Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

Θελω να διευκρινισω κατι παλι.

Δεν υποστηριζω κανεναν γιατρο που βγαζει ευκολες διαγνωσεις. Δεν εινςι ολοι ιδιοι. 

Θεωρω ομως οτι οταν αποδεχομαστε το όποιο προβλημα εχουμε μπορουμε να προχωρησουμε κ ισως κ να το αντιμετωπισουμε. 

Ισως να ειμαι κι εγω μια απο τις κοπελες που μπορει να εχουν προβλημα τα ωαρια μου κ να μην το ξερω ακομη. Δεν μιλαω εκ του ασφαλους. Αυριο μπορει να ακουσω εγω κατι αντιστοιχο. 

Η ολη συζητηση δεν εγινεαπο μερους μου τουλαχιστον επι προσωπικού απλα η ενσταση μου ηταν οτι ειναι καλο να βαζουμε εκτος απο το συναισθημα κ την λογικη μας μπροστα. Ολες ειμαστε επηρεασμενες απο αυτο που ζουμε. Αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο. 

Χαιρομαι @elviraice γιατι φαινεται να εχεις αποδεχτει οτι ΙΣΩΣ να υπαρχει θεμα στα ωαρια σου. Ευχομαι να ΜΗΝ υπαρχει κ η επομενη προσπαθεια να ειναι η τυχερη. Υπαρχουν λυσεις. Θα βρεθει κ σε εσας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά @nikona αποδέχομαι ότι μπορεί και να έχουν θέμα τα ωάρια μου!!!μακάρι να αποδειχτεί ότι έχει λάθος ο γιατρός!!!και σίγουρα οι τεχνητοί κύκλοι δημιουργούν προβλήματα!!!Όπως είπα το γεγονός των 3 αποβολών κάτι σημαίνει!!!ίσως και ο συνδυασμός εμένα και του άντρα μου να δημιουργούν πρόβλημα στα έμβρυα!!!Όλα παίζουν πια στο μυαλό μου!!!!Όπως είπα όμως σκύβω το κεφάλι και προσπαθώ να λύσω τα προβλήματα μου!!!ίσως η υστεροσκοπηση να δείξει και κάτι που δεν έχουμε εντοπίσει ακόμα!!θέλω να ελπίζω ότι όλο αυτο με μια αυστηρή διατροφή να φτιάξει την ποιότητα των ωαρίων μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κι εγω ευχομαι να εχει λαθος ο γιατρος. 

Να πανε ολα καλα στην υστεροσκοπηση. 

Καλη δυναμη!!

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση!!!θα σας ενημερώσω πως θα πάει!!!σε ένα μήνα θα βγει και ο κυτταρογενετικος έλεγχος!!!Δυστυχώς λείπει ο άντρας μου και θα πάει χαμένη η υστεροσκοπηση αλλά σκέφτομαι ένα μήνα πριν την εμβρυομεταφορα να την επαναλαβω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Σε αυτο που λες τωρα συμφωνω. Προηγουμενως ομως μιλουσες γενικα κ ελεγες οτι δεν γινεται να μας λενε για τα ωαρια οτι φταινε. 

Κ να διευκρινισω οτι εγω δεν ειμαι υπερ η κατα κανενος. Απλα στην προκειμενη περιπτωση η κοπελα εγραψε οτι θα κανει καποιες εξετασεις γονιδιακες για να δουνε τι φταιει. Εσυ ομως ησουν απολυτη οτι δεν φταινε τα ωαρια. Εγω δεν υποστηριζω οτι φταινε. Αλλα δεν μπορω κ να πω οτι δεν φταινε. Αν εβγαινε τοσο ευκολα ενα συμπερασμα τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα για ολους μας.  

Επισης το να λεει ενας γιατρος οτι δεν κανει μια κοπελα καλα ωαρια δεν σημαινει οτι δεν κανει ποτέ καλα ωαρια. Αυτο εχει μεγαλη διαφορα. Κ στο λεω αυτο γιατι ανεφερες αριθμους. Εμενα πχ αν μου ελεγε ο γιατρος μου οτι καναμε 10 εμβρυα αλλα μονο τα 4 ηταν υγιη κ ειχαμεαποκλεισει τον αντρικο παραγοντα προφανως κ θα συμπεραινα οτι εχουν καποιο θεμα τα ωαρια μου. 

Οχι ολα αλλα καποια. Οποτε απο κει κ περα θα επραττα αναλογα με τις οδηγιες του γιατρου μου. 

Αν έκανες δέκα και είχες 4 καλά θα έλεγε ότι εχεις θέμα;;εμενα ακριβώς με αυτά μου είπαν ότι πήγα πολύ καλά καθώς έκανα δύο εμβρυομεταφορες με 4 εμβρυα.δεν γίνεται αυτό το λένε όλοι οι γιατροί όλα τα ωάρια της διέγερσης να βγουν καλά απλά δε γίνεται ποτέ.αν κάποια από τα δέκα καταφέρνει να έχει 4 υγιή όπως λες θα πρέπει να είναι χαρούμενη κ όχι να λέει ότι έχει πρόβλημα.τεσπα εγώ πιστευω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ο γιατρός δεν είχε απάντηση για την αποτυχία κ το γύρισε στα ωάρια τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με το ότι τα υγιή δεν εμφυτευτηκαν.επρεπε να περιοριστει μόνο προς την υστεροσκοπηση γιατί το πρόβλημα ήταν στην εμφύτευση.γνωμη μου πάντα αλλά δεν επιμενω άλλο σε αυτό όμως μη ξεχνάμε ότι ή εξωσωματική γινεται για να ξεπερνιουνται αυτά τα προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση!!!θα σας ενημερώσω πως θα πάει!!!σε ένα μήνα θα βγει και ο κυτταρογενετικος έλεγχος!!!Δυστυχώς λείπει ο άντρας μου και θα πάει χαμένη η υστεροσκοπηση αλλά σκέφτομαι ένα μήνα πριν την εμβρυομεταφορα να την επαναλαβω

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά κ να βγω κ αληθινή ότι δεν έχεις τέτοιο θέμα!!κ ελπίζω τόση ώρα ότι διαφωνουμε @nikona νερό κ αλάτι έτσι;?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 όπως και να έχει άλλη μια εξέταση παραπάνω δε θα με βλάψει!!!θα κάνω οτιδήποτε για να αποκλείσω κάθε πιθανότητα να πάει και η επόμενη προσπάθεια στραφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 μου δεν τιθεται καποιο θεμα. Το ότι διαφωνούμε ειναι υγιές. Διάλογο κανουμε κ ανταλλαγή απόψεων. Αλιμονο. Κανενα πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Αν έκανες δέκα και είχες 4 καλά θα έλεγε ότι εχεις θέμα;;εμενα ακριβώς με αυτά μου είπαν ότι πήγα πολύ καλά καθώς έκανα δύο εμβρυομεταφορες με 4 εμβρυα.δεν γίνεται αυτό το λένε όλοι οι γιατροί όλα τα ωάρια της διέγερσης να βγουν καλά απλά δε γίνεται ποτέ.αν κάποια από τα δέκα καταφέρνει να έχει 4 υγιή όπως λες θα πρέπει να είναι χαρούμενη κ όχι να λέει ότι έχει πρόβλημα.τεσπα εγώ πιστευω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ο γιατρός δεν είχε απάντηση για την αποτυχία κ το γύρισε στα ωάρια τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με το ότι τα υγιή δεν εμφυτευτηκαν.επρεπε να περιοριστει μόνο προς την υστεροσκοπηση γιατί το πρόβλημα ήταν στην εμφύτευση.γνωμη μου πάντα αλλά δεν επιμενω άλλο σε αυτό όμως μη ξεχνάμε ότι ή εξωσωματική γινεται για να ξεπερνιουνται αυτά τα προβλήματα.

Μπλουμπλου μου. Μια νεα κοπελα κατω των 30 φυσικα κ ειναι αναμενομενο να παει καλα σε μια διεγερση. Οι αριθμοι που λες δεν ειναι απολυτοι για καθε περιπτωση. 

Εγω πχ που εχω ενδομητριωση στη μια ωοθηκη εβγαλα 7 ωαρια. Τα 5 ηταν ωριμα. Τα υπολοιπα δυο δεν ειχαν προλαβει να ωριμασουν. 

Απο τα 5 γονιμοποιηθηκαν τα 4. Πηγαμε δηλαδη πολυ καλα. Ειμαι 34 ετων. 

Αν ημουν 25 κ χωρις προβληματα υγειας το πιθανοτερο ειναι οτι θα πηγαινα καλυτερα. Δηλαδη οι προσδοκιες των γιατρων θα ηταν μεγαλυτερες. Κ λεω το πιθανοτερο διοτι παντα υπαρχει κ η αλλη πλευρα.

Συμφωνω στο οτι ολα τα ωαρια δεν βγαινουν καλα. Άν ομως εμενα μου επαιρναν 15 ωριμα ωαρια κ εφτανα σε δυο βλαδτοκυστες κ ημουν υγιης κ κατω των 30 θα σκεφτομουν οτι ΙΣΩΣ κατι δεν παει καλα. Κ θα ημουν ανοιχτη στο να ψαχτώ. Αυτο ειπα απο την αρχη στην συζητηση μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Μπλουμπλου μου. Μια νεα κοπελα κατω των 30 φυσικα κ ειναι αναμενομενο να παει καλα σε μια διεγερση. Οι αριθμοι που λες δεν ειναι απολυτοι για καθε περιπτωση. 

Εγω πχ που εχω ενδομητριωση στη μια ωοθηκη εβγαλα 7 ωαρια. Τα 5 ηταν ωριμα. Τα υπολοιπα δυο δεν ειχαν προλαβει να ωριμασουν. 

Απο τα 5 γονιμοποιηθηκαν τα 4. Πηγαμε δηλαδη πολυ καλα. Ειμαι 34 ετων. 

Αν ημουν 25 κ χωρις προβληματα υγειας το πιθανοτερο ειναι οτι θα πηγαινα καλυτερα. Δηλαδη οι προσδοκιες των γιατρων θα ηταν μεγαλυτερες. Κ λεω το πιθανοτερο διοτι παντα υπαρχει κ η αλλη πλευρα.

Συμφωνω στο οτι ολα τα ωαρια δεν βγαινουν καλα. Άν ομως εμενα μου επαιρναν 15 ωριμα ωαρια κ εφτανα σε δυο βλαδτοκυστες κ ημουν υγιης κ κατω των 30 θα σκεφτομουν οτι ΙΣΩΣ κατι δεν παει καλα. Κ θα ημουν ανοιχτη στο να ψαχτώ. Αυτο ειπα απο την αρχη στην συζητηση μας. 

Αυτό το λέω γιατί πέρυσι γνώρισα μία κοπέλα 23 χρονών έκανε διέγερση έκανε 15 ωάρια και δεν έμεινε ούτε ένα για να κάνει εμβρυομεταφορα,περιμενε έκανε δεύτερη διέγερση κ έκανε δυο πολύ καλές βλαστοκύστες κ έμεινε έγκυος.κ εγώ 33 είμαι κ το ότι μορφολογικα τουλάχιστον έκανα τέσσερα εμβρυα κ κατάφερα να έχω κ κατεψυγμένα θεώρησαν ότι πήγα καλά κ ψάχνω τώρα στο γιατί δεν εμφυτευονται γιατί ο γιατρός είπε έπρεπε τουλάχιστον να εμφυτευονται.εσενα λόγο ενδομητριωσης δεν εμφυτευτηκαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να βρειτε την αιτια. 

Εγω δεν ξερω γιατι δεν εμφυτευτηκαν. Ετυχε ισως. Δεν εχουμε κανει προεμφυτευτικο ωστε να ξερουμε αν ηταν υγιεις ή οχι οι κατα τα άλλα άριστες βλαστοκυστες μας.  Ισως η ενδομητριωση να εχει επηρεασει την ποιοτητα των ωαριων μου. Η αριστερη βεβαια ωοθηκη ειναι καθαρη μεχρι στιγμης. 

Δεν θα κανουμε κατι αλλο παρα μονο θα αλλαξουμε πρωτοκολλο μηπως κ παμε καλυτερα. Ελπιζω μονο να μην παμε χειροτερα. Γιατι κ το πρωτοκολλο αναλογα τον καθε οργανισμο εχει διαφορετικα αποτελεσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κορίτσια βοηθεια εβγαλα ένα τεράστιο κομμάτι άμα το δείτε είναι σαν έμβρυο έχω πάθει σοκ.

Τι Εννοείς??κομμάτι με αίμα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Αυτό το λέω γιατί πέρυσι γνώρισα μία κοπέλα 23 χρονών έκανε διέγερση έκανε 15 ωάρια και δεν έμεινε ούτε ένα για να κάνει εμβρυομεταφορα,περιμενε έκανε δεύτερη διέγερση κ έκανε δυο πολύ καλές βλαστοκύστες κ έμεινε έγκυος.κ εγώ 33 είμαι κ το ότι μορφολογικα τουλάχιστον έκανα τέσσερα εμβρυα κ κατάφερα να έχω κ κατεψυγμένα θεώρησαν ότι πήγα καλά κ ψάχνω τώρα στο γιατί δεν εμφυτευονται γιατί ο γιατρός είπε έπρεπε τουλάχιστον να εμφυτευονται.εσενα λόγο ενδομητριωσης δεν εμφυτευτηκαν;

Δεν εχω διαβασει ολο το διαλογο και σορρυ που ανακατευομαι αλλα μηπως εχεις καμια αδενομύωση και δεν την εχουν πάρει χαμπάρι????

ή κανενα αυτοάνοσο? Δε γνωριζω αν εχεις κανει ανοσολογικοε ελεγχο! 

Επίσης αν στο παρελθον έχεις κανει κάποια αποξεσεση μπορει να εχει πληγει το  ενδομήτριο. Υποθεσεις κανω! 

Επίσης μπορει να ειναι θεμα γενετικου υλικου , το οποιο διαπιστωνεται με εξετασεις κτλ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Μακαρι να βρειτε την αιτια. 

Εγω δεν ξερω γιατι δεν εμφυτευτηκαν. Ετυχε ισως. Δεν εχουμε κανει προεμφυτευτικο ωστε να ξερουμε αν ηταν υγιεις ή οχι οι κατα τα άλλα άριστες βλαστοκυστες μας.  Ισως η ενδομητριωση να εχει επηρεασει την ποιοτητα των ωαριων μου. Η αριστερη βεβαια ωοθηκη ειναι καθαρη μεχρι στιγμης. 

Δεν θα κανουμε κατι αλλο παρα μονο θα αλλαξουμε πρωτοκολλο μηπως κ παμε καλυτερα. Ελπιζω μονο να μην παμε χειροτερα. Γιατι κ το πρωτοκολλο αναλογα τον καθε οργανισμο εχει διαφορετικα αποτελεσματα. 

@nikona εμενα παντως η ενδομητριωση την επηρεασε την ποιοτητα , αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα.

θα σου συστησω να κανεις τωρα που ετοιμαζεσαι για 2η ivf επαναληψη στις ορμονες μεχρι να την κανεις, να τις παρακολουθεις πως φέρονται μεχρι να αρχισεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@nikona είναι η πρώτη σου εξωσωματική?

Εχουμε κανει μια διεγερση κ δυο εμβρυομεταφορες. Τωρα παμε για δευτερη διεγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melisanthi drakou είπε:

@nikona εμενα παντως η ενδομητριωση την επηρεασε την ποιοτητα , αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα.

θα σου συστησω να κανεις τωρα που ετοιμαζεσαι για 2η ivf επαναληψη στις ορμονες μεχρι να την κανεις, να τις παρακολουθεις πως φέρονται μεχρι να αρχισεις!

Εχω κανει αρκετες φορες ορμονες. Ειναι αρκετα καλες κ σταθερες. 

Ευχαριστω για την πρόταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Τι Εννοείς??κομμάτι με αίμα??

Ψυχραιμία! Ησουν εγκυος? δεν εχω παρακολουθησει τι σου εχει συμβει...

Κάλεσε τον γιατρο σου άμεσα. 

Αν τυχον δεν σχετιζεται με εγκυμοσυνη, να σου πω πως μια φορα επαιρνα 3 μηνες αντισυλληπτικα για θεραπεια και μολις τα εκοψα ηρθε περιοδος.

Επεσε στην λεκανη ενα τεραστιο κομματι απο τον κολπο σε σχημα εμβρυου (ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ) και τρομοκρατηθηκα. Πηγα εκανα χοριακη δεν ημουν εγκυος. Ηταν απλά παχύ τμημα του ενδομητρίου που αποβλήθηκε με την περιοδο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κορίτσια βοηθεια εβγαλα ένα τεράστιο κομμάτι άμα το δείτε είναι σαν έμβρυο έχω πάθει σοκ.

Ψυχραιμια @Bloublou85. Μαλλον ειναι ιστος ενδομητριου. Με τα οιστρογονα που παιρνουμε παχαινει αρκετα κ μετα βγαινουν τετοια κομματια. 

Εγω εβαζα κ κρεμα προγεστερονης κ μετα που αδιαθετουσα εβγαινε ως συμπαγες κομματι. Φυσικα μαζι με αιμα. 

Παρε καλυτερα ενα τηλ τον γιατρο σου να του το περιγραψεις για να ηρεμησεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

Εχω κανει αρκετες φορες ορμονες. Ειναι αρκετα καλες κ σταθερες. 

Ευχαριστω για την πρόταση. 

αν ειναι καλες τοτε αυτο ειναι πολυ ενθαρρυντικό!!!! μπραβο! 

Όσο και να τα χει πειραξει , ΑΝ τα εχει δλδ, και οι ορμονες σου ειναι καλες ειναι μεγαλος σύμμαχος. 

Με αυτο τον τροπο αποκλειουμε την ΠΩΑ! Μπορει να εχουν επηρεαστει απο ενδομητριωση καπως αλλα και λογω ηλικιας με τις λιγες γνωσεις που εχω θεωρω πως θα πας καλα, το πιστευω βαθια!!

Διέγερση με τι σου ειχα κανει στο 1ο πρωτοκολο? επισης σε ποσες μέρες κανατε την 1η εμβρυομεταφορα?

εγω εκανα διεγερση με αρβεκαπ ...και τωρα θα μου το αλλαξει ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona άρα πάμε μαζι για διέγερση πάλι!!!Εγώ σκέφτομαι άν όλα πάνε καλά με την υστεροσκοπηση λίγο πριν κάνω την εμβρυομεταφορα να ξανακάνω άλλη μια!!!μου είπε ο γιατρός ότι βοηθάει πάρα πολυ

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

αν ειναι καλες τοτε αυτο ειναι πολυ ενθαρρυντικό!!!! μπραβο! 

Όσο και να τα χει πειραξει , ΑΝ τα εχει δλδ, και οι ορμονες σου ειναι καλες ειναι μεγαλος σύμμαχος. 

Με αυτο τον τροπο αποκλειουμε την ΠΩΑ! Μπορει να εχουν επηρεαστει απο ενδομητριωση καπως αλλα και λογω ηλικιας με τις λιγες γνωσεις που εχω θεωρω πως θα πας καλα, το πιστευω βαθια!!

Διέγερση με τι σου ειχα κανει στο 1ο πρωτοκολο? επισης σε ποσες μέρες κανατε την 1η εμβρυομεταφορα?

εγω εκανα διεγερση με αρβεκαπ ...και τωρα θα μου το αλλαξει ειπε

Θυμασαι πώς λεγόταν το φαρμακο της διεγερσης; Γιατι η αρβεκαπ ειναι για καταστολη.

Εγω εκανα μακρυ πρωτοκολλο με γκοναλ κ αρβεκαπ.

1η ετ καναμε 5 μερες μετα την ωοληψια. 

Κι εγω θα παω τωρα με αλλο πρωτοκολλο. Των ανταγωνιστων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@nikona άρα πάμε μαζι για διέγερση πάλι!!!Εγώ σκέφτομαι άν όλα πάνε καλά με την υστεροσκοπηση λίγο πριν κάνω την εμβρυομεταφορα να ξανακάνω άλλη μια!!!μου είπε ο γιατρός ότι βοηθάει πάρα πολυ

 

 

 

 

 

Αν κανεις τωρα την υστεροσκοπηση κ σου κανει κ σκρατσινγκ λογικα θα βοηθησει αν κανεις συντομα ετ. 

Εγω εκανα ενα κυκλο πριν την ετ. 

Μια φιλη που τωρα ειναι 9 εβδομαδων εκανε ενσ κυκλο πριν την ετ κ επιασε. Διδυμα. Ο γιατρος της της ειχε πει οτι μεχρι ενα εξαμηνο θυμαται η μητρα το σκρατσινγκ. 

Εγω δεν το εχω συζητησει αυτο ποτέ με τον γιατρο μου οπότε δεν εχω προσωπικη εμπειρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον πήρα τηλ ήταν τεράστιο δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα και πάλι δεν είναι τίποτα μου είπε τώρα ποιος ξέρει.κ εγώ μαζί σας θα ξεκινησω διέγερση από σεπτεμβρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...