Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κοριτσια οσο κι αν μας φαινεται περιεργο πολλοι γιατροι λειτουργουν ετσι. Δεν μπορει να πας για εξωσωματικη χωρις να φαινεται κατι υποπτο κ να βαλεις τον αλλο στη διαδικασια να κανει χιλιες εξετασεις κ μαλιστα καποιες επεμβατικεε τυπου υστεροσκοπηση λαπαροσκοπηση χωρις να υπαρχουν ενδειξεις. 

Βεβαια ξερω οτι πολλες φορες υπαρχει κατι που δεν φαινεται κ βοηθουν αυτες οι εξετασεις. Αλλα δεν γινεται νομιζω με το καλημερα σας να βαλεις τον αλλον σε τετοιες διαδικασιες χωρις ενδειξεις. 

Το σκρτσινγκ ειναι μια διαδικασια που σε καποιες περιπτωσεις εχει βοηθησει. Δεν ειναι ομως απολυτο αυτο. Αν ηταν σιγουρο το αποτελεσμα ολοι οι γιατροι θα μας εβαζαν να το κανουμε. Και λεφτα θα εβγαζαν κ αποτελεσματα θα ειχαν. Για να μην νομιζει η @elviraice οτι θελω να την απογοητευσω, προς Θεού, εννοειται οτι ανεβαζει το ποσοστο εμφυτευσης κ καλα κανεις κ το κανεις. Κι εγω αν μπορουσα οικονομικα θα το εκανα.

Για την ενδoμητριτιδα δεν το ακουω παραλογο αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου @elviraice. Και γενικα νομιζω οτι δεν γινεται ρε παιδι μου μονο εμεις που το ψαχνουμε λογω εξωσωματικης να εχουμε πχ φλεγμονες στην μητρα. Δηλαδη ολες οι αλλες κοπελες που συλλαμβανουν φυσιολογικα ειναι εκατο τοις εκατό χωρίς κανενα προβλημα;

Εννοειται κι εγω τα ψαχνω κ εχω κανει κ δυο φορες υστεροσκοπηση αλλα νομιζω οτι καπου εχει γινει ολο αυτο πολυ ψυχοφθορο. Φυσικα ολες κανουμε ο,τι μπορουμε η καθεμια κ θα το παλεψουμε. 

Τελος παντων πολλα εγραψα. Να μην σας πρηζω κι εσας. 

Καλη επιτυχια σε ολες μας!!! Σε ολους οσοι προσπαθουν. 

Προσωπικά πιστεύω οτι ο κάθε οργανισμός στο ίδιο πρόβλημα αντιδρά διαφορετικά.

Δηλαδή μπορεί δυο κοπέλες να εχουν το ίδιο πρόβλημα, η μια να συλλάβει και η άλλη όχι.

Θεωρητικά οι γυναίκες που συλλαμβάνουν δεν έχουν κανένα θέμα, αλλά πόσες φορές έχουμε δει περιπτώσεις να προσπαθούν με εξωσωματικές και να μην τα καταφέρνουν και ξαφνικά να έχουν φυσιολογική σύλληψη;; Εγώ προσωπικά πολλές!

Είναι θέμα τύχης;; Είναι θέμα οργανισμού;; Μήπως συμβαίνει όταν ο ίδιος ο οργανισμός καταφέρνει να αντιμετωπίσει (θεραπεύσει) το οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει;;

Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο τροπος ζωής μας πλέον, μας δημιουργεί πολλά οργανικά προβλήματα, που κάποτε δεν υπήρχαν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Προσωπικά πιστεύω οτι ο κάθε οργανισμός στο ίδιο πρόβλημα αντιδρά διαφορετικά.

Δηλαδή μπορεί δυο κοπέλες να εχουν το ίδιο πρόβλημα, η μια να συλλάβει και η άλλη όχι.

Θεωρητικά οι γυναίκες που συλλαμβάνουν δεν έχουν κανένα θέμα, αλλά πόσες φορές έχουμε δει περιπτώσεις να προσπαθούν με εξωσωματικές και να μην τα καταφέρνουν και ξαφνικά να έχουν φυσιολογική σύλληψη;; Εγώ προσωπικά πολλές!

Είναι θέμα τύχης;; Είναι θέμα οργανισμού;; Μήπως συμβαίνει όταν ο ίδιος ο οργανισμός καταφέρνει να αντιμετωπίσει (θεραπεύσει) το οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει;;

Πάντως το σίγουρο είναι ότι ο τροπος ζωής μας πλέον, μας δημιουργεί πολλά οργανικά προβλήματα, που κάποτε δεν υπήρχαν.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!εγώ έχω συλλάβει 3 φορές φυσιολογικά και δεν μπορώ να συλλάβω με εξωσωματική και σπαρματεχυνσεις!!!κάτι λέει αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Συμφωνώ απόλυτα!!!εγώ έχω συλλάβει 3 φορές φυσιολογικά και δεν μπορώ να συλλάβω με εξωσωματική και σπαρματεχυνσεις!!!κάτι λέει αυτο!!!

Εσύ, μήπως να πας κανένα ταξιδάκι με τον καλό σου, να χαλαρώσεις και να μην σκέφτεσαι για παιδί; (να δεις πως θα το πιασεις.... χεχεχε)

Αφού έχεις συλλάβει, θα ξανασυλλάβεις!!! Ενας πολύ συμπαθής γιατρός σε ενα φορουμ κάποτε έλεγε: Μια φορά έγκυος, ξανά έγκυος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε?

Συμφωνώ σε όλα @nikona & @elviraice  & @ΜΑΡΑΚΙ !!!

Τα δικά μου νέα είναι λίγο απογοητευτικά.... Στον σημερινό υπέρηχο και μετά την αύξηση της δόσης cyclacur σε 9 / ημέρα, το ενδομήτριο μου δεν έχει μεταβληθεί καθόλου.... συνεχίζει στο 6,5 mm....... (υπέρηχος 03/07 ενδομήτριο 6,44 mm,  δηλαδή καμμία μεταβολή)

Φαίνεται ότι δεν ανταποκρίνομαι στην φαρμακευτική άγωγη... σε ερώτηση μου αν υπάρχει κάτι πιο δραστικό από τα cyclacur μου είπε όχι... Να θυμίσω ότι βάζω και τα αυτοκόλλητα οιστραδιόλης dermestril... Τι θα κάνω ρε κορίτσια, έχω απογοητευτεί.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

Κορίτσια τι κάνετε?

Συμφωνώ σε όλα @nikona & @elviraice  & @ΜΑΡΑΚΙ !!!

Τα δικά μου νέα είναι λίγο απογοητευτικά.... Στον σημερινό υπέρηχο και μετά την αύξηση της δόσης cyclacur σε 9 / ημέρα, το ενδομήτριο μου δεν έχει μεταβληθεί καθόλου.... συνεχίζει στο 6,5 mm....... (υπέρηχος 03/07 ενδομήτριο 6,44 mm,  δηλαδή καμμία μεταβολή)

Φαίνεται ότι δεν ανταποκρίνομαι στην φαρμακευτική άγωγη... σε ερώτηση μου αν υπάρχει κάτι πιο δραστικό από τα cyclacur μου είπε όχι... Να θυμίσω ότι βάζω και τα αυτοκόλλητα οιστραδιόλης dermestril... Τι θα κάνω ρε κορίτσια, έχω απογοητευτεί.....

Μικρή μεταβολή, όχι καμμία....

Περίμενε μεγαλύτερη μεσα σε 3 ημέρες;;

Ο γιατρός τι σου ειπε;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Μικρή μεταβολή, όχι καμμία....

Περίμενε μεγαλύτερη μεσα σε 3 ημέρες;;

Ο γιατρός τι σου ειπε;;

 

Ο γυναικολόγος μου εδώ μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε ήπια φαρμακευτική αγωγή , παίρνοντας μικρότερη δόση cyclacur για μεγαλύτερη διάρκεια (3-4 μήνες) και να στοχεύσουμε σε μακροπρόθεσμη ουσιαστική μεταβολή. Το απόγευμα θα μιλήσω και με τον εξωσωματικό μου στην Αθήνα.....  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ λυπαμαι. Γιατι να μην μεγαλωνει ομως;; Τι να πω. 

Υστεροσκοπηση εχεις κανει;

Και οι δύο γιατροί μου έχουν πει ότι κατασκευαστικά το ενδομήτριο μου είναι έτσι λεπτό, γι αυτό δεν θα παχύνει ποτέ πολύ.... Και ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι έτσι... και επίσης ότι έχουν προκύψει άπειρες εγκυμοσύνες με ενδομήτριο 6,5 mm..........................................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΜΑΡΑΚΙ Δυστυχώς 3 φυσιολογικές συλλήψεις με 3 αποβολές.χρωμοσωμικες ανωμαλιες!!!

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ πραγματικά λυπάμαι αλλά κάθε πρόβλημα έχει την λύση του!!!πραγματικά η λύση είναι η υστεροσκοπηση για να δεις τι τρέχει με το ενδομήτριο αν και δεν έχω ξανακούσει 3-4 μήνες θεραπεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

Και οι δύο γιατροί μου έχουν πει ότι κατασκευαστικά το ενδομήτριο μου είναι έτσι λεπτό, γι αυτό δεν θα παχύνει ποτέ πολύ.... Και ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι έτσι... και επίσης ότι έχουν προκύψει άπειρες εγκυμοσύνες με ενδομήτριο 6,5 mm..........................................

Καλά γιαυτο είμαι σίγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elviraice είπε:

@ΜΑΡΑΚΙ Δυστυχώς 3 φυσιολογικές συλλήψεις με 3 αποβολές.χρωμοσωμικες ανωμαλιες!!!

@ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ πραγματικά λυπάμαι αλλά κάθε πρόβλημα έχει την λύση του!!!πραγματικά η λύση είναι η υστεροσκοπηση για να δεις τι τρέχει με το ενδομήτριο αν και δεν έχω ξανακούσει 3-4 μήνες θεραπεια

Έχω κάνει υστεροσκόπηση 2 φορές για άλλα θέματα (πολύποδας και διόρθωση διαφράγματος). Για το ενδομήτριο δεν τέθηκε ποτέ θέμα, μιας και κατασκευαστικά είναι έτσι... Απλά αναρωτιέμαι, μια ζωή θα προσπαθώ για εγκυμοσύνη (είτε φυσιολογικά είτε με εξωσωματική) μέχρι να μου κάτσει ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@ΜΑΡΑΚΙ Δυστυχώς 3 φυσιολογικές συλλήψεις με 3 αποβολές.χρωμοσωμικες ανωμαλιες!!!

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

3 εγκυμοσύνες με εξωσωματική, 2 παλλίνδρομες ("ευτυχώς" στην πρώτη ήταν δυο μωρά και έτσι γέννησα την κόρη μου) ?

Οπως βλέπεις, τυχαίνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

Και οι δύο γιατροί μου έχουν πει ότι κατασκευαστικά το ενδομήτριο μου είναι έτσι λεπτό, γι αυτό δεν θα παχύνει ποτέ πολύ.... Και ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι έτσι... και επίσης ότι έχουν προκύψει άπειρες εγκυμοσύνες με ενδομήτριο 6,5 mm..........................................

Ξερω και εγώ τετοια περιπτωση και εχει δυο κορακλες τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Εσύ, μήπως να πας κανένα ταξιδάκι με τον καλό σου, να χαλαρώσεις και να μην σκέφτεσαι για παιδί; (να δεις πως θα το πιασεις.... χεχεχε)

Αφού έχεις συλλάβει, θα ξανασυλλάβεις!!! Ενας πολύ συμπαθής γιατρός σε ενα φορουμ κάποτε έλεγε: Μια φορά έγκυος, ξανά έγκυος!!

Εγώ πάντως του έδωσα κ κατάλαβε στην ωορρηξία τώρα περιμένω σε εφτά μέρες να δω μήπως έγινε τίποτα. @elviraice μου είπε για την prc θα τη κάνω αλλά θα κάνω κ παπ γιατί έχω χρόνια να κανω κ πρέπει. @ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ το έχω διαβάσει αυτό ότι κάνουν θεραπεία καποιους μήνες με όλο το κουτί πρώτα τα λευκά κ μετά τα καφέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

Κι εγω θα ηθελα να την κανω αυτην την pcr παντως. 

Εμένα ό γιατρός μου δέχεται μόνο αυτή!!Είναι εξέταση DNA και ξέρεις σίγουρα αν έχεις μικρόβιο ή οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Εμένα ό γιατρός μου δέχεται μόνο αυτή!!Είναι εξέταση DNA και ξέρεις σίγουρα αν έχεις μικρόβιο ή οχι

Ρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή ή εξέταση ακριβώς κ που τη κανείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Ρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή ή εξέταση ακριβώς κ που τη κανείς;

Ειναι κολπική εξέταση σου παίρνουν ιστο και βλέπουν αν έχεις ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα,χλαμυδια κτλ ότι κάνεις σε μια απλή καλλιέργεια απλά είναι DNA εξέταση και τα βρίσκει ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elviraice είπε:

Ειναι κολπική εξέταση σου παίρνουν ιστο και βλέπουν αν έχεις ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα,χλαμυδια κτλ ότι κάνεις σε μια απλή καλλιέργεια απλά είναι DNA εξέταση και τα βρίσκει ολα

Μάλιστα,αφου είχε κάνει ο άντρας μου καλλιέργεια γι αυτά κ ήταν καθαρός αν είχα εγώ τότε δε θα είχε κ αυτός;πω πω αντε να αδιαθετησω να δω τι θα με βάλει να κάνω.εσενα εντάξει ο κύκλος;εγώ μετά από τόσους μήνες πονάει ξανά το στήθος επιτέλους να δω θα μου έρθει κανονικά αυτή τη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια θα τρελαθω είχα στείλει σε έναν γιατρό από μεγάλο κέντρο το πρόβλημα μου που μετά τη μεταφορά πονουσα στη μέση κ αριστερά κάτω κ γενικά το ιστορικό κ μου είπε είναι ή από συμφυσεις ή από ενδομητριωση κ να κανω λαπαροσκόπηση.εχω φοβηθεί πολύ μπορει να είναι τέτοιο πραγμα;δε θα έδινε σημάδια ή σαλπιγγογραφια για συμφυσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 σχετικα με την εξεταση που ρωτας νομιζω η @elviraice μας εχει ξαναπει οτι και σε εκεινους δεν φαινοταν κατι στην καλλιεργεια. Αλλα βρεθηκε με την εξεταση. Οποτε μαλλον ειναι πιο αξιοπιστη.

Οσο για τις συμφυσεις κ την λαπαροσκοπηση τι να σου πω. Οι συμφυσεις εντος μητρας φαινονταο λενε στην σαλπιγγογραφια. Οι αλλες που σου ειπε αυτος για την κοιλιακη χωρα δεν ξερω αν φαινονται με την σαλπιγγογραφια. Νομιζω παντως πως δεν φαινονται.

Μιλα με τον γιατρο που σε παρακολουθει για ολα αυτα. Κι αυτος που του εστειλες προφανως απο το διαδικτυο δεν μπορει να βγαλει διαγνωση. Σου ειπε μία πιθανοτητα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@semarbosi την κάνουν και σε διαγνωστικά κέντρα αλλά και οι γυναικολόγος αν συνεργάζονται με κέντρο που τις κάνει!!!Εγώ άλλες φορές την κάνω στην βιοιατρικη την κεντρική ή στο γυναικολόγο μου που τα στέλνει σε κέντρο!!τώρα το πόσο κοστίζει είναι ανάλογα με το κέντρο πάνω κάτω κανένα 80 ευρω από τα νεύρα μου δε φυλάω τις αποδείξεις 

@Bloublou85 όπως καλά σου είπε η @nikona με απλή καλλιέργεια δεν φαίνεται!!!Να σου δώσω να καταλάβεις απλή καλλιέργεια  δική μου όλα αρνητικά με pcr έδειξε ουρεοπλασμα!!το ίδιο και του συζύγου!!!Τώρα επειδή έχω πάθει συμφηση και πονάει αρκετά εμένα ο γυναικολόγος μου την βρήκε από τον υπέρηχο.συγκεκριμενα η δεξιά μου ωοθηκη είχε κολλήσει στην μήτρα μετά την δεύτερη αποβολή!!!όμως ξεκόλλησε από μόνη της!!!Τώρα για οτιδήποτε άλλο καλό είναι οντως να συμβουλευτείς τον γιατρό σου!!!από δική μου εμπειρία η συμφηση είναι κάτι που φτιάχνει είτε από μόνο του είτε με την υστεροσκοπηση.

Για τον κύκλο μου δε ξέρω περιμένω γύρω στις 20 Ιουλίου θα δείξει πως θα παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...