Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλλυντικά-αρχή κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ. Εχω απορίες στα εξής φλέγοντα? θέματα: α) κρέμες νύχτας ναι ή όχι; β) κρέμα ημέρας -αντηλιακή πρέπει να είναι κάποιας ειδικής οικολογικής μάρκας (κάνουμε εδώ διαφήμιση; τι μάρκες προτείνετε;) ή μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις frezyderm, vichy κλπ με τις οποίες πορευόμασταν ως τωρα; γ) Λεω αντι για κρέμα σώματος (μέχρι τώρα έβαζα petit marseillais -paraben free, ή nivea oils) να βάζω αμυγδαλέλαιο της apivita. Ομως διαβάζω πως το αμυγδαλέλαιο εχει βιταμίνη Α, που είναι απαγορευτικό στην εγκυμοσύνη, κι έχω μπερδευτεί. Τι λέτε κι εσεις; Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα! Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Ευχομαι όλα να πάνε καλά! Λοιπον, απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιείς ενυδατικές κρεμες προσώπου, σώματος κλπ, το ίδιο και αντηλιακή. Εγω χρησιμοποιουσα αμυγδαλελαιο, μετα απο παροτρυνση της γιατρου μου για την προληψη των ραγαδων στην κοιλιτσα. Αυτο για τη βιταμινη Α ισχυει για μεγαλη προσληψη και μεσω της διατροφης ή συμπληρωματων κλπ. Ρώτα και το γιατρο σου βέβαια, για να σου λύσει κάθε απορία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lillou είπε:

Καλημέρα στο φόρουμ. Εχω απορίες στα εξής φλέγοντα? θέματα: α) κρέμες νύχτας ναι ή όχι; β) κρέμα ημέρας -αντηλιακή πρέπει να είναι κάποιας ειδικής οικολογικής μάρκας (κάνουμε εδώ διαφήμιση; τι μάρκες προτείνετε;) ή μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις frezyderm, vichy κλπ με τις οποίες πορευόμασταν ως τωρα; γ) Λεω αντι για κρέμα σώματος (μέχρι τώρα έβαζα petit marseillais -paraben free, ή nivea oils) να βάζω αμυγδαλέλαιο της apivita. Ομως διαβάζω πως το αμυγδαλέλαιο εχει βιταμίνη Α, που είναι απαγορευτικό στην εγκυμοσύνη, κι έχω μπερδευτεί. Τι λέτε κι εσεις; Ευχαριστω!

Tις ιδιες απορίες έχω και γω.... Οχι μονο για αντηλιακα και ενυδατικες αλλά και για make up...

Τι να πω ο θεος βοηθος.... εγώ βρήκα ενα site που έχει προιοντα για εγκυους τοσο για μακιγιαζ οσο και για αλλα... παρήγγειλα απο εκει προιοντα μακιγιαζ jane iredale που λένε οτι είναι ασφαλή για εγκυμοσύνη αλλα να σου πω την αλήθεια θα τα χρησιμοποιώ οσο λιγοτερα γίνεται-σε εκτακτες περιπτώσει γιατι και παλι φοβάμαι ειδικα στο α τρίμηνο.. 

Ενυδατική προσώπου πηρα μια της la roche posay  με πρεβιοτικα χωρις parabens,άρωμα και διάφορα αλλά βλαβερα χημικά, λέει κιόλας απ' έξω το κουτί οτι κάνει  ακόμα και για μωρά... απο ντεμακιγιάζ και υγρό καθαρισμού έχω apivita.

Αλλά ειλικρινά μιλώντας τπτ δεν εμπιστεύομαι 100%, ειδικά το α' τρίμηνο και για αυτο προσπαθω από πολύ νωρίς να μην χρησιμοποιώ απολύτως τίποτα...

Χαίρομαι που άνοιξες αυτό το θέμα γιατί ειλικρινά έχω φοβερή απορία να μάθω τι κάναν στην εγκυμοσύνη άλλες γυναίκες και εύχομαι να μην αγνοηθεί γιατι ειλικρινά είναι κάτι πολύ σημαντικό που δυστυχώς πολλές λόγω ελλιπούς ενημέρωσης δεν αντιλαμβάνονται τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Συμφωνω με την Vivi κ επισης εχω διαβαση πως η εγκυος πρεπει να αποφευγει αντιγηραντικες με ρετινολη.

Καμία έγκυος δεν έχει ανάγκη από αντιγήρανση! Όλες είναι κούκλες και λάμπουν! Μετά γίνονται σαν να μην πω από την κούραση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καμία έγκυος δεν έχει ανάγκη από αντιγήρανση! Όλες είναι κούκλες και λάμπουν! Μετά γίνονται σαν να μην πω από την κούραση

Οχι πες!! Τι θες να πεις?? Σαν πρεζακια? Σαν να εχουν το χτικιο?? Σαν αναποδο γαμωτο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Οχι πες!! Τι θες να πεις?? Σαν πρεζακια? Σαν να εχουν το χτικιο?? Σαν αναποδο γαμωτο???

Σαν να τις πάτησε το τρένο είναι αυτό που με αντιπροσωπέυει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lillou είπε:

Καλημέρα στο φόρουμ. Εχω απορίες στα εξής φλέγοντα? θέματα: α) κρέμες νύχτας ναι ή όχι; β) κρέμα ημέρας -αντηλιακή πρέπει να είναι κάποιας ειδικής οικολογικής μάρκας (κάνουμε εδώ διαφήμιση; τι μάρκες προτείνετε;) ή μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις frezyderm, vichy κλπ με τις οποίες πορευόμασταν ως τωρα; γ) Λεω αντι για κρέμα σώματος (μέχρι τώρα έβαζα petit marseillais -paraben free, ή nivea oils) να βάζω αμυγδαλέλαιο της apivita. Ομως διαβάζω πως το αμυγδαλέλαιο εχει βιταμίνη Α, που είναι απαγορευτικό στην εγκυμοσύνη, κι έχω μπερδευτεί. Τι λέτε κι εσεις; Ευχαριστω!

Καλησπέρα κ να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!!Υποθέτω ότι αντηλιακή πρέπει να χρησιμοποιείς κ καλύτερα φαρμακείου!!Μήπως ξέρουμε κ όλα τι είναι?Ακόμα κ τα βιολογικά!!Κρέμα νύχτας  δν γνωρίζω!!Τώρα για το λάδι μπορείς να πάρεις καρύδας που νομίζω δν έχει βιταμίνη Α κ κάνει την ίδια δουλειά κ είναι σε καλή τιμή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...