Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

Καλημέρα.. Ειμαι πολυ χαρούμενη! 8+1 σημερα πηγαμε για υπέρηχο.. Εχει μεγαλώσει πολυ, ακουσαμε ξανα καρδούλα, και η αποκόλληση ειναι πολυυ μικρή, ειναι θεμα ημερων να κολλησει εντελώς, η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τίποτα.. Μας εδωσε και τρισδιάστατη φωτο που εχει τα χεράκια στο κεφαλάκι του αχ τι γλυκό εμβρυακι ειναι αυτο, δεν μπορω!! Και ολο κουνιοταν το ζουζούνι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Καλημέρα.. Ειμαι πολυ χαρούμενη! 8+1 σημερα πηγαμε για υπέρηχο.. Εχει μεγαλώσει πολυ, ακουσαμε ξανα καρδούλα, και η αποκόλληση ειναι πολυυ μικρή, ειναι θεμα ημερων να κολλησει εντελώς, η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τίποτα.. Μας εδωσε και τρισδιάστατη φωτο που εχει τα χεράκια στο κεφαλάκι του αχ τι γλυκό εμβρυακι ειναι αυτο, δεν μπορω!! Και ολο κουνιοταν το ζουζούνι!! 

μπραβο σου γλυκια μουυ!!

χαιρομαι παρα πολυ!! Να σ πανε ολα καλα ευχομαι!!

κι εγω πηγα σημερα στο γιατρο!! Ολα καλα μου ειπε!! Ειναι 4χιλ το γλυκουλι μ!! Ειδαμε παλι κ τη καρδουλα του.. και την ακουσαμεε..αλλα οχι πολυ δυνατα γιατι ειναι λεει μικρουλι!!

Εσας κοριτσια μου ηταν δυνατος ο ήχος της καρδουλα του??

εμενα ηταν λιγο αργος κ χαμηλος!! Ειναι φυσιολογικο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο εισαι γωγω εχω χαθει λιγακι εδω μεσα χαχα..ο,τι σου είπε ο γιατρός.. Γιατι να μην ειναι εντάξει; ειναι μικρό ακομα 4 χιλ, θα το ακούσετε καλύτερα την επόμενη φορά μην αγχώνεσαι. Ολα να πανε καλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2018 at 10:43 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Antelope κατ αρχήν με τ Καλό τ μωράκι σου!!! Αφού σ αρέσουν οι ιστορίες λοιπόν έχω μπόλικες να σ πω. Τ πρωτο καιρό είχα ποκυ άγχος. Σκέψου ότι μετά από 2 χρόνια προσπαθειών πηγαίναμε για εξωσωματική. 8/12/2016 περάσαμε Επιτροπή για τα φάρμακα κ μετά τις γιορτές θα κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια γτ δ προλάβαιναμε βάση του ποτέ περίμενα περίοδο για εκείνο τ κύκλο Αφού τ κέντρο έκλεινε για γιορτές. Περίμενα π λες περίοδο μπας κ προλάβω άλλα είχα λίγο αίμα, λίγο καφε, λίγο ροζ. Την 4η μέρα χωρίς κανονικη του περιόδου πήρα τ γιατρό μ κ μ είπε να κάνω χοριακη. Πήγα κ γω ανέμελη έκανα χοριακη, γύρισα όλη την αγορά κ τη λαϊκή στους μείον 2 βαθμούς θυμάμαι κ τ μεσημέρι λέω δ πάω να τα παρω; στο κλείσιμο τ θυμήθηκα. Πάω π λες μ λέει π μικροβιολογο1 κάθισε. Κάθομαι μ λέει αν κ δ τ περίμενα (ήξερε ότι πηγαίναμε για εξωσωματική αφού σε εκείνον τ κύκλο είχα κάνει ορμονολογικες κ χοριακη για την επιτροπή) συγχαρητήρια είναι θετική. Σοκ Εγώ. Μόλις 78 μονάδες. Λέω α καλά βιοχημική θα είναι κ τ εκανα στο πέσιμο της χοριακης. Παίρνω τ γιατρο μ μ λεει μη λες χαζα κ μόνο π είδες θετική χοριακη είναι πολύ σημαντικό. Παίρνω τ άντρα μ τ λέω ρκανα εξέταση αίματος για εγκυμοσύνη κ είναι θετική. Μ λέει καλά έχω δουλειά τώρα να σε πάρω μετα; δ κατάλαβε τι του είπα. Πάω από τη δουλειά τ τ λέω μάλλον είμαι εγκυος. Μ λέει σιγουρα; Ε λέω μάλλον. Μετά πήγα έβαλα καπάκι άδεια γτ μ είπε ο γιατρός μ να κάτσω σπίτι στ αβγά μου. Πήγα από τ ιατρείο τ τ βράδυ μ έκανε μια ένεση, ξεκίνησα κ αντιπηκτικες κ μ λέει αν μπορείς να κρατηθείς μην κάνεις σε 2 μέρες χοριακη Κάνε σε 5 6. Ένα θα σ πω ρκανα μετά από 6 μέρες κ ήταν 1370 μονάδες. Πήγαμε είδαμε σακο, την επόμενη βδομάδα καρδούλα. Επίσης να συμπληρώσω ότι για μια βδομαδα κ κάτι είχα λίγο αίμα σε σημείο να φοράω σερβιετα οπότε ήμουν λίγο χεσμενη.  Σχεδόν μέχρι την Αυχενική την έβγαλα στο σπίτι. Επίσης να σ πω ότι πήγαμε στο γιατρο στη 10η βδομάδα. Βλέπουμε ένα κορμάκι μια σταλιά κ χεράκια ποδαράκια να κινούνται ασταμάτητα. Λέω στο γιατρο σαν Χελωνάκι είναι! Μ λέει έχω ακούσει κ έχω ακούσει (μαλακ*ες ήθελε να πει ο ανθρωπος) άλλα να πουν τ παιδί τους Χελωνάκι πρώτη φορά.

Με το καλοκαλο Διωνη μου και το δεύτερο παιδακι σαςτη, να έρθει ευκολα και να μη ταλαιπωρηθειτε καθολου! Γελασα πολυ με το χελωνακι! Εμεις το αποκαλουσαμε "κοτοπουλακι" χαχαχα.. αυτο μου θυμιζε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2018 at 7:05 ΜΜ, ο/η Irene_D είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Petalouditsa28!! 
Περιμένω πως και πως να το δω να μεγαλώνει.. μου φαίνεται πως ο χρόνος κυλάει αργά..
Για πες μας τη δική σου εμπειρία.. πως ήταν στην αρχή? πότε άρχισε ο καιρός να περνάει 
νεράκι? Η γιατρός μας είπε απο την αυχενική και μετά περνάει γρήγορα και μετά ξανά κολλάει
τον τελευταίο μήνα πριν γεννήσεις..

Τωρα ειδα το μήνυμα σου irene μου!

Λοιπόν...το πρώτο τριμηνο περασε όντως αργα! Ειχα και το αγχος μου, το μυαλό μου μονιμως κολλημενο εκει στο σπορακι μου...μετρούσα κ εσβηνα μερες σα τους φανταρους και εγώ....... Μετά ηταβ κάπως καλύτερα... απο τη β επιπέδου κ λίγο πιο μετα (που αρχισα να το αισθανομαι) μεχρι 8ο μηνα περασε πολύ πιο ευκολα γιατι κ εγω ημουν πιο χαλαρή, ψαχναμε πράγματα για τη μικρή...(είδες τη κανει η ψυχολογια??).

Τωρα ο τελευταίος μηνας ΔΕ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ. εχω πητα 17/6 και μου φαινεται ΑΙΩΝΑΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Περναει βασανιστικα αργα!

Καθε μερα σκεφτομαι ποτε θα γεννήσω....κ δε το λεω απο αποψη κούρασης αλλα καθαρα απο προσμονη να τη κρατησω στα χερια μου, να δω οτι ειναι καλα, να τη φιλήσω, να τη φροντίσω....

Το μυαλό κολλημενο εκει...

Θα το δεις να μεγαλωνει κ καθε υπέρηχος θα ειναι ενα λιθαρακι ακομα ευτυχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Με το καλοκαλο Διωνη μου και το δεύτερο παιδακι σαςτη, να έρθει ευκολα και να μη ταλαιπωρηθειτε καθολου! Γελασα πολυ με το χελωνακι! Εμεις το αποκαλουσαμε "κοτοπουλακι" χαχαχα.. αυτο μου θυμιζε...

Εγω που σημερα το ειπα πυραυλακι;; αφου ετσι εμοιαζε στην αρχη χαχα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/6/2018 at 7:36 ΜΜ, ο/η Μελούλα είπε:

Συγχαρητήρια! Κανε μια χοριακη για να δει ο γιατρος πού περίπου βρίσκεται η κυηση και θα σου πει αυτός ποτε να πας να σε δει 

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έκανα την πρώτη μου χοριακή! 378,83! Η τιμή είναι με μια μέρα καθυστέρηση. Πώς σας φαίνεται το νούμερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Εγω που σημερα το ειπα πυραυλακι;; αφου ετσι εμοιαζε στην αρχη χαχα.. 

Χαχαχαχα... ειναι κ αυτο μια αποψη! Χαχα.. εμενα ειλικρινά μου ενοιαζε σα κοτόπουλο, αυτο που βάζουμε στο φουρνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Πείτε πως είστε;;; 7 εβδομάδων πλέον κι άρχισαν από εχθες ανακατωσουρες τρελές που το πρωί δεν μπορώ να σταθώ όρθια με τίποτα.. μόνο ξαπλωμένη είμαι καλά και κατά τις 12 σηκώνομαι σιγά σιγά και κάπως έχω συνέλθει.. δεν θέλω να φάω τίποτα παρά μόνο φρούτα.. επίσης κορίτσια δουλεύετε κι αν ναι πως την παλεύετε ;;; Βοηθειαααα έχω γίνει παιδί της νύχτας , μόνο τότε Νοιώθω καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η @eirini@ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έκανα την πρώτη μου χοριακή! 378,83! Η τιμή είναι με μια μέρα καθυστέρηση. Πώς σας φαίνεται το νούμερο?

Συγχαρητήρια @eirini@ όλα καλά να πάνε !! Είναι μια χαρά τιμή για 1η μέρα καθυστέρησης.. λογικά σε 2 μέρες πρέπει να την επαναλάβεις για να δεις πως αυξάνεται ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Συγχαρητήρια @eirini@ όλα καλά να πάνε !! Είναι μια χαρά τιμή για 1η μέρα καθυστέρησης.. λογικά σε 2 μέρες πρέπει να την επαναλάβεις για να δεις πως αυξάνεται ... 

Πήρα τη γιατρό μου και μου λέει να κάνω ξανά Παρασκευή χοριακή και προγεστερόνη αυτή τη φορα.. (ουτε που ήξερα για αυτή την εξέταση...νεο αγχος για την τιμή της!) και μετά να την πάρω τηλ για να δούμε ποτε θα κάνω πρώτο υπέρηχο. Τι γνώμη έχετε για αυτά?

Πολύ αγχος κορίτσια διότι έχω πονάκια δεξιά συνήθως, δεν έχω ενοχλήσεις μόνο οταν είμαι εντελώς ακίνητη... αφήστε που νιώθω οτι κάτι πατάει ωρες ώρες το ωεύρο στο ισχύο και αντυανακλά στο πόδι και γενικα τα κοκαλαστι ισχύο στην ένωση τα ωιωθω περίεργα.. Πολύ νωρίς δεν είναι για να έχω τετοια συμπτώματα 5 εβδομάδων????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η @eirini@ είπε:

Πήρα τη γιατρό μου και μου λέει να κάνω ξανά Παρασκευή χοριακή και προγεστερόνη αυτή τη φορα.. (ουτε που ήξερα για αυτή την εξέταση...νεο αγχος για την τιμή της!) και μετά να την πάρω τηλ για να δούμε ποτε θα κάνω πρώτο υπέρηχο. Τι γνώμη έχετε για αυτά?

Πολύ αγχος κορίτσια διότι έχω πονάκια δεξιά συνήθως, δεν έχω ενοχλήσεις μόνο οταν είμαι εντελώς ακίνητη... αφήστε που νιώθω οτι κάτι πατάει ωρες ώρες το ωεύρο στο ισχύο και αντυανακλά στο πόδι και γενικα τα κοκαλαστι ισχύο στην ένωση τα ωιωθω περίεργα.. Πολύ νωρίς δεν είναι για να έχω τετοια συμπτώματα 5 εβδομάδων????

να αναφερεις ολα τα συμπτωματα στο γιατρο σου, αυτο με το ποδι ισως δεν εχει καν σχεση με την εγκυμοσυνη, οσο για τα πονακια στη μητρα, να ξεκουραζεσαι, ειναι  λογω την μεγαλης αλλαγης που θα υποστει..μεγαλωνει σιγα σιγα και τεντωνονται οι συνδεσμοι..

οσον αφορα τη χοριακη, να σου πω οτι στην κορη μου με μια μερα καθυστερηση ειχα 40,2 ενω σε αυτο τωρα με μια μερα καθυστερηση ειχα 798,2..καμια σχεση..απλα η συλληψη σε αυτο εγινε μαλλον πριν την ωορρηξια ενω στο προηγουμενο μετα..ή και αυτο να μην ισχυει καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. αυτο που μας νοιαζει ειναι να διπλασιαζεται καθε 48 ωρες και ολα πανε καλα! :)

Με το καλο!!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Χαχαχαχα... ειναι κ αυτο μια αποψη! Χαχα.. εμενα ειλικρινά μου ενοιαζε σα κοτόπουλο, αυτο που βάζουμε στο φουρνο!

μοιαζουν και λιγο με κοτοπουλο για φουρνο, ειδικα αν εισαι μανα κανιβαλος που ολο λες "αχ θα σε φαω βρε ζουζουνι που εισαι τοσο γλυκο κλπ" ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κι εγώ νέα! Έκανα χθες υπέρηχο 9+1 όπου πλέον μιλάμε για ανθρώπινο πλάσμα! 2,5 εκατοστά με χεράκια&ποδαράκια να τα κουνάει πέρα δώθε. Πραγματική ευτυχια! Ο άντρας μου γελούσε σαν χαζός! Είναι φοβερό το ποσο γρήγορα μεγαλώνουν μέσα μας. 

Το δεύτερο εμβρυακι υπάρχει ακόμα. Δεν μεγαλώνει αλλά ούτε έχει φύγει και ανησυχώ λίγο μήπως επηρεάσει την πορεία του υγιούς μωρού. Ο γιατρος κ η μαια βεβαια με διαβεβαιωσαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος.

@@eirini@ καλο μου εσυ μου φαινεται το τερματισες με το αγχος! Τελεια η τιμή σου! Προγεστερονη μη σε ανησυχεί, αν δει χαμηλή τιμή θα σου δώσει κάψουλα/υποθετο/κρέμα. Όλες σχεδόν έχουμε πάρει. 

@Irene_D σε καταλαβαίνω.. κι εγώ πολύ χάλια με ναυτία. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, θα σου πω όμως ότι μου κράτησαν μόνο 20 μέρες. 6η με 8η εβδομάδα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική και υπάρχουν κοπέλες που μπορεί να έχουν  εμετούς μέχρι να γεννήσουν. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ κ για σένα αυτή η άσχημη φάση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μ καλησπερα!!

οσον αφορα τις ναυτιες εχω κ εγω με το που σηκωθω απο το κρεβατι και δεν μπορω να φαω τιποτα. κ μου περναν καθε μερα μετα το μεσημερακι.

αχ αχ αλλα αυτα ειναι τα καλα!!

 

κοριτσια ο χτυπος της καρδιας τ μωρου σας ηταν δυνατος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από μένα! Μετά από πολλές σπερματεγχυσεις και εξωσωματικές, να 'μαστε με ΠΗΤ 4/1/2019. ?

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Εχω κι εγώ νέα! Έκανα χθες υπέρηχο 9+1 όπου πλέον μιλάμε για ανθρώπινο πλάσμα! 2,5 εκατοστά με χεράκια&ποδαράκια να τα κουνάει πέρα δώθε. Πραγματική ευτυχια! Ο άντρας μου γελούσε σαν χαζός! Είναι φοβερό το ποσο γρήγορα μεγαλώνουν μέσα μας. 

Το δεύτερο εμβρυακι υπάρχει ακόμα. Δεν μεγαλώνει αλλά ούτε έχει φύγει και ανησυχώ λίγο μήπως επηρεάσει την πορεία του υγιούς μωρού. Ο γιατρος κ η μαια βεβαια με διαβεβαιωσαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος.

@@eirini@ καλο μου εσυ μου φαινεται το τερματισες με το αγχος! Τελεια η τιμή σου! Προγεστερονη μη σε ανησυχεί, αν δει χαμηλή τιμή θα σου δώσει κάψουλα/υποθετο/κρέμα. Όλες σχεδόν έχουμε πάρει. 

@Irene_D σε καταλαβαίνω.. κι εγώ πολύ χάλια με ναυτία. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, θα σου πω όμως ότι μου κράτησαν μόνο 20 μέρες. 6η με 8η εβδομάδα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική και υπάρχουν κοπέλες που μπορεί να έχουν  εμετούς μέχρι να γεννήσουν. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ κ για σένα αυτή η άσχημη φάση.

Μπράβο κορίτσι μου!!! Είδες επιτέλους μωράκι σχηματισμένο.. με το καλό να το κρατήσεις αγκαλίτσα.. 

μακάρι να περάσουν κι εμένα μετά τις 8...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η ChristineK είπε:

Γειά σας και από μένα! Μετά από πολλές σπερματεγχυσεις και εξωσωματικές, να 'μαστε με ΠΗΤ 4/1/2019. ?

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες εύχομαι! 

Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη κοριτσάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εχω αγχωθει γιατι εμας δεν ηταν ξεκαθαρος!! κ δςν ακουγοταν καλα.. και ειμαι στην 6 εβδ + 3 μερ.

Καλησπέρα @γωγω γωγω

ποσους παλμούς μέτρησε ο γιατρός σε αυτή τη βδομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ChristineK καλώς ήλθες στην παρέα του Γενάρη! Είμαστε τελείως μαζί! 3/1 με βγάζει η εφαρμογή βάσει ωοληψίας και 5/1 ο γιατρός βάσει υπερήχου. Με εξωσωματική τελικά έμεινες κι εσύ έγκυος; Όπως και να έχει άξιζε η ταλαιπωρία!

@Irene_D έχω μια εφαρμογή στο κινητό που είναι για παρακολούθηση κύησης. Ουσιαστικά σου λέει κάθε μέρα πώς αναπτύσσεται το μωράκι, πρακτικές συμβουλές για διατροφή, συμπτώματα κλπ. Στην 8+1 μου είπε ότι ο πλακούντας έχει αναλάβει μεγάλο μέρος της "δουλειάς" που μέχρι τώρα έκανε ο οργανισμός μου (παραγωγή ορμονών, ενζύμων κλπ) και ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει πολλές γυναίκες σε ανακούφιση των συμπτωμάτων της ναυτίας και της ζαλάδας. Ε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά από εκείνη την ημέρα μου έφυγαν ως δια μαγείας! Εννοείται ότι η κόπωση, η συχνουρία και άλλα τέτοια συνεχίζουν, ίσως και αυξάνονται.

@γωγω γωγω εγώ είχα κάνει υπέρηχο δύο μέρες πριν από εσένα, στην 6εβδ ακριβώς. Έβλεπα να αναβοσβήνει και ακουγόταν ένας ήχος σαν θάλασσα. Και έλεγα μάλιστα, αυτός είναι ο ήχος που ακούνε οι έγκυες και τρελαίνονται; Ε, μετά στην 7+1 άκουσα πραγματικό πεντακάθαρο ήχο και εκεί τρελάθηκα κι εγώ! Θα τον ακούσεις και θα τρελαθείς! Και μετά θα γίνουμε όλες μαζί το κλουβί με τις τρελές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη κοριτσάκι!!!

Σε ευχαριστώ! Επίσης!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Εχω κι εγώ νέα! Έκανα χθες υπέρηχο 9+1 όπου πλέον μιλάμε για ανθρώπινο πλάσμα! 2,5 εκατοστά με χεράκια&ποδαράκια να τα κουνάει πέρα δώθε. Πραγματική ευτυχια! Ο άντρας μου γελούσε σαν χαζός! Είναι φοβερό το ποσο γρήγορα μεγαλώνουν μέσα μας. 

Το δεύτερο εμβρυακι υπάρχει ακόμα. Δεν μεγαλώνει αλλά ούτε έχει φύγει και ανησυχώ λίγο μήπως επηρεάσει την πορεία του υγιούς μωρού. Ο γιατρος κ η μαια βεβαια με διαβεβαιωσαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος.

@@eirini@ καλο μου εσυ μου φαινεται το τερματισες με το αγχος! Τελεια η τιμή σου! Προγεστερονη μη σε ανησυχεί, αν δει χαμηλή τιμή θα σου δώσει κάψουλα/υποθετο/κρέμα. Όλες σχεδόν έχουμε πάρει. 

@Irene_D σε καταλαβαίνω.. κι εγώ πολύ χάλια με ναυτία. Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, θα σου πω όμως ότι μου κράτησαν μόνο 20 μέρες. 6η με 8η εβδομάδα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική και υπάρχουν κοπέλες που μπορεί να έχουν  εμετούς μέχρι να γεννήσουν. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ κ για σένα αυτή η άσχημη φάση.

πως περναει ρε σεις ο καιρος....πως ομως. Καμια φορα σας διαβαζω και σκεφτομαι ποσων εβδομαδων θα ημουν τωρα αν συνεχιζα να πηγαινω καλα και παθαινω σοκ. Πραγματικα περναει ο καιρος νερο. Επαθα πλακα και με την @OLY10 που ειχε ανακοινωσει μετα απο μενα την εγκυμοσυνη της. Δεν το ειχα συνειδητοποιησει ολο αυτο ως τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@ChristineK καλώς ήλθες στην παρέα του Γενάρη! Είμαστε τελείως μαζί! 3/1 με βγάζει η εφαρμογή βάσει ωοληψίας και 5/1 ο γιατρός βάσει υπερήχου. Με εξωσωματική τελικά έμεινες κι εσύ έγκυος; Όπως και να έχει άξιζε η ταλαιπωρία!

@Irene_D έχω μια εφαρμογή στο κινητό που είναι για παρακολούθηση κύησης. Ουσιαστικά σου λέει κάθε μέρα πώς αναπτύσσεται το μωράκι, πρακτικές συμβουλές για διατροφή, συμπτώματα κλπ. Στην 8+1 μου είπε ότι ο πλακούντας έχει αναλάβει μεγάλο μέρος της "δουλειάς" που μέχρι τώρα έκανε ο οργανισμός μου (παραγωγή ορμονών, ενζύμων κλπ) και ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει πολλές γυναίκες σε ανακούφιση των συμπτωμάτων της ναυτίας και της ζαλάδας. Ε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά από εκείνη την ημέρα μου έφυγαν ως δια μαγείας! Εννοείται ότι η κόπωση, η συχνουρία και άλλα τέτοια συνεχίζουν, ίσως και αυξάνονται.

@γωγω γωγω εγώ είχα κάνει υπέρηχο δύο μέρες πριν από εσένα, στην 6εβδ ακριβώς. Έβλεπα να αναβοσβήνει και ακουγόταν ένας ήχος σαν θάλασσα. Και έλεγα μάλιστα, αυτός είναι ο ήχος που ακούνε οι έγκυες και τρελαίνονται; Ε, μετά στην 7+1 άκουσα πραγματικό πεντακάθαρο ήχο και εκεί τρελάθηκα κι εγώ! Θα τον ακούσεις και θα τρελαθείς! Και μετά θα γίνουμε όλες μαζί το κλουβί με τις τρελές!

@Antelope είμαστε εντελως μαζί!!! Με εξωσωματική έμεινα. Οντως μεγάλη η ταλαιπωρία αλλά όπως θα έχεις διαπιστώσει κι εσύ, μόλις ακούσεις το θετικό αποτέλεσμα αυτόματα διαγράφονται όλα τα προηγούμενα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...