Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις On 3/12/2018 at 10:02 ΠΜ, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Να σου πω την αλήθεια κ εμενα εχει περασει απ το μυαλο μου γιατι κ μενα μου φαίνονται ολα βουνο αλλα η κουμπαρα μου μου εδωσε μια συμβουλη.οτι εχω μεσα μου εκεινες τις μερες να το βγαζω .να μην σκεφτομαι ας μην μιλήσω αλλο.γιατι ξερεις μαζεύονται ολοι κ καλοπροαιρετα μεν προσπαθούν να σε βοηθησουν αλλα δεν καταλαβαινουν οτι σε πιέζουν κιολας εστω αθελα τους.

Θα τα καταφέρουμε.. τόσες κ τόσες νέες γυναίκες τα καταφέρνουν..  Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις ο καθένας κ η καθεμία λέει τα δικά του..κ συνήθως δε βοηθάνε όντως.. 

Υπομονή........ ομμμμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τι κανετε?? 

χρονια πολλα σε εορταζουσες!!??

πως ειστε??

εγω εχω αρκετα ποναλακια τελευταια αλλα ο γιατρος το βρισκει φυσιολογικο!! και νιωθω τη μπεμπα μου αρκετα χαμηλα ωρες ωρες να με σπρωχνει!! και οι κινησεις της πολυ εντονες..!εσεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Όλα καλά από μένα! Ο μπέμπης 2550 στην 35+4. Από τα μικρούλια της ομάδας είναι μάλλον ε; Κινητικοτατος, ευδιάθετος, παλμοί 150-170! Σαν μοτερακι ?

Για μένα φαίνεται άρχισε ήδη αντίστροφη μέτρηση γιατί μου είπε να κόψω το μαγνήσιο, να ειμαι σε κινηση και να αρχισω σιγα σιγα τις επαφες! Εν τω μεταξύ το κεφάλι έχει ήδη φτάσει πολύ χαμηλά. Μου εβαζε τον υπερηχο για να δει τον εγκεφαλο και λέω δεν είναι δυνατόν να πήγε τόσο κάτω! Ωραίες επαφές θα κάνουμε μες στο άγχος χαχαχαχαχα

Όσο για το στρεπτοκοκκο στην κολπική καλλιέργεια μου είπε αν θέλω να πάρω προβιοτικα υποθετα για να βοηθήσω τη χλωριδα. Αλλά την αντιβιωση θα την κάνω ετσι κι αλλιώς στον τοκετό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσια! Όλες μεγάλα μωράκια!!

εχετε μπει στην τελική ευθεία, οποτε μη φοβάστε τίποτα!!

Την Τρίτη πήγα για υπέρηχο στο γιατρό μου, 33+4 κ το ένα ήταν 1600 κ το άλλο 1500, ενώ 19/11 που έκανα την ντοπλερ το ένα ήταν 1600+ κ το άλλο 1300+.. 18/12 μου έκλεισε ραντεβού για βιοφυσικο προφίλ στο Ιασώ κ τότε θα με δει κ ισως κλείσουμε ραντεβού για την καισαρική!

σημερα κ αύριο θα κάνω κ τις ενεσεις κορτιζόνης! Τις έχει κάνει κάποια από σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Μπράβο κορίτσια! Όλες μεγάλα μωράκια!!

εχετε μπει στην τελική ευθεία, οποτε μη φοβάστε τίποτα!!

Την Τρίτη πήγα για υπέρηχο στο γιατρό μου, 33+4 κ το ένα ήταν 1600 κ το άλλο 1500, ενώ 19/11 που έκανα την ντοπλερ το ένα ήταν 1600+ κ το άλλο 1300+.. 18/12 μου έκλεισε ραντεβού για βιοφυσικο προφίλ στο Ιασώ κ τότε θα με δει κ ισως κλείσουμε ραντεβού για την καισαρική!

σημερα κ αύριο θα κάνω κ τις ενεσεις κορτιζόνης! Τις έχει κάνει κάποια από σας;

Με το καλο! Εγω εγω (ειπαμε τα εχω κάνει ολα αχαχαχ) Λογικα σου ειπε 2 δοσεις; η πρώτη διπλη κ η δευτερη μονή; ή παραπάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα! Όλα καλά από μένα! Ο μπέμπης 2550 στην 35+4. Από τα μικρούλια της ομάδας είναι μάλλον ε; Κινητικοτατος, ευδιάθετος, παλμοί 150-170! Σαν μοτερακι ?

Για μένα φαίνεται άρχισε ήδη αντίστροφη μέτρηση γιατί μου είπε να κόψω το μαγνήσιο, να ειμαι σε κινηση και να αρχισω σιγα σιγα τις επαφες! Εν τω μεταξύ το κεφάλι έχει ήδη φτάσει πολύ χαμηλά. Μου εβαζε τον υπερηχο για να δει τον εγκεφαλο και λέω δεν είναι δυνατόν να πήγε τόσο κάτω! Ωραίες επαφές θα κάνουμε μες στο άγχος χαχαχαχαχα

Όσο για το στρεπτοκοκκο στην κολπική καλλιέργεια μου είπε αν θέλω να πάρω προβιοτικα υποθετα για να βοηθήσω τη χλωριδα. Αλλά την αντιβιωση θα την κάνω ετσι κι αλλιώς στον τοκετό

κοριτσιιι μουυ μια χαρα ο μπεμπης σου!!❤❤ 

δηλαδη μαλλον σε παει πιο νωρις?? 

εχεις σπρωξιματα απο τον μικρουλι σουυ?? εγω εχω ραντεβου την αλλη παρασκευη αντε να τη δωω λιγο κ ελπιζω να κατεβει το ζαχαρο γιατι αλλιως θα μπω μεσα 36η-37η με προκληση γιατι ηδη ειναι μεγαλη!! 31κ 5 ηταν 2225γραμ!  αν 36η εχει φτασει 3300 με 3500 θα μπουμε μεσα!!

να ναι καλα τα μωρουλια νας μονο!!!❤❤?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Με το καλο! Εγω εγω (ειπαμε τα εχω κάνει ολα αχαχαχ) Λογικα σου ειπε 2 δοσεις; η πρώτη διπλη κ η δευτερη μονή; ή παραπάνω;

Δυο φορές από δυο δόσεις θα κάνω!  

Σε ποια φάση την έκανες εσυ; Τι πρόσεξες στη διατροφή σου κ για ποσο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου οσες δουλευεται και εχετε παρει τξ αδεια εγκυκοσυνης ποσο ειναι το επιδομα κυοφορειας που πηρατε?? και ποσο θα ειναι το επιδομα λοχειας?? 

και περνουμε και εξτρα επιδομα απο τον οαεδ μητροτητας?? δεν εννοω το 6μηνο ΟΑΕΔ εννοω ενα επιδομα που λενε μετα τον τοκετο.. ξερετε ξατι γιαυτο??

Ας με βοηθησει καποια κοπελα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

ήταν 1600 κ το άλλο 1500, ενώ 19/11 που έκανα την ντοπλερ το ένα ήταν 1600+ κ το άλλο 1300+

Δηλαδή το ένα έμεινε σταθερό ενώ το αλλο πήρε 300γρ; Μηπως το χουν εναλλαξ; λέει το ένα φάε τώρα εσύ και μετά τρώω εγώ; άψογη συνεργασία! Καλά σίγουρα και οι μετρήσεις δεν μπορούν να είναι ποτέ ακριβείς στον υπολογισμό του βαρους. Λογικά στο βιοφυσικο προφίλ θα τα δείτε και πιο αναλυτικά, αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ετσι;

στις πριν 4 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

δηλαδη μαλλον σε παει πιο νωρις?? 

εχεις σπρωξιματα απο τον μικρουλι σουυ?

Όχι δεν μου είπε για νωρίτερα. Αντίθετα, στον καρδιοτοκογραφο δεν είδε καθόλου συσπάσεις ενω τις θελουμε σε αυτη τη φαση για να αρχισει να προετοιμαζεται το συστημα που στις πρωτοτοκες μπορεί να αργήσει να πάρει μπρος.. Γι αυτο και σεξ, δουλειές, κινηση κλπ. Μετά είδαμε το κεφάλι που ήταν χαμηλά αλλά μου λέει ότι απέχει πολύ από την εμπέδωση! Μα που θα φτασει; Θα το πιάνουμε τις τελευταίες μερες;

Εμένα πάντως  μου φαίνεται πολύ νωρίς να αρχίσω από τώρα να προκαλώ τη μοίρα μου και λέω να το αναβάλω καμία βδομαδουλα ?

Δεν έχω ιδέα για τα επιδόματα που λες. Αλλά αν πάρεις τηλ τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου πιστεύω θα σε κατατοπισει

@Μπλε πράγματι, το αντίδοτο που λες για την ηπαρίνη είναι η πρωταμινη! Ευτυχως μου εφυγε λίγο αυτή η ανησυχία της καισαρικης. Λεω ο,τι γινει αρκει να ειναι καλα το μωρακι. Κλισέ μα ποσο αληθινο! Τωρα ομως με επιασε το αλλο: Φοβάμαι μη δεν μπορέσω να θηλάσω και θα στενοχωρηθώ παρα πολύ! Οι θηλές μου είναι επίπεδες και δεν λένε να μεγαλωσουν ? Εσύ πώς τα πας σε αυτόν τον τομεα; Θηλάζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Δηλαδή το ένα έμεινε σταθερό ενώ το αλλο πήρε 300γρ; Μηπως το χουν εναλλαξ; λέει το ένα φάε τώρα εσύ και μετά τρώω εγώ; άψογη συνεργασία! Καλά σίγουρα και οι μετρήσεις δεν μπορούν να είναι ποτέ ακριβείς στον υπολογισμό του βαρους. Λογικά στο βιοφυσικο προφίλ θα τα δείτε και πιο αναλυτικά, αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ετσι;

Όχι δεν μου είπε για νωρίτερα. Αντίθετα, στον καρδιοτοκογραφο δεν είδε καθόλου συσπάσεις ενω τις θελουμε σε αυτη τη φαση για να αρχισει να προετοιμαζεται το συστημα που στις πρωτοτοκες μπορεί να αργήσει να πάρει μπρος.. Γι αυτο και σεξ, δουλειές, κινηση κλπ. Μετά είδαμε το κεφάλι που ήταν χαμηλά αλλά μου λέει ότι απέχει πολύ από την εμπέδωση! Μα που θα φτασει; Θα το πιάνουμε τις τελευταίες μερες;

Εμένα πάντως  μου φαίνεται πολύ νωρίς να αρχίσω από τώρα να προκαλώ τη μοίρα μου και λέω να το αναβάλω καμία βδομαδουλα ?

Δεν έχω ιδέα για τα επιδόματα που λες. Αλλά αν πάρεις τηλ τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου πιστεύω θα σε κατατοπισει

@Μπλε πράγματι, το αντίδοτο που λες για την ηπαρίνη είναι η πρωταμινη! Ευτυχως μου εφυγε λίγο αυτή η ανησυχία της καισαρικης. Λεω ο,τι γινει αρκει να ειναι καλα το μωρακι. Κλισέ μα ποσο αληθινο! Τωρα ομως με επιασε το αλλο: Φοβάμαι μη δεν μπορέσω να θηλάσω και θα στενοχωρηθώ παρα πολύ! Οι θηλές μου είναι επίπεδες και δεν λένε να μεγαλωσουν ? Εσύ πώς τα πας σε αυτόν τον τομεα; Θηλάζεις;

αχ κοριτσι μου ξεχασα οτι εσυ οπου ναναι θα φερεις τπ θαυματακι σου!! ξεχασα οτι ησουν απο τις πρωτες του Ιανουαριου!! αντε αντε σιγα σιγα πλησιαζουμε ολες μας!!❤❤❤ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Δηλαδή το ένα έμεινε σταθερό ενώ το αλλο πήρε 300γρ; Μηπως το χουν εναλλαξ; λέει το ένα φάε τώρα εσύ και μετά τρώω εγώ; άψογη συνεργασία! Καλά σίγουρα και οι μετρήσεις δεν μπορούν να είναι ποτέ ακριβείς στον υπολογισμό του βαρους. Λογικά στο βιοφυσικο προφίλ θα τα δείτε και πιο αναλυτικά, αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ετσι;

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, πιθανόν δεν είναι σωστή η μέτρηση.. κ ο γιατρός μου πε ότι παίζει ρόλο που ηταν άλλο το μηχάνημα, άλλος ο γιατρός κλπ.. τι να πω, ήλπιζα να χουν φτάσει ή έστω να πλησιάζουν τα 2 κιλά, το ένα τουλάχιστον...

μην αγχώνεσαι με το θηλασμό κ θα γίνουν όλα όπως πρέπει όταν έρθει η ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Δυο φορές από δυο δόσεις θα κάνω!  

Σε ποια φάση την έκανες εσυ; Τι πρόσεξες στη διατροφή σου κ για ποσο;

Είσαι σίγουρη; γτ γιατρος και η κοπέλα που μου εκανε τις ενεσεις μου ειχαν πει οτι η κορτιζόνη πρωτα ελαττώνεται κ μετα κόβεται δλδ πριν την κοψεις κανεις πρωτα μια ελαττωμένη δοση. Ρωτα το. Τις εκανα σαββατο και κυριακη κ δευτερα γεννησα 38η βδομάδα. Τπτ απλα αυτες τις δυο μερες ετρωγα μονο γλυκα αχαχαχ για να αποφύγω το αλάτι. 

@Antelope εγώ πλεον δεν κανω θρεπτικο θηλασμό μονο για παρηγοριά τον βάζω αποκλειστικά θηλασα τις πρωτες 20 μερες μετα μπηκε συμπλήρωμα για διάφορους λογους. Οπως και να χει μπορεις.να παρεις ψευτοθηλες εγω είχα παρει αλλα δεν τις χρειαστηκα ειναι ακόμα στο κουτί τους. Αλλα αν το θες θα μπορέσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Είσαι σίγουρη; γτ γιατρος και η κοπέλα που μου εκανε τις ενεσεις μου ειχαν πει οτι η κορτιζόνη πρωτα ελαττώνεται κ μετα κόβεται δλδ πριν την κοψεις κανεις πρωτα μια ελαττωμένη δοση. Ρωτα το. Τις εκανα σαββατο και κυριακη κ δευτερα γεννησα 38η βδομάδα. Τπτ απλα αυτες τις δυο μερες ετρωγα μονο γλυκα αχαχαχ για να αποφύγω το αλάτι. 

Κάνει η ζάχαρη;;

τι να σου πω, 2 διπλές δόσεις μου έγραψε ο γιατρός μου, έκανα τη μια σήμερα κ την άλλη αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια  γεια σας κ απο μενα..ειμαι πολυ αγχωμενη.ειχα γιατρο σημερα .τα μωρακια ειναι 2 κιλα περίπου το καθενα και εχουν γυρισει και τα δύο με το κεφαλι.Η γιατρος μου ειπε πως αν παραμείνουν ετσι μπορουμε να συζητήσουμε και για φυσιολογικο τοκετο.(εσεις τι λέτε; )

Αυτα ειναι τα καλα νεα.τα καπως οχι τοσο καλα νέα ειναι οτι ο τραχηλος μου πριν 2 βδομάδες ηταν 2.8 και τωρα ειναι 2.5.Μου πε λοιπον ξαπλα μια βδομαδα κ τοτε θα ξαναπαω κ αν εχει μικρυνει κ αλλο θα πρεπει ισως να παω σε νοσοκομείο για εισαγωγή ωστε να μαστε stand by.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κορίτσια  γεια σας κ απο μενα..ειμαι πολυ αγχωμενη.ειχα γιατρο σημερα .τα μωρακια ειναι 2 κιλα περίπου το καθενα και εχουν γυρισει και τα δύο με το κεφαλι.Η γιατρος μου ειπε πως αν παραμείνουν ετσι μπορουμε να συζητήσουμε και για φυσιολογικο τοκετο.(εσεις τι λέτε; )

Αυτα ειναι τα καλα νεα.τα καπως οχι τοσο καλα νέα ειναι οτι ο τραχηλος μου πριν 2 βδομάδες ηταν 2.8 και τωρα ειναι 2.5.Μου πε λοιπον ξαπλα μια βδομαδα κ τοτε θα ξαναπαω κ αν εχει μικρυνει κ αλλο θα πρεπει ισως να παω σε νοσοκομείο για εισαγωγή ωστε να μαστε stand by.

Πόσο είναι το φυσιολογικό να είναι για την εβδομάδα σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κορίτσια  γεια σας κ απο μενα..ειμαι πολυ αγχωμενη.ειχα γιατρο σημερα .τα μωρακια ειναι 2 κιλα περίπου το καθενα και εχουν γυρισει και τα δύο με το κεφαλι.Η γιατρος μου ειπε πως αν παραμείνουν ετσι μπορουμε να συζητήσουμε και για φυσιολογικο τοκετο.(εσεις τι λέτε; )

Αυτα ειναι τα καλα νεα.τα καπως οχι τοσο καλα νέα ειναι οτι ο τραχηλος μου πριν 2 βδομάδες ηταν 2.8 και τωρα ειναι 2.5.Μου πε λοιπον ξαπλα μια βδομαδα κ τοτε θα ξαναπαω κ αν εχει μικρυνει κ αλλο θα πρεπει ισως να παω σε νοσοκομείο για εισαγωγή ωστε να μαστε stand by.

Εμένα 19/11 ήταν ο τράχηλος 2,3, τώρα δεν μου τον μέτρησε! Κ μου πε τότε ξεκούραση, όχι ξάπλα! 

Τώρα για το φυσιολογικό τοκετό τι να σου πω! Εμένα απ την αρχή μου είπε για καισαρική, κ έτσι κ αλλιώς κ τα δυο μωρά είναι με τα πόδια κάτω, οποτε δε νομίζω με υπάρχει το ενδεχόμενο φυσιολογικού, αλλά τα συν κ τα πλην θα πρέπει να τα συζητήσεις με το γιατρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@rosemaryf εσυ ομως νομιζω εισαι πιο μπροστα απο εμενα.εγω την δευτερα θα ειμαι στην 33η βδομαδα.και μεις για καισαρικη ειπαμε απο την αρχη λογω διδυμης κυησης αλλα σημερα που τα δε με το κεφαλι ειπε πως αν παραμεινουν με ετσι μπορουμε να το συζητήσουμε αν το θελω.Ο μόνος λογος που θα το θελα ειναι λογω της γρηγορης αναρρωσης σε σχεση με την καισαρικη. 

@PanB να σου πω απο το αγχος μου δεν ρωτησα ποσο ειναι το φυσιολογικο.απλα λογω του οτι μενω σε νησι κ εδω δεν υπαρχει νοσοκομειο που να χει και μοναδα μου εξηγησε οτι υπαρχει το ενδεχομενο να πρεπει να φυγω νωριτερα απ οτι ειχαμε προγραμματισει και ισως χρειαστει να νοσηλευτω ωστε να με παρακολουθουν αφήνοντας τα ωστε να παρουν οσες περισσοτερεες μερες μπορουν..

Τιποτα δεν είναι ακομα βεβαιο θα μας πει την Πέμπτη που θα ξαναπαμε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@rosemaryf εσυ ομως νομιζω εισαι πιο μπροστα απο εμενα.εγω την δευτερα θα ειμαι στην 33η βδομαδα.και μεις για καισαρικη ειπαμε απο την αρχη λογω διδυμης κυησης αλλα σημερα που τα δε με το κεφαλι ειπε πως αν παραμεινουν με ετσι μπορουμε να το συζητήσουμε αν το θελω.Ο μόνος λογος που θα το θελα ειναι λογω της γρηγορης αναρρωσης σε σχεση με την καισαρικη. 

@PanB να σου πω απο το αγχος μου δεν ρωτησα ποσο ειναι το φυσιολογικο.απλα λογω του οτι μενω σε νησι κ εδω δεν υπαρχει νοσοκομειο που να χει και μοναδα μου εξηγησε οτι υπαρχει το ενδεχομενο να πρεπει να φυγω νωριτερα απ οτι ειχαμε προγραμματισει και ισως χρειαστει να νοσηλευτω ωστε να με παρακολουθουν αφήνοντας τα ωστε να παρουν οσες περισσοτερεες μερες μπορουν..

Τιποτα δεν είναι ακομα βεβαιο θα μας πει την Πέμπτη που θα ξαναπαμε.

 

Το να νοσηλευτεις μου φαίνεται κάπως υπερβολικό ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Το να νοσηλευτεις μου φαίνεται κάπως υπερβολικό ?

Αν δει οτι μεσα σε μιια βδομαδα μικρυνει κ αλλο.τι να πω δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω κ γω να χρειαστεί να νοσηλευτείς σ αυτή τη φάση, ίσως σου πει να σαι στο κρεβάτι, αν έχει μικρύνει τόσο.. 

εγω σήμερα έκλεισα την 34η εβδομάδα! Αν εξαιρέσω τ ότι κουράζομαι εύκολα, μια χαρά είμαι! Εσυ έχεις καμια ενόχληση;

ξεμπερδεψα σήμερα κ με τις ενεσεις κορτιζόνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis Δηλαδή τραχηλος στα 2,5cm θεωρείται μικρος; τι να πω! Εσυ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της γιατρού όπως και να χει.

Τωρα για το φυσ τοκετό σε διδυμα....Ουάου! Πολυ προχω! Πρόσφατα μαλιστα έβλεπα και ένα βιντεάκι που έλεγε ότι κάποια διδυμα μπορει να γεννηθουν με διαφορα μερικων ημερων! Ανάλογα σε τι φάση προωροτητας/ωριμοτητας είναι το καθένα. Φυσικά η μητέρα σε νοσηλεία και στην αναμονή τοκετού ενω εχει κι ενα νεογέννητο να φροντίσει. Δεν ξέρω αν θα το έκανα. Σίγουρα θα είναι μαγικό βιωμα αλλά θέλει κι εμπειρία από το ιατρικό προσωπικο και νομίζω στην Ελλάδα δεν συνηθίζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@konstantinou&elenis Δηλαδή τραχηλος στα 2,5cm θεωρείται μικρος; τι να πω! Εσυ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της γιατρού όπως και να χει.

Τωρα για το φυσ τοκετό σε διδυμα....Ουάου! Πολυ προχω! Πρόσφατα μαλιστα έβλεπα και ένα βιντεάκι που έλεγε ότι κάποια διδυμα μπορει να γεννηθουν με διαφορα μερικων ημερων! Ανάλογα σε τι φάση προωροτητας/ωριμοτητας είναι το καθένα. Φυσικά η μητέρα σε νοσηλεία και στην αναμονή τοκετού ενω εχει κι ενα νεογέννητο να φροντίσει. Δεν ξέρω αν θα το έκανα. Σίγουρα θα είναι μαγικό βιωμα αλλά θέλει κι εμπειρία από το ιατρικό προσωπικο και νομίζω στην Ελλάδα δεν συνηθίζεται

Νομίζω πως κ μένα θα με άγχωνε η πιθανότητα του φυσιολογικού τοκετού, μιλώντας για τον εαυτό μου! Σίγουρα είναι «φυσιολογικός» κ όχι χειρουργειο, αλλά με δυο μωρά δεν ξέρω ποσο εύκολο κ εφικτό είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Νομίζω πως κ μένα θα με άγχωνε η πιθανότητα του φυσιολογικού τοκετού, μιλώντας για τον εαυτό μου! Σίγουρα είναι «φυσιολογικός» κ όχι χειρουργειο, αλλά με δυο μωρά δεν ξέρω ποσο εύκολο κ εφικτό είναι!

Καλά εμένα θα με άγχωνε και μόνο η ιδέα της αλλαγής πλάνων λίγο πριν το τέλος. Είναι ωραίο να έχεις πολλές επιλογές αλλά καμία φορά προσθέτουν παραπάνω φορτίο. Ότι πρέπει να σκεφτώ ΚΑΙ αυτή την επιλογή, λες κι έχουμε λίγα να ανησυχουμε.. Θα το συζητούσα σίγουρα με το γιατρό που θα με αναλάμβανε κι αν τον έβλεπα σιγουρο και μάχιμο μπορεί να το προσπαθούσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια ο φυσιολογικός τοκετός ειναι παντα μα πάντα καλυτερος. Τα δίδυμα απο μονα τους δεν ειναι πάντα λογος για καισαρική ουτε θα επρεπε να ειναι. Στην τελική ειναι πολυ πιο δυσκολο να φροντίζεις οχι ενα αλλα δυο μωρα μετα απο μια καισαρική ο φυσιολογικός τοκετός μπορει να φαντάζει πιο δυσκολος αλλα το να σηκωνεις κ να φροντίζεις δυο μωρα με απο χειρουργείο ειναι απείρως πιο δύσκολο. Φυσικα στο τελος της ημερας να ειναι καλα τα μωράκια κ η μαμα κ σς έρθουν οπως θέλουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...