Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

@xara1 ρε τι συγκινήθηκα!!! Πέρασες δύο μέρες αγωνίας και εμείς μαζί σου και τελικά μας έκανε την αρχή το μικρό σου επαναστατακι!!! Να ναι πάντα υγιές και καλοτυχο!

Πως νιωθεις τωρα που το βλέπεις και ξέρεις ότι όλα πήγαν καλα; 

Είναι συγκεκριμένες οι ώρες που μπορείτε να το βλεπετε; μπορείς να το αγγιζεις; Εσύ έχεις αρχίσει να βγάζεις γαλα; Φαντάζομαι τώρα θα τρέφεται με σωληνάκι βέβαια. Πωπω έχω πάρα πολλές ερωτήσεις να σου κάνω αλλά θα συγκρατηθω! Αν μπορέσεις κάποια στιγμή θα ήθελα να μας περιγράψεις και τα συμπτώματα που είχες και οδήγησαν σε επείγουσα καισαρική μέσα στη νύχτα. 

Στέλνω τις καλύτερες ευχές μου στη μανούλα για μια γρήγορη ανάρρωση και στο μικρό αγγελουδακι που μας έκανε ποδαρικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια μου ομορφα ο δικος μας μπεμπης βιάστηκε να βγει και....ταατταααααννν ηρθε!!! έμελε να κανω εγω την αρχη σε αυτη την ομορφη ομαδα! με επιασαν πολυ εντονοι πονοι, συσπασεις που αντανακλουσαν στη μέση. ανυποφορος πονος ο οποιος ερχοταν κ εφευγε καθε λιγα λεπτά. ο μπεμπακος μας γεννηθηκε στις 30w3d στις 2:30 το βραδυ. ξημερωνε 17 Νοέμβρη και ειπε να κανει την επανασταση του ? γεννήθηκε με καισαρικη και ειναι 1400. ολα πανε καλα  δοξα το θεο.ειναι μια σταλιτσα και ειναι η ζωη μου ολη?μπηκε θερμοκοιτιδα  φυσικα και παρακαλάμε να πανε ολα καλα , να παρει το βαρος που πρεπει για να ερθει με το καλο σπιτακι του. σκεφτομαι τη μερα που θα φυγουμε και θα τον αφησουμε εδω και ματωνει η καρδια μου. θα τρελαθειτε με το συναισθημα μολις αντικρισετε το μωρακι σας.  ειναι κατι που πραγματικα δεν περιγράφεται με λογια! ειναι σαν να σας προσφερουν τον κοσμο ολο! ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με υγιεστατα μωρακια!!! εννοειται οτι θα συνεχισω να μπαινω εδω για να σας καμαρωσω ολες να γραψετε οτι φερατε κ εσεις τα μωρακια σας στο κοσμο και να συνεχισουμε να μοιραζομαστε τους προβληματισμούς μας και τις ανησυχίες μας χεχε. σας ευχαριστώ όλες πολυ γιατι υπηρξαν φορες που φοβηθηκα, που πελαγωσα, που ειχα άγνοια κ εσεις είσασταν εδω καθε τετοια φορα.  να χαιρομαστε τα μωρακια μας κοριτσάκια μου ??♥️?σας φιλω ???

@xara1, να σας ζήσει ο βιαστικος μπεμπουλης σας!!Να είναι πάντα υγιής και καλοτυχος!!Σύντομα να είναι σε θέση να τον πάρετε στο σπίτι σας και να ολοκληρωθεί η ευτυχία σας..Να μην στεναχωριεσαι που θα τον αφησεις στο Νοσοκομειο..Ειναι κατι προσωρινο που μονο για το καλό του είναι,αυτό να σκέφτεσαι.. Οτι καλύτερο εύχομαι..???????❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2018 at 7:49 ΜΜ, ο/η Mammytobe είπε:

16/02 -αγόρι 

Καλωσήλθες στην παρέα κορίτσι! Όπως είδες είχαμε τα πρώτα γεννητούρια και μέσα στη φούρια δεν πήρα χαμπάρι ότι έχουμε νέο μέλος! Πώς πάει η εγκυμοσυνη σου; Είναι το πρώτο σου παιδακι;

Με το καλο να το υποδεχτείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια μου ομορφα ο δικος μας μπεμπης βιάστηκε να βγει και....ταατταααααννν ηρθε!!! έμελε να κανω εγω την αρχη σε αυτη την ομορφη ομαδα! με επιασαν πολυ εντονοι πονοι, συσπασεις που αντανακλουσαν στη μέση. ανυποφορος πονος ο οποιος ερχοταν κ εφευγε καθε λιγα λεπτά. ο μπεμπακος μας γεννηθηκε στις 30w3d στις 2:30 το βραδυ. ξημερωνε 17 Νοέμβρη και ειπε να κανει την επανασταση του ? γεννήθηκε με καισαρικη και ειναι 1400. ολα πανε καλα  δοξα το θεο.ειναι μια σταλιτσα και ειναι η ζωη μου ολη?μπηκε θερμοκοιτιδα  φυσικα και παρακαλάμε να πανε ολα καλα , να παρει το βαρος που πρεπει για να ερθει με το καλο σπιτακι του. σκεφτομαι τη μερα που θα φυγουμε και θα τον αφησουμε εδω και ματωνει η καρδια μου. θα τρελαθειτε με το συναισθημα μολις αντικρισετε το μωρακι σας.  ειναι κατι που πραγματικα δεν περιγράφεται με λογια! ειναι σαν να σας προσφερουν τον κοσμο ολο! ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με υγιεστατα μωρακια!!! εννοειται οτι θα συνεχισω να μπαινω εδω για να σας καμαρωσω ολες να γραψετε οτι φερατε κ εσεις τα μωρακια σας στο κοσμο και να συνεχισουμε να μοιραζομαστε τους προβληματισμούς μας και τις ανησυχίες μας χεχε. σας ευχαριστώ όλες πολυ γιατι υπηρξαν φορες που φοβηθηκα, που πελαγωσα, που ειχα άγνοια κ εσεις είσασταν εδω καθε τετοια φορα.  να χαιρομαστε τα μωρακια μας κοριτσάκια μου ??♥️?σας φιλω ???

Κοπέλα μου να σας ζησει ο άντρας σας ! Βιαστικό παιδί!! 1400γραμμάρια μια μπουκιτσα να τον φας ψυχη μου! Εύχομαι να βγει πολυ πολυ γρηγορα και να τον έχετε σύντομα στο σπιτι σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xara1  Αγάπη μου να σας ζήσει το κουκλάκι σας και να τον πάρετε γρήγορα σπίτι εύχομαι.. ήθελε μάλλον να είναι μαζί σας τα Χριστούγεννα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια μου ομορφα ο δικος μας μπεμπης βιάστηκε να βγει και....ταατταααααννν ηρθε!!! έμελε να κανω εγω την αρχη σε αυτη την ομορφη ομαδα! με επιασαν πολυ εντονοι πονοι, συσπασεις που αντανακλουσαν στη μέση. ανυποφορος πονος ο οποιος ερχοταν κ εφευγε καθε λιγα λεπτά. ο μπεμπακος μας γεννηθηκε στις 30w3d στις 2:30 το βραδυ. ξημερωνε 17 Νοέμβρη και ειπε να κανει την επανασταση του ? γεννήθηκε με καισαρικη και ειναι 1400. ολα πανε καλα  δοξα το θεο.ειναι μια σταλιτσα και ειναι η ζωη μου ολη?μπηκε θερμοκοιτιδα  φυσικα και παρακαλάμε να πανε ολα καλα , να παρει το βαρος που πρεπει για να ερθει με το καλο σπιτακι του. σκεφτομαι τη μερα που θα φυγουμε και θα τον αφησουμε εδω και ματωνει η καρδια μου. θα τρελαθειτε με το συναισθημα μολις αντικρισετε το μωρακι σας.  ειναι κατι που πραγματικα δεν περιγράφεται με λογια! ειναι σαν να σας προσφερουν τον κοσμο ολο! ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη με υγιεστατα μωρακια!!! εννοειται οτι θα συνεχισω να μπαινω εδω για να σας καμαρωσω ολες να γραψετε οτι φερατε κ εσεις τα μωρακια σας στο κοσμο και να συνεχισουμε να μοιραζομαστε τους προβληματισμούς μας και τις ανησυχίες μας χεχε. σας ευχαριστώ όλες πολυ γιατι υπηρξαν φορες που φοβηθηκα, που πελαγωσα, που ειχα άγνοια κ εσεις είσασταν εδω καθε τετοια φορα.  να χαιρομαστε τα μωρακια μας κοριτσάκια μου ??♥️?σας φιλω ???

Κορίτσι μου να σας ζήσει ο μπέμπης! Να είναι γέρος , τυχερός και σύντομα έτοιμος να γυρίσει στο σπιτακι του με τη μανούλα του! Δόξα τω Θεό που όλα πήγαν καλά.. χαίρομαι πολύ για σένα!! Ήθελε το παιδί να βγει σκορπιός.. τι να κάνουμε...;;; 

Χαρα μου θα περιμένουμε νέα σου... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosemaryf είπε:

@konstantinou&elenis εσυ πως είσαι; Έκανες τη ντοπλερ χθες;

Οχι γιατι μενω σε νησι και εδω δεν υπάρχει εξειδικευμένος γιατρός μονιμα.Αυτός που με βλεπει στους μεγαλους υπερηχους ερχεται απο Αθήνα αλλα το Σαββατοκύριακο τα καραβια για εδω ειχαν απαγορευτικο και ετσι θα κανω ντοπλερ το ερχομενο Σάββατο. Κατα τ αλλα ειμαι μια χαρα..το μονο μου προβλημα ειναι πως αγχώνομαι που κ που μην συμβει τιποτα απροοπτο παρολο που δεν εχουμε καμια απολυτως ενδειξη για κατι τετοιο ..και το δεύτερο μου προβλημα ειναι οτι με το που θα ξυπνησω το πρωι ξεκινανε και οι καουρες ...εσυ πως πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Οχι γιατι μενω σε νησι και εδω δεν υπάρχει εξειδικευμένος γιατρός μονιμα.Αυτός που με βλεπει στους μεγαλους υπερηχους ερχεται απο Αθήνα αλλα το Σαββατοκύριακο τα καραβια για εδω ειχαν απαγορευτικο και ετσι θα κανω ντοπλερ το ερχομενο Σάββατο. Κατα τ αλλα ειμαι μια χαρα..το μονο μου προβλημα ειναι πως αγχώνομαι που κ που μην συμβει τιποτα απροοπτο παρολο που δεν εχουμε καμια απολυτως ενδειξη για κατι τετοιο ..και το δεύτερο μου προβλημα ειναι οτι με το που θα ξυπνησω το πρωι ξεκινανε και οι καουρες ...εσυ πως πας;

Α είχα καταλάβει πως θα την έκανες χθες.. κ γω ήρθα Αθηνα κ θα κάνω την ντοπλερ αύριο το πρωί! 

Κ γω μια χαρά, αν εξαιρέσεις τ ότι κουράζομαι εύκολα πλέον κ όσο περνάει ο καιρός ένα αγχος υπάρχει.. αρχές Δεκέμβρη θ ανεβουμε για τη γεννα κ βλέπουμε..

εχω αγχος για το τι θα μου πει αύριο ο γιατρός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Α είχα καταλάβει πως θα την έκανες χθες.. κ γω ήρθα Αθηνα κ θα κάνω την ντοπλερ αύριο το πρωί! 

Κ γω μια χαρά, αν εξαιρέσεις τ ότι κουράζομαι εύκολα πλέον κ όσο περνάει ο καιρός ένα αγχος υπάρχει.. αρχές Δεκέμβρη θ ανεβουμε για τη γεννα κ βλέπουμε..

εχω αγχος για το τι θα μου πει αύριο ο γιατρός..

Εσυ καλα ειχες καταλαβει απλα λογω καιρου εβγαλε απαγορευτικο τα καράβια ειναι δεμενα στο λιμανι...μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε.εννοείται θα μας γραψεις νεα σου.απ το ντοπλερ δεν φαινεται αν παιζει κατι πολυ προωρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Εσυ καλα ειχες καταλαβει απλα λογω καιρου εβγαλε απαγορευτικο τα καράβια ειναι δεμενα στο λιμανι...μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε.εννοείται θα μας γραψεις νεα σου.απ το ντοπλερ δεν φαινεται αν παιζει κατι πολυ προωρο;

Ναι, γι αυτό έχω ένα αγχος! Απ όσο ξέρω θα μου κάνουν κ κολπικο υπέρηχο να δουν τον τράχηλο, οποτε θα φανεί σε τι φάση είμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερες κοριτσια. ειμαι στην 32η εβδομάδα και εχω μία μικρη ανησυχία... γενικά το τελευταίο διάστημα τον ενιωθα αρκετα συχνα μεσα στη μερα τον μικρό απλα σημερα και χθες καπως λιγότερο καιε χω ανησυχησει. λετε να ειναι θεμα χωρου? εσεις τα νιωθετε καθε μερα το ιδιο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Ναι, γι αυτό έχω ένα αγχος! Απ όσο ξέρω θα μου κάνουν κ κολπικο υπέρηχο να δουν τον τράχηλο, οποτε θα φανεί σε τι φάση είμαστε..

Ολα καλα ευχομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η zwoulini είπε:

καλησπερες κοριτσια. ειμαι στην 32η εβδομάδα και εχω μία μικρη ανησυχία... γενικά το τελευταίο διάστημα τον ενιωθα αρκετα συχνα μεσα στη μερα τον μικρό απλα σημερα και χθες καπως λιγότερο καιε χω ανησυχησει. λετε να ειναι θεμα χωρου? εσεις τα νιωθετε καθε μερα το ιδιο?? 

Κι εμένα με απασχολεί αυτό και σίγουρα δεν το νιώθω κάθε μέρα το ιδιο. Ο γενικος κανονας λεει ότι θελουμε 10 ευκρινείς κινήσεις σε μια ώρα. Τώρα το πώς θα ειναι οι κινησεις ειναι μεγαλο θεμα γιατί όσο περνάει ο καιρος στριμώχνονται και δεν νιώθουμε "κλωτσιες" αλλά περισσότερο σαν "κυλίσματα" (rolling movements) σχηματιζοντας μικρα βουναλακια. Ουφ δεν ξέρω πώς να το περιγραψω! Εσυ πώς ακριβως το νιωθεις και τι διαφορα βλέπεις που σε ανησυχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antelope είπε:

Κι εμένα με απασχολεί αυτό και σίγουρα δεν το νιώθω κάθε μέρα το ιδιο. Ο γενικος κανονας λεει ότι θελουμε 10 ευκρινείς κινήσεις σε μια ώρα. Τώρα το πώς θα ειναι οι κινησεις ειναι μεγαλο θεμα γιατί όσο περνάει ο καιρος στριμώχνονται και δεν νιώθουμε "κλωτσιες" αλλά περισσότερο σαν "κυλίσματα" (rolling movements) σχηματιζοντας μικρα βουναλακια. Ουφ δεν ξέρω πώς να το περιγραψω! Εσυ πώς ακριβως το νιωθεις και τι διαφορα βλέπεις που σε ανησυχει;

Κ γω μια απ τα ίδια.. δεν τα νιώθω κάθε μέρα το ίδιο συχνά, είναι κ δυο κ είναι πιο πιεσμένα όσο περνάει ο καιρός.. ελπίζω αύριο που θα τα δούμε να ναι όλα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κι εμένα με απασχολεί αυτό και σίγουρα δεν το νιώθω κάθε μέρα το ιδιο. Ο γενικος κανονας λεει ότι θελουμε 10 ευκρινείς κινήσεις σε μια ώρα. Τώρα το πώς θα ειναι οι κινησεις ειναι μεγαλο θεμα γιατί όσο περνάει ο καιρος στριμώχνονται και δεν νιώθουμε "κλωτσιες" αλλά περισσότερο σαν "κυλίσματα" (rolling movements) σχηματιζοντας μικρα βουναλακια. Ουφ δεν ξέρω πώς να το περιγραψω! Εσυ πώς ακριβως το νιωθεις και τι διαφορα βλέπεις που σε ανησυχει;

τωρα το βραδάκι εκανε την εμφάνιση του και ηρέμησα... η γιατρος μ ειχε πει να ανησυχήσω οταν δεν τον ακουσω για 24 ωρες και να την παρω αμεσως τηλ. 

νομιζω πως δεν τον νιωθω τοσο συχνα και εντονα οσο πριν. αλλα τωρα το βραδακι μαλλον ακουσε τη γκρινια μου και ειπε να εμφανιστει. θα μας βγει η ψυχη μεχρι να τα δουμε και να ηρεμήσουμε... εγώ εχω ντοπλερ την επόμενη τριτη και δεν περνανε οι μερες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω κοριτσια δεν τα νιωθω οπως πριν ..αλλα λογικο δεν εχουν πολυ χώρο..ωστοσο τα νιωθω..κυριως αυτοσαν να στριφογυρνανε η που κ που τεντώνεται η κοιλιά μου εκει που ναι..το γελιο ειναι οταν τεντώνεται το ενα δεξια το αλλο αριστερα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@rosemaryf τι εγινε με την εξεταση;ολα καλα;

Καλά πήγε γενικά! Τα μωρά είναι καλά, το αγοράκι κλασικά πιο μικρό απ το κοριτσακι.. ο τράχηλος είναι 2,4 κ μου πε ξεκούραση κ ενώ πριν την εξέταση ο γιατρός μου ήταν χαλαρός κ ότι πάμε για μετά τα Χριστούγεννα, μετά μου πε σε καμια 15αρια μέρες να έχω ανεβει Αθήνα. Έτσι κ αλλιώς βέβαια σκοπευαμε μέχρι 1-2/12 να είμαστε εδώ, αλλά όσο να ναι αγχώθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Καλά πήγε γενικά! Τα μωρά είναι καλά, το αγοράκι κλασικά πιο μικρό απ το κοριτσακι.. ο τράχηλος είναι 2,4 κ μου πε ξεκούραση κ ενώ πριν την εξέταση ο γιατρός μου ήταν χαλαρός κ ότι πάμε για μετά τα Χριστούγεννα, μετά μου πε σε καμια 15αρια μέρες να έχω ανεβει Αθήνα. Έτσι κ αλλιώς βέβαια σκοπευαμε μέχρι 1-2/12 να είμαστε εδώ, αλλά όσο να ναι αγχώθηκα!

Κ εγω αγχωθηκα μαζι σου . Ειχατε πει πανω κατω ημερομηνια για καισαρικη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κ εγω αγχωθηκα μαζι σου . Ειχατε πει πανω κατω ημερομηνια για καισαρικη; 

Ιδανικά μετά τα Χριστούγεννα, όχι κάποια συγκεκριμένη! Θα με ξαναδει αρχές του μήνα που θα ρθω πάλι Αθηνα κ θα δούμε πως είμαστε.. 

ενταξει, δεν μου πε να μαι στο κρεβάτι, απλά να μην κάνω δουλειές στο σπίτι.. αν ήταν λέει τόσο ανησυχητικά, δεν θα μ άφηνε να φύγω από Αθηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Ιδανικά μετά τα Χριστούγεννα, όχι κάποια συγκεκριμένη! Θα με ξαναδει αρχές του μήνα που θα ρθω πάλι Αθηνα κ θα δούμε πως είμαστε.. 

ενταξει, δεν μου πε να μαι στο κρεβάτι, απλά να μην κάνω δουλειές στο σπίτι.. αν ήταν λέει τόσο ανησυχητικά, δεν θα μ άφηνε να φύγω από Αθηνα!

στις On 7/11/2018 at 11:01 ΠΜ, ο/η PanB είπε:

Εμένα μου το έγραψε θα πάω τώρα ?

 

στις On 11/11/2018 at 2:14 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

συνεχίζει ο πόνος κοπέλα μου; εμένα κάπως σαν να μου πέρασε. πάντως ξέχασα να σου πω όταν το είπα στο γιατρό αντέδρασε πολύ φυσιολογικά λέγοντας ότι είμαι τυχερή αν πονάω μόνο εκεί! Ευτυχώς δεν έχω πόνους στη μέση, στο ισχίο κλπ

Και εμάς μας έδωσαν πάαααρα πολλά! και από εκεί που είχα αγχωθεί ότι δεν έχω τίποτα, τώρα αγχώνομαι πουθα τα βάλω όλα αυτά! τα έχεις σιδερώσει από τώρα ε; εγώ έλεγα αν το αφήσω για τις τελευταίες εβδομάδες για να είναι πιο "φρέσκα". Οι υπόλοιπες τι θα κάνετε; Θα πάρετε βρεφικό απορρυπαντικό;

δύο ερωτήσεις για την παλιοσειρά: 1: υπνόσακος βολεύει αυτός που αφήνει τα χέρια έξω ή ολόσωμος; Και τι φοράει από μέσα; Υπόψη ότι θα είμαστε στο καταχείμωνο εμείς :)Μου έδωσαν ένα για λίγο μεγαλύτερο μωρό, όχι νεογέννητο, αλλά φαίνεται ότι απλά έχει μεγαλύτερη σακούλα από κάτω. Πιστεύεις θα με βολέψει ή θέλει αποκλειστικά για νεογέννητο στην αρχή; Και 2: παιδίατρο πότε πάμε; Είχες κλείσει ραντεβού πριν γεννήσεις; Και πώς τον επέλεξες; (τελικά πιο πολλές οι ερωτήσεις!)

Όπως καταλάβατε, σήμερα βρήκα ευκαιρία και σας διαβάζω αναλυτικά! Α να σας πω και το άλλο! έχω καταλάβει ότι όταν γυρίζω πλευρό το μωράκι σαν να μετακινείται σιγά σιγά προς τη μεριά που είναι από κάτω. Μετά εγώ λέω, Ωχ! το πλακώνω! και ξαναλλάζω πλευρό. Ε, μετά από λίγο αρχίζει και μετακινείται κι αυτό από την άλλη! Σαν να θέλει να είναι από την κάτω πλευρά! Το έχει παρατηρήσει καμία; Λέτε να είναι ιδέα μου;

 

στις On 11/11/2018 at 4:54 ΜΜ, ο/η Hope25 είπε:

Εγώ τα έχω πλύνει και τα έχω σιδερωσει όλα με το proderm..αχ μυρίζει τέλεια..Έχω φτιάξει κ την βαλίτσα του μωρού μένει η δική μου τώρα..Εμένα κινείται συνεχώς σαν να έχω τρελομπαλα στην κοιλιά μου..Στις 21/11 έχω και την Doppler.. εσείς ποτέ θα την κάνετε;

 

στις On 11/11/2018 at 9:34 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@konstantinou&elenis μια χαρά τα μικρούλια σου! Ίδιο βάρος εχουν; Συνήθως έχουν μια μικρή απόκλιση τα δίδυμα. Θα προλάβετε βρε! Και τα νερα να σπάσου και διαστολή να αρχισει έχετε 24 ώρες περιθώριο. Μιας και λετε για doppler, εγω νομιζω οτι μου κανει καθε φορα. Δεν ειναι αυτη η λειτουργια του υπερηχογραφικου μηχανηματος που μετραει τη ροη στα αγγεια και εμφανιζει χρωματακια κοκκινο κ μπλε στην οθονη; την προηγουμενη φορά του είπα να δει ομφαλική και μητριαια (επειδή κάνω ηπαρίνη και το ζήτησε η αιματολογος) αλλά ήταν πολύ κινητικός ο μπέμπης και δεν μπορούσε να καταγράψει τις συγκεκριμένες μετρήσεις. Ειπε όμως ότι αφού αναπτύσσεται σωστά και φαίνεται καλή η ροή δεν υπάρχει λόγος για πιο ειδική μέτρηση. Εσείς δηλαδή κάνετε ειδικό ραντεβού μόνο για doppler;

Κατάλαβα κορίτσια! Όλες είστε έτοιμες πλυμενες, σιδερωμενες! Έχω μεινει πισω μου φαινεται! Αύριο παω να παρω προδερμ και ξεκινάω φασινα!

 

στις On 11/11/2018 at 10:03 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Α μάλιστα! Ο δικός μου περηφανεύεται για τα σούπερ ντουπερ μηχανήματα του, ελπίζω να τα χρησιμοποιεί και σωστά ?

Εισαι κι εσύ μακριά ε; Έχεις πολλές ώρες δρόμο για το μαιευτηριο; Εσεις με τα διδυμακια ελπίζω να έχετε βοήθεια στο σπίτι και υποστηρικτικό περιβάλλον. Είμαι κι εγώ διδυμάκι και έχω ακούσει πολλές αστείες ιστορίες για οταν ημασταν μωρά με τον αδερφό μου. Πχ από την κούραση να ξανααλλάζουν το καθαρό μωρό κλπ! Επίσης εκεινη την εποχη χωρις υπερηχους και εξετασεις, γεννηθήκαμε με καισαρικη 1 μήνα νωρίτερα, ο αδερφός μου μικρούλης κάτω απο 2,5 κιλά και τώρα είναι παιδαρος 1,90!

 

στις On 11/11/2018 at 11:18 ΜΜ, ο/η rosemaryf είπε:

Εγώ έχω πητ 19/1, αλλά απ τα λεγόμενα του γιατρού μου δε βλέπω να φτάνω στην πρωτοχρονιά! Βασικά αν γεννήσω αφού θα χω μπει στο μήνα μου θα μαι πολύ ευχαριστημένη κ τα μωρά νομίζω σε καλή φαση! Θα δούμε μέχρι τότε! 

Κοιτα, όσον αφορά τη βοήθεια! παρότι με τη μαμά μου έχουμε καλή σχέση κ δεν με καταπιέζει, ή κ όταν το κάνει ασυναίσθητα μπορώ να της «επιβληθω», κ γω θα θελα να μπορώ να βασίζομαι σε μένα! Δεν μπορείς να έχεις τον αλλο συνέχεια stand by ή διαθέσιμο, γιατί ο καθένας έχει τις υποχρεώσεις του κ το προγραμμα του! Αλλά καλό είναι να ξέρεις πως υπάρχει ένα χέρι βοηθειας! Αν μπορεί ο άντρας σου κ το επιτρέπουν οι συνθήκες, μια χαρά!

 

στις On 11/11/2018 at 11:27 ΜΜ, ο/η rosemaryf είπε:

Αλίμονο, η σχέση με την αδερφή του άντρα σου δεν μπορεί να είναι όπως με τη μαμά σου.. εγώ στη θέση σου θα έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου! Ότι δέχεσαι κ μπορεί να χρειάζεσαι τη βοήθεια, αλλα οι γονείς είστε εσείς, πρέπει να βρείτε τα πατηματα σας κ αν ξεφύγει κάπου η κατάσταση να της μιλήσει εκεινος! Κ να του δώσεις να καταλαβει, όσο γίνεται, την ψυχολογία που θα έχεις μετά τη γεννα..

 

στις On 11/11/2018 at 11:47 ΜΜ, ο/η rosemaryf είπε:

Καλό είναι που σε καταλαβαίνει, αλλά επίσης σημαντικό είναι να το δει κ στην πράξη! Γιατί καμια φορά τους λέμε κάτι κ εκείνοι λένε πως είμαστε υπερβολικές κ θα σου πουν «γιατί, τι σου έκανε/είπε κ αντιδράς έτσι!». Μην αγχώνεσαι γι αυτά κ μην τα σκέφτεσαι, τα μωράκια μας είναι πάνω απ όλα!!

 

στις On 16/11/2018 at 7:49 ΜΜ, ο/η Mammytobe είπε:

16/02 -αγόρι 

 

στις On 18/11/2018 at 6:00 ΜΜ, ο/η rosemaryf είπε:

@konstantinou&elenis εσυ πως είσαι; Έκανες τη ντοπλερ χθες;

 

στις On 18/11/2018 at 7:33 ΜΜ, ο/η rosemaryf είπε:

Ναι, γι αυτό έχω ένα αγχος! Απ όσο ξέρω θα μου κάνουν κ κολπικο υπέρηχο να δουν τον τράχηλο, οποτε θα φανεί σε τι φάση είμαστε..

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Καλά πήγε γενικά! Τα μωρά είναι καλά, το αγοράκι κλασικά πιο μικρό απ το κοριτσακι.. ο τράχηλος είναι 2,4 κ μου πε ξεκούραση κ ενώ πριν την εξέταση ο γιατρός μου ήταν χαλαρός κ ότι πάμε για μετά τα Χριστούγεννα, μετά μου πε σε καμια 15αρια μέρες να έχω ανεβει Αθήνα. Έτσι κ αλλιώς βέβαια σκοπευαμε μέχρι 1-2/12 να είμαστε εδώ, αλλά όσο να ναι αγχώθηκα!

@rosemaryf ολα καλα να πανε κ οσο γινεται στην ωρα τους..απλα ειναι λιγο αγχωτικο και φαντάζομαι το ιδιο νιωθεις κ εσυ το να πρεπει να γεννησεις αλλου απ την αποψη του οτι αναρωτιεσαι θα ρθουν τα πραγματα οπως τα υπολογιζουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinou&elenis είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

@rosemaryf ολα καλα να πανε κ οσο γινεται στην ωρα τους..απλα ειναι λιγο αγχωτικο και φαντάζομαι το ιδιο νιωθεις κ εσυ το να πρεπει να γεννησεις αλλου απ την αποψη του οτι αναρωτιεσαι θα ρθουν τα πραγματα οπως τα υπολογιζουμε;

Ναι, αυτό ισχύει! Κ τώρα σκέφτομαι τι δουλειές έχουν μείνει στο σπίτι κ για τα μωρά για τις επόμενες 10 μέρες κ με πιανει ένα αγχος! Αλλά θα προσπαθησω να μην μ επηρεάσει κ αν κάτι δεν είναι έτοιμο, θα μου το φέρουν οι δικοί μου όταν ανέβουν για τη γεννα.. αν πχ χρειαστούμε έξτρα ρουχαλακια.. θα δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosemaryf είπε:

Ναι, αυτό ισχύει! Κ τώρα σκέφτομαι τι δουλειές έχουν μείνει στο σπίτι κ για τα μωρά για τις επόμενες 10 μέρες κ με πιανει ένα αγχος! Αλλά θα προσπαθησω να μην μ επηρεάσει κ αν κάτι δεν είναι έτοιμο, θα μου το φέρουν οι δικοί μου όταν ανέβουν για τη γεννα.. αν πχ χρειαστούμε έξτρα ρουχαλακια.. θα δούμε..

Σωστα το σκεφτεσαι..το παν ειναι να μην αγχωνομαστε και να μαστε οσο πιο ηρεμες μπορουμε για να ναι καλα και τα μωρακια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...