξαναπούμε.Τώρα με το θέμα του γιατρού που έχω και θέλω να τον αλλάξω,δυστυχώς αυτός σαν συνεργάτης στο κέντρο που είμαι παίρνει περισσότερα χρήματα.Μου είπε θα συζητήσουμε πώς θα κινηθούμε σε λίγες μέρες,μπορώ να είμαι σε συνεχόμενη επαφή μαζί του.Όποια κοπέλα λοιπόν τα έχει καταφέρει και έχει φάρμακα τα οποία δε τα χρειάζεται,οποιαδήποτε φάρμακα,εγώ έπαιρνα menopur ή merional,αλλά τώρα ότι υπάρχει διαθέσιμο,ας μου στείλει ένα μήνυμα.Μένω Θεσσαλονίκη.Υπάρχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα,διαφορετικά θα άλλαζα κατευθείαν κέντρο και γιατρό.Αρχικά ας δούμε μήπως βρω φάρμακα και για τα άλλα βλέπουμε.Ευχαριστώ.

@sansa καταρχην ευχομαι να καταφερεις αμεσα να προχωρησεις σε νεα προσπαθεια.

επειδη ειμαι ασχετη με το θεμα, αυτο που ρωτας ειναι οι ενεσεις για τη διεγερση?ποσα κουτια χρειαζονται σε καθε διεγερση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sansa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Μετά από 9 ωοληψίες και 5 ετ αποτυχημένες,συνολικά στα 3.5 χρόνια όπου παλεύω με τις εξωσωματικές,εξάντλησα όλα τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ.Μετά το σημερινό ραντεβού που είχα με τον καινούργιο μου γιατρό,συνεργάτη του κ.Σφακιανούδη,κατέληξε στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστώ φάρμακα για ήπιες διεγέρσεις και όχι αποκλειστικά φυσικούς κύκλους.Μου είπε να ηρεμήσω λίγες μέρες και να τα ξαναπούμε.Τώρα με το θέμα του γιατρού που έχω και θέλω να τον αλλάξω,δυστυχώς αυτός σαν συνεργάτης στο κέντρο που είμαι παίρνει περισσότερα χρήματα.Μου είπε θα συζητήσουμε πώς θα κινηθούμε σε λίγες μέρες,μπορώ να είμαι σε συνεχόμενη επαφή μαζί του.Όποια κοπέλα λοιπόν τα έχει καταφέρει και έχει φάρμακα τα οποία δε τα χρειάζεται,οποιαδήποτε φάρμακα,εγώ έπαιρνα menopur ή merional,αλλά τώρα ότι υπάρχει διαθέσιμο,ας μου στείλει ένα μήνυμα.Μένω Θεσσαλονίκη.Υπάρχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα,διαφορετικά θα άλλαζα κατευθείαν κέντρο και γιατρό.Αρχικά ας δούμε μήπως βρω φάρμακα και για τα άλλα βλέπουμε.Ευχαριστώ.

 Καλησπέρα!! Αν έχεις facebook μπες στην ομάδα Μυστική πύλη η εξωσωματική γονιμοποίηση Magnamater πιστεύω πως τα κορίτσια εκεί θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Εγώ τα τελευταία φαρμακα τα έδωσα αλλά θα ρωτήσω και τα κορίτσια μήπως έχουν τίποτα σε απόθεμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

 Καλησπέρα!! Αν έχεις facebook μπες στην ομάδα Μυστική πύλη η εξωσωματική γονιμοποίηση Magnamater πιστεύω πως τα κορίτσια εκεί θα σε βοηθήσουν σίγουρα. Εγώ τα τελευταία φαρμακα τα έδωσα αλλά θα ρωτήσω και τα κορίτσια μήπως έχουν τίποτα σε απόθεμα 

Κοδεν έχω Facebook και δε μπορώ να κάνω αυτό που λες.Τώρα τί θα κάνω,θα δω.Ευχαριστώ πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@sansa καταρχην ευχομαι να καταφερεις αμεσα να προχωρησεις σε νεα προσπαθεια.

επειδη ειμαι ασχετη με το θεμα, αυτο που ρωτας ειναι οι ενεσεις για τη διεγερση?ποσα κουτια χρειαζονται σε καθε διεγερση?

Ναι κορίτσι είναι οι ενέσεις για τη διέγερση.Εξαρτάται πόσες μονάδες παίρνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η sansa είπε:

Ναι κορίτσι είναι οι ενέσεις για τη διέγερση.Εξαρτάται πόσες μονάδες παίρνεις.

βασικα ηθελα να καταλαβω το κοστος.επειδη εχω καταλαβει οτι η καθε προσπαθεια στοιχιζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η karen είπε:

Θεσσαλονίκη, ;Συγνώμη και ερχεσαι αθηνα ποιος ο λογος;Γιατι δεν πάτε με φυσικό ;

Δεν έρχομαι Αθήνα.Για τους φυσικούς είναι πολλά τα λεφτά,συν το ότι αν δε βρεις ωάριο χάνεις πολλά,οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δε συμφέρει.Τώρα αν δε βρω φάρμακα θα δω τί θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sansa είπε:

Δεν έρχομαι Αθήνα.Για τους φυσικούς είναι πολλά τα λεφτά,συν το ότι αν δε βρεις ωάριο χάνεις πολλά,οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δε συμφέρει.Τώρα αν δε βρω φάρμακα θα δω τί θα κάνω.

Γιατι πάτε με εξωσωματική ;Αναλογως περιπτωση καί ιστορικό οχι οτι δεν αξιζει συν οτι δεν παίρνουμε και ολες αυτές τις ορμονες. Εύχομαι οτι καλυτερο και οχι βιασυνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η karen είπε:

Γιατι πάτε με εξωσωματική ;Αναλογως περιπτωση καί ιστορικό οχι οτι δεν αξιζει συν οτι δεν παίρνουμε και ολες αυτές τις ορμονες. Εύχομαι οτι καλυτερο και οχι βιασυνες

Κάρεν μου.. τι βιασύνες το κορίτσι.. έχει περάσει σου λεει 9 ωοληψίες και 5 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές... Καλή επιτυχία @sansa 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η karen είπε:

Γιατι πάτε με εξωσωματική ;Αναλογως περιπτωση καί ιστορικό οχι οτι δεν αξιζει συν οτι δεν παίρνουμε και ολες αυτές τις ορμονες. Εύχομαι οτι καλυτερο και οχι βιασυνες

Σε εξωσωματική πήγαμε λόγω ολιγοασθενοσπερμίας του συζύγου και τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και την ηλικία τη δικιά μου.Εγώ λες να ήθελα να κάνω 9 ωοληψίες και 5 ετ;Όσο για τα φάρμακα που λες αν δεν υπάρχει άλλη λύση τί να κάνουμε;Ούτως η άλλως 150 μονάδες παίρνω βραχύ πρωτόκολλο για 8 μέρες δεν είναι πολλά.Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κάρεν μου.. τι βιασύνες το κορίτσι.. έχει περάσει σου λεει 9 ωοληψίες και 5 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές... Καλή επιτυχία @sansa 

Μάλλον παρεξηγήσες ο καθένας έχει το ιστορικό του κ τις προσπάθειες του αυτο που ήθελα να πω επειδή το εχω ζησει και δεν μιλαω χωρίς εμπειρία ξέρω τη λαχτάρα που εχει η καθεμία και το πως να γινόταν η κάθε έμβρυο μεταφορά μας να ειναι όσο πιο σύντομη μετα απο κάθε αποτυχημένη προσπαθεια. Εχουν ελεγχθεί ολα ο απαραίτητος έλεγχος καλύτερα και λίγο πιο πισω και να ναι ολα οκ. Δεν γίνεται όταν εχουμε επαναλαμβανόμενες αποτυχίες κατι ευθύνεται το οποίο δεν εχει βρεθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2018 at 6:33 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Μάλλον παρεξηγήσες ο καθένας έχει το ιστορικό του κ τις προσπάθειες του αυτο που ήθελα να πω επειδή το εχω ζησει και δεν μιλαω χωρίς εμπειρία ξέρω τη λαχτάρα που εχει η καθεμία και το πως να γινόταν η κάθε έμβρυο μεταφορά μας να ειναι όσο πιο σύντομη μετα απο κάθε αποτυχημένη προσπαθεια. Εχουν ελεγχθεί ολα ο απαραίτητος έλεγχος καλύτερα και λίγο πιο πισω και να ναι ολα οκ. Δεν γίνεται όταν εχουμε επαναλαμβανόμενες αποτυχίες κατι ευθύνεται το οποίο δεν εχει βρεθεί 

Όχι κορίτσι δεν έχω παρεξηγήσει τίποτα,η κάθε άποψη είναι σεβαστή.Απλά όταν ηλικιακά έχουν στενέψει τα περιθώρια και δεν υπάρχει χρόνος δυσκολεύει η κατάσταση.Βέβαια αν υπήρχαν τα χρήματα θα κατέβαινα Αθήνα,οι επιλογές είναι περισσότερες,αλλά...Έχω κάνει πάρα πολλές εξετάσεις και πολλά χειρουργεία δε ξέρω τί άλλο να ψάξω πια.Γι¨αυτό πιστεύω ότι επειδή παίζω με τις πιθανότητες πρέπει να μαζέψω όσο πιο πολλά έμβρυα γίνεται,τώρα πόσες ωοληψίες και διεγέρσεις θα κάνω ακόμα θα μου πεις,τί να σου πω ξέρω και εγώ;Επαναφέρω λοιπόν το θέμα με τα φάρμακα,αν κάποια κοπέλα τα έχει καταφέρει και έχει φάρμακα τα οποία δε τα χρειάζεται και σκέφτεται να τα χαρίσει,ας στείλει μήνυμα θα το εκτιμούσα αφάνταστα.Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η karen είπε:

Μακάρι να βρεθει κοπέλα να σου χαρισει σου εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομο!

Να σαι καλά και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα.Θα είναι δύσκολα και αυτή τη φορά.Πολλές διεγερσεις και ωοληψιες.Ο Θεός να βάλει το χέρι Του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...