Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

@Δήμητρα Λιγκαρου  @Anitta καλη επιτυχια κοριτσακια !

Έκανα την αυχενική!! Βγήκε πολύ καλή, όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Είμαι πολύ χαρούμενη, φοβόμουν παρά πολύ παρ’ολο που θα είναι το 3ο μας παιδάκι. Μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η PanB είπε:

?? έτσι γίνεται η papp-a?? Εγώ γιατί νόμιζα ότι είναι απλή αίματος; γίνεται σε όλους αυτό; κι εγώ σήμερα στη μια πάω! ??  good luck @annita @Δήμητρα Λιγκαρου 

Η Papp a είναι απλή εξέταση αίματος. Αυτό που λέει η @Δήμητρα Λιγκαρου είναι άλλο. Κι εγώ σήμερα έκανα αυχενική και papp a μαζί περιμένω αύριο τα αποτελέσματα. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ManosM είπε:

Και εγώ έτσι νομίζω μην τρελαθούμε τώρα πρέπει να υπάρχει ευθύνη..

ακριβως..και το ξερω οτι ολο αυτο μπορει να ειναι ψυχοφθορο, αλλα πρεπει να λειτουργουμε και με αισθημα ευθυνης προς την κοινωνια..σκεψου και αυτες που θα πεσουν στα χερια του..οπως η κολλητη μου, παλια πριν γνωριστουμε, επεσε σε ενα λαμογιο γιατρο που παραλιγο να της κανει ολικη εκτομη τραχηλου με ψεματα για δηθεν καρκινο..της εκανε μερικη αφαιρεση καποιου κομματιου δηθεν για βιοψια..περασε πολλα με αιμορραγιες κλπ..και κινδυνευει να μην μπορει να κανει παιδι ή να μην μπορουσε 100% χωρις τραχηλο, αν καθοταν σε αυτον ακομα. τελικα το φοβηθηκε, πηγε στην αθηνα σε γιατρους και εκανε εξετασεις και ολα ηταν ψεματα! και δεν του εκανε τιποτα! καμια καταγγελια! δεν μου λεει ποιος ειναι, ομως της τα εχω χωσει γερα! της ειπα να σκεφτει τις γυναικες που δεν θα εχουν την τυχη να πανε στον μεγαλο-γιατρο να της σωσει και θα τον εμπιστευτουν..

γι'αυτο σου λεω, ας το ψαξει..αυτοι οι ανθρωποι χειριζονται ανθρωπινες ζωες καθε μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Anitta είπε:

Έκανα την αυχενική!! Βγήκε πολύ καλή, όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Είμαι πολύ χαρούμενη, φοβόμουν παρά πολύ παρ’ολο που θα είναι το 3ο μας παιδάκι. Μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!?

Αχ μπράβο τέτοια να ακούμε ευχάριστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Anitta είπε:

Έκανα την αυχενική!! Βγήκε πολύ καλή, όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Είμαι πολύ χαρούμενη, φοβόμουν παρά πολύ παρ’ολο που θα είναι το 3ο μας παιδάκι. Μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!?

Μπράβο κορίτσι μου....με το καλό το μωράκι σου..Εγώ είμαι στις μανούλες του Μαρτίου έχω Αυχενική 5/09 μαζί με papp aκαι Κυστική ινώση αφού είναι το πρωτο μου....ελπίζω να πάνε όλα καλά...Είμαι 36 χρονών κ φοβάμαι λιγάκι....όλες με υγιή μωράκια  ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η banesaki16 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....με το καλό το μωράκι σου..Εγώ είμαι στις μανούλες του Μαρτίου έχω Αυχενική 5/09 μαζί με papp aκαι Κυστική ινώση αφού είναι το πρωτο μου....ελπίζω να πάνε όλα καλά...Είμαι 36 χρονών κ φοβάμαι λιγάκι....όλες με υγιή μωράκια  ???????

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Hope25 είπε:

Αχ μπράβο τέτοια να ακούμε ευχάριστα...

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η banesaki16 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....με το καλό το μωράκι σου..Εγώ είμαι στις μανούλες του Μαρτίου έχω Αυχενική 5/09 μαζί με papp aκαι Κυστική ινώση αφού είναι το πρωτο μου....ελπίζω να πάνε όλα καλά...Είμαι 36 χρονών κ φοβάμαι λιγάκι....όλες με υγιή μωράκια  ???????

Ευχαριστώ πολύ! Όλα θα πάνε καλά κι εγώ είμαι 34 και οι σημερινες μετρήσεις βγήκαν ίδιες με πριν από 9 και 7 χρόνια αντίστοιχα που γέννησα τα παιδάκια μου. Κυστικη ίνωση τότε δεν ζητούσαν κι έκανα κι εγώ φετος στις αρχές της εγκυμοσύνης με τις πρώτες εξετάσεις αίματος. Όλα θα πάνε τέλεια και του χρόνου τέτοιο καιρό θα τα έχουμε αγκαλίτσα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anitta είπε:

Έκανα την αυχενική!! Βγήκε πολύ καλή, όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Είμαι πολύ χαρούμενη, φοβόμουν παρά πολύ παρ’ολο που θα είναι το 3ο μας παιδάκι. Μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!?

μπραβο! τι ομορφα νεα ?να το χαιρεστε το αγαπακι,και αυτο και τα αλλα δυο παιδακια σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η banesaki16 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....με το καλό το μωράκι σου..Εγώ είμαι στις μανούλες του Μαρτίου έχω Αυχενική 5/09 μαζί με papp aκαι Κυστική ινώση αφού είναι το πρωτο μου....ελπίζω να πάνε όλα καλά...Είμαι 36 χρονών κ φοβάμαι λιγάκι....όλες με υγιή μωράκια  ???????

ευχομαι να πανε ολα τελεια! να μην φοβάσαι! και εγω 35 ειμαι και στην αυχενικη ετρεμα σαν το ψαρι αλλα τελικα πηγαν ολα μια χαρα! και εγω σαν εσενα τα εκανα, Αυχενική pappA και κυστικη. σου ευχομαι ολα καλα να πανε κοριτσακι μου και να παρεις αγκαλιτσα ενα υγιέστατο μπεμπεκι και εσυ και ολες μας ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anitta είπε:

Η Papp a είναι απλή εξέταση αίματος. Αυτό που λέει η @Δήμητρα Λιγκαρου είναι άλλο. Κι εγώ σήμερα έκανα αυχενική και papp a μαζί περιμένω αύριο τα αποτελέσματα. Καλή επιτυχία!

Τι είναι αυτό που λέω εγώ? Εγώ σήμερα θα το κάνω... Μέσα στην εξέταση παπ Α. Είναι αυτό που μου κάνει. 

Μπραβο γ τ αυχενικη. Ωραία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω αγχωθει φουλ. βοηθηστε με λιγο... πριν 25 μερες ειχα παει για τον καθιερωμενο υπέρηχο και ισως να βλεπαμε το φυλο. (τελικά το φυλο δεν καταφεραμε να το δουμε) τοτε ειχα ρωτησει τον γιατρο μου για κατι υγρα που ειχα. ηταν λευκα πηχτα και καμια φορα γινοντουσαν ελαφρώς κιτρινα. ειχε έλεγξει τον κολπο μου και μου ειχε πει οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικό και τυχαινει στην εγκυμοσυνη καποιες να εχουμε τετοια υγρα. ειχα κανει και εξεταση για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα και βγηκαν αρνητικα οποτε μου ειπε να μην ανησυχώ. τωρα στις διακοπές τα υγρα εγιναν εντελως κιτρινα και λιγο πιο πηχτα... (εδω και καμια δεκαρια μερες) οποτε τον πηρα σημερα τηλ. μου ειπε οτι λογικα θα ειναι μυκητες, πραγμα πολυ συχνο στην εγκυμοσυνη,  και να παω αυριο να με δει. διαβασα οτι υπαρχουν μύκητες που προκαλούν διαφορα στο μωρο και εχω φοβηθει πααααρα πολυ. υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει περασει??? έχω τρελαθει απ το αγχος. θα σαλταρω μεχρι αυριο το πρωι. @Δήμητρα Λιγκαρου @meloula @Anitta μηπως ξερετε εσεις που εχετε ηδη παιδακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η banesaki16 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....με το καλό το μωράκι σου..Εγώ είμαι στις μανούλες του Μαρτίου έχω Αυχενική 5/09 μαζί με papp aκαι Κυστική ινώση αφού είναι το πρωτο μου....ελπίζω να πάνε όλα καλά...Είμαι 36 χρονών κ φοβάμαι λιγάκι....όλες με υγιή μωράκια  ???????

Καλή μου καλή επιτυχία!

Δεν σου πρότεινε εσένα ο γιατρός σου να κάνεις και τη nipt? Εμένα μου την είχε προτείνει οπωσδήποτε επειδή έχω κλείσει τα 35, ανεξαρτήτως αποτελέσματος αυχενικής (που ήταν άριστο ούτως ή άλλως) να κάνω και nipt. Δηλαδή απλά αντί papp-Α να κάνω τη nipt που είναι πολύ πιο ακριβής (και πιο ακριβή ?) και εντοπίζει πολύ περισσότερες χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Στις μικρότερες κοπέλες δεν χρειάζεται, παρά μόνο αν έχουν κακή αυχενική. Σε μας τις λίγο πιο μεγάλες μαμάδες (άνω των 35 δηλαδή), έχει κάποια λογική.

Οικονομικό όφελος δεν είχε ο γιατρός μου, γιατί μένω στη Γερμανία αλλά την αυχενική και την nipt τις έκανα αναγκαστικά στην Ελλάδα όπου είχα κλείσει ήδη εδώ και πολλούς μήνες τις διακοπές μου. 

Βέβαια ότι σου πει ο γιατρός μου. Απλά σου λέω τί μου είπε ο γιατρός μου στη Γερμανία και συμφώνησε απολύτως ο γιατρός που με παρακολούθησε στην Ελλάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Dimaki83 είπε:

Καλή μου καλή επιτυχία!

Δεν σου πρότεινε εσένα ο γιατρός σου να κάνεις και τη nipt? Εμένα μου την είχε προτείνει οπωσδήποτε επειδή έχω κλείσει τα 35, ανεξαρτήτως αποτελέσματος αυχενικής (που ήταν άριστο ούτως ή άλλως) να κάνω και nipt. Δηλαδή απλά αντί papp-Α να κάνω τη nipt που είναι πολύ πιο ακριβής (και πιο ακριβή ?) και εντοπίζει πολύ περισσότερες χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Στις μικρότερες κοπέλες δεν χρειάζεται, παρά μόνο αν έχουν κακή αυχενική. Σε μας τις λίγο πιο μεγάλες μαμάδες (άνω των 35 δηλαδή), έχει κάποια λογική.

Οικονομικό όφελος δεν είχε ο γιατρός μου, γιατί μένω στη Γερμανία αλλά την αυχενική και την nipt τις έκανα αναγκαστικά στην Ελλάδα όπου είχα κλείσει ήδη εδώ και πολλούς μήνες τις διακοπές μου. 

Βέβαια ότι σου πει ο γιατρός μου. Απλά σου λέω τί μου είπε ο γιατρός μου στη Γερμανία και συμφώνησε απολύτως ο γιατρός που με παρακολούθησε στην Ελλάδα. 

Η nipt μήπως είναι αυτό που λέω εγώ από μέσα που παίρνει ο γιατρός?? 

Δε θυμάμαι μετά από 6 χρόνια πώς λέγεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anitta είπε:

Έκανα την αυχενική!! Βγήκε πολύ καλή, όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες. Είμαι πολύ χαρούμενη, φοβόμουν παρά πολύ παρ’ολο που θα είναι το 3ο μας παιδάκι. Μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!?

Μπράβο @annita μου! Κι εγώ μόλις γύρισα ? 1.5 μου έβγαλε εμένα Αυχενική και περιμένω την αιματολογικη τέλος της εβδομάδας.. Δεν μας έκανε τη χάρη το μωρό να μας δείξει ξεκάθαρα φύλο αλλά μάλλον κοριτσάκι μας είπε και εμάς! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δήμητρα Λιγκαρου Οχι οχι μία εξέταση αίματος είναι, σαν διαδικασία που υποβάλλεται η έγκυος είναι κάτι πολύ απλό. 

Είναι άλλωστε καινούρια εξέταση, νομίζω δεν υπήρχε καν πριν 6 χρόνια ή θα είχε βγει μόνο ελάχιστα χρόνια και δεν θα ήταν διαδεδομένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια εχω αγχωθει φουλ. βοηθηστε με λιγο... πριν 25 μερες ειχα παει για τον καθιερωμενο υπέρηχο και ισως να βλεπαμε το φυλο. (τελικά το φυλο δεν καταφεραμε να το δουμε) τοτε ειχα ρωτησει τον γιατρο μου για κατι υγρα που ειχα. ηταν λευκα πηχτα και καμια φορα γινοντουσαν ελαφρώς κιτρινα. ειχε έλεγξει τον κολπο μου και μου ειχε πει οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικό και τυχαινει στην εγκυμοσυνη καποιες να εχουμε τετοια υγρα. ειχα κανει και εξεταση για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα και βγηκαν αρνητικα οποτε μου ειπε να μην ανησυχώ. τωρα στις διακοπές τα υγρα εγιναν εντελως κιτρινα και λιγο πιο πηχτα... (εδω και καμια δεκαρια μερες) οποτε τον πηρα σημερα τηλ. μου ειπε οτι λογικα θα ειναι μυκητες, πραγμα πολυ συχνο στην εγκυμοσυνη,  και να παω αυριο να με δει. διαβασα οτι υπαρχουν μύκητες που προκαλούν διαφορα στο μωρο και εχω φοβηθει πααααρα πολυ. υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει περασει??? έχω τρελαθει απ το αγχος. θα σαλταρω μεχρι αυριο το πρωι. @Δήμητρα Λιγκαρου @meloula @Anitta μηπως ξερετε εσεις που εχετε ηδη παιδακια?

Θ τον ρωτήσω σε λίγο που θ πάω για υγρά. Θ σ πω μετά. Το πρωί μου ήρθαν κάτι πηχτα. Μπεζ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Θ τον ρωτήσω σε λίγο που θ πάω για υγρά. Θ σ πω μετά. Το πρωί μου ήρθαν κάτι πηχτα. Μπεζ. 

δημητρα μου ρωτησε τον αν τα υγρα σου υπαρχει περιπτωση να ειναι απο μύκητες. μην το αφησεις έλεγξε το για να μην ερθεις στη θεση μου γιατι εχω τοσο αγχος οσο δεν φανταζεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

δημητρα μου ρωτησε τον αν τα υγρα σου υπαρχει περιπτωση να ειναι απο μύκητες. μην το αφησεις έλεγξε το για να μην ερθεις στη θεση μου γιατι εχω τοσο αγχος οσο δεν φανταζεσαι

Είχα κ στο πρώτο παιδάκι υγρά δεν ήταν τίποτα τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Είχα κ στο πρώτο παιδάκι υγρά δεν ήταν τίποτα τότε. 

τι χρωμα ηταν θυμασαι? μακαρι αυριο που θα με δει να μου πει οτι ειναι κατι απλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

τι χρωμα ηταν θυμασαι? μακαρι αυριο που θα με δει να μου πει οτι ειναι κατι απλο

Ασπρα πηχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Ασπρα πηχτα

και εμενα ασπρα ηταν στην αρχη και ηταν φυσιολογικό ειπε.ισως  τωρα στις διακοπες απο τα μπανια να το επαθα αν και προσεχα παρα πολυ και αλλαζα μαγιο και πλενομουν κλπ. εχεις ραντεβου σημερα στον γυναικολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

και εμενα ασπρα ηταν στην αρχη και ηταν φυσιολογικό ειπε.ισως  τωρα στις διακοπες απο τα μπανια να το επαθα αν και προσεχα παρα πολυ και αλλαζα μαγιο και πλενομουν κλπ. εχεις ραντεβου σημερα στον γυναικολογο?

Ναι τώρα 8.30 γ αυχενικη ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Ναι τώρα 8.30 γ αυχενικη ?????

ααα καλα αποτελεσματα! φαε σοκολατιτσα να κουνιεται να κανει τουμπιτσες! ? αντε να ερθεις να μας πεις τα καλυτερα. σου ευχομαι να πανε ολα σουπερ τελεια!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...