Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

Ανοίγω λοιπόν για πρώτη φορά δικό μου topic μετά από παρότρυνση της @Rosemary, @KONSTANTIA και @anni7, για να ανταλάξουμε απόψεις γύρω απ'το θέμα της διατροφής των μωρών! Όσες μανούλες έχουν μωράκια, που έχουν ξεκινήσει στερεές τροφές, τί γεύματα τους δίνετε; Όσες δεν έχετε, έχετε κάνει συζητήσεις με τον παιδίατρο για το πώς θα εισάγετε τις τροφές; Αλλά και όσες δεν είστε μανούλες έχετε καμιά καλή συνταγή baby friendly? Όλες οι  απόψεις και οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik.καλη αρχη νομιζω χρειαζοταν να ανοιχτει ενα τετοιο θεμα και ειδηκα απο σενα γιατι ειδαμε ποσο καλες ιδεες εχεις απο τροπο μεχρι και συνταγες!!!! και νομιζω οτι και για μανουλες που ειναι στην φαση αυτη αλλα και οσες ετοιμαζονται η θελουν να γινουν ειναι ωραια να μαζευουν ιδεες και συμβουλες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσι εχω δει που κανουν pan cake με βρωμη αυγο και μπανανα και της εφτιαξα και για μενα και ηταν τελειες και υγιεινες και με φρουτακια το πρωι ειναι τελειο πρωινο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένες μανούλες και μέλλουσες μανούλες, χαίρομαι που η φίλτατη άνοιξε ένα νέο topic με αυτό το θέμα. Εγώ το μόνο που θα ήθελα να πω είναι ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ! Δλδ, δώσε φίλη μου στο παιδί σου τραχανά και πλιγούρι και άσε για μετά τον φαγόπυρο και το κινόα και ότι άλλο σου πλασάρουν οι δήθεν ψαγμένοι. Μαγείρεψε στο παιδί σου ελληνικά φαγητά όπως έμαθες στο σπίτι σου για να μάθει και το παιδί σου να τρώει λαχανικά, όσπρια και φρούτα, ξηρούς καρπούς και ψάρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κ παρακαλω αυτο το θεμα, να μην παλιωσει!!

Θα κρατηθεί στο αρχείο για σένα, αγαπημένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι έδωσα κ δίνω αλεσμενα. Ήθελα από την πρώτη στιγμή να αρχίσει ρ παιδί να χορταίνει κυρίως κ μετά να παίζει. Ξερω πάνω από όλα πόσο έφαγε. Ίσως γι αυτό κ μείωσε η μικρή τόσο σύντομα τους θηλασμόύς. Θεωρώ πως ένα μωρο 6 7 μηνων δ χορταίνει με κομμάτια. Παρόλα αυτά θέλω μέχρι τ χρόνο πάνω κάτω να τρώει κανονικα. Θα χει όμως κ αρκετά δοντάκια κ έχει πλέον συνειδητοποησει ότι η στερεά τροφή κυρίως την χορταίνει. Εννοείται πως δ πρόκειται να αρχίσει μα τρώει από ρη μια μέρα στην αλλη. Έτσι όσο ήταν πιο μικρή της έδινα κομμάτια από φρούτα κ λαχανικά να γλύφει. Μεγαλώνοντας άρχισα να της κοβω οχ φρούτα σε κομμάτια κ τα τρώει μόνη της. Επίσης επειδή Εμείς τρώμε αργά την τάιζω κανονικα στην ωρα της κ οταβ κάτσουμε στο τραπέζι την βάζω στο καρεκλάκι την τραβάω δίπλα κ της βάζω σε ένα πιατάκι αγγουράκι κομμένο ντομάτα κομμένη κ λίγο από ότι τρώμε. Οπότε μαθαίνει κ τα κομμάτια. 

Όσον αφορά το τι τρώει, σχεδόν τα πάντα. Πρωι συνήθως φρούτα με γιαούρτι. Τ μεσημέρι κρέας με λαχανικά η ζυμαρικά( εννοείται δ αλεθω τ κριθαρακι κτλ) κ μια φορά ρη βδομάδα όσπρια. Τ απόγευμα συνήθως τραχανά π τρελαίνεται. Ότι άλλο της έδωσε δ τ καλό έφαγε. Ενδιάμεσα αν θέλω λίγο να την απασχόλησω την βάζω στο καρεκλάκι κ της κόβω κάνα 2 κερασιά κανα 2 φράουλες λίγο τρώει λίγο παίζει οπότε προλαβαίνω να κάνω κ καμία δουλειά.

Εννοείται πως πάντα πάμε με την όρεξη τ παιδιού κ ακολουθούμε την αρχη δ στερούμε δ πιέζουμε. Όσο θεκει να φάει εκείνο.

Και μένα ποκυ θα με ενδιέφεραν οι συνταγές σου @Vivi.Nik.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν αγχωθηκα ποτε η αληθεια ειναι για το ποσο εφαγε και εξακολουθω να ειμαι χαλαρη... Μου αρεσει που εχει αγαπη στα λαχανικα, θα προτιμουσα να ετρωγε λιγο παραπανω κρεας, αλλα ως εκει. Σεβομαι οτι εχει κι αυτος τις προτιμησεις του, οι οποιες αλλωστε συνεχως θα αλλαζουν. Και το στομαχακι τους ειναι τοσο δα ακομα, δε θεωρω και λογικο να τρωενε 3-4 φρουτα πχ μονομιας, εδω εμεις και δυσκολευομαστε! 

Το πρωι δεν εχει πολλη ορεξη, αλλα καθεται στο καρεκλακι μαζι μας, την ωρα που τρωμε πρωινο και συνηθως τρωει λιγα φρουτα. Λατρευει τις φραουλες και τα κερασια αυτη την εποχη. Του αρεσουν επισης πολυ τα αποξηραμενα φρουτα (σταφιδες, συκα, δαμασκηνα, cranberries). Για δεκατιανο συνηθως τρωει αυγο βραστο και ντοματουλα (άλλη μεγαλη αγαπη αυτη). Μια φορα τη βδομαδα τρωει οσπρια για μεσημεριανο. 3 συνηθως κρεας (πχ μοσχαρι με αρακα ή φασολακια, μακαρονια με κιμα, κατσικακι με πατατες κλπ), μια φορα κοτοπουλο και 2 ψαρι (ειτε σουπα ειτε στο φουρνο με πατατες). Προσπαθουμε να τρωμε τις περισσοτερες φορες το διο φαγητο. Απλως δεν το αλατιζω και προσθετω φρεσκο ελαιολαδο στο τελος ή και λεμονι. Το απογευμα τρωει συνηθως γιαουρτακι με φρουτα και το βραδυ ξανατρωει ειτε ότι και το μεσηεμρι εότε λίγο τραχανα με κατικι πχ. Γενικα ομως μου αρεσει να πειραματιζομαι, οποτε δοκιμαζουμε διαφορα, δεν εχουμε πολυ στανταρ προγραμμα.

Τί συνταγες θελετε να σας γραψω; Με τί να ξεκινησω;:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ξεκινάω με την κρεμούλα βρώμης, που έχει απειρες αλλαγες, αντισοιχες με των pancakes!

Δοκιμάστε να βράσετε για λίγο μέχρι να χυλώσει δηλαδή, ένα ποτήρι νερό με 4 κ.σ. βρώμη. (σε πιο μεγαλα παιδακια μπορειτε να βαλετε και γαλα αντι για νερο)

Εχω δοκιμασει να το συνοδευσω με

  • κομματακια μηλου βρασμενα/ στον ατμο- σταφιδες και κανελα (προαιρετικά και τριμμενο καρυδι/αμυγδαλο, αν εχετε εισαγει ξηρους καρπους)
  • φρεσκιες φραουλες ή κεράσια
  • σε αλμυρή εκδοχή με τριμμένο κασέρι
  • με κακαο ταχινι και μελι για μωράκια άνω του έτους
  • με μπανανα και τριμμενα φουντουκια

όοοτι άλλο σκεφτειτε! 

Πολυ θρεπτικο πρωινο για μικρους και μεγαλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη ιδεα για σνακ για τα μωρακια μας!

Μπαλίσες βρώμης με μπανανα και κανελα!

3 μονο υλικά!

2 ωριμες μπανανες-τις πατατε με το πιρουνι

1 κουπα βρωμη

κανελα

(αν θελετε προσθετετε και σταφιδες)

Πλαθετε σε μπαλιτσες (κολλανε λιγο στα χερια) και βαζετε λαδοκολλα στο φουρνο για 10-15 λεπτα περιπου στους 180 στον αερα ή στις αντιστασεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπανανοτηγανίτες:

Βάζουμε στο μούλτι:

  • 2 αυγά
  • 1 μπανάνα

Σε αντικολλητικό τηγάνι με ελάχιστο λαδάκι!

Σερβίρετε με ό,τι σας αρέσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μπράβο σας! Πολύ ωραίο θέμα που απασχολεί νομίζω πολλές γυναίκες ..
Είτε μανούλες είτε μέλλουσες..
Καλή αρχή! Θα μπαίνω να παίρνω ιδέες γιατί για δε με λες και την πρώτη μαγείρισσα ώστε να σας δώσω εγώ ιδέες.. :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είμαστε 9 μηνών τρώμε φρουτόκρεμα το πρωΐ ή αυγό(με το ζόρι το αυγό δεν του αρέσει καθόλου) το μεσημέρι μοσχάρι ή κοτόπουλο με πολλά λαχανικά και το απόγευμα αναλόγως ή πουρέ λαχανικών ή γιαουρτάκι..Περιττό να σας πω ότι ζηλεύει τα φαγητά μας και έχει δοκιμάσει φακές κριθάρακι με φρέσκια σάλτσα και πατάτες που του τις σκάμε με το πιρούνι..Και γενικά δοκιμάζει τροφές του αρέσουν..Βγάλαμε 4 δόντια μέχρι τώρα και συνεχίζουμε ακάθεκτοι..Ψάρι δεν μας έβαλε ακόμα από τον 10 και μετά...Στο ενδιάμεσο αν δεν λείπω για δουλειά θηλάζει...??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Ναι ποκυ ωραίες οι συνταγές σου! Εμένα δ κάνει τόσα γςθνατα μέσα στη μερα όσα ο δικός σου κ πάλι θηριακι είναι! Καλά ποτέ δ αγχώθηκα για τ πόσο θα φάει απλά τ πρωί επειδή περνάμε αρκετές ώρες εκτός σπιτιού ήθελα να έχει φάει ικανοποιητικά για μα την κρατήσει. Υπάρχουν κ μέρες π λογο δοντιών δ εχει σχεδόν καθολου όρεξη κ δ τρώει σχεδόν καθολου.Εννοείται ποτέ δ την πίεσα. 

Αλλά κ μένα δοκιμάζει τα πάντα. Έχει περιέργεια.

@Ath33 και μένα δ τ τρώει τ αυγό. Τρώει η καημένη 2 3 κουταλάκια κ μετά αναγουλιαζει βήχει κ τ βγάζει. Το χω δοκιμάσει βραστο σε κομματάκια κ μελατο. Κ δ είναι λογο κομματιών Αφού τρώει σε κομμάτια ρ α σωρό άλλα. Κεράσια φράουλες αγγούρι ντομάτα πατάτα όλα σε κομμάτια της τα δίνω. 

Και μεις ψάρι δ βάλαμε ακόμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και εμένα ακριβώς το ίδιο με το αυγό δεν τον πιέζω του δίνω φρουτάκια.Εμένα η παιδίατρος μου είπε όχι φράουλες γιατί είναι το φρούτο με τα περισσότερα φάρμακα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 Ναι ε; δ τ ήξερα. Καλά μη φανταστείς ότι τρώει αμάν την ποσότητα. Κ γω φρούτα της δίνω τ πρωί αλλά βάζω κ μια κουτακια της σούπας γιαούρτι γτ Ούτε αυτά τα καλό τρώει. Τ μεσημεριανό πάντως ότι κ να είναι τ τσακιζει ευτυχώς. Όχι ότι της λείπουν θερμίδες βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ναι αυτό για τις φράουλες το χω ξανακούσει και από άλλες μαμάδες που το αναφέρουν γενικά..και εμένα υπάρχουν μέρες που δεν τρώει λόγω δοντιων...τα βγάζει μαζεμένα αλλά έχουμε και πολλά κιλά κοντεύει τα 11 οπότε έχουμε απόθεμα???δεν ανησυχώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανενα....παγωτακι χωρις ζαχαρι εψουμε?? Εμενα οταν ημουν μικρη η μαμα μου ανακατευε στο γιαουρτι χυμο φρουτων κ κομματακια κ το εβαζε στην καταψυξη!! Ηταν το παγωτο μου!! Ακομα το κανω αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 κάπως έτσι κ μεις! Αύριο έχουμε γιατρό ούτε ξέρω τα ποσά έχει φθάσει. Τα 10+ σίγουρα. Τις μερες π δ καλοτρωει θελει γιαούρτι σκέτο. Ίσως επειδή είναι κρύο κ την ανακουφίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Irene_D κορίτσι μου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και του χρόνου τέτοια εποχή να συζητάμε για το μωράκι σου, που θα χει αρχίσει να ξεπετάγεται!!! Μεχρι τοτε μπορεις τις συνταγες βα τις δοκιμαζεις και για σενα! Είναι ό,τι πρεπει για διατροφη εγκυμονουσας:)

@Diwni μου τρωει περισσοτερες φορες από λίγο, γιατί ακριβώς επειδή τρώει μόνος του οι ποσότητες ειναι πιο μικρές. Αλλα εχει και περισσοτερη ορεξη το απόγευμα, οπότε γι αυτό το φαγητό του το προσφέρω δύο φορές.

@Ath33 τώρα ειδικά που ξεκινάνε σιγά σιγά όλα τα καλοκαιρινά φρούτα οι φρουτόκρεμες γίνονται με πολλές ωραίες παραλλαγές! Για τις φραουλες κι εμας το ιδιο μας ειπε, του δινω μονο βιολογικες και κεράσια απ'το χωριό μου, δικά μας. Έχεις δοκιμάσει να του προσφέρεις το αυγό σε άλλη μορφή εκτός του βραστού;

Εμείς ψάρι ξεκινήσαμε απο 8μιση-9 μηνών. Ειναι πολυ καλη λυση για το μενου των μωρων δυο φορες τη βδομαδα, αν και λιγο μπελαλιδικη με τα κοκαλα...

@Rosemary ακόμα στο παγωτό δεν έχουμε φθάσει, αλλά αυτό που λες μου ακουγεται τελειο! Σπιτικο frozen yoghurt λοιπόν 100% αγνό!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Να σε ρωτησω κατι Vivi? Τις μπαλιτσες με τις μπανανες κ την κανελα, πριν τις ψησεις, τις πλαθεις ετσι σκετες χωρις νερο ή γαλα ή καποιο αλλο υγρο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για το γιαουρτι ειναι τελειο να βαζεις μεσα φραουλες ή βατομουρα γιατι τα σπορακια τους δινουν μια πολυ ωραια υφη. Δε μου αρεσε καθολου με πορτοκαλι.

Επισης εσυ μπορεις να σκεφτεις κ κατι με βρωμη κ κανελα, ή κακαο (δεν ξερω αν δινουν στα μικρα) κ αργοτερα ισως κ κανενα μπισκοτακια!

Κοριτσια, θα παρω ενα πανεμορφο σημειωματαριο κ θα αρχισω να γραφω ο,τι μου αρεσει για να ειμαι προετοιμασμενη!!

Πολυ ενδιαφερον κ ομορφο θεμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μηπως μπορεις να μας γραψεις πως ακριβως το κανεις το παγωτο???? θελω να το φτιαξω!!!!

επισης για το αυγουλακι εμπειρικα σε μενα η γιαγια μου μου το εκανε στο ποτηρι με λιγο ψωμακι μεσα μπορειτε να βαλετε μαυρο κιολας για πιο υγειινο και καλο και για το εντερακι τους βοηθαει και το ετρωγα!! και το δοκιμασαμε στον ανιψιο μας που ειναι πολυ δυσκολος στο φαει και το εφαγε ολο εγληφε και το ποτηρι!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@Irene_D κορίτσι μου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και του χρόνου τέτοια εποχή να συζητάμε για το μωράκι σου, που θα χει αρχίσει να ξεπετάγεται!!! Μεχρι τοτε μπορεις τις συνταγες βα τις δοκιμαζεις και για σενα! Είναι ό,τι πρεπει για διατροφη εγκυμονουσας:)

@Diwni μου τρωει περισσοτερες φορες από λίγο, γιατί ακριβώς επειδή τρώει μόνος του οι ποσότητες ειναι πιο μικρές. Αλλα εχει και περισσοτερη ορεξη το απόγευμα, οπότε γι αυτό το φαγητό του το προσφέρω δύο φορές.

@Ath33 τώρα ειδικά που ξεκινάνε σιγά σιγά όλα τα καλοκαιρινά φρούτα οι φρουτόκρεμες γίνονται με πολλές ωραίες παραλλαγές! Για τις φραουλες κι εμας το ιδιο μας ειπε, του δινω μονο βιολογικες και κεράσια απ'το χωριό μου, δικά μας. Έχεις δοκιμάσει να του προσφέρεις το αυγό σε άλλη μορφή εκτός του βραστού;

Εμείς ψάρι ξεκινήσαμε απο 8μιση-9 μηνών. Ειναι πολυ καλη λυση για το μενου των μωρων δυο φορες τη βδομαδα, αν και λιγο μπελαλιδικη με τα κοκαλα...

@Rosemary ακόμα στο παγωτό δεν έχουμε φθάσει, αλλά αυτό που λες μου ακουγεται τελειο! Σπιτικο frozen yoghurt λοιπόν 100% αγνό!

 

 

 

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου , να είσαι καλά.. και εγώ το εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Φυσικά για όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...