Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κολικοι ή η παιδιατρος θα με τρελανει


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω εναν μπεμπη 2 μηνων.Εδω κ 2 βδομαδες περιπου απο το βραδυ που θα κοιμηθει μεχρι τοπρωι ολο στριφογυρναει βογκαει σφιγγεται μαζευεται κ τρωει νευρικα το χερακι του.Δε πειναει ομως αλλα ουτε κ ξυπναει.Αεριακια κανει που κ που.Οτανν ρωτησα την παιδιαυρο τον κοιταξε αλλα δεν βρηκε αεριακια.Κ μου λεει στειλε μου βιντεο να το δειξω σε νευρολογο μηπως εχει σπασμους κ να του κανουμε εξετασεις.Αυτο ηταν.Ελιωσα στο youtube να βλεπω αλλα το καημενο δεν κανει τα τιναγματα που ειδα μονο αν φοβηθει απο καποιον θορυβο στον υπνο του.Συν του οτι μεψεχει να το ζυγιζω συνεχεια γιατι πρεπει λεει να παιρνει τουλαχιστον 30 40 γραμ τη μερα αλλιως να το παμε σε καρδιολογο.Να σημειωθει οτι δουλευει σε νοσοκομειο.Δε ξερω κ φοβαμαι.Βοηθεια please

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Φοβού είπε:

Καλησπερα.Εχω εναν μπεμπη 2 μηνων.Εδω κ 2 βδομαδες περιπου απο το βραδυ που θα κοιμηθει μεχρι τοπρωι ολο στριφογυρναει βογκαει σφιγγεται μαζευεται κ τρωει νευρικα το χερακι του.Δε πειναει ομως αλλα ουτε κ ξυπναει.Αεριακια κανει που κ που.Οτανν ρωτησα την παιδιαυρο τον κοιταξε αλλα δεν βρηκε αεριακια.Κ μου λεει στειλε μου βιντεο να το δειξω σε νευρολογο μηπως εχει σπασμους κ να του κανουμε εξετασεις.Αυτο ηταν.Ελιωσα στο youtube να βλεπω αλλα το καημενο δεν κανει τα τιναγματα που ειδα μονο αν φοβηθει απο καποιον θορυβο στον υπνο του.Συν του οτι μεψεχει να το ζυγιζω συνεχεια γιατι πρεπει λεει να παιρνει τουλαχιστον 30 40 γραμ τη μερα αλλιως να το παμε σε καρδιολογο.Να σημειωθει οτι δουλευει σε νοσοκομειο.Δε ξερω κ φοβαμαι.Βοηθεια please

Ξεχασα να πω πως τα χερακια του ισως τα τρωει γιατι εδω κ 1 μηνα εχει στοματιτιδα που παρολο το ντακταριν δε λεει να φυφγει :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτση μου μωρακι δε εχω αλλα εμενα αυτο που περιγραφεις μου φαινεται σαν κολικος μηπως το μωρακι σου τον ενοχλει αυτο??? επισης εγω θα πηγαινα και σε αλλα γιατρο να το δει το παιδι !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρεμησε κοριτσι μου...! Ειναι αρκετα συνηθισμενο αυτο που περιγραφεις.. Το εκανε κ η δικια μου (ειναι 2,5 μηνων τωρα) αλλες φορες λογω παλλινδρομησης, πολυ συχνα προσπαθωντας να κανει κακακια κλπ.. Θελω να σε ρωτησω κατι γιατι η παιδιατρος σου μου φαινεται λιγο υπερβολικη... Θηλαζεις?? Γιατι αυτο το 40 γρ την ημερα.... ΕΛΕΟΣ!! ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 140-200 ΓΡ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!! Επισης, επιδεινωνεται αυτο μετα το φαγητο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ θα σ πρότεινα να αλλάξεις παιδίατρο γτ ακόμη κ δίκιο να έχει σε έχει τρομοκρατήσει πράγμα απαράδεκτο να τ κάνεις σε μια νέα μανούλα. Ωστόσο πιστεύω πως τ μωράκι σ είναι μια χαρα. Κ η δικιά μ τ εκανε αυτό για κάνα 2 μήνες οταβ ηταβ βρεφακι σε σημείο να αναρωτιέμαι αν ξεκουράζεται καθόλου. Ο παιδίατρος μ είχε πει ότι εφόσον ανταποκρίνεται φυσιολογικά σε όλα τα υπόλοιπα αυτές οι κινήσεις είναι εξουσίες κ θα σταματήσουν με τ καιρο όπως κ έγινε.

Τώρα όσον αφορά τ βάρος όσο αγχώνεσαι μ2 μέτρημα ζυγαριες κτλ μεταφέρεις τ άγχος σου στο μωράκι σου. Πέτα τη ζυγαριά κ τάιζε τ μωράκι σ όσο συχνά εκείνο θέλει. Δηλ η δικιά μ π έπαιρνε με αποκλειστικό θηλασμό 75 γραμ τη μέρα έπρεπε να της κανω δίαιτα για να είναι στο 40-60; αν όμως δεις ότι τ παιδί δ παίρνει βάρος γενικότερα καλό είναι να τ κοιτάξεις.

Επειδή όμως Εμείς ότι κ να λέμε γιατροί δ είμαστε πάρε κ μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο πριν πας αε νευρολόγος, καρδιολόγο κτλ.

Να σ ζήσει τ μωράκι σου κ εύχομαι όλα να είναι Καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anni7 είπε:

εγω κοριτση μου μωρακι δε εχω αλλα εμενα αυτο που περιγραφεις μου φαινεται σαν κολικος μηπως το μωρακι σου τον ενοχλει αυτο??? επισης εγω θα πηγαινα και σε αλλα γιατρο να το δει το παιδι !! 

Κ εγω αυτο πιστευω!Οτο ειναι κολικοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ θα σ πρότεινα να αλλάξεις παιδίατρο γτ ακόμη κ δίκιο να έχει σε έχει τρομοκρατήσει πράγμα απαράδεκτο να τ κάνεις σε μια νέα μανούλα. Ωστόσο πιστεύω πως τ μωράκι σ είναι μια χαρα. Κ η δικιά μ τ εκανε αυτό για κάνα 2 μήνες οταβ ηταβ βρεφακι σε σημείο να αναρωτιέμαι αν ξεκουράζεται καθόλου. Ο παιδίατρος μ είχε πει ότι εφόσον ανταποκρίνεται φυσιολογικά σε όλα τα υπόλοιπα αυτές οι κινήσεις είναι εξουσίες κ θα σταματήσουν με τ καιρο όπως κ έγινε.

Τώρα όσον αφορά τ βάρος όσο αγχώνεσαι μ2 μέτρημα ζυγαριες κτλ μεταφέρεις τ άγχος σου στο μωράκι σου. Πέτα τη ζυγαριά κ τάιζε τ μωράκι σ όσο συχνά εκείνο θέλει. Δηλ η δικιά μ π έπαιρνε με αποκλειστικό θηλασμό 75 γραμ τη μέρα έπρεπε να της κανω δίαιτα για να είναι στο 40-60; αν όμως δεις ότι τ παιδί δ παίρνει βάρος γενικότερα καλό είναι να τ κοιτάξεις.

Επειδή όμως Εμείς ότι κ να λέμε γιατροί δ είμαστε πάρε κ μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο πριν πας αε νευρολόγος, καρδιολόγο κτλ.

Να σ ζήσει τ μωράκι σου κ εύχομαι όλα να είναι Καλά!

Για τα κιλα εγινε θεμα οταν μια φορα πηρς 140 σε 6 μερες. Αχ καθομαι σαν τη χαζη κ το παρατηρω κ λεω μηπως??Ευχαριστω πολυ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Ηρεμησε κοριτσι μου...! Ειναι αρκετα συνηθισμενο αυτο που περιγραφεις.. Το εκανε κ η δικια μου (ειναι 2,5 μηνων τωρα) αλλες φορες λογω παλλινδρομησης, πολυ συχνα προσπαθωντας να κανει κακακια κλπ.. Θελω να σε ρωτησω κατι γιατι η παιδιατρος σου μου φαινεται λιγο υπερβολικη... Θηλαζεις?? Γιατι αυτο το 40 γρ την ημερα.... ΕΛΕΟΣ!! ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 140-200 ΓΡ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!! Επισης, επιδεινωνεται αυτο μετα το φαγητο??

Ναι θηλαζω.Πιστσυω οτι σφιγγεται για αεριακια κ το ποναει κ η βρωμοστοματιτιδα :-( μολις κοιμηθει το βραδυ τα κανει ολα αυτα.Τη μερα απλα παλευει να φαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παιδι σου ειναι μια χαρα αμα παιρνει απο 140 γραμμαρια καιπανω την βδομαδα. Αρα 20 γραμμαρια την ημερα.Μαλλον αυτοι ειναι κολικοι η καποια δυσανεξια. Αν το παιδι σου αναπτυσσεται σωστα μη φοβασαι τιποτα. Αλλα να ακους και το ενστικτο σου. Εμενα το παιδι μου σαν να ετριζε στον υπνο του και ο γιατρος μου ειπε ολα τα παιδακια κανουν ηχους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω νευριάσει με αυτό που διάβασα ότι σου είπε, είναι απαράδεκτη. Το παιδάκι είναι μικρό και το γαστρεντερικό του σύστημα ανώριμο να δεχτεί την τροφή και αυτό του προκαλεί ίσως πόνο και δυσφορία. Σου συνιστώ να αλλάξεις παιδίατρο γιατί σε περίπτωση - ο μη γέννητο - που θα έχεις να αντιμετωπίσεις μια πιο αγχωτική κατάσταση με το μωρό σου αυτή θα σε στείλει στο τρελάδικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Το παιδι σου ειναι μια χαρα αμα παιρνει απο 140 γραμμαρια καιπανω την βδομαδα. Αρα 20 γραμμαρια την ημερα.Μαλλον αυτοι ειναι κολικοι η καποια δυσανεξια. Αν το παιδι σου αναπτυσσεται σωστα μη φοβασαι τιποτα. Αλλα να ακους και το ενστικτο σου. Εμενα το παιδι μου σαν να ετριζε στον υπνο του και ο γιατρος μου ειπε ολα τα παιδακια κανουν ηχους

Καλημερα.Α 20 γραμ μου ειπε ειναι λιγα για την ηλικια του.Πρεπει τουλαχιστον 38 τη μερα.Ειναι 2 μηνων 60 εκ.κ τωρα 4950 απο 3070 που γεννηθηκε.Εγω το βλεπω καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Φοβού είπε:

Καλημερα.Α 20 γραμ μου ειπε ειναι λιγα για την ηλικια του.Πρεπει τουλαχιστον 38 τη μερα.Ειναι 2 μηνων 60 εκ.κ τωρα 4950 απο 3070 που γεννηθηκε.Εγω το βλεπω καλα.

Κι εμενα το ιδιο μου εχει πει η παδιατρος. Οτι πρεπει να παιρνει απο 20 κ πανω. Εμενα πχ παιρνει γυρω στα 200 γρ τη βδομαδα. Υπηρξαν ομως βδομαδες που πηρε 350 κ αλλες 150!!

Το παιδακι σου απ'οτι βλεπω (αν σκεφτουμε οτι εχασε κ καποια γραμμαρια στο νοσοκομειο) πηρε σχεδον 1 κιλο σε καθε μηνα. ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΗΛ ΟΡΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ. Ειναι αλλες οι φυσιολογικες τιμες στα μωρα που πινουν εμποριου κ αλλες στα παιδια που θηλαζουν. Μπορεις να τα ψαξεις κ στο ιντερνετ. Επισης στον μετα τον 2ο μηνα, παιρνουν λιγοτερα γραμμαρια κ οχι περισσοτερα.

Να δεις που σε λιγο καιρο η παιδιατρος σου μποερει να σου προτινει να δωσεις γάλα εμποριου-ισως σου υποδειξει κ την μαρκα.

Ειναι απαραδεκτο αυτο που κανει. Ακομα κ λιγα γραμμαρια να επαιρνε το παιδι σου (που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει), θα επρεπε να σου δειξει πως να το θηλαζεις αποδοτικοτερα κ οχι κατευθειαν να σε αγχωσει... ΗΜΑΡΤΟΝ.

Εσεις συνεχιστε την καλη πορεια του θηλασμου σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1. Το βρεφάκι σου έχει κολίκους, πράγμα πολυ συνηθισμένο σε βρέφη μέχρι την ηλικία των 3 μηνών. 

2. Η φυσιολογική ημερήσια πρόσληψη βάρους σε αυτή την ηλικία είναι τουλάχιστον 25-30gr/ημέρα.

3. Δεν ειναι σε καμία περίπτωση σωστό να ζυγιζουμε ενα βρέφος καθε μερα διοτι το βαρος εξαρταται απο τη διουρηση, τη ληψη γευματος και λιγοτερο απο την αφοδευση επομενως μπορει να διαφερει απο μερα σε μερα. το πλεον σωστο ειναι το βρεφος να ζυγιζεται καθε εβδομαδα ή καθε μηνα.

4. Απο τη στιγμη που το βρεφακι σου γεννηθηκε με βαρος γεννησης 3070gr και τωρα ειναι 4950gr, η προσληψη βαρους του ειναι φυσιολογικη, αρα σιτιζεται ικανοποιητικα παρα την στοματιτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου... Πως είμαστε σήμερα;;; @Elkμου περιμένουμε τα νέα σου απο τη Β' επιπέδου!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Εγώ είμαι να σκάσω!!! Μάλλον δεν έκανα ωορρηξία αυτό το μήνα καθώς δε βρήκα θετικό τεστακι, 19η μέρα του κύκλου σήμερα κ μου τελείωσαν τα τεστ.. Παρήγγειλα προχθές αλλά δεν ήρθαν ακόμα. Έχουμε καμμία που περιμένουμε για τεστακι;;;; Να δούμε κανένα ευχάριστο;;
    • Αμέσως σε κούνια και εγώ κορίτσι μου. Στρώμα έχω ορθοπεδικό. Ρουχαλακια και εγώ εννοείται πιο μετά, θα μου δώσει και η αδελφή μου π εχει του μικρού της. Αλλα πρέπει να πάρουμε τα ρουχαλακια της κλινικής για τις πρώτες μέρες 💙 Μπανάκι έχω πάρει το κλασικό με τη βάση του. Μεγάλο είναι. Η αδελφή μου ειχε το ίδιο για τον μικρό από βρέφος μέχρι 2 ετών. Ήμουν ανάμεσα σε κάτι καινούργιο π έχουν βγάλει τώρα μικρουλικα που ίσα που χωράει το μωρό μεσα για να μην εχειςς και την έγνοια οτι θα σου φύγει. Αλλά θεώρησα καλύτερα να πάρω κάτι που θα με κρατήσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο.
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ναι ξεκινάμε μόνοι μας κ ελπίζουμε 🤞♥️ το έχω πάρει ψύχραιμα γιατί έχω συνηθίσει τα αρνητικά τέστ 😂 αστειεύομαι!! Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει όπως είχε γίνει δεν μπορεί!! Απλά μπορεί να αργήσει λίγο... Ευχαριστώ πολύ νανουκο μου! Για τρίτη εξωσωματική δεν με βλέπω ακόμα λόγω οικονομικών αλλά μέχρι να κάνουμε ξανά θα προσπαθήσουμε φυσιολογικά κ μπορεί να μας πετύχει ❤️♥️ Η αλήθεια μου πήρε πολύ καιρό για να είμαι ήρεμη κ να τα βλέπω θετικά.. αλλά πλέον πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον μας λένε ότι δεν έχουμε θέμα οπότε αυτό με βοηθάει να σκέφτομαι αισιόδοξα!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...