Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

@Rosemary καλημέρα! Ναι, ετσι ακριβως! Χωρις καθολου υγρα, αρκει η μπανανα! Κανει αυτη ολη τη δουλεια!

Οσο για το γιαουρτι συμφωνω! Ο πιο ωραιος συνδυασμος για μενα ειναι με φράουλες ή φρούτα του δάσους!

Οσο για τα υπολοιπα, θα το σκεφτω, ναι! Κακαο συνηθως δινουν μετα το χρονο! Πολυ ωραια ειναι και η μους αβοκαντο-κακαο-μελι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτη τη συνταγη, για παγωτο χωρις ζαχαρη γι παιδια! Θα το δοκιμασω και θα σας πω εντυπωσεις! Λοιπον...

Παγωτό χωρίς ζάχαρη σοκολάτα - μπανάνα

Κόψε 3 μπανάνες σε κομμάτια και βάλ τες στην κατάψυξη τουλάχιστον για 2 ώρες ή όλη τη νύχτα. Ρίξ’ τες στο μπλέντερ, πρόσθεσε 1/4 φλ. γάλα (αγελαδινό, καρύδας ή αμυγδάλου), 1 κ.σ. άγλυκο κακάο και 1 κ.σ. φιστικοβούτυρο (προαιρετικά) και ανακάτεψε.

Καταναλώνεται αμέσως σαν παγωμένη κρέμα ή τοποθετείται στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει εντελώς και σερβίρεται σαν παγωτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 ο δικος μου δυστυχως δεν τρελαινεται, αλλα μας το ειχε προτεινει και η παιδιατρος! Σε πολλα μωρακια αρεσει! Και ειναι πολυ υγιεινο και επισης με πολλες παραλλαγες για ολα τα γουστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ το smoothie φραουλα (κολλημα με τη φραουλαααα)

Για 1 μεριδα

100 γρ φραουλες

130 ml  γαλα

50 γραμ γιαουρτι

(προαιρετικα και μελι ή κακαο)

Ολα μαζι στο μπλεντερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik.ναι εγω τα φτιαχνω για μενα αλλα ειναι τοσο αγνα που μπορει και ενα μωρο και ειναι σαν κρεμουλες!!! οποια κοπελα ας μου πει να γραψω καμια!!!

επισης εχω ωραι συνταγη για μπανανοψωμο!!!! πολυ υγειινο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης για πείτε τί έχει το μενού σας για σήμερα; Για να ανταλλασουμε ιδεες και για μεσημεριανα/βραδινα γευματα! Οχι μονο πρωινα/σνακ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. αυτο που εγραψες ειναι το πρωινο μου αλλα εγω βαζω και βρωμη και μιση μπανανα!!!! βαζω και παγο ειναι σαν παγωτο το πρωι δροσιστικο και νοστιμο !!! ωραια θα γραψω για οποια μαμα θελει να κανει η εγκυουλα που θελει να τρωει υγειινα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 τελειο! μοιαζει πολυ με το δικο μου! αλλοτε τρωω και γιαουρτι με κομματακια φρουτων βρωμη και ξηρους καρπους! πολυ χορταστικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@anni7 τελειο! μοιαζει πολυ με το δικο μου! αλλοτε τρωω και γιαουρτι με κομματακια φρουτων βρωμη και ξηρους καρπους! πολυ χορταστικο!

παρα πολυ και επισης οταν εχεις απαιτητικη μερα που θες ενεργεια ειναι φουλ σε ενεργεια!!!! επισης σε κραταει χορτατη πολυ ωρα επειδη η βρωμη εχει την δυνατοτητα να ρυθμιζει το ζαχαρο στο αιμα οποτε το κανει να πεφτει αργα αρα σε κραταει χορτατει γιατι  οταν πιναμε πεφτει η ινσουλινη μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. κορίτσι μ ακολουθείς πολύ ωραιο πρόγραμμα με τη διατροφή τ μικρού σου. Όταν τα ετοιμάζεις όλα αυτά ο μικρός τι κάνει; εμένα τ ζωντοβολο με τ ζόρι να κάτσει 5 λεπτά για να ετοιμάσω τ φαί της στο καρεκλάκι τ φαγητού. Είναι πολύ ζωηρη κ θέλει συνέχεια χέρια.

Εγώ ρε κορίτσια έχω θέμα γτ η μικρή δ της αρέσουν οι πολύ γλυκές γεύσεις. Ακόμη κ τη μπανάνα σκέτη για να τη φάει πρέπει να είναι σχεδόν αγουρη. 

Εγώ σήμερα της έχω μοσχαράκι με κριθαρακι. Μια φορα τη βδομάδα της τ κάνω κοκκινιστό με κριθαρακι η αστρακι. Έχουμε ατμομαγειρα π είναι για παιδιά. Βάζω τ μοσχάρι πρώτα μόνο του. Μετα βάζω καρότο κολοκύθι ντοματουλα να πάρουν μια βράση όλα μαζί στον ατμο. Τα αλεθω άλλα επειδή έχει μια λεπίδα τ συγκεκριμένο δ γίνεται σαν πουρες άλλα σαν σαλτσα με κομματάκια κρέατος. Προσθέτω τ κριθαρακι τρίβω κ κατσικίσιο τυράκι από πάνω κ τ τσακιζει. Όχι μόνο αυτή δηλαδή κ γω. Αφού λέω μην τ φας όλο άσε κ για τη μαμά χαχαχ. Αλλά θα την φάει τη μπολαρα της.

@anni7 της τ έδωσα κ έτσι τ αβγο πάλι δ τ έφαγε. Θα ρωτήσω τ γιατρό σημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μπραβο στην μικρουλα σας που ειναι ορεξατη ειναι καλο να τρωω γιατι ετσι θα μεγαλωσει!!! ναι εε??? κοιτα μπορει να μην της αρεσει τελικα το αυγο !! αλλα ρωτα μηπως εχει καμια ιδεα και αυτος!! να το κρυψεις μεσα στο φαγητο της??? ασπουμε να φτιαξεις αλμυρο μαφινς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anni, νομιζω πως απλα αλεθε φρουτα του δασους πχ, εκοβε κ καποια σε κομματακια κ τα ανακατευε με στραγγιστο γιαουρτι (εχει πολυ ωραια υφη το γιαουρτι οταν παγωνει). Αν θες αν το γλυκανεις μπορεις να ριξεις μεσα μελι, αχνω ζαχαρης, βανιλια..

Vivi, υπεροχος συνδιασμος ειναι κρεμα αβοκαντο με λεμονι!! Βεβαια εγω η γλυκατζου εβαζα κ ζαχαρη!!! Δεν εχω φαει κατι πιο απαλοοοο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μη φανταστεις κι ο δικος μυ ζωηρος φουλ ειναι! Ο,τι κανω οταν κοιμηθει!

Μονος του δεν εκατσε ποτε ουτε στο ριλαξ, οyτε στο παρκοκρεβατο ή στην κουνια.

Καποιες φορες αφοσιωνεται στα παιχνιδια του κι εκει ξεκλεβω λιγο χρονο, αλλιως ολα μαζι! Και το μηνυμα τωρα μαζι του αγκαλια το γραφω!:P και μου παταει και το πληκτρολογιο και κανω εκατο ωρες να το στειλω!:angry:

Εχουμε κι εμεις ατμομαγειρα, τον απλο ομως, οποτε εκει κανω κυριως λαχανικα. Σημερα εφτιαξα σπαγγετι ολικης με μοσχαρισιο κιμα καροτο ντοματουλα και στον ατμομαγειρα εβαλα διαφορα λαχανικα. Δεν τρωει μπολαρες ομως ποτε!

Περιμενουμε τα νεα απ την παιδιατρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ακουγεται πολυ ενδιαφερον! Πρωτη φορα ακουω αυτο το συνδυασμο! Θα το δοκιμασω κι εγω με ζαχαριτσα, γιατι κι εγω γλυκατζου ειμαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vivi να το προτιμησεις με αχνη ζαχαρης για να μην χαλασει η απολυτα τελεια απαλη υφη του αβοκαντου!! Θα εχει μια πολυ ωραια γλυκοξινη γευση..!

Κonstantia εγω οταν το τρωω το γιαουρτι με μελι ή μιλσεικ ή παγωτο, παντα παιρνω στραγγιστο. Ουαν το τρωω σκετο, αστα... προβειο με παχια πετσα κ φουλ λιπαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ακουγεται τελειο! Και μ'αρεσει πολυ και το λεμονι! Θα το δοκιμασω οπωσδηποτε!

Σε ζηλευω που μπορεις και τρως προβειο γιαουρτι, εμενα μου μυριζει, δε μπορω να το φαω με τιποτα!!! Ωστοσο στον μικρο δεν αφησα πολλα περιθωρια, κατσικισιο ή προβειο μόνο!!! Στην αρχη δεν ενθουσιαστηκε, πλεον ομως το τρωει! Μετραει πολυ να συνηθισεις σε διαφορες γευσεις απο μικρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ πρόβειο του δίνω και σκέτο και με φρούτα. Αυτά τα επιδόρπια όπως το advance τα έχω δώσει ελάχιστες φορές και αυτό για να μην κυκλοφορώ σαν την βλαχάρα από το χωριό με το πήλινο στα πάρκα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα! Πάντως @KONSTANTIA υπάρχουν και κατσικίσια/πρόβεια που δεν ειναι σε πήλινο! Εγω advance δεν του εχω δωσει, πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο στη γευση, αλλα ειναι επιδορπιο γιαουρτιου ουσιαστικά και μετα ποιος συνθιζει τη μυρωδια του προβειου! Θα γινει μετα σαν κι εμενα το παιδι, περιεργο με τα γαλακτοκομικα!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω καλέ αλλά εμένα μου αρέσουν οι πήλινες συσκευασίες. Του δικού μου δεν του πολυάρεσε το advance, για λίγες φορές που του το έδωσα οκ αλλά δεν θα το καθιερώσω κιόλας! Ο άντρας μου μια μέρα έφερε της φάρμα κουκάκη με κάτι σοκολατένια μπιλάκια και τον έβαλα να τα φάει εκείνος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την ξεκίνησα με advance άλλα δ τα ήθελε. Δοκίμασα πρόβειο Ούτε αυτό. Τελικά τρώει αγελαδινό κ καταλήξαμε στο κουκακη. 

@Vivi.Nik. και μένα έτσι. Ριλαξ πάρκο κτλ ποτέ. Μόνο στο κρεβατάκι της ρη βάζω λίγο τ πρωί με καμία κούκλα κ ασχολείται να πάω μια τουαλέτα κτλ. Κ μέσα στη μερα δ κοιμάται παρά μόνο μια με μιάμιση ώρα τ μεσημέρι προς απόγευμα. Ότι κάνω στο πόδι γι αυτό κ με βόλεψε ο ατμομαγειρας. Και στην αγκαλιά δ κάθεται. Είναι στη φάση π σηκώνεται από όπου πιαστεί. Οπότε πρέπει συνέχεια να την πιάνω γτ μόλις κουραστεί σωριαζεται. Χθες την έβαλα στην κούνια της μέχρι να πάω τουαλέτα λ να γυρίσω κ είχε πιαστεί από τα κάγκελα κ είχε σηκωθεί. Κ είναι κ ψηλά τα κάγκελα. Κ γελούσε εννοείται με τ κατόρθωμα της. Λέω άμα κουραστείς να δω πως θα ξανά κάτσεις. Θα πέσεις θα χτυπήσεις σε κανένα κάγκελο την κεφάλα σ κ θα κλαις.

Για τ αβγο τ είπα να τ κανω ομελέτα μ είπε δοκίμασε το. Αλλιώς άστο κ τ ξανά δίνεις κ κανένα μηνα πάλι. Δεν είναι ότι δ της αρέσει γτ η καημένη ανοίγει στόμα κανονικα τρώει 3 4 κουταλάκια κ μετά την αναγουλιαζει κ τ βγάζει.

Λοιπόν τα νέα μας από τ γιατρό. 11 κιλά κ 76 ποντους η κοριτσάρα μου. Ένα θα σας πω πήρε 1350 γραμ σε ένα μήνα. Γελούσε ο γιατρός. Μ λέει τόσα έπρεπε να πάρει σε 4 5 μήνες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...