Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

@@eirini@ εγώ παρήγγειλα για κούνια κ θα τα διπλωνω.. Έτσι σκέφτηκα πως δεν είναι ανάγκη να χαλάω τσάμπα λεφτά..Όσο για υπόστρωμα δεν ξέρω ακομα τι να κάνω αν θα βάλω η όχι..

@Μπλε μου όντως πήρα κ εγώ αποστειρωτής και monitor με καμερα..Ο skroutz με έχει σώσει μου βγάζει τις καλύτερες προσφορές σε καταστήματα..Όσο για τή σφήνα ευτυχώς το ήξερα κ δεν πήρα όπως επίσης απαγορεύονται κ οι πάντες στις κούνιες γιατί είναι αιτία πολλών θανάτων από πνιγμό σε μωράκια.. αχ είναι πολλά που θα μάθουμε ακόμα..Και δεν μπορουμε να συμβουλευτουμε και τους γονεις γιατι έχουν αλλάξει πολλά από όταν ήμασταν εμεις μωρα..εγω προσφατα εμαθα οτι μας κοιμιζαν μπρούμυτα και επαθα σοκ..ΧΑΧΑ.. αν ακούμε τον παιδίατρο και ακολουθώντας η καθεμία την τακτική που την βολεύει θα τα βγάλουμε πέρα μια χαρά πιστεύω..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε 

??? ΠΗΤ ???

 ChristineK 04/01- αγόρι ?

Akrivoul 02/01- κοριτσι ?

Antelope 05/01- αγόρι ?

Rena88 10/01- κορίτσι ?

Hope25 11/01- αγόρι ?

Irene_D 12/01- κορίτσι ?

Μελούλα 13/01- αγόρι ?

zwoulini 14/01- αγόρι ?

Erka 14/01- κορίτσι ?

Nala_89 16/01- αγόρι ?

xara1 20/01- αγόρι ?

rosalie 20/01- κορίτσι ?

γωγώ γωγω 24/01- κορίτσι ?

Souko 28/01 αγόρι ?

 konstantinou&elenis 28/01 αγόρια ??

@eirini@ 12/02- αγόρι ?

Niki co 17/02- κορίτσι ?

Dimaki83 18/02- αγόρι ?

Δήμητρα Λιγκαρου 19/02- κορίτσι ?

ManosM 19/02- κοριτσι ?

Anitta 23/02- κορίτσι ?

PanB 28/02- κορίτσι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Α θα το παραγγειλω κι εγω αυριο! χρυσές δουλειές θα κάνουν! Είδα και το έξτρα γκατζετακι μόνο με 20€ που κάνει δόνηση και βγαζει φυσικούς ηχους και βάζεις και μουσική και αλλά τέτοια και μάλιστα λέει ότι ταιριάζει στα περισσότερα λικνα, κούνιες  παρκοκρέβατα. Ξετρελαθηκε ο μπαμπας! 

Αλήθεια τι σεντονακια βάζουμε σε αυτα; Με λαστιχο; και απο κάτω θα βάζετε και το προστατευτικό στρώματος για τυχόν διαρροές; Ή εμποδίζει να "αναπνέει" το στρωμα;

Εχω μεγαλη απορία για το τι υποστρωμα να βάλω στο λικνο, δε θελω να ειναι ακριβο γιατι ειναι για 6 μηνες και θελω να ειναι και καλο για να αναπνεει το δερμα του μωρου... φφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Μολις εχουμε σαραντισει το Σάββατο! Αιωνας μου εχει φανει! Αχ θα τον ερωτευτείς να ξέρεις. Και εγω αρχαρια είμαι αγάπη βλέποντας κ κάνοντας βασικά αυτο ειναι το όλο νόημα το καθε μωρο σου μαθαινει δεν του μαθαίνεις. Εχουν κ αυτα τις προτιμήσεις τους σε ολα!

Ξεχασα να πω το πιο σημαντικά υπάρχουν κ πράγματα π καλο ειναι να ρωτήσετε παιδίατρο πχ εγω ήμουν στο τσακ να πάρω σφήνα για το κρεβάτι του αλλα η παιδιατρος μου απαγόρευσε! Θα ειχα πεταξει κυριολεκτικά λεφτα! Οπως κ κουβέρτα δεν θελει να του βαζω, μονο υπνοσακο. Οποτε αυτα θέλουν μια ερώτηση στον παιδιατρο σας πριν τα αγοράσετε. Ο,τι αλλο θυμηθώ θα σας πω. 

Τι πητ έχεις εσυ; εχετε κάπου σαν ομαδα τις πητ σας;

αχ εισαι και εσυ πολυ νεα μανούλα ? να εχει υγεια ο μπεμπακος σας, να το χαιρεστε το αντρακι! εγω εχω πητ 20 Ιανουαρίου αλλα απ οσα ακουω και διαβαζω ισως και να ερθει νωριτερα. εσυ στις ποσες εβδομαδες γεννησες? οταν θα εχεις χρονο να μας πεις και για την εμπειρία της γεννας σου!!! σου ευχομαι κουραγιο γιατι απ οτι εχω ακουσει η κουραση και η αυπνια ειναι στα φόρτε τους οποτε  κανε υπομονη για χαρη του μπεμπουλη! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η @eirini@ είπε:

Εχω μεγαλη απορία για το τι υποστρωμα να βάλω στο λικνο, δε θελω να ειναι ακριβο γιατι ειναι για 6 μηνες και θελω να ειναι και καλο για να αναπνεει το δερμα του μωρου... φφφ

Η ξαδέρφη μου έβαζε τα μιας χρήσης υποστρώματα κάτω από το σεντόνι κ ήταν μια χαρά το μωράκι..τωρα για την κούνια πήρε ειδικό που είναι σαν πετσετουλα κ από την κάτω πλευρά είναι αδιάβροχο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2018 at 11:24 ΠΜ, ο/η Irene_D είπε:

Καλημέρα κι από 'μένα!!! 5w + 4d εγώ.. η ΠΗΤ μου είναι 20/01/19
Είναι το πρώτο μου παιδάκι.. Εύχομαι να μας πάνε όλα τέλεια!!
Έκανες πολύ καλά που έφτιαξες αυτό το τοπικ.. το περίμενα.. είναι λίγο βιαστικό 
αλλά με τόση χαρά που νοιώθουμε δεν κρατιόμαστε!!!

Δεν το πιστεύω, κι εγώ 20/1!!!!

κοριτσακι! ??

 

εσυ;; ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κοριτσια ποναω πανω απ τα πλευρα κατω απο το στηθος .το χει παθει καμια σας;

Ακριβώς το ίδιο έχω τις τελευταίες 3 μέρες. Ειδικά στον ύπνο. Ξυπνάω από πόνο σε πλευρά και στέρνο.

Νιωθω ότι είναι επειδη ανοίγει ο θώρακας για να δεχτεί τα όργανα που συμπιέζονται προς τα πανω όσο μεγαλώνει η κοιλιά. Αν είναι αυτο φαντάζομαι στη δική σου περίπτωση θα είναι πιο έντονο. Θα ρωτήσω και το ντοκτορ αύριο

Καλώς ήρθες @rosalie με το καλό το κοριτσάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Ακριβώς το ίδιο έχω τις τελευταίες 3 μέρες. Ειδικά στον ύπνο. Ξυπνάω από πόνο σε πλευρά και στέρνο.

Νιωθω ότι είναι επειδη ανοίγει ο θώρακας για να δεχτεί τα όργανα που συμπιέζονται προς τα πανω όσο μεγαλώνει η κοιλιά. Αν είναι αυτο φαντάζομαι στη δική σου περίπτωση θα είναι πιο έντονο. Θα ρωτήσω και το ντοκτορ αύριο

Καλώς ήρθες @rosalie με το καλό το κοριτσάκι σου!

Δεν σου κρυβω οτι με ανακουφιζει που μου λες οτι περνας κατι αναλογο.αρχισα να αγχωμομαι..χωρια που ειπα στην γιατρο μου για την φαγουρα κ με εβαλε να κανω εξετασεις μπας κ εχω χολοσταση κυησης λεει.αν και μαλλον ειναι απιθανο γτ στην χολοσταση εχεις φαγουρα κυριως στα ακρα ενω εγω μονο στην κοιλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@rosalie αυτο ειναι το πινακακι μας σε πρόσθεσα.. Είσαι μαζί με την @xara1

??? ΠΗΤ ???

 ChristineK 04/01- αγόρι ?

Akrivoul 02/01- κοριτσι ?

Antelope 05/01- αγόρι ?

Rena88 10/01- κορίτσι ?

Hope25 11/01- αγόρι ?

Irene_D 12/01- κορίτσι ?

Μελούλα 13/01- αγόρι ?

zwoulini 14/01- αγόρι ?

Erka 14/01- κορίτσι ?

Nala_89 16/01- αγόρι ?

xara1 20/01- αγόρι ?

rosalie 20/01- κορίτσι ?

γωγώ γωγω 24/01- κορίτσι ?

Souko 28/01 αγόρι ?

 konstantinou&elenis 28/01 αγόρια ??

@eirini@ 12/02- αγόρι ?

Niki co 17/02- κορίτσι ?

Dimaki83 18/02- αγόρι ?

Δήμητρα Λιγκαρου 19/02- κορίτσι ?

ManosM 19/02- κοριτσι ?

Anitta 23/02- κορίτσι ?

PanB 28/02- κορίτσι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ακριβώς το ίδιο έχω τις τελευταίες 3 μέρες. Ειδικά στον ύπνο. Ξυπνάω από πόνο σε πλευρά και στέρνο.

Νιωθω ότι είναι επειδη ανοίγει ο θώρακας για να δεχτεί τα όργανα που συμπιέζονται προς τα πανω όσο μεγαλώνει η κοιλιά. Αν είναι αυτο φαντάζομαι στη δική σου περίπτωση θα είναι πιο έντονο. Θα ρωτήσω και το ντοκτορ αύριο

Καλώς ήρθες @rosalie με το καλό το κοριτσάκι σου!

Ευχαριστώ πολύ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρες κορίτσια ❤️

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση... Με τι νούμερο πανουλες θα ξεκινήσουμε; Εγώ έλεγα για αρχή με τις νούμερο 1 αλλά μου είπε η μαμά μου πως αν το μωρό πρόκειται να βγει πάνω από 3 κιλά να πάμε απευθείας στο 2. Τι λέτε εσείς; Φοβάμαι μην του είναι μεγάλες και έχουμε θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η zwoulini είπε:

Καλησπέρες κορίτσια ❤️

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση... Με τι νούμερο πανουλες θα ξεκινήσουμε; Εγώ έλεγα για αρχή με τις νούμερο 1 αλλά μου είπε η μαμά μου πως αν το μωρό πρόκειται να βγει πάνω από 3 κιλά να πάμε απευθείας στο 2. Τι λέτε εσείς; Φοβάμαι μην του είναι μεγάλες και έχουμε θεμα...

Κοριτσάκι μην παρεις 2 για κανεναν λογο! Το μωρο μου οπως εγραψα και παραπανω ειναι 3600 τωρα κ του κάνουν ακομα οι 0! Ακομα και 4 κιλά να βγει θα ξεκινήσεις με τις 1 και βλεπεις. Αν ομως ειναι 3 θα του κανουν καλυτερα οι 0 στην αρχή φαντάσου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Κοριτσάκι μην παρεις 2 για κανεναν λογο! Το μωρο μου οπως εγραψα και παραπανω ειναι 3600 τωρα κ του κάνουν ακομα οι 0! Ακομα και 4 κιλά να βγει θα ξεκινήσεις με τις 1 και βλεπεις. Αν ομως ειναι 3 θα του κανουν καλυτερα οι 0 στην αρχή φαντάσου.

Πιστεύω κι εγώ ότι το 1 θα του ναι καλό...λογικά στο ντοπλερ τέλος Νοέμβρη θα μας πει στο περίπου πόσο παίζει να βγει έτσι δεν είναι; Το 2 και μένα Μ φαίνεται υπερβολικό για νεογέννητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον...ολες ξερουμε τις ΠΗΤ μας και μαλιστα υπαρχει και σχετικο πινακακι..υπαρχει καμια που να γεννάει με καισαρικη και επομενως να χουν ορισει ημερομηνια;εγω ας πουμε εχψ ΠΗΤ 28/1 και ορισαμε ημερομηνια 15/1.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Λοιπον...ολες ξερουμε τις ΠΗΤ μας και μαλιστα υπαρχει και σχετικο πινακακι..υπαρχει καμια που να γεννάει με καισαρικη και επομενως να χουν ορισει ημερομηνια;εγω ας πουμε εχψ ΠΗΤ 28/1 και ορισαμε ημερομηνια 15/1.

Πώς και ορίσατε τόσο νωρίς ημερομηνία; Δεν έχω ιδέα από καισαρική γι'αυτό ρωτάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας και από μένα! :)Έκανε καμία το εμβόλιο της γριπης? Είχατε τίποτα παρενέργειες? Εγώ το έκανα χθες και μου είπαν ότι ίσως κάνω δέκατα..ευτυχώς ακόμα τίποτα αλλά ένα άγχος το έχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki co είπε:

Κορίτσια μου γεια σας και από μένα! :)Έκανε καμία το εμβόλιο της γριπης? Είχατε τίποτα παρενέργειες? Εγώ το έκανα χθες και μου είπαν ότι ίσως κάνω δέκατα..ευτυχώς ακόμα τίποτα αλλά ένα άγχος το έχω!

Κι εμένα μου το έγραψε η γιατρός μου αλλά δεν ξέρω είναι απαραίτητο να γίνει ε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Niki co είπε:

Κορίτσια μου γεια σας και από μένα! :)Έκανε καμία το εμβόλιο της γριπης? Είχατε τίποτα παρενέργειες? Εγώ το έκανα χθες και μου είπαν ότι ίσως κάνω δέκατα..ευτυχώς ακόμα τίποτα αλλά ένα άγχος το έχω!

Μου το χει γραψει κ μενα η γιατρος μου αλλα επειδη ημουν μπουκωμενη κ ακομα εχω λιγο καταρροη κοιταω να το ξεπερασω τελειως κ μετα να το κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Μου το χει γραψει κ μενα η γιατρος μου αλλα επειδη ημουν μπουκωμενη κ ακομα εχω λιγο καταρροη κοιταω να το ξεπερασω τελειως κ μετα να το κανω

Περαστικά σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα! Πως είστε;

εχω καιρό να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας! 

Δεν ξέρω αν με θυμάστε! Περιμένω κ γω δίδυμα (ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι όπως φάνηκε στη β επιπεδου το Σεπτέμβρη) κ έχω πητ 19/1, αλλά δε νομίζω να φτάσω μέχρι εκεί, μάλλον μες στα Χριστούγεννα με κόβω! Θα κάνω κ την ντοπλερ στις 16/11 κ θα δούμε τι θα μας πει ο γιατρός! Τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη λέμε ν ανέβουμε Αθηνα να περιμένουμε, γιατί μένουμε επαρχία. 

Έκανα κ γω κ ο συζυγος το αντιγριπικό εμβόλιο, αλλά δεν είχαμε κάποια παρενέργεια, μέχρι στιγμής τουλάχιστον! Προχθές το έκανα. 

Κατα τ αλλα έχουμε παραγγείλει κ περιμένουμε τα έπιπλα (2 κούνιες κ έπιπλο-αλλαξιερα) κ έχουμε πάρει καρότσι! Η κουνιάδα μου μου έδωσε πολλά ρούχα, τα οποια στην πλειοψηφία τους έχω πλύνει κ σιδερωσει.. γενικά μου έχουν μείνει λεπτομέρειες όσον αφορά την προετοιμασία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα! Πως είστε;

εχω καιρό να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας! 

Δεν ξέρω αν με θυμάστε! Περιμένω κ γω δίδυμα (ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι όπως φάνηκε στη β επιπεδου το Σεπτέμβρη) κ έχω πητ 19/1, αλλά δε νομίζω να φτάσω μέχρι εκεί, μάλλον μες στα Χριστούγεννα με κόβω! Θα κάνω κ την ντοπλερ στις 16/11 κ θα δούμε τι θα μας πει ο γιατρός! Τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη λέμε ν ανέβουμε Αθηνα να περιμένουμε, γιατί μένουμε επαρχία. 

Έκανα κ γω κ ο συζυγος το αντιγριπικό εμβόλιο, αλλά δεν είχαμε κάποια παρενέργεια, μέχρι στιγμής τουλάχιστον! Προχθές το έκανα. 

Κατα τ αλλα έχουμε παραγγείλει κ περιμένουμε τα έπιπλα (2 κούνιες κ έπιπλο-αλλαξιερα) κ έχουμε πάρει καρότσι! Η κουνιάδα μου μου έδωσε πολλά ρούχα, τα οποια στην πλειοψηφία τους έχω πλύνει κ σιδερωσει.. γενικά μου έχουν μείνει λεπτομέρειες όσον αφορά την προετοιμασία! 

@rosemaryf κ εγω επαρχια μενω κ θα ανεβουμε κ μεις νωριτερα Αθηνα.ποιο καροτσι πηρες και τι τιμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@rosemaryf κ εγω επαρχια μενω κ θα ανεβουμε κ μεις νωριτερα Αθηνα.ποιο καροτσι πηρες και τι τιμη;

Πήραμε της cam το pulsar, είναι τα καθισματάκια μπρος πίσω κ όχι το ένα δίπλα στο άλλο! Πήραμε κ τ αυγά! Αρχική τιμή έχει 849€ το καρότσι σκέτο, αλλά το βρήκαμε σε προσφορά σ ένα μπαζάρ του ήρα κ μαζί με τα αυγά μας πήγε γύρω στα 740€.

εσυ σε τι έχεις καταλήξει;

οσον αφορά το εμβόλιο, ο γυναικολόγος μου μου πε να το κάνω εγώ κ ο σύζυγος, κ καλό είναι κ όσοι θα έχουν στενή σχέση με τα μωρά! Οποτε θα το κάνουν κ οι γονείς μας κ η αδερφή μου που πηγαίνει σχολείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...