Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aπορία για ovitrelle


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!Να ρωτήσω έκανα σήμερα την ένεση!!Η ωορρηξία θα γίνει σε 36 ώρες ή μπορεί και νωρίτερα?Και είχατε κάποιο συμπτωματάκι μετά την ένεση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα και σε άλλα ποστ για την ενεση για  ωορρηξία αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι ακριβώς και ποτέ το κάνεις.. μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει??? είμαι σχετικά καινούργια σε όλα αυτά και πολλά από αυτά που διαβάζω και ας έχουν ενδιαφέρον δεν τα καταλαβαίνω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Διάβασα και σε άλλα ποστ για την ενεση για  ωορρηξία αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι ακριβώς και ποτέ το κάνεις.. μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει??? είμαι σχετικά καινούργια σε όλα αυτά και πολλά από αυτά που διαβάζω και ας έχουν ενδιαφέρον δεν τα καταλαβαίνω ?

Kαλημέρα!!!Την ένεση την κάνεις για να ξέρεις σίγουρα ότι θα σκάσει το ωάριο και δν θα παραμεγαλώσει!!Γιατί τα ωάρια συνήθως σκάνε πρέπει να σκάνε από 19 έως 23 χιλιοστά για να είναι και ποιοτικά!!Μικρότερα δν θέλουμε μεγαλύτερα μπορεί να γίνουν κύστες!!Σύνηθως σε γυναίκες με πολυκυστικές συμβαίνει αυτό!!Βέβαια αυτό γίνεται πάντα με παρακολούθηση στο γιατρό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια κι από μενα!

Ο γιατρός παρακολουθεί την εξελιξη του ωοθηλακιου και εκείνος λεει πότε προχωραμε στην ovitrelle.

Καθε οργανισμός είναι διαφορετικός μπορεί από γυναίκα σε γυναίκα να διαφερει λίγο ο χρόνος για την ωορρηξία μετα την ovitrelle, συνήθως όμως είναι 36 ώρες.

Ποιοτικό ενα ωάριο μπορεί να είναι και με 18χιλ. ωοθηλάκιο ή και με 17χιλ. δεν φαίνεται από το μέγεθος του ωοθηλακίου η ποιότητα.. κι εγω ετσι πίστευα παλιότερα αλλα μου το εξηγησε ο doctor-ας!

@marilliaκι μου ευχομαι πολυ πολυ πολυ συντομα μόνο ευχάριστα νέα να μας έχεις!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κοριτσια κι από μενα!

Ο γιατρός παρακολουθεί την εξελιξη του ωοθηλακιου και εκείνος λεει πότε προχωραμε στην ovitrelle.

Καθε οργανισμός είναι διαφορετικός μπορεί από γυναίκα σε γυναίκα να διαφερει λίγο ο χρόνος για την ωορρηξία μετα την ovitrelle, συνήθως όμως είναι 36 ώρες.

Ποιοτικό ενα ωάριο μπορεί να είναι και με 18χιλ. ωοθηλάκιο ή και με 17χιλ. δεν φαίνεται από το μέγεθος του ωοθηλακίου η ποιότητα.. κι εγω ετσι πίστευα παλιότερα αλλα μου το εξηγησε ο doctor-ας!

@marilliaκι μου ευχομαι πολυ πολυ πολυ συντομα μόνο ευχάριστα νέα να μας έχεις!!!! :)

Tα είπες ωραία όπως πάντα!!!Είχα ένα ωάριο 24 χιλ και ένα 21χιλ!!Μου είπε εύχομαι με δίδυμα!!Τώρα αν είνα καλό το 24 άρι μάλλον αυτός ξέρεις!!!Μου είπε επαφές και χτες και έλεγα μήπως την απέφευγα γι αυτό ρώτησα!!Τελικά είχαμε!!Σ ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σας τα καλύτερα εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Κατάλαβα.. Σ ευχαριστώ @marillia.. Αυτή την ένεση σου λέει ο γιατρός αν πρέπει η όχι να την κάνεις ετσι??

Ναι ο γιατρός πάντα!!Εμενα δν μου είπε τίποτα στους προηγούμενους υπερήχους!!Και ξαφνικά χτες που την έκανε η μαία του στην κοιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!Να ρωτήσω έκανα σήμερα την ένεση!!Η ωορρηξία θα γίνει σε 36 ώρες ή μπορεί και νωρίτερα?Και είχατε κάποιο συμπτωματάκι μετά την ένεση?

Κοπελα μου,ο γιατρος μου μ ειχε πει οτι μπορει να γινει αναμεσα σε 24 -36 ωρες.Και απο συμπτωματα ,ειχα την επομενη μερα που την εκανα,οξυ πονο στο στομαχι και ταση για εμμετο.

Σ ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα τα ευχαριστα νεα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marillia είπε:

Tα είπες ωραία όπως πάντα!!!Είχα ένα ωάριο 24 χιλ και ένα 21χιλ!!Μου είπε εύχομαι με δίδυμα!!Τώρα αν είνα καλό το 24 άρι μάλλον αυτός ξέρεις!!!Μου είπε επαφές και χτες και έλεγα μήπως την απέφευγα γι αυτό ρώτησα!!Τελικά είχαμε!!Σ ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σας τα καλύτερα εύχομαι!!

γεια σου κοριτσι!χαιρομαι που σε βλεπω παλι στα λημερια...και active!

καταρχην καλη επιτυχια αυτο το μηνα!!!!!

γιατι αποφασισατε με το γιατρο να κανεις την ενεσουλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Κοπελα μου,ο γιατρος μου μ ειχε πει οτι μπορει να γινει αναμεσα σε 24 -36 ωρες.Και απο συμπτωματα ,ειχα την επομενη μερα που την εκανα,οξυ πονο στο στομαχι και ταση για εμμετο.

Σ ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα τα ευχαριστα νεα!

 

Σ ευχαριστώ Αθηνούλα μου και εσεις ότι επιθυμείτε!!!Εμένα χτες με έπιασε οξύς πόνος στις ωοθήκες, χτυπούσε μήτρα και φουνταμάρα!!!Σήμερα είμαι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

γεια σου κοριτσι!χαιρομαι που σε βλεπω παλι στα λημερια...και active!

καταρχην καλη επιτυχια αυτο το μηνα!!!!!

γιατι αποφασισατε με το γιατρο να κανεις την ενεσουλα? 

Χαίρομαι που τα ξαναλέμε!!Πως είσαι?Πήγα με κλομιφαίνη και έγιναν 2 ωάρια!!Και για να είναι σίγουρος ότι θα σκάσουν μου έκανε την ένεση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Χαίρομαι που τα ξαναλέμε!!Πως είσαι?Πήγα με κλομιφαίνη και έγιναν 2 ωάρια!!Και για να είναι σίγουρος ότι θα σκάσουν μου έκανε την ένεση!!

καλημερα!χαιρομαι για σενα!

καλη επιτυχια!

εγω τα ιδια.οπως με αφησες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

καλημερα!χαιρομαι για σενα!

καλη επιτυχια!

εγω τα ιδια.οπως με αφησες!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!Που θα πάει θα ρθουν τα σποράκια!!!Εύχομαι τώρα που ανοίγει κ ο καιρός να μείνεις εγκυούλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marillia είπε:

Χαίρομαι που τα ξαναλέμε!!Πως είσαι?Πήγα με κλομιφαίνη και έγιναν 2 ωάρια!!Και για να είναι σίγουρος ότι θα σκάσουν μου έκανε την ένεση!!

Ρε συ να σε ρωτησω, με κλομιφαινη πηγες γιατι πχ δεν εκανες ωορρηξια οποτε το βοηθήσατε? Ή για να ειναι πιο στοχευμένη. το ρωτάω γιατι εχω προβληματιστει τελευταια με κατι κυστες και θελω να δω τι και πως! Ευχομαι να τον πετυχατε το στοχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ρε συ να σε ρωτησω, με κλομιφαινη πηγες γιατι πχ δεν εκανες ωορρηξια οποτε το βοηθήσατε? Ή για να ειναι πιο στοχευμένη. το ρωτάω γιατι εχω προβληματιστει τελευταια με κατι κυστες και θελω να δω τι και πως! Ευχομαι να τον πετυχατε το στοχο

Eυχαριστώ πολύ!!Στην αρχή παρακολουθούσα με υπέρηχο μόνο την ωορρηξία για 3 μήνες!!Επινα ινοφερτ και βιταμίνη d!!!Κ μετά μου λέει ο γιατρός να πάμε με κλομιφαίνη για να κάνω αν αντιδρούσα κ καλά στην αγωγή με περισσότερα ωάρια για να αυξήσουμε πιθανότητες!!Μου είπε καμία φορά ουτέ εμείς δν ξέρουμε τι φταίει!!Θα προσπαθήσουμε όμως για 3 μήνες με κλομιφαίνη!!Το σπέρμα καλό αλλά έδωσε βιταμίνες κ στον σύζυγο!!Επίσης σε έναν τυπικότσεκ απ είχα σάκχαρο 110!!Δν του άρεσε γτ είμαι αδύνατη κ το προγούμενο απογόμευνα είχα φάει ένα τοστ μόνο!!Εκανα καμπύλες!!Σχετικά καλές μάλλον δν κατάλαβα καλά σε αυτό γτ με το τσικέλι μου τα λεει!!Αλλά μου έδωσε αυτό το μήνα gluco γτ μου είπε στρώνουν τον κύκλο και τα ωάρια!!Ο θεός βοηθώς!!Και αυτός έτσι κατάλαβα σαν να είπε!!Μου λέει σου εύχομαι με δίδυμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Eυχαριστώ πολύ!!Στην αρχή παρακολουθούσα με υπέρηχο μόνο την ωορρηξία για 3 μήνες!!Επινα ινοφερτ και βιταμίνη d!!!Κ μετά μου λέει ο γιατρός να πάμε με κλομιφαίνη για να κάνω αν αντιδρούσα κ καλά στην αγωγή με περισσότερα ωάρια για να αυξήσουμε πιθανότητες!!Μου είπε καμία φορά ουτέ εμείς δν ξέρουμε τι φταίει!!Θα προσπαθήσουμε όμως για 3 μήνες με κλομιφαίνη!!Το σπέρμα καλό αλλά έδωσε βιταμίνες κ στον σύζυγο!!Επίσης σε έναν τυπικότσεκ απ είχα σάκχαρο 110!!Δν του άρεσε γτ είμαι αδύνατη κ το προγούμενο απογόμευνα είχα φάει ένα τοστ μόνο!!Εκανα καμπύλες!!Σχετικά καλές μάλλον δν κατάλαβα καλά σε αυτό γτ με το τσικέλι μου τα λεει!!Αλλά μου έδωσε αυτό το μήνα gluco γτ μου είπε στρώνουν τον κύκλο και τα ωάρια!!Ο θεός βοηθώς!!Και αυτός έτσι κατάλαβα σαν να είπε!!Μου λέει σου εύχομαι με δίδυμα!!!

αχαχαχ, ελα ντε, με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια!!! Αρα κανεις ωορρηξια απλα το κανατε πιο στοχευμενα. Γλυκοζυλιωμενη κανατε? Να σου πω τουλαχιστον το ειδατε το σακχαρο και με το γκλουκοφαζ θα ρυθμιστει. Κανει και γενικα καλο σε ωορρηξια αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

αχαχαχ, ελα ντε, με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια!!! Αρα κανεις ωορρηξια απλα το κανατε πιο στοχευμενα. Γλυκοζυλιωμενη κανατε? Να σου πω τουλαχιστον το ειδατε το σακχαρο και με το γκλουκοφαζ θα ρυθμιστει. Κανει και γενικα καλο σε ωορρηξια αυτο.

Ναι πήγαμε πιο στοχευμένα!!Οχι μόνο καμπύλες σακχάρου κ ινσουλίνης!!Εσύ έχεις επανέλεγχο για να δείτε τις κύστες?Θα φύγουν τι θα κάνουν!!Δν είναι στο χέρι τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ναι πήγαμε πιο στοχευμένα!!Οχι μόνο καμπύλες σακχάρου κ ινσουλίνης!!Εσύ έχεις επανέλεγχο για να δείτε τις κύστες?Θα φύγουν τι θα κάνουν!!Δν είναι στο χέρι τους!!

εγω αφου τον εχω πρηξει και τον εχω κανει αεροστατο περιπου, μου ειπε να παω τον αλλο μηνα να δουμε αν υποχωρησαν. αχαχαχα. Τις εβγαλα μετα την παλινδρομη λογω της ορμονικης εκρηξης ξερεις. Δεν ειχα ποτε αντιμετωπισει καποιο θεμα, αλλα καταλαβαινεις αν εχεις κυστες πχ δεν κανεις ωορρηξια το πιθανοτερο γιατι γενικα εμποδιζουν τις ωοθηκες. Το καλο ειναι οτι ηταν λειτουργικες τουλαχιστον οταν τις ειδαμε, δηλαδη με απλο νερο (αρρηκτο ωοθυλακιο δηλαδη). Ευχομαι να απορροφηθουν αλλιως θα μου πει τι να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

εγω αφου τον εχω πρηξει και τον εχω κανει αεροστατο περιπου, μου ειπε να παω τον αλλο μηνα να δουμε αν υποχωρησαν. αχαχαχα. Τις εβγαλα μετα την παλινδρομη λογω της ορμονικης εκρηξης ξερεις. Δεν ειχα ποτε αντιμετωπισει καποιο θεμα, αλλα καταλαβαινεις αν εχεις κυστες πχ δεν κανεις ωορρηξια το πιθανοτερο γιατι γενικα εμποδιζουν τις ωοθηκες. Το καλο ειναι οτι ηταν λειτουργικες τουλαχιστον οταν τις ειδαμε, δηλαδη με απλο νερο (αρρηκτο ωοθυλακιο δηλαδη). Ευχομαι να απορροφηθουν αλλιως θα μου πει τι να κανω.

Μπράβο ναι αυτό είναι το σημαντικό!!!Είμαι σίγουρη το σποράκι σας θα ρθεί σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Μπράβο ναι αυτό είναι το σημαντικό!!!Είμαι σίγουρη το σποράκι σας θα ρθεί σύντομα!!!

μακαρι για ολες ρε παιδι μου! Αντε καλα μπηκε ο Μαιος με νεα θετικα ας συνεχισει ολο το καλοκαιρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marillia είπε:

Σ ευχαριστώ Αθηνούλα μου και εσεις ότι επιθυμείτε!!!Εμένα χτες με έπιασε οξύς πόνος στις ωοθήκες, χτυπούσε μήτρα και φουνταμάρα!!!Σήμερα είμαι καλά!!

Σ ευχομαι να πανε ολα καλα και να πετυχεις αυτην τη φορα το πολυποθητο αποτελεσμα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σου Μαριλια μ!

Θελω να σογ πω την εμπειρια μου.!!

εγω εκανα θεραπεια με ovitrelle αυτη τη φορα!

Πηγα τη 15η μερα στο γιατρο κ ειχα ενα ωοθηλακια 23 χιλ και μ εκανε ο γιατρος μια ενεση ovitrelle. Αυτη τη φορα δεν ενιωσα συμπτωματα ωορρηξιας και ειχα μονο μια επαφη 36 ωρες ακριβως μετα την ενεση και εμεινα ξαπλωμενη για 1 ωρα.

Μετα απο μια εβδομαδα ακριβως ειχα αιμα γ 1 μερα και για 2 μερες καφε αιμα!

4 μερες πριν αδιαθετησω ειχα πονους περιοδους πολυ εντονους και πολλα υγρα κιτρινα.

Και εκανα ενα τεστ πριν τη καθυστερηση κ βγηκε θετικο.

μετα χοριακη !

τελευταια περιοδος 21/04

1η χοριακη 17/5 53,3

2η χοριακη 21/5 400

3η χοριακη 23/5 965

κ

4η χοριακη 25/5 2.695

τωρα περιμενω πως κ πως να ερθειη τριτη να παω να το δω στον υπερηχο!

εχω ενα αγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...