Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

@Antelope ελα ολα καλα!! Αφου στο είπε και ο γιατρός είσαι οκ.. Ηρεμησε και απόλαυσε το υπόλοιπο...

Εγω ειμαι 23. Εντελως συνειδητή απόφαση το παιδι και τωρα παίρνω και το πτυχίο μου.. Φιλόλογος η Μελούλα! Με ενοχλεί πολλές φορές που εχω περίεργες αντιδράσεις λογω της ηλικίας μου, ενω δεν γνωρίζουν το υπόβαθρό μου.. Οτι δηλαδή το καναμε συνειδητά με τον άντρα μου, ειμασταν και οικονομικά έτοιμοι και φυσικά αισθηματικά!! Γιατί πρέπει να με κοιτανε σαν εξωγήινο; η ηλικία (στους ενήλικες όμως θα πω, ο μόνος περιορισμός που βαζω) δεν είναι το μόνο κριτήριο για να κάνεις οικογένεια.. ααααα σορρυ ξέφυγα αλλα μιας που θηξατε ηλικίες, εχω τον πόνο μου κι εγώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

@Antelope ελα ολα καλα!! Αφου στο είπε και ο γιατρός είσαι οκ.. Ηρεμησε και απόλαυσε το υπόλοιπο...

Εγω ειμαι 23. Εντελως συνειδητή απόφαση το παιδι και τωρα παίρνω και το πτυχίο μου.. Φιλόλογος η Μελούλα! Με ενοχλεί πολλές φορές που εχω περίεργες αντιδράσεις λογω της ηλικίας μου, ενω δεν γνωρίζουν το υπόβαθρό μου.. Οτι δηλαδή το καναμε συνειδητά με τον άντρα μου, ειμασταν και οικονομικά έτοιμοι και φυσικά αισθηματικά!! Γιατί πρέπει να με κοιτανε σαν εξωγήινο; η ηλικία (στους ενήλικες όμως θα πω, ο μόνος περιορισμός που βαζω) δεν είναι το μόνο κριτήριο για να κάνεις οικογένεια.. ααααα σορρυ ξέφυγα αλλα μιας που θηξατε ηλικίες, εχω τον πόνο μου κι εγώ.. 

23;?Μπράβο,κορίτσακι μου!!

Στις μέρες μας είναι πολύ σπάνιο το φαινόμενο σε αυτήν την ηλικια να έχεις κάνει παιδάκι συνειδητά..Γι'αυτο προφανώς έχεις γίνει αποδέκτης περίεργων συμπεριφορών!!

Εγώ πάντως πραγματικα σε θαυμαζω για την συνειδητή σου απόφαση να γίνεις μανούλα σε τόσο μικρή ηλικια και φυσικά ένα παραπάνω που συνεχίσες τη Σχολή σου και παίρνεις το πτυχίο σου!!

Εγώ είμαι 30 και το σπορακι μου ειναι το πρώτο μου παιδάκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Εγώ είμαι λίγο προβληματισμένη σήμερα γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές που συνοδεύουν την αυχενική διαφάνεια (papp-a & χοριακή) και η συνολική εκτίμηση μου δείχνει πιθανότητες για σύνδρομα 1/330. Στενοχωρήθηκα γιατί διαβάζω γενικά για κάτι πιθανότητες 1/4000 ή και πιο μικρές κλπ και η δική μου μου φαίνεται μεγάλη :( Είναι βέβαια εκτός κινδύνου και θα τα δει και συνολικά ο γιατρός μου, που δεν τον βρίσκω τώρα! Ίσως χρειαστεί να κάνω και τον μη παρεμβατικό έλεγχο μέσω αίματος που έχει πολύ υψηλό κόστος.

Έχει αρχίσει να με αγχώνει σοβαρά η ηλικία μου που είναι και η υπαίτια που μου αυξάνει τις πιθανότητες για ανωμαλίες.... Εσείς αλήθεια πόσων χρονών είστε κορίτσια; Με τρόπο να μου το πείτε μην πάθω κανένα έμφραγμα στην ηλικία μου ?

Κορίτσι μου,δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι!!Αφού είσαι εκτός κινδύνου και η εξέταση σου βγήκε καλή τα νούμερα είναι απλά στατιστικά..Δεν ξέρω πολλά για τις πιθανότητες αλλά νομίζω ότι πρέπει να εμπιστευτείς το γιατρο σου και να μην αγχώνεσαι..

Όλα θα πάνε τέλεια!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

23;?Μπράβο,κορίτσακι μου!!

Στις μέρες μας είναι πολύ σπάνιο το φαινόμενο σε αυτήν την ηλικια να έχεις κάνει παιδάκι συνειδητά..Γι'αυτο προφανώς έχεις γίνει αποδέκτης περίεργων συμπεριφορών!!

Εγώ πάντως πραγματικα σε θαυμαζω για την συνειδητή σου απόφαση να γίνεις μανούλα σε τόσο μικρή ηλικια και φυσικά ένα παραπάνω που συνεχίσες τη Σχολή σου και παίρνεις το πτυχίο σου!!

Εγώ είμαι 30 και το σπορακι μου ειναι το πρώτο μου παιδάκι!!

Με το καλό!! Κοντεύεις και αυχενική κι εσύ βλέπω..

Ξέρεις τι; απλα για να κρίνεις μια κατάσταση, πρέπει να έχεις πολλα δεδομένα.. Η ηλικία μου από μόνη της ειναι ελλιπές στοιχείο, γιατί δεν ξέρουν πώς και τι.. Και εγω να ειμαι ειλικρινής, αν δεν ηταν ο άντρας μου ο συγκεκριμένος άντρας, δεν θα έκανα τώρα οικογένεια, αλλά μετά τις σπουδές μου, όπως ειχα στο μυαλό μου.. Αλλα η ζωή ειναι απρόβλεπτη.. Κύριος γνώμονας, μετά το αισθηματικό, ηταν οτι μπορούσαμε να ανταπεξελθουμε μονοι μας στο στήσιμο σπιτιού - οικογένειας, αλλιως δεν κάναμε τίποτα..

Τεσπα αρκετά περιαυτολογησα, απλα πισω από την ανωνυμία ήθελα να πω κάποια πράγματα που αν τα πω σε γνωστές, ίσως παρεξηγηθώ..

Φιλιά σε ολες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Rena88 είπε:

Κι εγώ αγχώνομαι πολύ με την αυχενικη...Όσο διαβάζεις,τόσα περισσότερα δυσάρεστα περιστατικά μαθαίνεις και τόσο περισσότερο αγχώνεσαι..

Εμένα την κάνει την αυχενικη η ίδια η γιατρός μου και η τιμή της περιλαμβάνεται στο κόστος του συνολικού πακέτου..Από ότι έχω ακούσει στοιχίζει γυρω στα 150 ευρώ,αν δεν κάνω λάθος..

Πότε θα την κάνεις την αυχενικη;?Αν την έχω κάνει πρώτα εγώ θα σου πω την εμπειρία μου..Πάντως η διάρκεια της εξαρτάται από τη θέση του μωρου και από τη δυνατότητα που δίνεται στο γιατρό να δει τα στοιχεία που θέλει...

ναι... μαλλον πρεπει να σταματησω να διαβαζω γιατι μου κανει κακο. μεσα ιουλιου θα τη κανω, εσυ? τωρα περιμενω πως και πως την αλλη βδομαδα που θα παμε να δουμε το μπεμπεκι. τελευταια φορα κουνουσε χερακια και ποδαρακια και τρελαθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Εγώ είμαι λίγο προβληματισμένη σήμερα γιατί βγήκαν τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές που συνοδεύουν την αυχενική διαφάνεια (papp-a & χοριακή) και η συνολική εκτίμηση μου δείχνει πιθανότητες για σύνδρομα 1/330. Στενοχωρήθηκα γιατί διαβάζω γενικά για κάτι πιθανότητες 1/4000 ή και πιο μικρές κλπ και η δική μου μου φαίνεται μεγάλη :( Είναι βέβαια εκτός κινδύνου και θα τα δει και συνολικά ο γιατρός μου, που δεν τον βρίσκω τώρα! Ίσως χρειαστεί να κάνω και τον μη παρεμβατικό έλεγχο μέσω αίματος που έχει πολύ υψηλό κόστος.

Έχει αρχίσει να με αγχώνει σοβαρά η ηλικία μου που είναι και η υπαίτια που μου αυξάνει τις πιθανότητες για ανωμαλίες.... Εσείς αλήθεια πόσων χρονών είστε κορίτσια; Με τρόπο να μου το πείτε μην πάθω κανένα έμφραγμα στην ηλικία μου ?

αυτο ειπα και εγω πριν λιγο... οτι μαλλον πρεπει να σταματησω να διαβαζω γιατι αγχωνομαι. εχω τους ιδιους προβληματισμους γιατι ειμαι 35. εγω εχω αυχενικη μεσα Ιουλίου. η αιματολογικη εξεταση που λες ποσο κοστιζει? ειναι και εσενα το πρωτο σου μωρακι @Antelope μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Rena88 είπε:

Πόσο τέλειο να το βλέπεις!!Και ειδικά όταν κουνάει χεράκια ποδαράκια ειναι όνειρο!!

Εμένα η επόμενη εξέταση μου είναι η αυχενικη την Τρίτη..Έχω να το δω και 2 εβδομάδες τώρα και έχω μια αγωνία παραπάνω...Το άφησα σχεδόν 3 εκατοστά και θα το δω κοντά 6 το φασολακι μου !!??

Έχω λίγο άγχος και με την αυχενικη αλλά ελπίζω να είναι όλα καλα!!??

Καλημέρα!!!! Να είμαστε αισιόδοξες κορίτσι.. θα είναι όλα μια χαρά!!!
Κι εγώ το είχα αφήσει 2,5 και το είδαμε 4,8.. εν τω μεταξύ μου έκανε εξωτερικό υπέρηχο , όχι κολπικό..
Βέβαια με είδε και ενδοκολπικά  και η  αποκόλληση έχει εξαφανιστεί..
Εμάς μας έγραψε την αυχενική, θα πληρώσουμε 80,00 ευρώ και τη συμμετοχή των 40,00 ευρώ θα την πληρώσει ο ΕΟΠΥΥ.. μια χαρά μου φάνηκε η τιμή.. περίμενα περισσότερα με αυτά που ακούω..
Ρενάκι μου με το καλό η αυχενική .. θα είναι όλα τέλεια!!!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η asda είπε:

Ενω αυτο δεν γίνεται πλεον;; έτσι ήξερα κι εγώ.. 

 

Κι όμως ημουν από τις μεγαλύτερες της παρέας μου όταν έκανα το πρώτο στα 29 μου. Τι σημασία έχει όμως.. τα παιδιά δεν μετράνε την ηλικία μας. Την όρεξη μας να ασχοληθούμε μαζί τους θέλουν και την αγάπη μας. Μην κολλάς πουθενά!

Αυχενική έχω κλείσει στις 26 Ιουλίου που θα είμαι στην 13 εβδομάδα. Έχω ακόμα πολύ.. 

Τώρα βγάζουν μια συνδυασμένη πιθανότητα και βάσει αυτής προτείνουν ή όχι άμνιο. Για να καταλάβεις η ηλικία μου λέει πιθανότητα 1/200. Οι εξετάσεις μου λένε πιθανότητα 1/600 και συνδυασμένες με την ηλικία μου βγάζουν 1/330. Δηλαδή έχω λιγότερες πιθανότητες προβλήματος από ό,τι μια γυναίκα στην ηλικία μου που δεν έχει κάνει αυχενική και αιματολογικές. Το cut-off point είναι 1/250 στο οποίο έχει ιατρική ένδειξη η αμνιο. Τώρα επειδή είμαι πολύ κοντά σε αυτό το όριο, κάποιοι γιατροί μπορεί να με έβαζαν να κάνω.

Ωχ τα είπα μπερδεμένα! Ελπίζω να κατάλαβες, αλλά και αν όχι, δεν νομίζω να φτάσεις σε αυτά τα νούμερα για να σε απασχολήσει.

Από τις μεγαλύτερες στα 29 σου για πρώτο παιδί; Έλα ρε, καλά που ζω; εμένα οι φίλες μου τα μυαλά πάνω από το κεφάλι είχαν σε αυτή την ηλικία! Και τώρα δηλαδή, τα ίδια είναι χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η xara1 είπε:

αυτο ειπα και εγω πριν λιγο... οτι μαλλον πρεπει να σταματησω να διαβαζω γιατι αγχωνομαι. εχω τους ιδιους προβληματισμους γιατι ειμαι 35. εγω εχω αυχενικη μεσα Ιουλίου. η αιματολογικη εξεταση που λες ποσο κοστιζει? ειναι και εσενα το πρωτο σου μωρακι @Antelope μου?

Κοίτα να δεις ταυτόχρονες ανησυχίες είχαμε, μόνο που αργούν λίγο τα δικά σου μηνύματα γιατί είσαι ακόμα καινούρια. Εμένα είναι πρώτη μου εγκυμοσύνη με εξωσωματική. Στα 35 άρχισα τις προσπάθειες. Καλέ μην αγχώνεσαι! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πάνε όλα καλά! Η αιματολογική είναι μέτρηση 2 ουσιών, μιας πρωτεΐνης που λέγεται papp-a και της ελεύθερης β-χοριακής. Τα αποτελέσματα αυτών μαζί με τις μετρήσεις του υπερήχου δίνουν την συνολική πιθανότητα για 3 συγκεκριμένα χρωμοσωμικά σύνδρομα. Το ένα εκ των οποίων είναι το γνωστό σύνδρομο Down. Είναι καθαρά στατιστικά αποτελέσματα αυτά, όχι διαγνωστικά. Είναι τυποποιημένη εξέταση, δεν την ζητάς έξτρα. Σου τη γράφει αν έχεις ΕΟΠΥΥ και πληρώνεις πολύ λίγο συμμετοχή γύρω στα 10€ αν δεν κάνω λάθος. Για την αυχενική πλήρωσα 100€ (από 120€) σε ιδιώτη πιστοποιημένο.

Με το καλό κοριτσι μου, όλα τέλεια θα είναι! Θα το δεις το μπεμπάκι σου που θα σε χαιρετάει και θα χαλαρώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

@Antelope ελα ολα καλα!! Αφου στο είπε και ο γιατρός είσαι οκ.. Ηρεμησε και απόλαυσε το υπόλοιπο...

Εγω ειμαι 23. Εντελως συνειδητή απόφαση το παιδι και τωρα παίρνω και το πτυχίο μου.. Φιλόλογος η Μελούλα! Με ενοχλεί πολλές φορές που εχω περίεργες αντιδράσεις λογω της ηλικίας μου, ενω δεν γνωρίζουν το υπόβαθρό μου.. Οτι δηλαδή το καναμε συνειδητά με τον άντρα μου, ειμασταν και οικονομικά έτοιμοι και φυσικά αισθηματικά!! Γιατί πρέπει να με κοιτανε σαν εξωγήινο; η ηλικία (στους ενήλικες όμως θα πω, ο μόνος περιορισμός που βαζω) δεν είναι το μόνο κριτήριο για να κάνεις οικογένεια.. ααααα σορρυ ξέφυγα αλλα μιας που θηξατε ηλικίες, εχω τον πόνο μου κι εγώ.. 

Συγχαρητήρια κοριτσάρα! Θα ορκιστείς με φουσκωμένη κοιλίτσα δηλαδή; Τι ωραία!

Είσαι σίγουρα πολύ ώριμη για να μπορέσεις να τα συνδυάσεις όλα αυτά! Σου λείπουν καθόλου οι ανέμελες χαζομαρίτσες των συνομιλίκων σου ή σου φαίνονται πια ανούσιες μπροστά στα θαύματα που έχεις;

Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις αυξημένες απαιτήσεις χωρίς να αλλοτριωθείς σίγουρα χρειάζεσαι και δυνατό υποστηρικτικό πλαίσιο, που συνήθως είναι οικογένεια ή σύζυγος. Αυτό ισχύει για όλες και ανεξαρτήτως ηλικίας. Respect στον άντρα σου λοιπόν και στην ομάδα που έχετε φτιάξει!

Και να σας πω και κάτι κορίτσια σαν μεγαλύτερη; Πραγματικά δεν χρειάζεται να εξηγούμε στον καθένα τους λόγους των αποφάσεών μας. Οι γνωστές της Μελούλας έχουν ένα στερεότυπο στο μυαλό τους για το πότε πρέπει να παντρεύεσαι και να κάνεις παιδιά και βάσει αυτού κόβουν ή τεντώνουν τους ανθρώπους γύρω τους για να χωρέσουν μέσα σε αυτό, σαν το μύθο του Προκρούστη. Είναι εκνευριστικό αυτό αλλά δυστυχώς (ή και ευτυχώς) αυτό το κάνουν καθημερινά όλοι οι άνθρωποι για όλα τα πράγματα (και εμείς, ασυναίσθητα) που δεν μας ενδιαφέρουν ή δεν μας αφορούν ιδιάιτερα. Οι φίλοι και οι άνθρωποι με τους οποίους υπάρχει αμοιβαίο νοιάξιμο θα ενδιαφερθούν με άλλο τρόπο, θα μας ρωτήσουν πώς αισθανόμαστε, θα προσπαθήσουν να μπουν στη θέση μας και να κατανοήσουν τις ανάγκες μας και τις επιθυμίες μας.

Οι υπόλοιποι έχουν τα δικά τους προβλήματα, τα δικά τους στεγανά και τους δικούς τους κλειστούς ορίζοντες που δεν θα ανοίξουν για εμάς γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σημαντικοί για αυτούς. Ας τους βλέπουμε με συμπάθεια χωρίς να τους παρεξηγούμε και χωρίς να περιμένουμε να μας καταλάβουν ή να τους ανοίξουμε εμείς το μυαλό.

Οικονομία δυνάμεων λέγεται και έρχεται με την ηλικία.

Πρωινή φιλοσοφική διάθεση μου έφτιαξες Μελούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Προετοιμάζομαι και γω για τον Γενάρη του 19!Έχω ΠΗΤ 15/1...

έχω να δω το φασολάκι μου 2 βδομάδες... ήταν 3,5 cm και ακουσαμε και καρδούλα με 160 παλμούς! Τρομερό συναίσθημα!!! 

4/7 έχω ραντεβού για την αυχενική .... οπότε και περιμένω πως και πως...Καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχουμε όλες! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσάρα! Θα ορκιστείς με φουσκωμένη κοιλίτσα δηλαδή; Τι ωραία!

Είσαι σίγουρα πολύ ώριμη για να μπορέσεις να τα συνδυάσεις όλα αυτά! Σου λείπουν καθόλου οι ανέμελες χαζομαρίτσες των συνομιλίκων σου ή σου φαίνονται πια ανούσιες μπροστά στα θαύματα που έχεις;

Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις αυξημένες απαιτήσεις χωρίς να αλλοτριωθείς σίγουρα χρειάζεσαι και δυνατό υποστηρικτικό πλαίσιο, που συνήθως είναι οικογένεια ή σύζυγος. Αυτό ισχύει για όλες και ανεξαρτήτως ηλικίας. Respect στον άντρα σου λοιπόν και στην ομάδα που έχετε φτιάξει!

Και να σας πω και κάτι κορίτσια σαν μεγαλύτερη; Πραγματικά δεν χρειάζεται να εξηγούμε στον καθένα τους λόγους των αποφάσεών μας. Οι γνωστές της Μελούλας έχουν ένα στερεότυπο στο μυαλό τους για το πότε πρέπει να παντρεύεσαι και να κάνεις παιδιά και βάσει αυτού κόβουν ή τεντώνουν τους ανθρώπους γύρω τους για να χωρέσουν μέσα σε αυτό, σαν το μύθο του Προκρούστη. Είναι εκνευριστικό αυτό αλλά δυστυχώς (ή και ευτυχώς) αυτό το κάνουν καθημερινά όλοι οι άνθρωποι για όλα τα πράγματα (και εμείς, ασυναίσθητα) που δεν μας ενδιαφέρουν ή δεν μας αφορούν ιδιάιτερα. Οι φίλοι και οι άνθρωποι με τους οποίους υπάρχει αμοιβαίο νοιάξιμο θα ενδιαφερθούν με άλλο τρόπο, θα μας ρωτήσουν πώς αισθανόμαστε, θα προσπαθήσουν να μπουν στη θέση μας και να κατανοήσουν τις ανάγκες μας και τις επιθυμίες μας.

Οι υπόλοιποι έχουν τα δικά τους προβλήματα, τα δικά τους στεγανά και τους δικούς τους κλειστούς ορίζοντες που δεν θα ανοίξουν για εμάς γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σημαντικοί για αυτούς. Ας τους βλέπουμε με συμπάθεια χωρίς να τους παρεξηγούμε και χωρίς να περιμένουμε να μας καταλάβουν ή να τους ανοίξουμε εμείς το μυαλό.

Οικονομία δυνάμεων λέγεται και έρχεται με την ηλικία.

Πρωινή φιλοσοφική διάθεση μου έφτιαξες Μελούλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσάρα! Θα ορκιστείς με φουσκωμένη κοιλίτσα δηλαδή; Τι ωραία!

Είσαι σίγουρα πολύ ώριμη για να μπορέσεις να τα συνδυάσεις όλα αυτά! Σου λείπουν καθόλου οι ανέμελες χαζομαρίτσες των συνομιλίκων σου ή σου φαίνονται πια ανούσιες μπροστά στα θαύματα που έχεις;

Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις αυξημένες απαιτήσεις χωρίς να αλλοτριωθείς σίγουρα χρειάζεσαι και δυνατό υποστηρικτικό πλαίσιο, που συνήθως είναι οικογένεια ή σύζυγος. Αυτό ισχύει για όλες και ανεξαρτήτως ηλικίας. Respect στον άντρα σου λοιπόν και στην ομάδα που έχετε φτιάξει!

Και να σας πω και κάτι κορίτσια σαν μεγαλύτερη; Πραγματικά δεν χρειάζεται να εξηγούμε στον καθένα τους λόγους των αποφάσεών μας. Οι γνωστές της Μελούλας έχουν ένα στερεότυπο στο μυαλό τους για το πότε πρέπει να παντρεύεσαι και να κάνεις παιδιά και βάσει αυτού κόβουν ή τεντώνουν τους ανθρώπους γύρω τους για να χωρέσουν μέσα σε αυτό, σαν το μύθο του Προκρούστη. Είναι εκνευριστικό αυτό αλλά δυστυχώς (ή και ευτυχώς) αυτό το κάνουν καθημερινά όλοι οι άνθρωποι για όλα τα πράγματα (και εμείς, ασυναίσθητα) που δεν μας ενδιαφέρουν ή δεν μας αφορούν ιδιάιτερα. Οι φίλοι και οι άνθρωποι με τους οποίους υπάρχει αμοιβαίο νοιάξιμο θα ενδιαφερθούν με άλλο τρόπο, θα μας ρωτήσουν πώς αισθανόμαστε, θα προσπαθήσουν να μπουν στη θέση μας και να κατανοήσουν τις ανάγκες μας και τις επιθυμίες μας.

Οι υπόλοιποι έχουν τα δικά τους προβλήματα, τα δικά τους στεγανά και τους δικούς τους κλειστούς ορίζοντες που δεν θα ανοίξουν για εμάς γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σημαντικοί για αυτούς. Ας τους βλέπουμε με συμπάθεια χωρίς να τους παρεξηγούμε και χωρίς να περιμένουμε να μας καταλάβουν ή να τους ανοίξουμε εμείς το μυαλό.

Οικονομία δυνάμεων λέγεται και έρχεται με την ηλικία.

Πρωινή φιλοσοφική διάθεση μου έφτιαξες Μελούλα!

 

 

Οχι, δε μου λείπει κάτι..είμαστε ωραία τυπακια με τον άντρα μου χαχα 4,5 χρόνια μαζι είμαστε σαν να τα έχουμε δυο μήνες (απο αποψη ματς μουτς κλπ), ισως η ηλικία μου να το συντηρεί αυτο δεν ξερω.. Και με την κολλητή μου περνάμε πάντα καλα .. Και σίγουρα χρειάζεσαι στήριξη, αλλα είμαι πολυ περήφανη που ουτε εγω ουτε ο άντρας μου ζητησαμε ποτε κατι, ουτε ενα ευρώ, απο τους δικούς μας. Δεν ειναι οτι είμαστε πλούσιοι, αλλα η σωστή διαχείριση είναι... Ολα τα λεφτά! (κρύο αστειάκι) και δε ζω στο δικο μου μικρόκοσμο, ξερω φυσικά οτι έκανα παιδι πριν το μεσο όρο, αλλα εφόσον το στηριζω και δεν εχω ανάγκη κανέναν, περα απο τον άντρα μου, δεν έχει και κανείς λόγο σε εμας..

Αν χρωστάω κάτι σε κάποιον αυτός ειναι ο άντρας μου, που με στηριξε να πάρω το πτυχίο μου και θελει να κυνηγήσω τα όνειρά μου.. Κακα τα ψέματα αν δεν ειχε κατανόηση και δεν με στήριζε, δεν θα τα κατάφερνα..

Προσωπικά δεν προσπάθησα ποτέ να κανω κανέναν να με καταλάβει.. Δεν υπάρχει λόγος.. Να καταλάβει τι; απλως ζω τη ζωη μου οπως θελω, αυτο δεν είναι ελευθερία; Οπως είπα, κι εγω δεν θα έκανα οικογένεια σε καμια περίπτωση υπο αλλες συνθήκες.. Ομως υπό αυτές, ήθελα κι εκανα.. 

Αντε βρε με κανες και πολυλογησα παλι!! ?

Παμε παρακάτω τωρα ?

@Antelopeκανενα νεο απο το γιατρο σου.. Υπέρηχο καναμε; θα μάθουμε τι είναι το παιδι να δω αν το βρηκα; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maraki_Tk είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Περιμενω κ εγω μωράκι τον Ιανουάριο!!! Συγκεκριμένα έχω ΠΗΤ 19/1! Με το καλο σε όλες μας!!!

Με το καλό! Το πρώτο σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας !! 

τι ωραια συζητηση !!!  Νοστάλγησα τωρα !!! 

περισυ τετοια εποχη ημουν κ γω εγκυος πανω κατω στις εβδ που ειστε !! 

ειχα μια καταπλικτικη εγκυμοσυνη και γεννησα 5 Φεβρουαριου στις 38 +2 εβδ (εσπασαν τα νερα) δεν ερχοντουσαν ομως οι πονοι και καναμε προκληση !!  Γεννησα φυσιολογικα μια κουκλιτσα 3.150 ... θα το εκανα ξανα και ξανα και ξανα !! 

με το καλο σε ολες σας και καλες Τέλειομήνες εγκυνοσυμες !! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κοίτα να δεις ταυτόχρονες ανησυχίες είχαμε, μόνο που αργούν λίγο τα δικά σου μηνύματα γιατί είσαι ακόμα καινούρια. Εμένα είναι πρώτη μου εγκυμοσύνη με εξωσωματική. Στα 35 άρχισα τις προσπάθειες. Καλέ μην αγχώνεσαι! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πάνε όλα καλά! Η αιματολογική είναι μέτρηση 2 ουσιών, μιας πρωτεΐνης που λέγεται papp-a και της ελεύθερης β-χοριακής. Τα αποτελέσματα αυτών μαζί με τις μετρήσεις του υπερήχου δίνουν την συνολική πιθανότητα για 3 συγκεκριμένα χρωμοσωμικά σύνδρομα. Το ένα εκ των οποίων είναι το γνωστό σύνδρομο Down. Είναι καθαρά στατιστικά αποτελέσματα αυτά, όχι διαγνωστικά. Είναι τυποποιημένη εξέταση, δεν την ζητάς έξτρα. Σου τη γράφει αν έχεις ΕΟΠΥΥ και πληρώνεις πολύ λίγο συμμετοχή γύρω στα 10€ αν δεν κάνω λάθος. Για την αυχενική πλήρωσα 100€ (από 120€) σε ιδιώτη πιστοποιημένο.

Με το καλό κοριτσι μου, όλα τέλεια θα είναι! Θα το δεις το μπεμπάκι σου που θα σε χαιρετάει και θα χαλαρώσεις!

και εμενα antelopitsa ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη μετα απο σπερματεχυνση. διαβασα οτι 1/300 ειναι οκ οποτε δεν νομιζω να υπαρχει λογος να αγχωνεσαι !! θα πανε ολα τελεια! και εκτος αυτου ειδα που εγραφες για την αυχενικη οτι ηταν σουπερ ? οποτε άδικα σκας. και σε καθυσηχασε και ο γιατρος σου, αυτο που το πας?? μαλλον εισαι και εσυ τρελη σαν κ εμενα που αν ηταν δυνατον θα ηθελα να κανω οτι εξεταση υπαρχει και δεν υπαρχει, πραγμα που δεν ειναι εφικτο ?.ολη μερα σημερα διαβαζα για ληψη τροφοβλαστη και αμνιο... και σκεψου οτι ακομα δεν εχω κανει καν αυχενικη. αχ τι τραβαμε! ειχαμε αγχος μεχρι να καταφερουμε να μεινουμε εγκυος και τωρα παλι μεσα στα άγχη ειμαστε τρομαρα μας χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Αχ κουκλίτσα μου τώρα ξεκινάει το ταξίδι σου! Με το καλο να πάρεις το πιο ομορφο νούμερο! Πολύ σας χαίρομαι τις μικρούλες που είστε συνειδητοποιημενες και έτοιμες να γίνετε μανούλες! 

Η δική μου γενιά (ή μπορεί και ο δικός μου κοινωνικος κύκλος) αποφεύγαμε σαν τρελοί τις εγκυμοσύνες σε τέτοιες ηλικίες! Νομίζω έχουν αλλάξει λιγο τα πράγματα τώρα. Αν είχα μείνει εγκυος στην ηλικία σου θα είχα ένα εφηβακι τώρα! Χμ δεν θα ταν κι άσχημα! 

Οπότε έρθουν τα μικρουλικα είναι ευχάριστο ❤️❤️❤️. Είτε είμαστε πιο μικρές είτε όχι. Το θέμα είναι να το θέλουμε πραγματικά και να κάνουμε τα πάντα για εκείνα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μελούλα είπε:

Με το καλό! Το πρώτο σου; 

Σ' ευχαριστω πολυ!!! Επισης! Το 2ο ειναι! Εχω κ μια κορη 2 χρονων!!! Εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maraki_Tk Και @Nala_89 πείτε ακριβείς ημερομηνίες τελευταίας περιόδου και ημέρα σύλληψης να σας πει η @Μελούλα το φύλο του μωρού σας αν δεν το έχετε κάνει ήδη στο άλλο θέμα!! Έχουμε και τέτοια προνόμια στην ομάδα αυτή.. Τι γιατροί οι υπέρηχοι. Τα μαθαίνουμε δω από πρώτο χέρι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η asda είπε:

@Maraki_Tk Και @Nala_89 πείτε ακριβείς ημερομηνίες τελευταίας περιόδου και ημέρα σύλληψης να σας πει η @Μελούλα το φύλο του μωρού σας αν δεν το έχετε κάνει ήδη στο άλλο θέμα!! Έχουμε και τέτοια προνόμια στην ομάδα αυτή.. Τι γιατροί οι υπέρηχοι. Τα μαθαίνουμε δω από πρώτο χέρι.. 

Η Μαντάμ Ζαΐρα θα σας πει!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maraki_Tk είπε:

Σ' ευχαριστω πολυ!!! Επισης! Το 2ο ειναι! Εχω κ μια κορη 2 χρονων!!! Εσενα?

Κι εμένα το δεύτερο.. Εχω μια κόρη 3 χρόνων.. Για πες στη Μαντάμ Ζαΐρα ημερομηνία γέννησης του πρώτου να βρω το φύλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Είμαι κι εγώ Εγκυουλα σήμερα 11 εβδομαδων ακριβώς κ με ΠΗΤ λογικα 18/01. Τον Δεκέμβριο του 2017 μπηκα σε αυτό το φόρουμ, αν θυμαμαι σωστα, εχω ομως να γραψω καιρό. Που θέλω να καταλήξω ομως.... Περασα τις σελίδες αυτού του θέματος και ειδα γνωριμα ονόματα που τότε προσπαθούσαμε μαζί Εεε κ πώς να το κανουμε χαρηκα πολύ που είναι καλα η που περιμενουν τα μπεμπέ του όπως χαίρομαι για όλες μας. Δεν ξέρω βέβαια αν με θυμούνται. Έχω την αυχενική μου στις 11/7 θα δω μεγαλο μωλιο!!! Ανυπομονώ φυσικα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2018 at 12:24 ΠΜ, ο/η Μελούλα είπε:

@Antelope ελα ολα καλα!! Αφου στο είπε και ο γιατρός είσαι οκ.. Ηρεμησε και απόλαυσε το υπόλοιπο...

Εγω ειμαι 23. Εντελως συνειδητή απόφαση το παιδι και τωρα παίρνω και το πτυχίο μου.. Φιλόλογος η Μελούλα! Με ενοχλεί πολλές φορές που εχω περίεργες αντιδράσεις λογω της ηλικίας μου, ενω δεν γνωρίζουν το υπόβαθρό μου.. Οτι δηλαδή το καναμε συνειδητά με τον άντρα μου, ειμασταν και οικονομικά έτοιμοι και φυσικά αισθηματικά!! Γιατί πρέπει να με κοιτανε σαν εξωγήινο; η ηλικία (στους ενήλικες όμως θα πω, ο μόνος περιορισμός που βαζω) δεν είναι το μόνο κριτήριο για να κάνεις οικογένεια.. ααααα σορρυ ξέφυγα αλλα μιας που θηξατε ηλικίες, εχω τον πόνο μου κι εγώ.. 

ακριβώς στην ηλικία σου είχα μείνει έγκυος στον 1ο γιο μου..23.5 κ κάτι γέννησα κ ο 2ος γεννήθηκε λίγο πριν κλείσω τα 28...κ τώρα είμαι 29 κ προσπαθώ για 3ο..πιστεύω ότι όσο πιο μικρός κάνεις παιδιά ,τόσο πιο αντοχές έχεις,στα 22 .5 παντρεύτηκα κ δεν το μετανιώνω,όσο για παιδιά αυτό κ αν δεν το αλλάζω γιατί δυστυχώς κάποιες φορές δεν έρχονται εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Erka είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Είμαι κι εγώ Εγκυουλα σήμερα 11 εβδομαδων ακριβώς κ με ΠΗΤ λογικα 18/01. Τον Δεκέμβριο του 2017 μπηκα σε αυτό το φόρουμ, αν θυμαμαι σωστα, εχω ομως να γραψω καιρό. Που θέλω να καταλήξω ομως.... Περασα τις σελίδες αυτού του θέματος και ειδα γνωριμα ονόματα που τότε προσπαθούσαμε μαζί Εεε κ πώς να το κανουμε χαρηκα πολύ που είναι καλα η που περιμενουν τα μπεμπέ του όπως χαίρομαι για όλες μας. Δεν ξέρω βέβαια αν με θυμούνται. Έχω την αυχενική μου στις 11/7 θα δω μεγαλο μωλιο!!! Ανυπομονώ φυσικα.... 

Καλώς ξαναήρθες κορίτσι και συγχαρητήρια! Εγώ σε θυμάμαι, δεν ξεχνιέται αυτή η φατσούλα! Δεν θυμάμαι όμως την ιστορία σου, αν θες πες μας δυο λόγια για να ξαναγνωριστούμε! Και φυσικά πέρνα μια βόλτα από τη μαντάμ Ζαϊρα για έγκυρη πρόβλεψη πριν από την αυχενική!

@Μελούλα στον τελευταίο υπερηχο μου είπε μάλλον κορίτσι! Του λέω, τι μάλλον, σίγουρα! το είπε η Μελούλα! χαχαχα

Εντάξει, το τελευταίο δεν το είπα φωναχτά, αλλά όπως φαίνεται επιβεβαιώνεσαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...