Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θυρεοειδής και σύλληψη!!!


Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα, θέλω να μου πείτε τις εμπειρίες σας ή τις γνώσεις σας σχετικά με υποθυρεοειδισμό και σύλληψη, αν μπορεί ο απορυθμισμένος θυρεοειδής να προκαλέσει αποβολή η βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Εγω δεν εχω γνωσεις για τοσυγκεκριμενο θεμα. Το μονο που ξερω ειναι οτι αν δεν ειναι ρυθμισμενος δημιουργει δυσχερεια δτην συλληψη.

Άλλα κοριτσια μπορει να σε βοηθησουν περισσουερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lenakidol είπε:

Καλημέρα στη παρέα, θέλω να μου πείτε τις εμπειρίες σας ή τις γνώσεις σας σχετικά με υποθυρεοειδισμό και σύλληψη, αν μπορεί ο απορυθμισμένος θυρεοειδής να προκαλέσει αποβολή η βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Καλησπέρα.Έχω θυρεοειδή και συγκεκριμένα χασιμοτο,αυτοανοσο δηλαδή.Επίσης υψηλά αντισώματα.Όσο ο θυρεοειδης είναι ρυθμισμενος δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά αν δεν έχει ρυθμιστεί ναι υπάρχει πρόβλημα και στη σύλληψη και σε αποβολή.Τί τιμές έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα πρέπει μα τον ρυθμίσεις πρώτα τον θυροιδη σου είναι δύσκολη η σύλληψη μετά όταν θα μείνεις έγκυος σκέψου ότι θα πάει στα ύψη οπότε καλό είναι να τον ρυθμίσεις πρώτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα TSH 3,4 και ο γιατρός το θεώρησε πολύ γιατί κανονικά πρέπει να είναι κάτω από 2, 5 και το ιδανικό είναι στο 1. Να σημειώσω ότι στο ιστορικό μου έχω βιοχημικη εγκυμοσυνη. Αυτή τη στιγμή είναι το TSH στο 1,2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εγώ δεν έχω θυροειδή αλλά από τις πρώτες εξετάσεις που με έβαλε ο γιατρός μου να κάνω όταν ψάχνομουν ήταν οι ορμονογικες και για θυροειδή. Αρα παίζει μεγάλο ρόλο...συζητά το με τον γιατρό σου και ρύθμισε τον οπωσδήποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και απο μένα! Εχω θυροειδιτιδα Χασιμότο και υψηλά αντισώματα και ειμαι έγκυος τωρα στον 7ο..

Καταρχήν καλο ειναι να έχεις το θυρεοειδή ρυθμισμένο απο την αρχή γιατι υπάρχει δυσκολία στη σύλληψη (χωρίς βέβαια να ειναι αδύνατη).

Έπειτα, μόλις μάθεις τα ευχάριστα νεα πρεπει να δεις αμεσα ενδοκρινολόγο για να σου αυξήσει τη δόση του Τ4. Αυτο γιατι ακόμα και σε ρυθμισμένο θυρεοειδή τα αντισώματα εξακολουθούν να ειναι υψηλά. Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω η TSH στην εγκυμοσυνη πρεπει να κρατιέται γύρω στο 1,5  ενώ τα φυσιολογικά όρια για μη εγκυους ειναι απο 2,5 περίπου και πάνω.. 

Εγώ κανω εξεταση TSH κάθε μηνα και αλλάζω τη δόση του Τ4 ανάλογα με τις οδηγίες του γιατρού. Με συνεχή παρακολούθηση δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

αυτα απο την προσωπική μου εμπειρια χωρίς να ειμαι γιατρος! Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σας πω μόνο ότι ξεκίνησα εξωσωματική με TSH 1,16, έμεινα εγκυος και μέσα σε 25 μέρες εκτοξεύτηκε στο 4,8! 

Τι πράγμα είναι αυτό με το Χασιμοτο βρε κοριτσια; Εχω κι εγω με υψηλα αντισώματα. Σκέφτομαι ωρες ωρες πριν 50 χρόνια το είχαν τόσες γυναικες; Και πώς κυοφορουσαν χωρίς καν τις βασικές εξετασεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Εγώ θα σας πω μόνο ότι ξεκίνησα εξωσωματική με TSH 1,16, έμεινα εγκυος και μέσα σε 25 μέρες εκτοξεύτηκε στο 4,8! 

Τι πράγμα είναι αυτό με το Χασιμοτο βρε κοριτσια; Εχω κι εγω με υψηλα αντισώματα. Σκέφτομαι ωρες ωρες πριν 50 χρόνια το είχαν τόσες γυναικες; Και πώς κυοφορουσαν χωρίς καν τις βασικές εξετασεις;

αυτο το επαθα και εγω. Ξεκινησα εγκυμοσυνη με 1 και αφου εκανα την αποξεση κλπ  μετα απο κανα μηνα εκανα εξετασεις και η tsh ηταν 3 και (μπορει να χε φτασει και παραπανω δηλαδη ουσα εγκυος). Μαλιστα ειχαμε αυξησει και το χαπι τοτε. Τωρα ειχα 0,77 για να καταλαβεις. Αποφασισαμε να την κραταμε γυρω στο 1 και να τη βλεπουμε. Δε σημαινει κατι αναφορικα με τις αποβολες τοσο πολυ η τιμη οσο οτι το εμβρυο δεν εχει διαμορφωσει αδενα στο πρωτο τριμηνο και ολο αυτο το τραβαει απο σενα. Ετσι χτιζει το δικο του συστημα για να το πω απλα. Οποτε το βοηθας οσο μπορεις να μην αντιμετωπισει με τη σειρα του θεματα με το θυρεοειδη αργοτερα στη ζωη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο παιδί μου το 2010, η σύλληψη ήρθε αμέσως και απροβλημάτιστα. Ενώ είχα κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις - ξεσκόνισμα από τον γιατρό - ουδέποτε μου έγραψε μια tsh... Γεννάω αρχές του 2011 και επειδή μέσα σε δυο χρόνια είχα παχύνει πολύ, ενώ δεν έτρωγα κάτι τόσο τραγικό, πήγα μονη μου για εξεταση. Θυρεοειδίτιδα χασιμότο το αποτέλεσμα... αρρύθμιστα όλα και tsh κοντά στο 8. 

Αφού ξεκίνησα αγωγή με χαπάκι Τ4 των 100 τον Νοέμβριο του 2013, έμεινα έγκυος τον Απρίλιο του 2014, με μια μικρή αύξηση του χαπιού σε 125 και όλα καλά! 

Πάντως έγκυος από τον Μάρτιο του 2012 (οπότε και αρχίσαμε προσπάθειες) μέχρι και τον Απρίλιο του 2014 δεν έμενα.... :( Θεωρώ, λοιπόν, ότι προφανώς το αυτοάνοσο έπαιξε τον αρνητικό του ρόλο. 

Με το καλό σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα! Και γω έχω θυροειδή και παίρνω χάπι. Όταν έμεινα έγκυος η tsh μου ήταν 3,3 μου αύξησε η ενδοκρινολόγος το χάπι και σε όλη την εγκυμοσύνη ήταν κοντά στο ένα! όλα πήγαν καλά και στην εγκυμοσύνη και το μωράκι μια χαρά! Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο και όλα θα πάνε καλά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για την ανταπόκριση. Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής, όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω στο ιστορικό μου δυο βιοχημικές σε μικρό χρονικό διάστημα. Μπήκα στη διαδικασία των εξετάσεων, όλο το σχετικό πακέτο και για εμένα και για τον άντρα μου όπου βγήκαν καθαρές. Το μόνο που βρέθηκε ανεβασμένο ήταν το TSH 3,4 το οποίο το ρύθμισε στο 1,3. Η ερώτηση μου είναι η εξής τώρα, θα μπορούσε να είναι ο λόγος που είχα τις δύο βιοχημικές, ο γιατρός μου ( να σημειώσω βρίσκομαι στο εξωτερικό) λέει υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σχετίζεται ο θυρεοειδής με τις αποβολές. Εσείς τι πιστεύετε? Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά έχω ακούσει ότι ο απορυθμισμένος θυροειδής μπορεί να προκαλέσει αποβολές. Αλλά εσύ δεν είχες τόσο μεγάλη tsh(εννοώ για να σου προκαλέσει αποβολή)! Δε ξέρω γιατρός δεν είμαι. Όταν είχαν βγει τα δικά μου αποτελέσματα όντας έγκυος είχα ρωτήσει την ενδοκρινολόγο γιατί είχα διαβάσει διάφορα και φοβόμουν αν θα πάθει κάτι το μωρό και με είχε καθυσηχάσει ότι θα αλλάξουμε τη δόση και όλα θα πάνε καλά και να μη φοβάμαι. Καλά έκανες και το ρύθμισες δε το συζητώ!! Μην ανησυχεις όλα θα πάνε καλά τώρα και σύντομα θα κάνεις μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Γενικά έχω ακούσει ότι ο απορυθμισμένος θυροειδής μπορεί να προκαλέσει αποβολές. Αλλά εσύ δεν είχες τόσο μεγάλη tsh(εννοώ για να σου προκαλέσει αποβολή)! Δε ξέρω γιατρός δεν είμαι. Όταν είχαν βγει τα δικά μου αποτελέσματα όντας έγκυος είχα ρωτήσει την ενδοκρινολόγο γιατί είχα διαβάσει διάφορα και φοβόμουν αν θα πάθει κάτι το μωρό και με είχε καθυσηχάσει ότι θα αλλάξουμε τη δόση και όλα θα πάνε καλά και να μη φοβάμαι. Καλά έκανες και το ρύθμισες δε το συζητώ!! Μην ανησυχεις όλα θα πάνε καλά τώρα και σύντομα θα κάνεις μωράκι!

Μακάρι το επιθυμώ πολύ και εγώ και ο άντρας μου. Ειναι μονο το άγχος και ο φόβος που με κυριεύουν λόγω αυτών που πέρασα. Συγγνώμη αν σας κούρασα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lenakidol σε καταλαβαίνω για το άγχος ...Δε μας κούρασες καθόλου γι.αυτό είμαστε εδώ να τα συζητάμε και να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη. Κοίταξες και τη βιταμίνη d? Εμενα ο γυναικολόγος μου όταν του είχα πει ότι προσπαθώ για παιδί μου είπε να κάνω εξέταση να δούμε ποσο έχω γιατί επηρεάζει στη γονιμότητα όχι για αποβολή. Είχα πολύ χαμηλή και πήρα συμπλήρωμα. Χαλάρωσε και όλα θα έρθουν! Μη σκέφτεσαι τι έγινε αστο πίσω σου και σκέψου θετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τη κοίταξα είναι χαμηλή και πήρα συμπλήρωμα, σταγόνες για την ακρίβεια. Το ξέρω πρέπει να χαλαρώσω. Το προσπαθώ όσο μπορώ...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια παντα εχω tsh γυρω στο 1,5   και εκανα εξετασεις αυτο το μηνα και ηταν 3,9.Ειναι δυνατον?? Τρελαθηκα. ....τελευταια φορΑ ειχα κανει τον νοεμβριο και ηταν 1.4.Και ολα αυτα χωρις χαπι.Δεν εχω θυροειδη. Λετε να εχω προβλημα και να παω σε γιατρο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

βρε κοριτσια παντα εχω tsh γυρω στο 1,5   και εκανα εξετασεις αυτο το μηνα και ηταν 3,9.Ειναι δυνατον?? Τρελαθηκα. ....τελευταια φορΑ ειχα κανει τον νοεμβριο και ηταν 1.4.Και ολα αυτα χωρις χαπι.Δεν εχω θυροειδη. Λετε να εχω προβλημα και να παω σε γιατρο???

Είχα κάνει εξέταση για θυρεοειδή πριν 3 χρόνια όπου πάλι το TSH ήταν λίγο ανεβασμένο κοντά στο 3,5. Ό γιατρός τότε μου είχε πει ότι δεν πειράζει. Όταν όμως επιθυμείς να κάνεις παιδάκι είναι καλό να είναι κάτω από 2,5 και το ιδανικό στο 1. Τώρα και εγώ δεν ξέρω, λέω ότι μου λένε οι γιατροί. Καλό θα ήταν να την επαναλάβεις την εξέταση καμία φορά δεν ξέρεις, και το στρες παίζει ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

βρε κοριτσια παντα εχω tsh γυρω στο 1,5   και εκανα εξετασεις αυτο το μηνα και ηταν 3,9.Ειναι δυνατον?? Τρελαθηκα. ....τελευταια φορΑ ειχα κανει τον νοεμβριο και ηταν 1.4.Και ολα αυτα χωρις χαπι.Δεν εχω θυροειδη. Λετε να εχω προβλημα και να παω σε γιατρο???

Κοριτσι την εξέταση την έκανες μετά τη διεγερση; Ρωτάω γιατί τα φάρμακα της διέγερσης είναι ορμόνες που φυσιολογικά παράγονται από την υποφυση, όπως και η TSH. Είναι στα αναμενόμενα να επηρεαστεί παροδικά η τιμή της, με είχε προειδοποιήσει η ενδοκρινολογος. Δεν θα εχεις πρόβλημα πιστεύω αλλά εννοείται ότι θα το παρακολουθείς. Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/5/2018 at 9:46 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Εγώ θα σας πω μόνο ότι ξεκίνησα εξωσωματική με TSH 1,16, έμεινα εγκυος και μέσα σε 25 μέρες εκτοξεύτηκε στο 4,8! 

Τι πράγμα είναι αυτό με το Χασιμοτο βρε κοριτσια; Εχω κι εγω με υψηλα αντισώματα. Σκέφτομαι ωρες ωρες πριν 50 χρόνια το είχαν τόσες γυναικες; Και πώς κυοφορουσαν χωρίς καν τις βασικές εξετασεις;

Έλα ντε κι εγώ το έχω αυτό απορία..τι γινόταν πριν 50 χρόνια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

βρε κοριτσια παντα εχω tsh γυρω στο 1,5   και εκανα εξετασεις αυτο το μηνα και ηταν 3,9.Ειναι δυνατον?? Τρελαθηκα. ....τελευταια φορΑ ειχα κανει τον νοεμβριο και ηταν 1.4.Και ολα αυτα χωρις χαπι.Δεν εχω θυροειδη. Λετε να εχω προβλημα και να παω σε γιατρο???

Δεν ξέρω σε τι φασει είσαι αν πέρνεις κάτι για διέγερση αλλά μπορεί να αλλάξει ο θυροιδης αναπασα στιγμή εγώ πριν 2 μήνες ήταν η tsh 1.75 και τώρα tsh 2.52 που περνώ χάπι (εγώ δεν έχω κάνει διέγερση) οπότε καλό είναι να το ρωτήσεις στο γιατρό σου και θα σου πει καλά αποτελέσματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κοριτσι την εξέταση την έκανες μετά τη διεγερση; Ρωτάω γιατί τα φάρμακα της διέγερσης είναι ορμόνες που φυσιολογικά παράγονται από την υποφυση, όπως και η TSH. Είναι στα αναμενόμενα να επηρεαστεί παροδικά η τιμή της, με είχε προειδοποιήσει η ενδοκρινολογος. Δεν θα εχεις πρόβλημα πιστεύω αλλά εννοείται ότι θα το παρακολουθείς. Καλά αποτελέσματα να έχεις!

οχι μετα....την εκανα 3η μερα περιοδου μαζι με την οιστραδιολη για να ξεκινησω την ιδια μερα διεγερση , οπως κ εγινε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

οχι μετα....την εκανα 3η μερα περιοδου μαζι με την οιστραδιολη για να ξεκινησω την ιδια μερα διεγερση , οπως κ εγινε

Kαλησπέρα!!Κ γω παρόμοια ιστορία με την δική σου!!Πάντα είχα tsh κάτω απο 2!!Μια φοαρά είχα 3!!Τρόμαξα εννοείτε γτ προσπαθούσαμε για παιδί!!Μου είπε τότε ο γιατρός ότι η tsh μεταβάλλεται εύκολα και επηρέαζεται και ανεβαίνει απ το άγχος!!Την επανέλαβα μετά από 6 μήνες και είχα1,5!!Εκτότε κάνω 2 φορές τον χρόνο και είναι μαι χαρά!!Σίγουρα θα κάνεις μια επανάληψη κ βλέπεις!!Αν όντως είναι αυξημένη που το απέυχομαι διορθώνεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για όσες έχουν υψηλά αντισώματα θυροειδή βοηθά κ τα ρίχνει το σελήνιο!!Υπάρχει σκεύασμα στο φαρμακείο!!Αλλά κ οι ξηροί καρποί brazilian nuts είναι φουλ στο σελήνιο!!Και 2 καρποί την ημέρα φτάνουν!!Εννοείτε πάντα με την συμβουλή του γιατρού!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Κορίτσια για όσες έχουν υψηλά αντισώματα θυροειδή βοηθά κ τα ρίχνει το σελήνιο!!Υπάρχει σκεύασμα στο φαρμακείο!!Αλλά κ οι ξηροί καρποί brazilian nuts είναι φουλ στο σελήνιο!!Και 2 καρποί την ημέρα φτάνουν!!Εννοείτε πάντα με την συμβουλή του γιατρού!!!

έχεις δίκιο και μένα η ενδοκρινολόγος πέρα από το χάπι μου είχε δώσει και σελήνιο για το θυροειδή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...