Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εχεις δικιο @elviraice που το σκεφτεσαι αυτο. Απολυτο δικιο.

Ομως αν δεις κ σε φορουμ κ σε ιατρικα site πολυ λιγοι γιατροι προτεινουν πριν την εξωσωματικη υστεροσκοπηση αν δεν εχουν καποια ενδειξη. Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε ολες να κανουμε πριν την εξωσωματικη. 

Σου ειπε δηλαδη οτι λογω της ενδομητριτιδας δεν εγινε η εμφυτευση; 

Πως εισαι τωρα; Εχεις πονακια; Αιματακι; 

Ναι κορίτσι μου από την στιγμή που υπάρχει φλεγμονή δύσκολα εμφυτευεται ένα έμβρυο αλλά και να εμφυτευτει το πιο πιθανό είναι να πάει για αποβολή!!!

Όσο για το πώς είμαι πιο πολυ πονάω ψυχικά πάρα σωματικα!!!

Ειμαι βέβαια εξαντλημενη και έχω και λίγο αιμα αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλα!!!

Έχω διαβάσει στα σάιτ για όλα αυτά που ειπες αλλά μου το είπαν και οι δύο γιατροί το θέμα μου είναι ότι εγώ ήμουν δεκτική σε όλα ας μου το έλεγε έστω ας μου έδινε την επιλογή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Έλα ντε και με βάση το ιστορικό σου που έχεις αποξεση πρέπει να το υποψιαστει.εγω κατάλαβα ότι πάντα ή πρώτη εξωσωματική είναι πειραματική τζόκερ να δούνε πως θα πάει.τωρα υπομονή να πάνε όλα καλά με το καλό να προχωρησεις στην επόμενη.εχω κ εγώ τη τρίτη ραντεβου με τη καινούργια γιατρό μου φάνηκε πολύ καλή από το τηλ.να δούμε τι θα μου πει.

Μακάρι να σου πάνε και εσένα όλα καλα να τελειώσει αυτη η ταλαιπωρία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Ναι κορίτσι μου από την στιγμή που υπάρχει φλεγμονή δύσκολα εμφυτευεται ένα έμβρυο αλλά και να εμφυτευτει το πιο πιθανό είναι να πάει για αποβολή!!!

Όσο για το πώς είμαι πιο πολυ πονάω ψυχικά πάρα σωματικα!!!

Ειμαι βέβαια εξαντλημενη και έχω και λίγο αιμα αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλα!!!

Έχω διαβάσει στα σάιτ για όλα αυτά που ειπες αλλά μου το είπαν και οι δύο γιατροί το θέμα μου είναι ότι εγώ ήμουν δεκτική σε όλα ας μου το έλεγε έστω ας μου έδινε την επιλογή!!!

Το ξερω κοριτσια μου κ σε καταλαβαινω. Γιατι κι εγω εκανα μετα την πρωτη αποτυχια υστεροσκοπηδη κ μου ειπαν οτι θα μπορουσα να την εχω κανει πριν. Ενω δεν μου το προτειναν πριν. Κι εμεις ενα σωρο χρηματα εχουμε ξοδεψει δεν θα λεγαμε οχι. 

Γι αυτο σου λεω οτι σε καταλαβαινω. 

Ευχομαι γρηγορη αναρρωση απο την επεμβαση κ περαστικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Το ξερω κοριτσια μου κ σε καταλαβαινω. Γιατι κι εγω εκανα μετα την πρωτη αποτυχια υστεροσκοπηδη κ μου ειπαν οτι θα μπορουσα να την εχω κανει πριν. Ενω δεν μου το προτειναν πριν. Κι εμεις ενα σωρο χρηματα εχουμε ξοδεψει δεν θα λεγαμε οχι. 

Γι αυτο σου λεω οτι σε καταλαβαινω. 

Ευχομαι γρηγορη αναρρωση απο την επεμβαση κ περαστικα. 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!θα το παλέψω και αυτό και από Σεπτέμβρη βουρ για ωοληψια και μετά άλλη μια υστεροσκοπηση και εξωσωματική!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elviraice είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!θα το παλέψω και αυτό και από Σεπτέμβρη βουρ για ωοληψια και μετά άλλη μια υστεροσκοπηση και εξωσωματική!!!!!

Η υστεροσκόπηση μπορει να βοηθάει ... δεν είναι πανάκεια όμως κορίτσια.... θέλει προσοχη να μην γινει ζημια στο ενδομητριο... κι εγώ που την έκανα στην τελευταια προσπάθεια ΔΕΝ!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Η υστεροσκόπηση μπορει να βοηθάει ... δεν είναι πανάκεια όμως κορίτσια.... θέλει προσοχη να μην γινει ζημια στο ενδομητριο... κι εγώ που την έκανα στην τελευταια προσπάθεια ΔΕΝ!!!! 

Κάπου διάβασα οτι όταν υπάρχει φλεγμονή σε εξέταση αίματος έχεις ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαιρια,μ ε ψηλαφιση στη μήτρα από το γιατρό μπορεί να δώσει ένδειξη γιατί θα πονεσεις κ μπορεί να πάρει κ μητρικό υγρό ώστε να δει αν υπάρχουν μικρόβια.σιγουρα όλα αυτά μπορούν να δώσουν απλά μία ένδειξη δεν είναι σαν την υστεροσκοπηση αλλά επειδή φοβάμαι πολύ με τόσα βάλε βγάλε που κάνουμε θα ρωτησω αν μπορούμε με κάποιον άλλο τρόπο να το δούμε για αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!!!

Αυτο για την ληψη και εξεταση υγρου απο τη μητρα το διαβασα κι εγω. 

@elviraice ειχες κανει καμια καλλιέργεια κολπικού υγρού;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!

Αυτο για την ληψη και εξεταση υγρου απο τη μητρα το διαβασα κι εγω. 

@elviraice ειχες κανει καμια καλλιέργεια κολπικού υγρού;;;

Καλημέρα,αυτο έχει σχέση με το παπ ή είναι διαφορετική εξέταση?κ μία εξέταση αίματος για τα ερυθρά βρίσκει αν υπάρχει φλεγμονή κάπου θα τα ρωτησω τη τρίτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλημέρα,αυτο έχει σχέση με το παπ ή είναι διαφορετική εξέταση?κ μία εξέταση αίματος για τα ερυθρά βρίσκει αν υπάρχει φλεγμονή κάπου θα τα ρωτησω τη τρίτη.

Προφανώς διαφορετικη θα ειναι. Δεν το λεω με σιγουρια. Αλλα επειδη γραφουν οτι η ενδομητριτιδα μπορει να ειναι κ χρόνια φλεγμονή υποθετω με τα παπ θα βρισκόταν πάντα. 

Σιγουρα υπαρχει η crp μαζι με την ταχυτητα καθιζισης ερυθρών που δειχνουν αν υπαρχει φλεγμονη στον οργανισμο. Αλλα αν πχ βγει λιγο ανεβασμενη δεν ξερεις που μπορει να βρισκεται η φλεγμονη. Κ το δαχτυλο σου αν κοψεις λιγο αυτοι οι δεικτες ανεβαινουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα για την crp κ την ταχυτητα καθιζισης σου τα λεω εμπειρικα γιατι εγω τα παρακολουθω ανά τετράμηνο, λογω μιας παθησης που εχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!

Αυτο για την ληψη και εξεταση υγρου απο τη μητρα το διαβασα κι εγω. 

@elviraice ειχες κανει καμια καλλιέργεια κολπικού υγρού;;;

Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις και Παπ και καλλιέργεια άπλη αλλά και pcr.ηταν καθαρές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Αυτα για την crp κ την ταχυτητα καθιζισης σου τα λεω εμπειρικα γιατι εγω τα παρακολουθω ανά τετράμηνο, λογω μιας παθησης που εχω. 

Κατάλαβα,παντως δε χάνω να ρωτησω αν μπορούμε με κάποιο τρόπο πιο εύκολο να το δουμε,γιατι κ εγώ πριν τέσσερα χρόνια είχα πάθει μία ουρολοιμωξη επώδυνη κ σκέφτομαι μήπως πέρασε κανενα μικρόβιο κ στη μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κατάλαβα,παντως δε χάνω να ρωτησω αν μπορούμε με κάποιο τρόπο πιο εύκολο να το δουμε,γιατι κ εγώ πριν τέσσερα χρόνια είχα πάθει μία ουρολοιμωξη επώδυνη κ σκέφτομαι μήπως πέρασε κανενα μικρόβιο κ στη μήτρα.

Για να περάσει μικρόβιο στην μήτρα πρέπει να έχει πειραχτεί η μήτρα με κάποιο τρόπο.οπως αποξεση,γεννά κτλ έτσι απλά δεν περνάει γιατί η μήτρα προστατεύεται από μόνη της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Η υστεροσκόπηση μπορει να βοηθάει ... δεν είναι πανάκεια όμως κορίτσια.... θέλει προσοχη να μην γινει ζημια στο ενδομητριο... κι εγώ που την έκανα στην τελευταια προσπάθεια ΔΕΝ!!!! 

Εγώ θα την κάνω ξανά να δω αν έχει φύγει η ενδομητριτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Για να περάσει μικρόβιο στην μήτρα πρέπει να έχει πειραχτεί η μήτρα με κάποιο τρόπο.οπως αποξεση,γεννά κτλ έτσι απλά δεν περνάει γιατί η μήτρα προστατεύεται από μόνη της

Κι από γυναικολογία εργαλεία λέει αν δεν έχουν αποστερωθει καλά κ από μία σαλπιγγογραφια μπορεί αν το ανοσοποιητικό ήταν πεσμένο μπορεί να διαπεράσει τώρα δε ξέρω αγχωθηκα πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα..η crp και η tke δείχνουν ενεργή φλεγμονή,αν κοιμουνται και είναι χρόνιες τα αίματα βγαίνουν φυσιολογικά...το Παπ είναι κυτταρολογική άρα για μικρόβια μόνο η καλλιέργεια κολπικού υγρού...εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τον ρωτήσω κι εγώ για υστεροσκοπηση...έκανα ca125 και βγήκε 15 την τέταρτη μέρα περιόδου...διάβασα κάπου ότι αν βγει πάνω από 10 δείχνει πιθανότητα ενδομητριωσης...σας έχουν πει οι γιατροί σας κάτι τέτοιο; γιατί όσο περνάνε οι μέρες και πλησιάζει το ραντεβού τρελενομαι...συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα..η crp και η tke δείχνουν ενεργή φλεγμονή,αν κοιμουνται και είναι χρόνιες τα αίματα βγαίνουν φυσιολογικά...το Παπ είναι κυτταρολογική άρα για μικρόβια μόνο η καλλιέργεια κολπικού υγρού...εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τον ρωτήσω κι εγώ για υστεροσκοπηση...έκανα ca125 και βγήκε 15 την τέταρτη μέρα περιόδου...διάβασα κάπου ότι αν βγει πάνω από 10 δείχνει πιθανότητα ενδομητριωσης...σας έχουν πει οι γιατροί σας κάτι τέτοιο; γιατί όσο περνάνε οι μέρες και πλησιάζει το ραντεβού τρελενομαι...συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

Κι εγώ τη τρίτη έχω ραντεβού άντε να δούμε τι θα μας πούνε.αυτα δεν τα ξέρω τώρα προσπαθώ να τα μάθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia35 είπε:

Τι αγωνία και αυτή...εσύ με καινούργια γιατρό ε; μακάρι να πάνε όλα καλά αυτη τη φορά και να βγάλεις άκρη...

Ναι ναι είμαι πολύ χαρούμενη που θα πάω σε καινούργια κ μιλούσε και ανθρώπινα οχι σαν τον άλλον τον έπαιρνες κ νόμιζε ότι είναι ο πρωθυπουργός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τέτοιες περιπτώσεις στον ιατρικό κλάδο δυστυχώς άλλο τίποτα... καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη έτσι πρέπει...με πεσμένο ηθικό δε θα καταφέρουμε τίποτα...τα λέω μπας και τα ακούσω κι εγω....☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα..η crp και η tke δείχνουν ενεργή φλεγμονή,αν κοιμουνται και είναι χρόνιες τα αίματα βγαίνουν φυσιολογικά...το Παπ είναι κυτταρολογική άρα για μικρόβια μόνο η καλλιέργεια κολπικού υγρού...εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη βρε κορίτσια και σκέφτομαι να τον ρωτήσω κι εγώ για υστεροσκοπηση...έκανα ca125 και βγήκε 15 την τέταρτη μέρα περιόδου...διάβασα κάπου ότι αν βγει πάνω από 10 δείχνει πιθανότητα ενδομητριωσης...σας έχουν πει οι γιατροί σας κάτι τέτοιο; γιατί όσο περνάνε οι μέρες και πλησιάζει το ραντεβού τρελενομαι...συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

Η ca125 θα εχεις σιγουρα διαβασει οτι δεν ειναι αξιοπιστος δεικτης για ενδομητριωση. 

Κ αυτο που λενε καποιοι για πανω απο δεκα δεν το δεχονται ολοι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Η ca125 θα εχεις σιγουρα διαβασει οτι δεν ειναι αξιοπιστος δεικτης για ενδομητριωση. 

Κ αυτο που λενε καποιοι για πανω απο δεκα δεν το δεχονται ολοι. 

 

Αχ μακάρι...θα πάω την Τρίτη με ένα τετράδιο ερωτήσεις και ο Θεός βοηθός....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Αχ μακάρι...θα πάω την Τρίτη με ένα τετράδιο ερωτήσεις και ο Θεός βοηθός....

Εσύ σοφία σε τι στάδιο βρίσκεσαι μία φορά έχεις κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Εν τω μεταξύ ειμαι 6η μέρα κι έχω ακόμα καφέ αίμα.

Υπομονη μεχρι την Τριτη που σε δει η γιατρος. Τι ωρα εχεις ραντεβου;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...