Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο εργοδότης, μου απαγορεύει την εγκυμοσύνη


Anasana

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες...ήθελα πολύ τι γνώμη σας γι'αυτό το θέμα. Είμαι 35 χρόνων.. προσπαθώ για παιδί τα τελευταία χρόνια . Η πρώτη μου εγκυμοσύνη, φυσιολογική σύλληψη, κατέληξε στην πέμπτη εβδομάδα. Έπειτα έγιναν 3 σπερματεγχυσεις αποτυχημένες...και άλλες δύο εξωσωματικες ..η πρώτη απέτυχε και η δεύτερη παλλιδρόμισε στην τέταρτη εβδομάδα και αυτή. Ένα μήνα τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω και να αλλάξω σελίδα στη ζωή μου...να προχωρήσω σαν να μην έχουν συμβεί όλα αυτά. Βρίσκω λοιπόν μια δουλειτσα όπου πραγματικά την έχουμε ανάγκη λόγω οικονομικών για να ξαναπροσπαθησουμε για εξωσωματική σε λίγο καιρό. Όλα καλά στην αρχή ...αλλά στην πορεία τέθηκε ένας όρος πριν με επιλέξουν. Να τους δώσω το λόγο μου ότι δεν θα μείνω έγκυος γιατί πριν από εμένα έμειναν άλλες 3 κοπέλες...όταν μου το είπε αυτό η γυναίκα, η οποία έχει τρεις γιους,..μου κόπηκαν τα πόδια. Τι να κάνω? Ξεροκαταπινα! Τι δουλειά πραγματικά την έχω ανάγκη. Της είπα πως δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου ώστε να πάρω την δουλειά. Και σας ρωτώ... Σαν γυναίκα που είναι και γω 35 χρόνων παντρεμένη...δεν μπορεί να σκεφτεί και να σεβαστεί κάποια πράγματα!? Δεν ξέρει βέβαια τι έχει περάσει ο καθένας μας... Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί είμαι με δεμένα τα χέρια. Φοβάμαι πλέον να έλθω σε επαφή με τον άντρα μου γιατί φοβάμαι τις συνέπειες ενώ σε άλλη περίπτωση θα ήταν για μένα ένα θαύμα. Να συμπληρώσω ότι πράγματι είναι καλοί άνθρωποι σαν εργοδότες γιατί μου προσφέρουν καλό μισθό και όλα όσα δικαιούμαι. Λέω να κάνω υπομονή λίγους μήνες να μαζέψω χρήματα και έχει ο θεός.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ όλο αυτό... πηγαίνω στη δουλειά σαν να μην έχει ειπωθεί αυτό. Με αγχωνει το γεγονός ότι περνάν οι μήνες και αυτό είναι εις βάρος μου..αλλά πρέπει να βγάλω μερικά χρήματα από την άλλη για να μπορούμε να προχωρήσουμε. Έχει συμβεί αυτό σε άλλη κοπέλα? Πώς το χειριστικατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου κορίτσι καλως ήρθες στην παρέα μας. λοιπόν εγω δεν έχω κάποια αντίστοιχη τέτοια εμπειρία απλά θα σου πω τη γνωμη μου. καταλαβαίνω πως έχεις ανάγκη την δουλειά αλλά πραγματικά εχεις περάσει πολυ δύσκολα και θα πρέπει να κοιτάξεις τον εαυτό σου γιατί περνάνε τα χρόνια και δυσκολεύουν στο θεμα της εγκυμοσύνης. όλοι οι εργοδότες κοιτανε την δουλειά τους και οταν δεν χρειάζονται κάποιον τον πετανε στο δρομο σε ενα λεπτό. κανε αυτο που νιώθεις εσυ καλυτερο για σενα γλυκιά μου και μην ακούς κανέναν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανενας εργοδοτης δεν αξιζει να θυσιασεις την ευτυχια σου, ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι ο ερχομος ενος παιδιου που τοσο προσπαθεις να αποκτησεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anasana καλησπέρα.. εύχομαι καλή επιτυχία!καταρχήν εάν το πάρεις από νομική φύσεως δε μπορεί να σε διώξει από τη εργασία σου..εσυ στον εργοδότη σου είπες πως θες να μείνεις έγκυος απλά όχι άμεσα άρα είσαι καλυμμένη αυτά δε τα παραγγέλνουμεκατα όπως μας βολεύει έρχονται εκεί που δε το περιμένουμε.. σου προτείνω να βάλεις μπρος προς την απόκτηση παιδιού γιατί όπως είπες η κυρία έχει παιδιά και βιώνει τη μητρότητα και δε είναι σε θέση να την στερεί με απειλές και δήθεν υποσχέσεις ...τελος αν έχεις μιας καλή εγκυμοση μπορείς να εργαστείς έως τον 7ο μήνα ο που και οι άλλες 3 κοπέλες που σταμάτησαν για αυτό το λόγο μπορούν να επιστρέψουν και να σε καλύψουν!! keep kalm φίλη μου και στη τελική είσαι αξία και πολύ καλή σε αυτό που κάνεις με αποτέλεσμα ότι σίγουρα θα βρεις άλλη δουλειά!! :-))  ****!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ανατριχιασει! Θα μου πειτε...που ζεις;; Το ξερω οτι συμβαινουν αυτα, αλλα οποτε ακουω κατι τετοιο...φριττω! Λοιπον, γνωμη μου: Μεινε στη δουλεια, μαζεψε τα χρηματα που χρειαζεσαι και παραλληλα κανεις τις προσπαθειες σου! Αν σου τυχει-που στο ευχομαι ολοψυχα-ολα τελεια! Καλυπτεσαι απο το νομο, τους λες "α, δεν το ειχα προγραμματισει" κι ολα μια χαρα! Γιατι να βαλεις τον οποιονδήποτε πανω απο την ευτυχια σου; Πανω απο το παιδι σου; Ουτε καν... ... ... ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ να ξερεις οτι εκτος του οτι δεν μπορει να σε απολυσει, δεν ειναι αυτος που σε πληρωνει σς πεειπτωσει που μπορει να χρειαστεις αναρρωτικες αλλα το ΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σου ευχομαι καλη επιτυχια !!! Λοιπον εγω εχω χασει τη δουλεια μου οταν εμαθε οτι εμεινα εγκυος φυσηκα δεν μπορει να σε απολησει αλλά δεν ειναι αυτο το θεμα εμενα οταν παλυνδρομισε μια χαρα μπορεσε ασχετα που και απο μονη μου με τοσο που ειπε δεν θα δεχομουν να συνεχισω και ας την ειχα αναγκη !!!!!!! Εγω θα σου πω πως τιποτα δεν θα γυρισει τον χρονο πισω πως τιποτα δεν θα αναπληρωσει το κενο και ποσο μαλλον η δουλεια αυτο ειναι απανθρωπο να σου το λεει μια γυναικα αλλα οπως ειπανε και τα κοριτσια τον εαυτο τους σκεφτοντε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anasana καλημέρα. Εγώ θα σου πω μόνο ότι έχασα την προηγούμενη μου δουλειά μετά από 3 1/2 χρόνια μόλις τους ανακοίνωσα ότι παντρεύομαι! Δυστυχώς ο κάθε εργοδότης κοιτάζει πως θα κάνει τη δουλειά του με το μικρότερο κόστος......η κατάσταση βέβαια εκεί έξω με τόση ανεργία ευνοεί τέτοιες απαιτήσεις και συμπεριφορές! Απλά θα σου πω ότι τίποτα δεν πρέπει να μπαίνει εμπόδιο στους στόχους και την ευτυχία σου! Ελπίζω όλα να εξελιχθούν όπως τα θες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσες "θυσίες" και να κάνεις για τον εργοδότη σου δεν θα σε νοιαστει και θα κοιτάξει να κάνει την δουλειά του με το μικρότερο κόστος για τον ίδιο. Δεδομένου ότι έχεις κάνει πολλές προσπάθειες για να κάνεις παιδάκι και η ηλικία περνάει και τα περιθώρια στενεύουν, θα έλεγα να συνεχίσεις τις προσπάθειες σου ανεπηρέαστη από τον "λόγο" που έδωσες γιατί η ζωή περνάει και τπτ και κανείς δεν μπορεί να σου βάζει φρένο στο όνειρο σου να γίνεις μανούλα ούτε σου εξασφαλίζει ότι σε 6-8-10 μήνες δεν θα αποφασίσουν να σε απολύσουν για άσχετους λόγους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε. Σήμερα μου πέρασε μια ιδέα από το μυαλό μου... σκέφτομαι λοιπόν να κάνω κατάψυξη ωαρίων αλλά ταυτόχρονα να προσπαθώ κιολας μπας κ το πετύχουμε....Όταν λοιπόν δουλέψω για λίγους μήνες να  κάνω την έμβρυο μεταφορά...με απασχολεί όμως ένα θέμα...δεν κάνει να σηκώνω βάρος και να είμαι ορθια 8 ώρες που απαιτεί η δουλειά. Αχ! Τα έχω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου.... Μπορεί να λέω βλακείες τώρα, το ξέρω! Από την μια με αγχονει ο χρόνος και από την άλλη η αντιμετώπισή τους. Θα αφήσω να περάσει ένας μήνας να γατζωθω καλά στη δουλειά και μετά βουρ! Το πήρα απόφαση....θα σας έχω ενήμερες... ευχαριστώ κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια...να ναι πάλι εδώ μετά από 6 μήνες σχεδόν. 6 μήνες εργασίας και προγραμματισμού αποφασίσαμε να κάνουμε συλλογή και κατάψυξη ωαρίων γιατί περνά ο χρόνος πολύ εύκολα. Σήμερα πρώτη μέρα περιόδου..μιλάω με γιατρό, κάνω αύριο πρωί ορμονικές και αν είναι οκ...προχωράμε την διαδικασία. Ας βάλει ο θεός το χέρι του να πάνε όλα καλά...να μαζέψω κάποια ωάρια αυτούς τους μήνες ( αν πάνε όλα καλά θα έχω ξεμπερδεψει σε 3-4 μήνες) και ωστόσο θα δουλεύω να ξεπληρώσω όλα τα έξοδα γιατί με το μισθό του άντρα μου μόνο, δεν βγαίνουμε! Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας... μακάρι να κάνω το σωστό στην περίπτωση μου και το 2019 με το καλό όταν έλθει η κατάλληλη στιγμή να κάνουμε έμβρυο μεταφορά και επιτέλους να δικαιωθώ από λες τις απόψεις...τι λέτε εσείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Anasana είπε:

Καλημέρα κορίτσια...να ναι πάλι εδώ μετά από 6 μήνες σχεδόν. 6 μήνες εργασίας και προγραμματισμού αποφασίσαμε να κάνουμε συλλογή και κατάψυξη ωαρίων γιατί περνά ο χρόνος πολύ εύκολα. Σήμερα πρώτη μέρα περιόδου..μιλάω με γιατρό, κάνω αύριο πρωί ορμονικές και αν είναι οκ...προχωράμε την διαδικασία. Ας βάλει ο θεός το χέρι του να πάνε όλα καλά...να μαζέψω κάποια ωάρια αυτούς τους μήνες ( αν πάνε όλα καλά θα έχω ξεμπερδεψει σε 3-4 μήνες) και ωστόσο θα δουλεύω να ξεπληρώσω όλα τα έξοδα γιατί με το μισθό του άντρα μου μόνο, δεν βγαίνουμε! Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας... μακάρι να κάνω το σωστό στην περίπτωση μου και το 2019 με το καλό όταν έλθει η κατάλληλη στιγμή να κάνουμε έμβρυο μεταφορά και επιτέλους να δικαιωθώ από λες τις απόψεις...τι λέτε εσείς? 

Εγω θα σου πω να μην αγχωνεσαι!!!!Καιδ ε το λεω εκ του ασφαλους.Περυσι εμεινα εγκυος και μολις ειχα βρει δουλεια.Στην 7ηβδομαδα το ειπα στη δουλεια αναγκαστικα γιατι ειχα αιμα και επρεπε να μεινω μια βδομαδα στο κρεβατι.Μολις εμεινα εγκυος αγχωθηκα γιατι λεω παει θα με απολυσουν και ειχα αναγκη τη δουλεια.Ετσι κι εγινε.Με απελυσαν γιατι πηρα αναρρωτικη .Ζω στο εξωτερικο και τους πρωτους μηνες του συμβολαιου εχουν το δικαιωμα να σε διωξιυν ακομα κι αν εισαι εγκυος!!!Εγω ημουν ξαπλα ολη μερα και με επαιρνε τηλ η μανατζερ(γυναικα με 2παιδια) και μου ελεγε κοψε την αναρρωτικη σου τωρα αλλιως θα σε διωξω.Της ελεγα οτι δε πηρα αναρρωτικη γιατι εχω πονοκεφαλο.Κινδυνευει η εγκυμοσυνη.Τελικα με απελυσε και εχασα και το μωρο στη 14η βδομ.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι πραγματικα δεν αξιζει να στεναχωριεσαι για τετοιες καταστασεις.Εσυ θα κοιταξεις να κανεις το καλυτερο για την οικογενεια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2018 at 8:49 ΜΜ, ο/η Anasana είπε:

Καλησπέρα σε όλες...ήθελα πολύ τι γνώμη σας γι'αυτό το θέμα. Είμαι 35 χρόνων.. προσπαθώ για παιδί τα τελευταία χρόνια . Η πρώτη μου εγκυμοσύνη, φυσιολογική σύλληψη, κατέληξε στην πέμπτη εβδομάδα. Έπειτα έγιναν 3 σπερματεγχυσεις αποτυχημένες...και άλλες δύο εξωσωματικες ..η πρώτη απέτυχε και η δεύτερη παλλιδρόμισε στην τέταρτη εβδομάδα και αυτή. Ένα μήνα τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω και να αλλάξω σελίδα στη ζωή μου...να προχωρήσω σαν να μην έχουν συμβεί όλα αυτά. Βρίσκω λοιπόν μια δουλειτσα όπου πραγματικά την έχουμε ανάγκη λόγω οικονομικών για να ξαναπροσπαθησουμε για εξωσωματική σε λίγο καιρό. Όλα καλά στην αρχή ...αλλά στην πορεία τέθηκε ένας όρος πριν με επιλέξουν. Να τους δώσω το λόγο μου ότι δεν θα μείνω έγκυος γιατί πριν από εμένα έμειναν άλλες 3 κοπέλες...όταν μου το είπε αυτό η γυναίκα, η οποία έχει τρεις γιους,..μου κόπηκαν τα πόδια. Τι να κάνω? Ξεροκαταπινα! Τι δουλειά πραγματικά την έχω ανάγκη. Της είπα πως δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου ώστε να πάρω την δουλειά. Και σας ρωτώ... Σαν γυναίκα που είναι και γω 35 χρόνων παντρεμένη...δεν μπορεί να σκεφτεί και να σεβαστεί κάποια πράγματα!? Δεν ξέρει βέβαια τι έχει περάσει ο καθένας μας... Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί είμαι με δεμένα τα χέρια. Φοβάμαι πλέον να έλθω σε επαφή με τον άντρα μου γιατί φοβάμαι τις συνέπειες ενώ σε άλλη περίπτωση θα ήταν για μένα ένα θαύμα. Να συμπληρώσω ότι πράγματι είναι καλοί άνθρωποι σαν εργοδότες γιατί μου προσφέρουν καλό μισθό και όλα όσα δικαιούμαι. Λέω να κάνω υπομονή λίγους μήνες να μαζέψω χρήματα και έχει ο θεός.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ όλο αυτό... πηγαίνω στη δουλειά σαν να μην έχει ειπωθεί αυτό. Με αγχωνει το γεγονός ότι περνάν οι μήνες και αυτό είναι εις βάρος μου..αλλά πρέπει να βγάλω μερικά χρήματα από την άλλη για να μπορούμε να προχωρήσουμε. Έχει συμβεί αυτό σε άλλη κοπέλα? Πώς το χειριστικατε? 

Σκέψου το θετικό, ότι όποια κοπέλα πάει εκεί μένει έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Εγω θα σου πω να μην αγχωνεσαι!!!!Καιδ ε το λεω εκ του ασφαλους.Περυσι εμεινα εγκυος και μολις ειχα βρει δουλεια.Στην 7ηβδομαδα το ειπα στη δουλεια αναγκαστικα γιατι ειχα αιμα και επρεπε να μεινω μια βδομαδα στο κρεβατι.Μολις εμεινα εγκυος αγχωθηκα γιατι λεω παει θα με απολυσουν και ειχα αναγκη τη δουλεια.Ετσι κι εγινε.Με απελυσαν γιατι πηρα αναρρωτικη .Ζω στο εξωτερικο και τους πρωτους μηνες του συμβολαιου εχουν το δικαιωμα να σε διωξιυν ακομα κι αν εισαι εγκυος!!!Εγω ημουν ξαπλα ολη μερα και με επαιρνε τηλ η μανατζερ(γυναικα με 2παιδια) και μου ελεγε κοψε την αναρρωτικη σου τωρα αλλιως θα σε διωξω.Της ελεγα οτι δε πηρα αναρρωτικη γιατι εχω πονοκεφαλο.Κινδυνευει η εγκυμοσυνη.Τελικα με απελυσε και εχασα και το μωρο στη 14η βδομ.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι πραγματικα δεν αξιζει να στεναχωριεσαι για τετοιες καταστασεις.Εσυ θα κοιταξεις να κανεις το καλυτερο για την οικογενεια σου

Σε ποια χώρα είσαι και συμβαίνει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θα σου αναφέρω τα πρακτικά γιατί τα ξέρεις .από τη στιγμή που μένεις δύσκολα έγκυος οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι λίγες..οπότε ξεκινά κ μακάρι να ρθει το θαύμα..αν έρθει δες το ακριβώς έτσι για θαύμα...εάν όχι θα ζεις μαζέψει λεφτά...θα υψώσεις το ανάστημα σου κ σαν γνήσια μαμά μιας κ έχεις γεννηθεί για αυτό θα υπερασπιστείς πρώτη φορά το μωρό σου ..θα χρειαστεί να το κάνεις μια ζωή όμως αυτή θα ναι η πρώτη..θα σταθείς απέναντι κ θα της πεις κυρία μου μετά από 3 εξωσωματικές αποβολές κτλ ήρθε το παιδί μου ..κ είμαι ευτυχισμένη..θες να με διώξεις κάνε το ...ειλικρινά δεν αξίζει...πέρασα πολλά στον ιδιωτικό τομέα κι εγώ..αλλά τα παιδιά μου δεν τα αλλάζω...κι ήρθαν περίοδοι ανεργιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια.. πόσο δίκιο έχετε όλες! Τι είναι όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας..?! Γιατί να υπάρχουν άνθρωποι που να μην έχουν καθόλου ψυχή? ..να μην μπορούν να νιώσουν τον πόνο του άλλου!? Όσο περνούν τα χρόνια.. συνειδητοποιώ πως ο κόσμος αγριευει... Αντί να είναι μια γροθια μιας και ζούμε δύσκολες καταστάσεις σε αυτή τη χώρα. Τέσπα...θέλω να σας ενημερώσω ότι οι ορμονικές που έκανα σήμερα δεν ήταν ικανοποιητικές...η οιστραδιόλη 79! Πάει και αυτός ο μήνας...θα πάρω cyclacur  ένα κουτί, θα κάνω και ένα υπέρηχο από βδομάδα και μιλάμε για τον άλλο μήνα πάλι... Ευχαριστώ που είστε εδώ...

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Finally είπε:

Δε θα σου αναφέρω τα πρακτικά γιατί τα ξέρεις .από τη στιγμή που μένεις δύσκολα έγκυος οι πιθανότητες φυσικής σύλληψης είναι λίγες..οπότε ξεκινά κ μακάρι να ρθει το θαύμα..αν έρθει δες το ακριβώς έτσι για θαύμα...εάν όχι θα ζεις μαζέψει λεφτά...θα υψώσεις το ανάστημα σου κ σαν γνήσια μαμά μιας κ έχεις γεννηθεί για αυτό θα υπερασπιστείς πρώτη φορά το μωρό σου ..θα χρειαστεί να το κάνεις μια ζωή όμως αυτή θα ναι η πρώτη..θα σταθείς απέναντι κ θα της πεις κυρία μου μετά από 3 εξωσωματικές αποβολές κτλ ήρθε το παιδί μου ..κ είμαι ευτυχισμένη..θες να με διώξεις κάνε το ...ειλικρινά δεν αξίζει...πέρασα πολλά στον ιδιωτικό τομέα κι εγώ..αλλά τα παιδιά μου δεν τα αλλάζω...κι ήρθαν περίοδοι ανεργιας

Ετσι ειναι οπως τα λες.Εγω ειχα το αγχος μη χασει το μωρο και η αλλη με επαιρνε τηλ να κοψω την αναρρωτικη μου γιατι ειχε κλεισει να φυγει διακοπες και δε γινοταν να λειψουμε και οι δυο.Και το καλυτερο δε σας το πα...Με απολυει,χανω το μωρο και μετα απο 3μηνες να παιρνει τηλ να γυρισω στη δουλεια και οτι λυπαται για οτι εγινε κτλ.Εγω οντας σε χαλια ψυχολογικη κατασταση λεω ας γυρισω για να μη σκεφτομαι ολη μερα μεσα στο σπιτι.Πριν υπογραψω το συμβολαιο της λεω οτι σε 2μηνες θα πρεπει να κανω χειρουργειο( λαπαροσκοπηση γιατι μετα που εχασα το μωρο δε τελειωσαν εκει τα βασανα μου) και θα πρεπει να παρω αναρρωτικη για 2βδομ.Μου λεει οκ εφοσον το ξερω κανενα προβλημα.Μια βδομ πριν το χειρουργειο μου με ξαναπελυσε!!!!!Μου λεει συγνωμη αλλα δε ξερω σε τι κατασταση θα σαι μετα και η δουλεια ειναι απαιτητικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2018 at 8:49 ΜΜ, ο/η Anasana είπε:

Καλησπέρα σε όλες...ήθελα πολύ τι γνώμη σας γι'αυτό το θέμα. Είμαι 35 χρόνων.. προσπαθώ για παιδί τα τελευταία χρόνια . Η πρώτη μου εγκυμοσύνη, φυσιολογική σύλληψη, κατέληξε στην πέμπτη εβδομάδα. Έπειτα έγιναν 3 σπερματεγχυσεις αποτυχημένες...και άλλες δύο εξωσωματικες ..η πρώτη απέτυχε και η δεύτερη παλλιδρόμισε στην τέταρτη εβδομάδα και αυτή. Ένα μήνα τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω και να αλλάξω σελίδα στη ζωή μου...να προχωρήσω σαν να μην έχουν συμβεί όλα αυτά. Βρίσκω λοιπόν μια δουλειτσα όπου πραγματικά την έχουμε ανάγκη λόγω οικονομικών για να ξαναπροσπαθησουμε για εξωσωματική σε λίγο καιρό. Όλα καλά στην αρχή ...αλλά στην πορεία τέθηκε ένας όρος πριν με επιλέξουν. Να τους δώσω το λόγο μου ότι δεν θα μείνω έγκυος γιατί πριν από εμένα έμειναν άλλες 3 κοπέλες...όταν μου το είπε αυτό η γυναίκα, η οποία έχει τρεις γιους,..μου κόπηκαν τα πόδια. Τι να κάνω? Ξεροκαταπινα! Τι δουλειά πραγματικά την έχω ανάγκη. Της είπα πως δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου ώστε να πάρω την δουλειά. Και σας ρωτώ... Σαν γυναίκα που είναι και γω 35 χρόνων παντρεμένη...δεν μπορεί να σκεφτεί και να σεβαστεί κάποια πράγματα!? Δεν ξέρει βέβαια τι έχει περάσει ο καθένας μας... Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί είμαι με δεμένα τα χέρια. Φοβάμαι πλέον να έλθω σε επαφή με τον άντρα μου γιατί φοβάμαι τις συνέπειες ενώ σε άλλη περίπτωση θα ήταν για μένα ένα θαύμα. Να συμπληρώσω ότι πράγματι είναι καλοί άνθρωποι σαν εργοδότες γιατί μου προσφέρουν καλό μισθό και όλα όσα δικαιούμαι. Λέω να κάνω υπομονή λίγους μήνες να μαζέψω χρήματα και έχει ο θεός.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ όλο αυτό... πηγαίνω στη δουλειά σαν να μην έχει ειπωθεί αυτό. Με αγχωνει το γεγονός ότι περνάν οι μήνες και αυτό είναι εις βάρος μου..αλλά πρέπει να βγάλω μερικά χρήματα από την άλλη για να μπορούμε να προχωρήσουμε. Έχει συμβεί αυτό σε άλλη κοπέλα? Πώς το χειριστικατε? 

εχω εκνευριστει πολυ με το ολο θεμα,ντροπη του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...