Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosemaryf είπε:

Δεν του άρεσε πολύ το μήκος του τραχήλου κ μου πε ξεκούραση! Αυτό μ έχει ψιλοαγχωσει!

ποσο ειναι?? 

εμενα απο 4 ειχε παει 3,1 και εχθες που καναμε κολπικο ειναι στα 3,5.. 

αλλα εσυ παιδι εχεις και δυο μπεμπουλινια γιαυτο ισως να μικραινει κ πιο πολυ..

εμενα δεν του αρεσε καθολου το σακχαρο μου..!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

ποσο ειναι?? 

εμενα απο 4 ειχε παει 3,1 και εχθες που καναμε κολπικο ειναι στα 3,5.. 

αλλα εσυ παιδι εχεις και δυο μπεμπουλινια γιαυτο ισως να μικραινει κ πιο πολυ..

εμενα δεν του αρεσε καθολου το σακχαρο μου..!! ??

Πριν 10 μέρες ήταν 2,3 ο τράχηλος! 

Κατα τ αλλα δεν έχω κάτι, ή δεν καταλαβαινω τουλάχιστον.. εννοώ συσπάσεις, υγρά κλπ.. τα υγρά τα φυσιολογικά δηλ για τη φάση που είμαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Πριν 10 μέρες ήταν 2,3 ο τράχηλος! 

Κατα τ αλλα δεν έχω κάτι, ή δεν καταλαβαινω τουλάχιστον.. εννοώ συσπάσεις, υγρά κλπ.. τα υγρά τα φυσιολογικά δηλ για τη φάση που είμαστε! 

μαγνησιο παιρνεις?? να υποθεσω σου συστησε ξεκουραση... !! 

τουλαχιστον οτι δεν εχεις συσπασεις ειναι καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η γωγω γωγω είπε:

μαγνησιο παιρνεις?? να υποθεσω σου συστησε ξεκουραση... !! 

τουλαχιστον οτι δεν εχεις συσπασεις ειναι καλο!!

Ναι, παίρνω μαγνήσιο απ την αυχενική διαφάνεια κ μετά! Μου πε ξεκούραση! Όχι να μαι στο κρεβάτι, απλά να μην κάνω δουλειές! Όσο μπορώ το τηρώ, αλλά τώρα πχ που ετοιμαζόμαστε για το ταξίδι δεν είναι πολύ εύκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2018 at 12:07 ΜΜ, ο/η γωγω γωγω είπε:

γεια σου Ελλη μουυ!! 

μια χαρα ειναι τα 3-3.200!! 

σε ποια εβδομαδα εισαι?? ποσο ειναι τωρα το μωρο σου??

Είμαι 32  εβδ. Κ είμαστε 1,8 kg.. 

Κ η κοιλιά μου είναι σχετικά  μικρή.. ειναι αδυνατουλης ο πρίγκιπας μ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εμεις στις 33 εβδομάδες στο doppler ειμασταν στα 2.5 κιλα.. απλα ο τραχηλος ειναι στα 2.7 εκατοστά... στην β επιπέδου τον Σεπτέμβρη ηταν 3.6 εκατοστα. να ανησυχω η ισως να ναι και καλο επειδή πλησιαζουν κι μερες?? η γιατρος δεν σχολιασε τιποτα για αυτο, είπε οτι δε φοβομαστε για πρωορο.. και οτι ολα ειναι κομπλε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η zwoulini είπε:

κορίτσια εμεις στις 33 εβδομάδες στο doppler ειμασταν στα 2.5 κιλα.. απλα ο τραχηλος ειναι στα 2.7 εκατοστά... στην β επιπέδου τον Σεπτέμβρη ηταν 3.6 εκατοστα. να ανησυχω η ισως να ναι και καλο επειδή πλησιαζουν κι μερες?? η γιατρος δεν σχολιασε τιποτα για αυτο, είπε οτι δε φοβομαστε για πρωορο.. και οτι ολα ειναι κομπλε. 

Πολύ καλά τα κιλά σας, κ ο τράχηλος θεωρώ, πάνω από 2,5... εμένα το Σεπτέμβρη ο τράχηλος ήταν 3 κ μου χε πει πολύ καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να θίξω ένα άλλο θέμα κορίτσια;;

Έχετε σκεφτεί την επιλογχιο κατάθλιψη;;Εγώ  τις τελευταίες μέρες σκεφτομαι κ μ φαινονται όλα βουνό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Να θίξω ένα άλλο θέμα κορίτσια;;

Έχετε σκεφτεί την επιλογχιο κατάθλιψη;;Εγώ  τις τελευταίες μέρες σκεφτομαι κ μ φαινονται όλα βουνό.. 

Να σου πω την αλήθεια κ εμενα εχει περασει απ το μυαλο μου γιατι κ μενα μου φαίνονται ολα βουνο αλλα η κουμπαρα μου μου εδωσε μια συμβουλη.οτι εχω μεσα μου εκεινες τις μερες να το βγαζω .να μην σκεφτομαι ας μην μιλήσω αλλο.γιατι ξερεις μαζεύονται ολοι κ καλοπροαιρετα μεν προσπαθούν να σε βοηθησουν αλλα δεν καταλαβαινουν οτι σε πιέζουν κιολας εστω αθελα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια και απο εμενα.

Σας διαβαζω συνεχεια,αλλα δεν εχω ξαναγραψει απο το τεστ εγκυμοσυνης και μετα.

Σημερα ειμαι 33+ 5,περιμενω κοριτσακι,ειναι το δευτερο παιδακι μου και ολα βαινουν καλως,δοξα το θεο.

Ηθελα απλα να ευχηθω σε ολες,γερα και δυνατα μωρακια!!!

Υπομονη τον πρωτο καιρο γιατι οντως ολα ειναι βουνο,και ξεκουραση σε καθε ευκαιρια γιατι ο οργανισμος μας εχει εξαντληθει πραγματικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχετε πάρει τις κρέμες του μωρού? Εννοώ κρέμες για αλλαγμα Πάνας αφρολουτρο κ.α. τι ακριβώς χρειαζόμαστε σε πρώτη φάση? Επίσης κρέμα για τις θηλές καλό είναι να την έχουμε από την αρχή ή στην πορεία βλέπουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki co είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχετε πάρει τις κρέμες του μωρού? Εννοώ κρέμες για αλλαγμα Πάνας αφρολουτρο κ.α. τι ακριβώς χρειαζόμαστε σε πρώτη φάση? Επίσης κρέμα για τις θηλές καλό είναι να την έχουμε από την αρχή ή στην πορεία βλέπουμε??

Ναι, εγώ πριν λιγες μέρες έκανα μια παραγγελια από ένα διαδικτυακό φαρμακείο κ πήρα σαμπουάν-αφρόλουτρο, κρέμα για το άλλαγμα, φυσιολογικό όρο, αναρροφητηρα μύτης (αν το λέω καλά), αποστειρωμένες γάζες (για τον αφαλό).. κρέμα για τις θηλές δεν έχω πάρει!

επισης, έχω αγορασει ένα πακέτο παμπερς Νο 1 κ μωρομαντηλα.

βεβαια, για να μην αγχωσω κάποια, εγώ έχω σχεδόν έτοιμη τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, κ επειδή περιμένω δίδυμα κ ζω σε επαρχία, έχω έρθει ήδη Αθηνα δεδομένου ότι υπάρχει το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού! Αύριο θα παω στο γιατρό να δούμε σε τι φάση είμαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Ναι, εγώ πριν λιγες μέρες έκανα μια παραγγελια από ένα διαδικτυακό φαρμακείο κ πήρα σαμπουάν-αφρόλουτρο, κρέμα για το άλλαγμα, φυσιολογικό όρο, αναρροφητηρα μύτης (αν το λέω καλά), αποστειρωμένες γάζες (για τον αφαλό).. κρέμα για τις θηλές δεν έχω πάρει!

επισης, έχω αγορασει ένα πακέτο παμπερς Νο 1 κ μωρομαντηλα.

βεβαια, για να μην αγχωσω κάποια, εγώ έχω σχεδόν έτοιμη τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, κ επειδή περιμένω δίδυμα κ ζω σε επαρχία, έχω έρθει ήδη Αθηνα δεδομένου ότι υπάρχει το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού! Αύριο θα παω στο γιατρό να δούμε σε τι φάση είμαστε! 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με το καλό τα μωράκια σου! Εγώ έχω ΠΗΤ 17/2 κ οργανώνω τα πράγματα της βαλίτσας σιγά σιγά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε κάνει καλλιέργεια κολπικου; Εμένα βρέθηκε step b όπως φοβόμουν ? Ξερω οτι ειναι αρκετα συχνο και δινουν ενδοφλεβια αντιβιωση την ωρα του τοκετου αλλα και παλι αγχωνομαι λιγο. Αυριο έχω ραντεβού και θα το συζητήσω. Αυτό μαζί με τις αντιπηκτικες που πρέπει να έχω σταματήσει 2 εβδομάδες πριν, συν την ηλικία συν την εξωσωματική φοβάμαι μη με οδηγήσουν σε καισαρική... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω πώς έχω αλλάξει έτσι επιθυμια. Αν με ρωτουσες πέρσι μπορεί να σου έλεγα καλύτερα καισαρική που ειναι και ελεγχομενη διαδικασια, να μην υποστώ και τις ωδίνες, να βγει και πένα το μωράκι χωρίς ζόρι! Τώρα όμως όσο πλησιάζει ο καιρός νιώθω ότι έχω προετοιμαστεί πλήρως για φ.τ. τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά (με μαθήματα ανώδυνου, γιόγκα, αναπνοές, ειδική ενδυνάμωση, ασκήσεις πυέλου κλπ) που θα είναι κρίμα να μην το ζήσω στο φουλ.. Ελπίζω μόνο να μην ειμαι επηρεασμένη από το μπουλινγκ που μας κάνουν όπως λέει κι ο άντρας μου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω πώς έχω αλλάξει έτσι επιθυμια. Αν με ρωτουσες πέρσι μπορεί να σου έλεγα καλύτερα καισαρική που ειναι και ελεγχομενη διαδικασια, να μην υποστώ και τις ωδίνες, να βγει και πένα το μωράκι χωρίς ζόρι! Τώρα όμως όσο πλησιάζει ο καιρός νιώθω ότι έχω προετοιμαστεί πλήρως για φ.τ. τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά (με μαθήματα ανώδυνου, γιόγκα, αναπνοές, ειδική ενδυνάμωση, ασκήσεις πυέλου κλπ) που θα είναι κρίμα να μην το ζήσω στο φουλ.. Ελπίζω μόνο να μην ειμαι επηρεασμένη από το μπουλινγκ που μας κάνουν όπως λέει κι ο άντρας μου! ?

Γιατί να σταματήσεις τις αντιπηκτικες τόσο νωρίς; Εγώ θα τις κάνω μέχρι τελους! 

Μην αγχώνεσαι! Σε καταλαβαινω βέβαια γιατί όταν έχεις αποδεχτεί κάτι, όπως το πως θα γεννήσεις, αν αλλάζει τελευταία στιγμή σε αγχώνει! Εμένα πχ, λόγω δίδυμης κύησης απ την αρχή ήταν δεδομένο ότι θα γεννήσω με καισαρική! Αλλά σκέψου πως ότι είναι θα γίνει για καλό των μωρών μας κ δικό μας! Επίσης κ τα δυο είδη τοκετού έχουν συν κ πλην!  Κ γω θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, γιατί το λέει κ η λέξη, είναι φυσιολογικό για τα μωρά μας κ για μας, αλλά τι να γίνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει καλλιέργεια κολπικου; Εμένα βρέθηκε step b όπως φοβόμουν ? Ξερω οτι ειναι αρκετα συχνο και δινουν ενδοφλεβια αντιβιωση την ωρα του τοκετου αλλα και παλι αγχωνομαι λιγο. Αυριο έχω ραντεβού και θα το συζητήσω. Αυτό μαζί με τις αντιπηκτικες που πρέπει να έχω σταματήσει 2 εβδομάδες πριν, συν την ηλικία συν την εξωσωματική φοβάμαι μη με οδηγήσουν σε καισαρική... 

Εγώ που δεν ξέρω τι είναι αυτό είμαι τελείως άσχετη; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ καλλιέργεια κολπικού υγρού έκανα τον Ιούλη, όταν έκανα την αυχενική διαφάνεια! 

Ειχες κάποια ενόχληση κ το έκανες ή προληπτικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@rosemaryf συγνωμη π επεμβαινω στην κουβέντα σας αλλά επειδή περιμένεις δίδυμα κ κατά πάσα πιθανότητα θα είναι σχετικά μικρούλια η παμπερς έχουν κ νουμερο μηδέν. Η κόρη μ.γεννηθηκε 2590 κ είχα πάρει κ γω τ 1 αλλά της ηταβ τεράστιες. Αλλά δ ήξερα ότι υπάρχουν κ μηδέν. Στο λέω ενημερωτικά μήπως θέλεις να τ δοκιμάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω πώς έχω αλλάξει έτσι επιθυμια. Αν με ρωτουσες πέρσι μπορεί να σου έλεγα καλύτερα καισαρική που ειναι και ελεγχομενη διαδικασια, να μην υποστώ και τις ωδίνες, να βγει και πένα το μωράκι χωρίς ζόρι! Τώρα όμως όσο πλησιάζει ο καιρός νιώθω ότι έχω προετοιμαστεί πλήρως για φ.τ. τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά (με μαθήματα ανώδυνου, γιόγκα, αναπνοές, ειδική ενδυνάμωση, ασκήσεις πυέλου κλπ) που θα είναι κρίμα να μην το ζήσω στο φουλ.. Ελπίζω μόνο να μην ειμαι επηρεασμένη από το μπουλινγκ που μας κάνουν όπως λέει κι ο άντρας μου! ?

Μαζί σου, σε καταλαβαίνω κ εγω οταν πρωτο εμεινα εγκυος έλεγα καισαρική δαγκωτό μετα ομως ενημερώθηκα κ με τα μαθήματα κλπ παρακαλούσα να κανω φ.τ δεν φοβομουν καθολου μπορω να πω ενω την καισαρική την ετρεμα. Ευτυχώς ήμουν καισαρική π ειχε λογο να γινει κ παλι καλα λέω τωρα π εγινε!! Κοιτα δεν μπορω να ξερω πως θα πάνε τα πραγματα αλλα ξερω δυο πράγματα να σου πω μηπως ξεαγχωθεις πρωτον το ειχα ψαξει γτ εκανα κ εγω ηπαρινη κ ειναι ασφαλές να τις κανεις μεχρι κ 24 ωρες πριν ή αν χρειαστεί σου χορηγούν κατι σαν αντίδοτο. Οσο για την ιδια την καισαρικη δεν θα σου πω ψέματα το μετα ειναι δυσκολο ομως σαν διαδικασία ειναι πραγματικά τίποτα! Ακόμα κ να καταλήξεις εκει δεν εχεις τιποτα να φοβάσαι. Απλα φυσικά να μην καταλήξεις εκει χωρις λογο. Εχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@rosemaryf συγνωμη π επεμβαινω στην κουβέντα σας αλλά επειδή περιμένεις δίδυμα κ κατά πάσα πιθανότητα θα είναι σχετικά μικρούλια η παμπερς έχουν κ νουμερο μηδέν. Η κόρη μ.γεννηθηκε 2590 κ είχα πάρει κ γω τ 1 αλλά της ηταβ τεράστιες. Αλλά δ ήξερα ότι υπάρχουν κ μηδέν. Στο λέω ενημερωτικά μήπως θέλεις να τ δοκιμάσεις.

Το έχω δει σα νούμερο κ σ ευχαριστώ για τη συμβουλή! Απλά το νο1 είναι 2-5 κιλά, κ λέω πως για να τα πάρω απ την κλινικη θα ναι σίγουρα πάνω από 2-2,5 οποτε μας καλύπτει.. κ αν χρειαστούμε το μικρότερο βγαίνοντας, αγοράζουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η rosemaryf είπε:

Το έχω δει σα νούμερο κ σ ευχαριστώ για τη συμβουλή! Απλά το νο1 είναι 2-5 κιλά, κ λέω πως για να τα πάρω απ την κλινικη θα ναι σίγουρα πάνω από 2-2,5 οποτε μας καλύπτει.. κ αν χρειαστούμε το μικρότερο βγαίνοντας, αγοράζουμε! 

Κοιτα η διωνη εχει δίκιο γτ εγω γεννησα τον γιο μου 2790 περίπου. Τα περισσότερα χάνουν περίπου 300γρ μεχρι να βγεις κ φυσικα πολυ σπανια παίρνουν. Φορουσαμε τις 0 μεχρι π φτάσαμε 3μιση κιλα. Οι 1 θα σου κανουν διαρροες κ ατυχήματα σιγουρα. Παρε εσυ ενα πακέτο 0 κ δες το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που με καταλαβαίνετε! 

@rosemaryf και @Μπλε καλά τα λέτε για τις αντιπηκτικες. Ουσιαστικα συμφωνα με την αιματολογο αν πάω με καισαρική κάνω κανονικά μέχρι και την τελευταία μέρα. Αν όμως πάω για ΦΤ καλυτερα να έχω διακόψει νωρίτερα γιατί δεν είναι ελεγχόμενη η αιμορραγια. Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και μέχρι το τέλος να κάνω ενέσεις. Εγω προβληματιζομαι για το απροσμενο. αν πχ μου σπάσουν τα νερά ξαφνικά και πρέπει να μπω να γεννήσω και ενώ μέχρι την προηγούμενη μέρα έκανα innohep, Ε αυτό μπορεί να συμβάλει (μαζί με άλλους λογους) στο να προτιμήσει καισαρική για ασφάλεια. Καταλαβαίνετε τώρα τα άγχη μου, δουλειά δεν είχα, κάθομαι και ψάχνω τις υποπεριπτώσεις :)

και φυσικά το τελευταίο που θέλω ειναι να δημιουργηθούν εντάσεις με το ιατρικό προσωπικό εκείνη την ημέρα. 

@PanB έχεις πολύ πλάκα! Λοιπόν η καλλιέργεια κολπικού γίνεται συνήθως μεχρι την 36-37η εβδομαδα. Ελεγχουν αν υπαρχει στρεπτοκοκκος β στον κολπο, (μικροβιο Που βρίσκεται στη φυσιολογικη χλωριδα του εντέρου) γιατί μπορεί να μεταδοθεί στο έμβρυο και (πολυ σπανια αλλά συμβαίνει) να προκαλέσει αιμολυτικη αναιμία, μηνιγγίτιδα και άλλα τέτοια όμορφα. Αν γεννήσεις με καισαρική δεν διατρέχει τέτοιο κίνδυνο γιατί το μωρό δεν περνάει από το γεννητικό κανάλι. Έχεις χρόνο ακόμα εσύ μέχρι την εξέταση. Επίσης δεν την ζητάνε όλοι οι γιατροί γιατί σε κάποια νοσοκομεία βάζουν ούτως ή άλλως αντιβιωση στον ορό. Θα τα συζητήσεις με το γιατρό σου.

Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε ενόχληση. Ήταν απλά στο πλάνο να γινει και ο μικροβιολόγος μου είπε ότι πάνω από τις μισές έγκυες το έχουν. Άρα για τις διδυμομανουλες μας είναι άχρηστη πρακτικά εξέταση.

Καλά διαβάζω που λέτε για τράχηλο και νομίζω εμένα θα έχει φτασει στο 1. Αφου ειχα οριακα 3 στη Β επιπεδου... Ασε που νιώθω το μπεμπη πολύ χαμηλά πλέον. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό βέβαια. Θα σας πω το βράδυ τα νεότερα απ τον γιατρό! 

Τι νεα έχουμε από τη ΜΕΝΝ; @xara1 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Χαίρομαι που με καταλαβαίνετε! 

@rosemaryf και @Μπλε καλά τα λέτε για τις αντιπηκτικες. Ουσιαστικα συμφωνα με την αιματολογο αν πάω με καισαρική κάνω κανονικά μέχρι και την τελευταία μέρα. Αν όμως πάω για ΦΤ καλυτερα να έχω διακόψει νωρίτερα γιατί δεν είναι ελεγχόμενη η αιμορραγια. Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και μέχρι το τέλος να κάνω ενέσεις. Εγω προβληματιζομαι για το απροσμενο. αν πχ μου σπάσουν τα νερά ξαφνικά και πρέπει να μπω να γεννήσω και ενώ μέχρι την προηγούμενη μέρα έκανα innohep, Ε αυτό μπορεί να συμβάλει (μαζί με άλλους λογους) στο να προτιμήσει καισαρική για ασφάλεια. Καταλαβαίνετε τώρα τα άγχη μου, δουλειά δεν είχα, κάθομαι και ψάχνω τις υποπεριπτώσεις :)

και φυσικά το τελευταίο που θέλω ειναι να δημιουργηθούν εντάσεις με το ιατρικό προσωπικό εκείνη την ημέρα. 

@PanB έχεις πολύ πλάκα! Λοιπόν η καλλιέργεια κολπικού γίνεται συνήθως μεχρι την 36-37η εβδομαδα. Ελεγχουν αν υπαρχει στρεπτοκοκκος β στον κολπο, (μικροβιο Που βρίσκεται στη φυσιολογικη χλωριδα του εντέρου) γιατί μπορεί να μεταδοθεί στο έμβρυο και (πολυ σπανια αλλά συμβαίνει) να προκαλέσει αιμολυτικη αναιμία, μηνιγγίτιδα και άλλα τέτοια όμορφα. Αν γεννήσεις με καισαρική δεν διατρέχει τέτοιο κίνδυνο γιατί το μωρό δεν περνάει από το γεννητικό κανάλι. Έχεις χρόνο ακόμα εσύ μέχρι την εξέταση. Επίσης δεν την ζητάνε όλοι οι γιατροί γιατί σε κάποια νοσοκομεία βάζουν ούτως ή άλλως αντιβιωση στον ορό. Θα τα συζητήσεις με το γιατρό σου.

Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε ενόχληση. Ήταν απλά στο πλάνο να γινει και ο μικροβιολόγος μου είπε ότι πάνω από τις μισές έγκυες το έχουν. Άρα για τις διδυμομανουλες μας είναι άχρηστη πρακτικά εξέταση.

Καλά διαβάζω που λέτε για τράχηλο και νομίζω εμένα θα έχει φτασει στο 1. Αφου ειχα οριακα 3 στη Β επιπεδου... Ασε που νιώθω το μπεμπη πολύ χαμηλά πλέον. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό βέβαια. Θα σας πω το βράδυ τα νεότερα απ τον γιατρό! 

Τι νεα έχουμε από τη ΜΕΝΝ; @xara1 

 

Αυτο σου λεω ομως ρωτα τον Αιματολογο σου εμένα μου ειχε πει οτι σε περίπτωση ξαφνικού φ.τ υπαρχει κάτι που σου δίνουν ωστε να αποτρέψουν περίπτωση αιμορραγίας. Δεν ειμαι γιατρός ετσι; σου λεω τι μου ειπαν κ εμενα γτ δεν ηταν ακομα σιγουρο οτι θα εκανα καισαρική οποτε κ εγω το έψαχνα. Αν ισχυει αυτο μην το φας ως λογο για καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως τα πάτε;;;; 

Ειχα γιατρό σήμερα!! 34 εβδομάδων και ειναι 2450 ο μικρούλης!!!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός ούτε που καταλαβα! Σε λιγο αρχίζουμε την αντίστροφη μέτρηση!!! ?

εσείς πως τα πάτε; Πείτε μου νέα σας!!!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...