Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΟΥΛΕΙΑ Ή ΣΠΙΤΙ??


Recommended Posts

@KONSTANTIA δεν πειράζει ότι κ όσο μπορεί ο καθένας. Άλλωστε πρώτες Εμείς ξερ8υμε ότι δ είναι ευκολο να κρατάς ένα μωρο η ένα μικρό παιδί. Πάντως ρε κορίτσια κάθε μέρα π βγαίνουμε βόλτα πετυχαίνουμε έναν παππού, παππού παππού Όμως, 75+ που σμπρωχνει ένα καροτσάκι με δίδυμα γύρω στα 1.5 κ πάει κ παίρνει τ αδερφάκι τους από τ σχολείο π είναι γύρω στα 4. Ήρωας ο παππούς. Κ χθες  τ απογευμα τα είχε στην πλατεία κ τα τρία μόνος του ο ανθρωπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ, ο καθένας όσο μπορεί. Άλλωστε εξυπηρέτηση μας κάνουν, μην ζητάμε και πράγματα πέραν των δυνατοτήτων τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA έτσι ακριβώς. Γιατί έχω ακούσει κ για γιαγιάδες π δ τα κρατάνε επειδή λένε έχουν τ πρόγραμμα τους κ τη ζωή τους. Κ δ μιλάμε να δουλεύουν. Μιλάμε να προτιμούν τ αππγευναρινο καφέ με φίλες η τη βραδιά μπιριμπας τους από τ να κρατήσουν τ εγγόνι τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε ανοίξει τρελή κουβέντα!και θα σας πω και εγω τον πόνο μου τώρα..

Την πρώτη μέρα που ηρθαν τα πεθερικά μου να δουν το μωρό στο σπίτι..Όταν ήρθε η ώρα να την αλλάξω ήρθε δίπλα μου η πεθερα μου και σχεδόν με εσπρωχνε και έχωνε τα χέρια της..φυσικά δεν είπα τίποτα..Την δεύτερη φορά όταν μπήκε σπίτι, είχα το μωρό στη αγκαλιά κ χωρίς να πει τι πο τα έβαλε τα χέρια της και το πήρε από την αγκαλια μου..Και άρχισε τα γλυκολογα..

Φεύγουν και λεω στον άντρα μου την επόμενη φορά που θα κάνει κίνηση να μου πάρει το μωρό να ξέρεις θα της πω ότι με ενοχλεί αυτό που κάνει και ότι θα ήθελα τουλάχιστον να μου το ζητάει..

Σαραντησαμε και πάμε εμείς σπίτι τους! Με το που θα την πιάσει στα χέρια της σηκώνεται από τον καναπέ και ξεκινάει της βόλτες στο σπίτι στο μπαλκόνι κλπ...όσες φορές έχουμε πάει από τότε κάνει το ίδιο πράγμα..

Και τώρα στο κυρίως! Έλειψα ένα 2ωρο το Σάββατο και ο άντρας μου πήγε με την μικρή στη μαμά του..γυρνώντας άρχισε ο ίδιος να κάνει πράγματα που δεν συνηθηζουμε..πχ να την ρευει περπατωντας.. και μου λέει έτσι ρευεται πιο εύκολα...έξαλλη εγώ !

εντωμεταξυ το μωρό καμιά φορά ρευεται και πριν καλα καλά το σηκώσεις!

Και τέλος έχουμε και το άλλο..Αν το αφήσω στη μαμά μου θα πρέπει να το αφήσω και στη δική του.. (Δεν το έχω αφήσει πουθενά προστοπαρον!για να καταλήξω! Με ενοχλεί όταν αλλάζουν συνήθειες στο μωρο..Το ξέρω ότι είναι μικρό ακόμα και είναι χαζοι οι λογοι..Αλλα αν μάθουν να λειτουργούν όπως θέλουν αύριο μεθαύριο δεν ξέρω τι με περιμένει..κάνω λαθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι κατά τ άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί της..Ούτε είχα ποτέ..Αλλά σε ότι αφορά το μωρό είναι άλλος άνθρωπος ..Λες και ζηλεύει! Δεν μπορώ να το εξηγήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπότε Μαρία μου για να σου απαντήσω όταν λες ότι παρά τα όσα της λέτε θα κάνει τα δικά της..Εγώ δεν το δέχομαι..προτιμώ να κάτσω σπίτι..

Η δουλειά μου είναι επίσης με ραντεβού και όταν έρθει η ώρα θα κοιτάω να το κάνω τις ώρες που είναι ο άντρας μου σπίτι..αρχικά ένα ραντεβού την μέρα και βλέπουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γύρισα στη δουλειά εδώ και μία εβδομάδα..Δύσκολη προσαρμογή με το μικρό και λόγω θηλασμού αλλά τα καταφέραμε μια χαρά. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή δυστυχώς..Ο μικρός είναι με τον παππού και τη γιαγιά τα πάνε θαυμάσια τον προσέχουν με ρωτάνε πάντα για το οτιδήποτε αλλά τους έχω και εμπιστοσύνη..Έχουν μάθει τόσα πολλά πράγματα στο μικρό..Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί γιατί και ο άντρας μου φεύγει πρωί και γυρνάει το βράδυ..Θα κάνω 4ωρα τον πρώτο καιρό και αργότερα θα αρχίσω να αυξάνω τις ώρες μου ανάλογα και με το πως θα εξελιχθεί με το μικρό..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις σκεψεις και τις γνωμες σας! Με το που συνδεθηκα, ειδα ποσες πολλες ασχοληθηκατε με το θεμα και οντως ενιωσα καπως πιο χαλαρα, γιατι συνειδητοποιησα οτι ολες σχεδον το περναμε αυτο!

Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο καιρο-δηλ τους τελευταιους 8 μηνες, χα χα-παλευω με την κλεισουρα και τα νευρα προς τον αντρουλη μου! Σημερα μου ειπε πως θελει να βγω για δουλεια για να γινω η Μαρια που ημουν...εχει δικιο! Μη με παρεξηγησετε! Αισθανομαι οτι θα σκασω απο ευτυχια κι αγαπη για την κοριτσαρα μας και καθε μερα ευχαριστω την Παναγια που μας την χαρισε!! Χρειαζομαι ομως λιιιιιγο χωρο κι εγω...! Εννοειται οτι θα με συνοδευουν οι τυψεις και το αγχος, αλλα...καπως ετσι δεν ειμαστε ολες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maria1405 η ζωή της μητέρας είναι γεμάτη τύψεις, αγωνίες και άγχη. Θα σου κάνει καλό η επιστροφή στην ενήλικη ζωή και θα είσαι και εσύ καλύτερα και όλοι στην οικογένειά σας. Καλή αρχή εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

 οτι το παιδι μου θα θελω να το κανω ακομα καλυτερο!! Αλλωστε κι αυτοι ηταν πιο εξελιγμενοι απο τους δικους τους γονεις..

Ω ΝΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια εγω εχω πολυ μεγάλο προβλημα και αυτός ειναι και ο λόγος που δεν μπορω να αφήσω την μικρή στην πεθερά μου. Καπνίζει μπροστά της, μεσα στο σπίτι ή έξω. Τις προάλλες που πήγαμε για βόλτα ο άντρας μου σκοτώθηκε μαζί της για αυτο τον λόγο. Η απάντηση της ηταν την μάνα της δεν την έβλεπε? Και της λεει ο άντρας μου οχι ποτέ δεν την εχει δει και πήρε μια τσαντιλαααα...(δεν καπνίζουμε μεσα στο σπίτι και οπότε παμε βόλτα ειμαι δίπλα της οπότε δεν με εχει δει ποτέ το παιδι να καπνίζω, ούτε και τον άντρα μου). Την είχαν πάρει για 3 μερες την μεγάλη εβδομάδα και οταν γύρισε ηταν αλλο παιδι. Με χτύπησε 2 φορές, έλεγε συνέχεια οχι και δεν μπορούσα να την κουμαντάρω, και το χειρότερο? Παίρνει καλαμάκια και κάνει την κίνηση του τσιγάρου. Εκει τρελάθηκα..!  ξέρετε τι άγχος εχω τωρα που θα γεννήσω και πρεπει να λείψω 3 ημέρες???? Η μαμά μου εργάζεται και δεν θα μπορεί να την πάρει. Η μονή λύση ειναι ίσως να μείνει με τον άντρα μου τόσες μερες.. παντα τον τουμπαρει σε ολα αλλα ξερω οτι δεν θα καπνίσει μπροστά της.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Αχ βρε κορίτσια εγω εχω πολυ μεγάλο προβλημα και αυτός ειναι και ο λόγος που δεν μπορω να αφήσω την μικρή στην πεθερά μου. Καπνίζει μπροστά της, μεσα στο σπίτι ή έξω. Τις προάλλες που πήγαμε για βόλτα ο άντρας μου σκοτώθηκε μαζί της για αυτο τον λόγο. Η απάντηση της ηταν την μάνα της δεν την έβλεπε? Και της λεει ο άντρας μου οχι ποτέ δεν την εχει δει και πήρε μια τσαντιλαααα...(δεν καπνίζουμε μεσα στο σπίτι και οπότε παμε βόλτα ειμαι δίπλα της οπότε δεν με εχει δει ποτέ το παιδι να καπνίζω, ούτε και τον άντρα μου). Την είχαν πάρει για 3 μερες την μεγάλη εβδομάδα και οταν γύρισε ηταν αλλο παιδι. Με χτύπησε 2 φορές, έλεγε συνέχεια οχι και δεν μπορούσα να την κουμαντάρω, και το χειρότερο? Παίρνει καλαμάκια και κάνει την κίνηση του τσιγάρου. Εκει τρελάθηκα..!  ξέρετε τι άγχος εχω τωρα που θα γεννήσω και πρεπει να λείψω 3 ημέρες???? Η μαμά μου εργάζεται και δεν θα μπορεί να την πάρει. Η μονή λύση ειναι ίσως να μείνει με τον άντρα μου τόσες μερες.. παντα τον τουμπαρει σε ολα αλλα ξερω οτι δεν θα καπνίσει μπροστά της.. 

Με το καλό το μωράκι σου! Νομίζω ότι πιο πολύ πρέπει να σε προβληματίζει ότι το παιδί γίνεται παθητικός καπνιστής παρά αν θα μιμείται την κίνηση του τσιγάρου. Γιατί να μην μείνει με τον μπαμπά της τόσες μέρες; Μου φαίνεται πολύ λογικό, θα έρθουν πιο κοντά και θα αποφύγεις να εκτίθεται το παιδί σου στο παθητικό κάπνισμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Αχ βρε κορίτσια εγω εχω πολυ μεγάλο προβλημα και αυτός ειναι και ο λόγος που δεν μπορω να αφήσω την μικρή στην πεθερά μου. Καπνίζει μπροστά της, μεσα στο σπίτι ή έξω. Τις προάλλες που πήγαμε για βόλτα ο άντρας μου σκοτώθηκε μαζί της για αυτο τον λόγο. Η απάντηση της ηταν την μάνα της δεν την έβλεπε? Και της λεει ο άντρας μου οχι ποτέ δεν την εχει δει και πήρε μια τσαντιλαααα...(δεν καπνίζουμε μεσα στο σπίτι και οπότε παμε βόλτα ειμαι δίπλα της οπότε δεν με εχει δει ποτέ το παιδι να καπνίζω, ούτε και τον άντρα μου). Την είχαν πάρει για 3 μερες την μεγάλη εβδομάδα και οταν γύρισε ηταν αλλο παιδι. Με χτύπησε 2 φορές, έλεγε συνέχεια οχι και δεν μπορούσα να την κουμαντάρω, και το χειρότερο? Παίρνει καλαμάκια και κάνει την κίνηση του τσιγάρου. Εκει τρελάθηκα..!  ξέρετε τι άγχος εχω τωρα που θα γεννήσω και πρεπει να λείψω 3 ημέρες???? Η μαμά μου εργάζεται και δεν θα μπορεί να την πάρει. Η μονή λύση ειναι ίσως να μείνει με τον άντρα μου τόσες μερες.. παντα τον τουμπαρει σε ολα αλλα ξερω οτι δεν θα καπνίσει μπροστά της.. 

Πραγματικά ειναι προβλημα αυτο! Ειναι ο λογος που δεν αφηνω το παιδιστη μανα μου! Ευτυχως που τα παω τελεια με την πεθερα μου και με εχει βοηθησει σα μανα μου, γιατι αλλιως θα ειχα μεγαλο θεμα! Μονο ο αντρας σου μπορει να της τριξει τα δοντια! Ή το τσιγαρο ή το εγγονι! Εμενα διαλεξε το τσιγαρο...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2018 at 7:10 ΜΜ, ο/η Minime είπε:

Οπότε Μαρία μου για να σου απαντήσω όταν λες ότι παρά τα όσα της λέτε θα κάνει τα δικά της..Εγώ δεν το δέχομαι..προτιμώ να κάτσω σπίτι..

Η δουλειά μου είναι επίσης με ραντεβού και όταν έρθει η ώρα θα κοιτάω να το κάνω τις ώρες που είναι ο άντρας μου σπίτι..αρχικά ένα ραντεβού την μέρα και βλέπουμε..

Εννοειται οτι δε θα κανει τιποτα που να θεσει το παιδι σε κινδυνο! Τα πεθερικα μου ειναι οι μονοι που αγαπουν και λαχταρουν το παιδι τοσο πολυ, εκτος απο εμας φυσικα! Ειναι ομως δυσκολο να αλλαξεις μυαλα σε τετοια ηλικια, εστω και για λεπτομερειες... Παντως με ακουει κ δεν κανει τιποτα χωρις να με ρωτησει, οποτε αυτο ειναι στα υπερ της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2018 at 7:04 ΜΜ, ο/η Minime είπε:

Να συμπληρώσω ότι κατά τ άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί της..Ούτε είχα ποτέ..Αλλά σε ότι αφορά το μωρό είναι άλλος άνθρωπος ..Λες και ζηλεύει! Δεν μπορώ να το εξηγήσω..

Αν θες τη γνωμη μου, καλυτερα θα ηταν να της μιλησεις ή εστω να της μιλησει ο αντρας σου. Αφου δεν εχετε αλλα θεματα μεταξυ σας, ισως το κανει απο τη λαχταρα της για το μωρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2018 at 4:26 ΜΜ, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@maria1405 σε καταλαβαίνω απόλυτα, μιας κι εγω βρισκομαι ηδη στη θεση σου! Ξεκινησα με πολύ λίγες ωρες τη φετινη χρονια, μιας και το Σεπτέμβρη ο μικρός μου ηταν μολις 3 μηνών και τα κάνω όλα απ το σπίτι (μιλάω για ένα μάθημα μόνο τη μερα με εξαίρεση τα Σάββατα που κάνω 3...) Για μένα αυτη ηταν η καλύτερη λύση, προκειμένου και να μείνω παραπάνω με το παιδάκι μου και να μη χάσω τελείως κύκλο και επαφή. Πιστεύω μπορείς να κάνεις κι εσυ κατι αναλογο απο την επόμενη σχολική χρονιά. Βέβαια εμενα ο μικρος μου εκεινες τις ωρες μενει με τον αντρα μου, μιας και δεν εχουμε γιαγιαδες παππουδες κοντα μας. Γι αυτο δεν εχω και περιθωριο για παραπανω μαθηματα. Υπάρχει αυτη η δυνατοτητα στην περιπτωση σας; Αν οχι, σκεψου τι προτιμας να θυσιασεις... γιατι ετσι οπως μας τα λες, οντως η γιαγια δεν ειναι πολυ τ'της εμπιστοσυνης' και σιγουρα δε θα υπακουει σ αυτα που της λες...

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω, αλλα η ανταρτισσα εχει το δικο της προγραμμα!

Συναδελφισσες, λοιπον,ε;?

Δυστυχως, με τον αντρα μου εχουμε ιδια ωραρια. Ειναι κι εκεινος καθηγητης-μαθηματικος. Λιγες ωρες θα βαζω καθημερινα κι εγω. Δεν υπαρχει αλλη λυση...

Η πεθερα μου ειναι το πιο αξιοπιστο ατομο για να αφησω τη μικρη-μετα τον αντρα μου-αλλα...καθομαι τωρα κι εγω και κολλαω σε λεπτομερειες... Δικιο εχει η KONSTANTIA!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maria1405 είσαι η τρίτη κοπέλα που την ακούω σε εισαγωγικά να λέει τόσο έντονα ότι προτιμάει να αφήσει το παιδί στην πεθερά από ότι στην μητέρα της, που όσο να πεις της έχεις και περισσότερο θάρρος. Μια φίλη μου έτσι δεν μπορούσε να εργαστεί γιατί η πεθερά της δούλευε και η μητέρα της για άγνωστο λόγο δεν της κρατούσε το παιδί και έτσι το ζευγάρι τα έφερνε δύσκολα βόλτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

@maria1405 είσαι η τρίτη κοπέλα που την ακούω σε εισαγωγικά να λέει τόσο έντονα ότι προτιμάει να αφήσει το παιδί στην πεθερά από ότι στην μητέρα της, που όσο να πεις της έχεις και περισσότερο θάρρος. Μια φίλη μου έτσι δεν μπορούσε να εργαστεί γιατί η πεθερά της δούλευε και η μητέρα της για άγνωστο λόγο δεν της κρατούσε το παιδί και έτσι το ζευγάρι τα έφερνε δύσκολα βόλτα.

Καθε οικογενεια εχει τα δικα της...?

Το θεμα ειναι οτι σταθηκα τυχερη κι εχω καλη πεθερα! Με βοηθησε στην αρχη που περασα επιλοχειο, λιγο αργοτερα με τις δουλειες του σπιτιου και του χρονου θα μου κραταει το κοριτσακι μου! Δε λες παλι καλα που υπαρχει;!;! Αν ηταν καμια στριμμενη, θα ειχα περασει πολλες δυσκολιες! Ο αντρας μου φευγει στις 12 το μεσημερι κ γυρναει στις 10 το βραδυ. Τα πηγαινουμε τελεια, αλλα αν δεν ειναι σπιτι τι να κανει ο χριστιανος;; Κι αν υπαρχουν θεματακια, νομιζω πως ολα λυνονται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA @maria1405 Έτσι θα γίνει εν τέλη.. Κωνσταντίνα μου φυσικά και. Ε ενοχλεί πάνω απ ολα οτι γίνεται παθητική καπνίστρια αλλα δεν μπορω να πω και οτι η κίνηση του καπνίσματος ειναι καλή για ενα κοριτσάκι 3 ετών.. ΑΣΕ ΑΣΕ οταν έρχεται στο σπίτι να δεις, που επειδή ηταν δικό της αυτο το σπίτι συνήθησε να καπνίζει μεσα και τωρα δεν μπορεί παρα μόνο στο μπαλκόνι και γίνεται χαμός, μια φορα ήρθε να μου κρατησε8 την μικρή που είχα μια δουλειά και οταν μπήκα σπίτι ηταν με το τσιγάρο στο χέρι μεσα στο χωλ μου!!!! Δεν φαντάζεσαι τι έγινε μετα.. ΑΣΕ που έπρεπε μετα να κατεβάσω κουρτίνες, να πλένω καλύμματα, να ξεσκονίσω τα παντα και ολα αυτά μεσα στο κατα χειμωνο!!!!!! 

Μαρια μου της το εχει θέσει ο άντρας μου αυτο οτι αν δεν σταματήσει να καπνίζει μπροστά στο παιδι δεν θα την ξανακρατησει και λεει οκ, και κάθε φορα που παω το μεσημέρι να την πάρω την κραταει απο το χέρι και με το αλλο εχει αναμένο το τσιγάρο.. για αυτο και τον χειμώνα πήγαμε όλες και όλες 3 φορές, Χριστούγεννα Πάσχα και μια γιορτή.. μόνο τωρα το καλοκαίρι παμε κάθε Κυριακή που ειναι σε χωριό και όλη μέρα ειναι έξω η μικρή και παίζει έξω και οχι σε κλειστό χώρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πεθερά σου @Mama2015 οφείλει να σέβεται πρώτα από όλα το παιδί σου - και εγγόνι της - και σε δεύτερο χρόνο εσένα και τον γιό της. Κρίμα, είναι θλιβερές τέτοιες προκλητικές συμπεριφορές που το χειρότερο - ή το καλύτερο, όπως το δει κανείς - γίνονται αντιληπτές από το 3χρονο παιδάκι σας και θα το ξενερώσουν κάποια στιγμή, όταν θα αρχίσει να συνδυάζει τα γεγονότα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου το ξερω για αυτο και προσπαθώ να αποφεύγω όσο γίνεται τις επισκέψεις! Τι να πω!!! Όσο δεν το κόβει, εκείνη θα χάνει!!! Και κλασσικά λεει την γνωστή απάντηση : εγω 4 μεγάλωσα έτσι και τίποτα δεν πάθανε!! 

και εγω καπνίζω και η μητέρα μου ειναι καπνίστρια, παθητική δεν είχα γίνει ποτέ, εκτός απο οταν ερχόταν καμία φορα κοντά μου και μύριζαν τα μαλλιά της, οπότε απο την αρχή ήμουν σίγουρη και όντως έτσι έγινε, οτι δεν θα κάπνιζε ποτέ μπροστά στο παιδι και γενικά στο πατρικό μου ενώ ειναι καπνιστές, δεν καπνίζουν μεσα στο σπίτι ποτέ, οπότε δεν εχω θέμα με μυρωδιές!!! Στην πρώτη εγκυμοσύνη μόλις γέννησα μετα απο 3 μήνες ξεκίνησα παλι να καπνίζω, τωρα που ειμαι παλι έγκυος εννοείτε το εχω κομμένο αλλα ελπίζω να μην το ξεκινήσω ξανά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαραδεκτο να καπνιζει καποιος μεσα σε σπιτι με παιδι, ποσο μάλλον με βρεφος. Εμενα δε θα με ενοχλουσε τοσο το γεγονος οτι θα εβλεπε το παιδι μου τον καπνιστη (ετσι κι αλλιως κ να μη δει την γιαγια, θα δει τον θειο, τον γειτονα). Αλλα εμεις ακομα κ επισκεψεις οταν παμε ειτε στους παππουδες ειτε σε φιλους, θεωρω δεδομενο πως κανεις δε θα καπνισει εφ οσων ειναι μεσα στο σπιτι μωρο, οπως δεν καπνιζαν ενω ημουν εγκυος. Εδω ο αδερφος μου δε καπνιζει στο μπαλκονι για να μη μυρισει λεει το καροτσι (ουτε εγω δεν το ειχα σκεφτει)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το θεμα με τοτσιγαρο ειναι πονεμενη ιστορια! Καταλαβαινω γτ καπνιζα 2 πακετα! Οταν ομως προκειται για μωρο...τι να πω;;; Ακομα θυμαμαι οταν ημουν μικρη τα στρωματα καπνου στην κουζινα απο τα τσιγαρα των δικων μου! Αφηστε...δραμα! Πρακτικα εχω ξεκινησει καπνισμα απο 4 μηνων! Το θεωρω ανηκουστο πια να συμβαινει αυτο! Κυριως οταν ξερεις οτι ο καπνος ευθυνεται για μεγαλο ποσοστο αιφνιδιων θανατων! Ελεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια δεν κάπνισα ποτέ και είναι μια συνήθεια που ειλικρινά σιχένομαι στους ανθρώπους. Οι γονείς μου είναι στα πρόθυρα ΧΑΠ και η αδερφή μου ενώ ασχολιόταν χρόνια με γυμναστική και τώρα είναι προπονήτρια δεν λέει να το κόψει. Μόνο ο άντρας μου το έκοψε και το γύρισε στο ηλεκτρινικό. Ούτε αυτό το θέλω, μου μυρίζει και συνέχεια του λέω να σταματήσει. Ούτε οι γονείς μου ούτε τα πεθερικά μου όμως δεν καπνίζουν όταν έχουν το παιδί και χωρίς να τους το ζητήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...